ویژگی های شخصیت های بزرگ و ماندگار

12 عادت انسان های حقیقی و راستین

انسان های حقیقی کسانی هستند که تأثیر عمیقی بر روی دل و جان مردم می نهند و گه گاه می توانند باعث تحول دیگران شده و زندگی آن ها را به کلی تغییر دهند.

در این مقاله، که در ابتدا در لینکدن پلاس منتشر شده بود، دکتر تراویس برادبری به بیان عادت های منحصر به فردی پرداخته که انسان های حقیقی از آن ها بهره مند هستند و همین عادات باعث می شود که آن ها با انرژی هر چه تمام تر و اعتماد به نفسی وصف ناشدنی به دیگران کمک نموده، تاثیر قابل توجهی بر رویشان بگذارند و زندگیشان را تغییر دهند.

تحقیقات بسیار زیادی که در این عرصه انجام شده است نشان می دهد که هوش هیجانی (EQ) یکی از عناصر کلیدی بهره مندی از عملکردی استثنایی است و لذا این مفهوم در عرصه ی کاری و شغلی از اهمیت بالایی برخوردار است.

در واقع انسان ها با بهره گیری از هوش هیجانی که یک موهبت الهی است می توانند زندگی توام با افتخاری داشته باشند و نه تنها زندگی خود را در مسیر درست هدایت کنند بلکه به دیگران هم در یافتن راه درست کمک نموده و زندگی دیگران را نیز متحول سازند.

ویژگی های شخصیت های بزرگ

بهتر است در شروع کار، ابتدا بسیاری از نشانه ها و ویژگی های افراد راستین را در نظر بگیرید و سپس ببینید که کدام ویژگی را دارید و از کدام ویژگی بهره مند نیستید. با دانستن این موضوع می توانید تمام عزم خود را جزم نمایید تا سایر ویژگی های انسان های راستین را نیز کسب نمایید و یا حداقل برای داشتنشان تلاش کنید تا بتوانید به رهبری بزرگ و تاثیر گذار تبدیل شوید که می تواند زندگی خود و دیگران را تغییر دهد.

برخورداری از ویژگی هایی نظیر صحت و اعتبار به وجود ویژگی هایی نظیر داوطلب بودن، شفافیت و یکپارچگی نیاز دارد که هر کسی نمی تواند از آن ها بهره مند باشد. در واقع تنها کسانی که از هوش هیجانی لازم برخوردار هستند و به صفات خاصی مزینند می توانند یک انسان واقعی تاثیرگذار باشند.

12 ویژگی های شخصیت های بزرگ و قوی

 1. انسان های بزرگ خود واقعی شان هستند

انسان های واقعی و راستین، درست همان کسانی هستند که باید باشند، در واقع ان ها هرگز تظاهر نمی کنند که از ویژگی خاصی برخوردار هستند و یا با رفتار عوام فریبانه دیگران را فریب نداده و برای خود پیروان چشم و گوش بسته ای مهیا نمی کنند.

آنها به خوبی می دانند که بعضی از مردم دوستشان خواهند بود و بعضی هم دوستشان نخواهند داشت. در واقع این طبیعت آدمی و به خصوص انسان های موفق است که دوستان و طرفداران و دشمنانی داشته باشند البته درک این موضوع که هر کسی طرفدارها و دشمنانی دارد به این معنی نیست که آن ها به این موضوع که دیگران دوستشان نداشته باشند و یا برای کارهایشان ارزشی قایل نشوند و یا حتی از کارهایی که انجام می دهند تنفر داشته باشند ارزشی قایل نشوند و این چیزها برایشان اهمیتی نداشته باشد اما اگر بخواهم به زبان ساده تر برایتان بگویم انسان های راستین هرگز اجازه نمی دهند که این چیزها مانع کار و یا پیشرفتشان شود.

این گونه افراد همواره دوست دارند تصمیمات بزرگی اتخاذ نمایند که می توانند غیر ممکن ها را به ممکن تبدیل کنند و در این مسیر هرگز اجازه نمی دهند که کسی باعث توقفشان شود زیرا اگر کسی این افراد را از رسیدن به چیزی که می خواهند باز دارد ان گاه احساس نا مطلوبی به آن ها دست خواهد داد و سر خورده و مایوس خواهند شد و از آنجا که انسان های راستین از نا امیدی هراس دارند و می دانند که نا امیدی تمام زندگیشان را به ورطه ی نابودی خواهد کشاند، سعی می کنند نسبت به نظر دیگران در مورد خودشان بی توجه باشند و تنها به هدف غایی و نهایی خود فکر کنند.

