لاغری سریع با رژیم دو هفته ای تخم مرغ

رژیم لاغری سریع دو هفته ای با تخم مرغ

Egg Fast Diet

به دنبال یک رژیم لاغری تست شده سریع هستید؟ اگر فقط دو هفته وقت داشته باشید میتوانید با کمک رژیم تخم مرغ خیلی راحت وزن خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

بررسی اجمالی رژیم غذایی تخم مرغ

رژیم تخم مرغ یک رژیم کم کربوهیدرات، کم کالری، اما حاوی مقادیر زیادی پروتئین است. این رژیم می تواند به شما در کاهش وزن بدنتان کمک کند و در عین حال پروتئین مورد نیاز شما برای ساخت عضلات و ماهیچه ها را فراهم آورد. همانطور که از نام آن نیز مشخص است، این رژیم بر مصرف تخم مرغ به عنوان منبع اصلی پروتئین تاکید دارد. ر

ژیم لاغری تخم مرغ دارای انواع متعددی است، اما از هر کدام از انواع این رژیم ها که استفاده کنید فقط می توانید از آب یا نوشیدنی های فاقد کالری به عنوان نوشیدنی استفاده نمایید.

در این نوع رژیم شما باید غذاهای دارای کربوهیدرات بالا و قندهای طبیعی مانند بسیاری از میوه ها و تمام نان ها، پاستا و برنج را از رژیم غذایی  خود حذف کنید و معمولا طول مدت این رژیم 14 روز است. در رژیم تخم مرغ شما فقط صبحانه، ناهار و شام می خورید و نباید به هیچ نوع تنقلاتی، به جز آب یا سایر نوشیدنی های دارای کالری صفر لب بزنید.

انواع رژیم غذایی تخم مرغ

در حالی که رژیم غذایی تخم مرغ دارای انواع مختلفی است، بیس اولیه ی همه ی آن ها یکی می باشد یعنی شما باید هر روز خود را با خوردن تخم مرغ شروع کنید و بخشی از پروتئین مورد نیاز خود را از پروتئین های بدون چربی جذب نمایید.

پروتئن های بدون چربی شامل موارد زیر هستند:

میوه ها و سبزیجاتی که می توانید در این نوع رژیم غذایی مصرف کنید عبارتند از:

در نسخه سنتی رژیم تخم مرغ، شما باید تخم مرغ یا منبع دیگری از پروتئین های بدون چربی مانند مرغ یا ماهی را در هر وعده ی غذایی خود مصرف کنید و علاوه بر این، سبزیجات کم کربوهیدرات و یا گریپ فروت را در صبحانه و شام خود بگنجانید. یک نمونه رژیم غذایی مبتنی بر تخم مرغ به شرح زیر است:

صبحانه: 2 عدد تخم مرغ آب پز شده و 1 گریپ فروت یا دو عدد تخم مرغ املت شده به همراه اسفناج و قارچ

ناهار: نصف سینه ی مرغ آب پز شده یا کبابی به همراه کلم بروکلی

شام: 1 اسلایس ماهی و گریپ فروت

نسخه دیگری از رژیم غذایی تخم مرغ، رژیم تخم مرغ و گریپ فروت است که در آن شما نیمی از گریپ فروت را با هر وعده غذایی می خورید (یا دو بار در روز هر زمان که دلتان خواست آن را مصرف می کنید). برنامه غذایی این نوع رژیم غذایی مبتنی بر تخم مرغ عبارتست از:

صبحانه: 2 عدد تخم مرغ پخته شده و نصف یک عدد گریپ فروت

ناهار: نصف سینه ی مرغ آب پز شده یا کبابی به همراه کلم بروکلی و نصف یک عدد گریپ فروت

شام: 1 اسلایس ماهی و نصف یک عدد گریپ فروت

آخرین نسخه رژیم غذایی تخم مرغ، که کمتر رایج است، شدیدترین نوع رژیم غذایی تخم مرغ است. در این نسخه، مردم در حدود 14 روز فقط تخم مرغ پخته شده می خورند و برای نوشیدنی هم فقط آب می نوشند. این رژیم غذایی توصیه نمی شود، زیرا بسیار دشوار بوده و می تواند باعث سوء تغذیه شود.

همچنین بخوانید: خواص تخم مرغ

 عوارض جانبی رژیم لاغری تخم مرغ

شایعترین عارضه جانبی ناخواسته رژیم تخم مرغ، نداشتن انرژی کافی برای انجام کارهای روزمره است که به دلیل تخلیه کربوهیدرات موجود در بدن رخ می دهد. همین امر باعث می شود که رعایت رژیم غذایی تخم مرغ برای بسیاری از مردم دشوار باشد.

علاوه بر این، تغییر ناگهانی رژیم غذایی به یک رژیم پر پروتئین و کم کربوهیدرات نیز می تواند برای سیستم گوارش بدن مناسب نباشد. در نتیجه این نوع رژیم ممکن است باعث تهوع، یبوست، نفخ و بوی بد دهان شود.