 1. انسان های راستین و حقیقی هرگز کسی را قضاوت نمی کنند

انسان های راستین و حقیقی، انسان هایی با فکر باز هستند که پذیرای چیزها و مسایل و موضوعات جدیدند و همین ویژگی مثبت است که آنها را به موجوداتی جالب و جذاب برای افراد دیگر تبدیل می کند، به نحوی که مردم مدام دوست دارند با آن ها آشنا شده و سر صحبت را با این افراد باز کنند و یا به سخنرانی هایشان گوش فرا دهند و از نصایحشان در زندگی خود بهره برند.

این امر، امری طبیعی است چرا که هیچ کس دوست ندارد با فردی هم صحبت شود که قبلا تصمیمی را اتخاذ کرده و هم اکنون دیگر دوست ندارد به حرف های دیگران در مورد تصمیمش گوش دهد و فقط می خواهد قضاوتی را که انجام داده و تصمیمی را که گرفته به مرحله ی اجرا در آورد. چنین فردی هرگز از دید دیگران جذاب نخواهد بود و قطعا نمی تواند افراد زیادی را به سوی خود جذب نماید.

داشتن یک ذهن باز در محل کار حیاتی است، زیرا به افراد کمک می کند تا به ایده های جدید و نظرات خلاقانه دست پیدا کنند و بتوانند با یافتن مسیر درست به اهداف سازمانی و فردی خود دست یابند.

 1. انسان های قوی و بزرگ، مسیر خود را از هیچ بنا می نهند

انسان های قوی و با شخصیت، برای لمس حس بی نظیر لذت بردن از زندگی و رضایت از کار و هدفی را که در پیش دارند هرگز وابسته به نظرات و اعتقادات دیگران نمی دانند و همواره سعی دارند کاری را که از نظر خودشان درست است انجام دهند نه آنچه را که دیگران به آن ها دیکته می کنند. چرا که این گونه انسان ها می دانند اگر هدف و زندگی خود را بر پایه ی انتظارات دیگران تنظیم کنند هرگز در زندگی به هیچ جایی نخواهند رسید.

داشتن چنین دیدگاه والایی به انسان های راستین کمک می کند تا زندگی آزاد و رهایی داشته باشند و جدا از غم و ناراحتی تصور اینکه مردم در موردشان چه فکری می کنند، رهایی و آزادی وصف ناپذیری را تجربه کنند که آن ها را به بالاترین مدارج کاری خواهد رساند.

انسان های راستین به خوبی از خصلت ها، ویژگی ها، نقاط قوت و ضعف خود آگاه هستند و می دانند که باید در زندگی چه کاری انجام دهند و از انجام دادن چه کاری امتناع بورزند.

 1. انسان های حقیقی افرادی سخاوتمند هستند که با دیگران رفتاری سخاوتمندانه دارند

همه ی ما در زندگی خانوادگی و یا مسیر شغلیمان با افرادی برخورد داشته ایم که چیزی را چه اطلاعت و دانششان باشد یا تجربه ای که در طی سال های کاری کسب نموده اند در پشت خود پنهان می کنند تا ما از ان منابع ارزشمند بهره مند نشویم. این گونه افراد به صورتی عمل می کنند که گویا اگر ما به اطلاعات و منابع ارزشمندشان دسترسی داشته باشیم و یا از دانش آن ها در کارمان استفاده نماییم آن ها را از بین خواهیم برد و از صحنه به در خواهیم کرد و جایشان را خواهیم گرفت.

در واقع آن ها همواره در هراسند که انسان های دیگر جایگاهشان را تصاحب نمایند و به همین دلیل هرگز دانش و اطلاعات خود را با دیگران به اشتراک نمی گذارند. اما انسان های واقعی کسانی هستند که از به اشتراک گذاشتن دانش و اطلاعاتشان با دیگران لذت می برند و دوست دارند با در اختیار گذاشتن منابع بی حد و حصرشان در اختیار مردم به آن ها کمک کنند تا زندگی بهتری را برای خود بسازند.

 1. انسان های با شخصیت قوی با دیگران با احترام رفتار می کنند.

انسان های راستین و درستکار، همواره انسان های با ادب و محترمی هستند که به تمام افراد احترام می گذارند. برای آن ها فرقی نمی کند که طرف مقابلشان بزرگ ترین مشتری ای که همواره و به طور مداوم از محصولات و خدماتشان استفاده می کند باشد یا گارسنی که برایشان قهوه و نوشیدنی آورده، آن ها هرگز فراموش نمی کنند که باید به تمام مردم احترام بگذارند.

افراد درستکار و بزرگ به این نتیجه رسیده اند که لباس و ظاهر شیک نمی تواند برایشان احترام کسب کند. ان ها می دانند که اگر فوق العاده مرتب و شیک باشند اما بر سر میز قرار با مخاطبین به درستی رفتار نکنند هرگز نمی توانند تاثیر مثبتی بر روی طرف مقابلشان بگذارند و همواره از ان ها به بدی یاد خواهد شد.

 1. افراد درستکار و حقیقی، اسیر چیزهای مادی نیستند.

انسان های واقعی برای داشتن حسی خوب و لذت بردن از زندگی، به چیزهای براق و فانتزی نیاز ندارند و اسیر چیزهای مادی و دنیوی و پوچ نیستند. در واقع این افراد هرگز برای نشان دادن جایگاه اجتماعی خود و یا فخر فروختن به سایر افراد، بهترین و لوکس ترین چیزهای گران قیمت را خریداری نمی کنند زیرا این کار را کار انسان های تازه به دوران رسیده می دانند و به خوبی فهمیده اند که تفاخر کردن با استفاده از اقلام لوکس، کار درستی نیست و ممکن است باعث شود که دیگران از اطرافشان پراکنده شوند.

این گونه انسان ها به خوبی درک نموده اند که زندگی ارزشی والاتر از تصاحب کردن چیزهای مادی گران بها دارد و در واقع آن چه که به آن ها ابهت می بخشد دست یافتنشان به اهداف ریز و درشت است نه خرید چیزهای لوکس و گرانبها؛ اینگونه افراد برای این که احساس خوشبختی کنند به انجام کار خاصی نیاز ندارند و خرید کردن و پرداخت پول بیشتر، چیزی نیست که باعث خشحالیشان شود.

انسان های ماندگار و بزرگ

 1. انسان های راستین، افرادی قابل اعتماد هستند.

انسان های راستین افراد قابل اعتمادی هستند و همین موضوع نیز باعث جذب انسان های دیگر به سویشان می شود چرا که انسان بر حسب غریزه و ندای درونی اش، تمایل دارد به سوی کسانی جذب شود که بتواند به ان ها اعتماد کند و در زندگی به آن ها تکیه نموده و بر رویشان حساب کند و همین ویژگی انسان های واقعی نیز ویژگی ای است که باعث جذب افراد دیگر به طرفشان می شود.

هنگامی که شما نمی دانید یک فرد به چه چیزی فکر می کند، از چه چیزهایی خوشش می آید و از چه چیزهایی متنفر است دوست داشتن او به کار دشواری بدل می شود زیرا او همانند جعبه ای مهر و موم شده است که هیچ چیز از درون آن به بیرون تراوش نمی کند تا بتواند شما را راهنمایی کند. بنابراین به این گونه افراد نمی توان اعتماد کرد زیرا آن ها همواره رازهایشان را در درون خود نگاه می دارند و از آن ها باشما سخن نمی گویند.

انسان های واقعی کسانی هستند که احساسات و دانسته هایشان را با شما در میان می گذارند و شما هم به راحتی می توانید با آن ها صحبت کنید و برخی رازهایتان را برایشان بازگو نمایید و همین ویژگیست که این افراد را به انسان هایی قابل اعتماد تبدیل می کند.

 1. انسان های بزرگ و حقیقی، جان سخت و یا به اصطلاح پوست کلفت هستند

انسان های بزرگ و حقیقی احساس خوبی به خودشان دارند که هیچ چیز و هیچ کس نمی تواند آن را خراب کند. در واقع آن ها آن قدر به خودشان و کارهایشان اعتقاد دارند که هرگز از کارهایی که انجام می دهند احساس گناه نکرده و هیچ کس نمی تواند باعث شود که این افراد چنین احساسی نسبت به خودشان داشته باشند.

اگر فردی از یکی از ایده های این گونه انسان ها انتقاد کند و یا روش انجام کارهایشان را زیر سوال ببرد آن ها هرگز ناراحت، دلسرد و یا مایوس نمی شوند و دست از کار نمی کشند و حرف های طرف مقابل را به مثابه ی اعلام جنگ ندیده و بلافاصله خود را برای دفاع از خود و یا حمله ی متقابل آماده نمی کنند. بلکه انسان های راستین آن قدر به خودشان اعتماد دارند که می دانند با کلام و رفتارشان می توانند طرف مقابل را قانع نمایند.

 1. انسان های راستین گوشی ها و دستگاه های هوشمندشان را از خود دور نگاه می دارند

خب برای توضیح این بخش بهتر است به شما بگویم که هیچ چیز مانند پیام کوتاهی که درست در میانه ی یک مکالمه ی مهم برایتان ارسال می شود، یک تماس تلفنی نا به هنگام و یا حتی نگاهی گذرا به صفحه ی تلفن همراهتان نمی تواند جلسه یا قرار ملاقاتتان را خراب و معامله را کنسل نماید.

گرچه انسان های عادی مدام این کار را انجام می دهند لکن بر خلاف انسان های عادی که مرتکب خطاهای بی شماری می شوند و این هم یکی از آن هاست، انسان های راستین هرگز این خطا را انجام نمی دهند و وقتی مکالمه ای را آغاز می کنند تمام هوش و حواس و ذهنشان را به همان مکالمه اختصاص داده و تمام چیزهایی را که ممکن است حواسشان را پرت کند و یا آن ها را از موضوع مکالمه دور نماید از خودشان دور می کنند.

این گونه افراد به خوبی دریافته اند که اگر می خواهند در مکالمه ای طرف برنده ی ماجرا باشند باید تمام حواسشان را بر روی مکالمه شان متمرکز کنند و از چیزهای حواس پرت کن دوری نمایند. علاوه بر این، آن ها می دانند که وقتی ذهن و روح خود را بر روی مکالمه شان متمرکز کنند آن مکالمه و آن جلسه برایشان شیرین تر و لذت بخش تر خواهد شد.

 1. انسان های راستین و حقیقی هرگز اجازه نمی دهند که چیزی به خصوص غرور و خودخواهیشان آن ها را محرف کند.

انسان های راستین هرگز بر مبنای غرور و تکبر تصمیم نمی گیرند زیرا آن ها به تحسین و تعریف دیگران نیاز ندارند و به این که کسی از شیوه ی زندگیشان تعریف کند اهمیتی نمی دهند. علاوه بر این، این گونه انسان ها هرگز به شهرت و کسب اعتبار اهمیتی نمی دهند و لذا هرگز اجازه نمی دهند چنین چیزهایی بر روی تصمیم هایشان تاثیر بگذارد و آن ها را از مسیر درست منحرف نماید.

در واقع چنین انسان هایی هرگز به دنبال کسب اعتبار و شهرت در نزد مردم نیستند و چنین چیزهایی برایشان از کمترین اهمیت ممکن برخوردار است. آن ها هرگز سعی نمی کنند بر طبق خواست و تمایل دیگران زندگی کنند و تنها هدف و برنامه ای که در زندگی برای خود تعیین نموده اند برایشان اهمیت دارد. انسان های راستین هرگز به افراد متملق و چاپلوس اهمیتی نمی دهند و این گونه افراد در زندگیشان جایگاهی ندارند زیرا آن ها نه به دنبال کسب مقام هستند نه پول و شهرت و لذا به کسانی که به تعریف و تمجید از آن ها بپردازند هیچ اهمیتی نمی دهند.

شخصیت انسان های واقعی

 1. انسان های با شخصیت بزرگ، هرگز نمی توانند ریاکار و دو رو باشند

انسان های با شخصیت بزرگ و واقعی، انسان هایی هستند که فقط برای دیگران نسخه نمی پیچند و از آن ها نمی خواهند که کارهای خاصی را انجام دهند بلکه اگر حرفی می زنند و یا از دیگران چیزی می خواهند ابتدا خود به آن عمل می کنند و اگر سبک زندگی یا کاری خاصی را به کسی پیشنهاد می کنند حتما قبلا خودشان آن سبک را اجرا نموده اند.

این گونه انسان ها هرگز به دیگران نمی گویند که کار خاصی را انجام بده و سپس خودشان درست بر خلاف آن کار را انجام دهند چرا که به خوبی می دانند چنین رفتاری به سرعت همه کس را از دور و برشان دور می کند زیرا مردم به کسی که به حرف های خودش عمل نکرده و با آن ها دو رویی می کند هرگز اعتماد نخواهند کرد و او را به عنوان رهبر و لیدر خود انتخاب نمی کنند.

زیرا این نوع رفتار بر آمده از خودخواهی است و کسی که خودخواه است تنها می تواند به خودش بیندیشد و رفاه و سلامت و زندگی خوب سایر افراد برایش از کوچک ترین اهمیتی برخوردار نمی باشد.

بسیاری از افراد ریاکار و دو رو حتی به چنان بخل و تکبری می رسند که دیگر اشتباهات و خطاهای خود را هم قبول نمی کنند و به این باور رسیده اند که موعظه کردن، فقط برای دیگران است و در واقع فقط این دیگران هستند که باید به چیزهایی که آن ها می گویند عمل کنند و خودشان به نوعی تافته ی جدا بافته هستند.

 1. انسان های راستین و حقیقی هرگز لاف نمی زنند و بزرگ نمایی نمی کنند

همه ما با افرادی کار کرده ایم که نمی توانند حرف زدن درباره ی خود و دستاوردهای شان را کنار بگذارند و مدام درباره ی موفقیت هایشان لاف زده و کارهایشان را بزرگ تر از آن چیزی که هست جلوه می دهند.

آن ها مدام سعی دارند بگویند که از دیگران بالاتر هستند و کارهایی که انجام می دهند سخت تر و دشوارتر از کارهای انجام شده توسط دیگران است.

آیا تا به حال تعجب کرده اید که چرا بعضی افراد این طور هستند و چرا این گونه رفتار می کنند؟ خب پاسخ شما این است که این انسان ها فکر می کنند که اگر با غرور و افتخار سخن نگویند و اگر کارهایشان را بزرگ تر از آن چیزی که هست جلوه ندهند و مدام کارهایشان را به رخ این و آن نکشند افراد دیگر از کارها و تلاش هایشان مطلع نمی شوند و با دیده نشدن کارهایشان، کم کم از اذهان عموم پاک می شوند و این برای افراد متکبر و خودبین مانند مرگ است. اما انسان های راستین نیازی به لاف زدن و بزرگ نمایی ندارند زیرا آن ها نیازی ندارند که دیگران کارهایشان را ببینند و به دیدگاه و نظر دیگران در مورد خودشان اهمیتی نمی دهند.

آن ها آن قدر اعتماد به نفس دارند و آن قدر از کارهای خودشان مطمئن هستند که می دانند کار درست را انجام می دهند و چه کوچک و چه بزرگ در حال انجام کاری هستند که از دستشان بر می آید و لذا نیازی ندارند که توسط دیگران تایید شوند، علاوه بر این آنها به خوبی متوجه شده اند که اگر می توانند از پس انجام کاری بر آیند و شایسته ی انجام آن هستند چه آن کار، کار کوچکی باشد و یا بزرگ، باید آن را برای خود و دیگران انجام دهند و به این امر که دیگران چه فکری می کنند و یا اینکه اصلا متوجه انجام کارتان می شوند یا خیر هیچ اهمیتی ندهند و فقط به اهداف خودتان پایبند باشند.

تنها چیزی که برای انسان های راستین اهمیت دارد اهداف و موفقیت هایشان است نه چیز دیگر و لذا همین اعتماد به نفس و اعتقاد داشتن به خود در زندگی باعث موفقیتشان خواهد شد و آن ها را به بالاترین مدارج خواهد رسند.


2 دیدگاه

 1. امیرعلی

  انسان های حقیقی همیشه خوش رو و مهربان هستند و با مردم ارتباط خوبی دارند

 2. محدثه

  عالی بود

نظر خود را بیان کنید