همچنین تخم مرغ دارای مقدار زیادی کلسترول است که چیزی در حدود 186 گرم یا 63 برابر ارزش روزانه توصیه شده می باشد. با این حال، تحقیقات نشان داده اند که کلسترول موجود در غذاها برای سلامت قلب هیچ گونه ضرری ندارند، بلکه این چربی های اشباع شده و ترانس هستند که باید نگرانشان باشیم.

مطالعه ای که در سال 2015 انجام شد نشان داد مصرف بیش از شش تخم مرغ در هفته خطر ابتلا به نارسایی قلبی را تا 30 درصد افزایش می دهد. علاوه بر این، مصرف این مقدار تخم مرغ خطر سکته مغزی ایسکمی را نیز افزایش خواهد داد. اما خوردن شش تخم مرغ یا تعداد کمتری در هفته تاثیری بر میزان سکته مغزی، انفاکتوس میوکارد یا نارسایی قلبی نخواهد داشت.

از آنجا که تخم مرغ فیبر ندارد، لازم است غذاهایی را که دارای مقادیر زیادی فیبر هستند در رژیم غذاییتان بگنجانید. به این ترتیب، عملکرد خونی شما مختل نخواهد شد و باکتری های سالم روده نیز گرسنه نخواهند ماند. با این حال این نوع رژیم غذایی چندان قابل تحمل نیست و بسیاری از مردم به سرعت عادات غذا خوردن قدیمی خود را از سر خواهند گرفت.  این کار احتمالا سبب بازگشت وزن آن ها می شود و حتی باعث می شود که وزنشان از قبل هم بیشتر شود.علاوه بر این تکرار این روند می تواند به رژیم غذایی یو یو منجر شود که باعث می شود فرد مدام چاق و لاغز شود.

رژیم تخم مرغ

آیا این رژیم غذایی برای سلامت ما مشکلی را به وجود نمی آورد؟

معمولا جوامع پزشکی بر روی این موضوع اتفاق نظر دارند که رژیم غذایی تخم مرغ امن ترین راه برای کاهش وزن نیست. این نکته را به خاطر داشته باشید که از هر کدام از انواع رژیم های غذایی مبتنی بر تخم مرغ که استفاده کنید، در نهایت کالری دریافتی شما در روز کمتر از 1000 کالری خواهد بود. طبق گفته مدرسه پزشکی هاروارد، زنان نباید کمتر از 1200 کالری در روز مصرف کنند و مردان نیز باید هر روز در حدود 1500 کالری دریافت نمایند، مگر این که تحت نظارت یک پزشک متخصص قرار داشته باشند.

از سوی دیگر، برخی مطالعات بیان داشته اند که مصرف چیزی در حدود هفت تخم مرغ در هفته و یا بیشتر برای افراد سالم بی خطر است و هیچ تاثیر قابل توجهی بر خطرات قلبی عروقی ندارد. علاوه بر این، این کار ممکن است باعث کاهش خطر سکته مغزی شود.

یکی از مطالعات انجام شده در سال 2015 نشان داد که حتی برخی از افراد مبتلا به دیابت می توانند مقدار تخم مرغ بیشتری را نسبت به آنچه که در گذشته تصور می شده مصرف نمایند و چیزی در حدود 12 عدد تخم مرغ را در هر هفته، بدون افزایش سطح کلسترول و یا کنترل قند خون به منوی غذاییشان اضافه نمایند.

بر اساس یکی از مطالعات انجام شده در این خصوص، رژیم غذایی حاوی پروتئین بالا و کربوهیدرات کم ممکن است با خطر بالای بیماری های قلبی عروقی همراه باشد. اما از آنجا که این مطالعه بر نوع خاصی از منابع کربوهیدرات یا پروتئین تأکید نمی کند و نتایج آن دقیق نیستند دارای اعتبار چندانی نمی باشد.

خوردن فیبر کافی در هر روز برای پرورش باکتری های مفید روده بسیار مهم است. در حال حاضر آمریکایی ها فیبر بسیار کمتری را نسبت به مقدار توصیه شده مصرف می کنند. از آنجا که فیبر در درجه ی اول در حبوبات، میوه ها، سبزیجات، آجیل، دانه ها و غلات کامل یافت می شود، رژیم غذایی تخم مرغ می تواند مصرف فیبر را به حداقل برساند که برای بدن ضررهای فراوانی را به همراه خواهد داشت.

همانطور که میبینید نتایج تحقیقات در مورد مقدار مصرف مجاز تخم مرغ در هفته دارای تناقض بسیاری است پس سعی کنید در مصرف تخم مرغ مقداری جانب احتیاط را رعایت کنید و بیشتر از 6 تخم مرغ هفته نخورید.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید