خواص آب ولرم و لیموترش در صبحانه

نوشیدن آب و لیمو به صورت ناشتا به 12 دلیل حیاتی؛

drinking-lemon-and-water خاصیت آب و لیمو ترش صبحانه

سلبریتی ها و افراد متخصص، صبح خود را بدون نوشیدن آب لیموی تازه آغاز نمی کنند. خوب اینکار مزایای زیادی برای بدن دارد که در این مقاله به همین موضوع خواهیم پرداخت.


آب لیمو به کاهش وزن کمک می کند:

کاهش وزن با آب لیموترش

آب لیمو بهترین دوست افرادی است که در حال رژیم گرفتن هستند. پلی فنول های موجود در لیمو به کاهش اشتهای افراد کمک می کند.

مطالعات انجام شده نشان می دهد پلی فنول هایی که در لیمو وجود دارد به پیشگیری از افزایش وزن کمک می کند. علاوه بر این، زمانی که یک لیوان آب به خصوص قبل از آغاز وعده غذایی خود می نوشید می توانید شکم خود را سریع تر سیر کنید و جلوی خوردن مواد غذایی اضافی را بگیرید. در این شرایط برای اینکه احساس رضایت و سیری داشته باشید به غذای کمتری نیاز خواهید داشت.

آبی که با لیموی تازه طعم دار شده یکی از گزینه های سالمی است که می توان آن را به جای آب پرتقال در صبح هم استفاده کرد.

برای اینکه بتوانید آب لیمو را تهیه کنید کافیست از کل لیمو استفاده نمایید. سعی کنید آب لیمو را به 8 الی 12 اونس از آب بریزید.

همچنین می توانید کمی پوست لیمو را در آن بریزید تا طعم بهتر و لذت بخش تری داشته باشید. آب لیمو را به صورت سرد یا گرم می توانید میل کنید اما اگر به دنبال کاهش وزن هستید بهتر است کمی یخ بدان اضافه کنید و از آن لذت ببرید.


آب لیمو مانع از بیمار شدنتان می شود:

آب لیمو ترش

همه ما به خوبی می دانیم که ویتامین C مزایای بسیار زیادی برای بدن دارد. این ویتامین که در مرکباتی همچون لیمو یافت می شود باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن می گردد. اما یکی از مزایای آب لیمو این است که به پیشگیری از عفونت هم کمک می کند.

محیط اسیدی موجود در معده به عنوان یک مانع عمل می کند و مانع از این می شود که موارد بیماری زا وارد بدن شوند و باعث ایجاد بیماری گردند. مصرف غذاهای بسیار اسیدی همچون آب لیمو می تواند به ایجاد این محیط اسیدی بیشتر کمک کند.

بر اساس مطالعات انجام شده مواد شیمیایی موجود در لیمو که با عنوان مواد شیمیایی گیاهی شناخته می شوند خاصیت انتی اکسیدانی دارند و به مراقبت از بدن در برابر بیماری ها کمک می کنند.


به هضم و گوارش کمک می کند:

فواید نوشیدن آب و لیموترش ناشتا

یکی دیگر از فواید آب لیمو این است که اسید به هضم و گوارش مواد غذایی کمک می کند. فلاونوئیدهای موجود در لیمو به اسید موجود در معده کمک می کند راحت تر مواد غذایی را تجزیه نماید و همین امر هضم و گوارش کلی را بهبود می بخشد.

به نظر می رسد گرم کردن آب بتواند مزایای بیشتری برای هضم مواد غذایی فراهم آورد. کمک به گوارش و هضم مواد غذایی زمانی اهمیت پیدا می کند که ما پیرتر می شویم زیرا مقدار اسید موجود در معده با افزایش سن کاهش پیدا می کند. یکی از مطالعات انجام شده نشان می دهد بیش از 30 درصد مردان و زنان بالای 60 سال گاستریت آتروفیک دارند. این بیماری شرایطی است که با اسید معده کم یا نبود اسید معده مشخص می شود.

علاوه بر این اگر بتوانید برش های لیمو و پوست آن را به آب خود اضافه کنید قادر خواهید بود از مزایای پکتین هم استفاده کنید . پکتین فیبری است که در پوست میوه ها یافت می شود. مطالعات متعدد نشان می دهد فیبر قادر است هضم و گوارش را بهبود ببخشد و به سلامت روده کمک کند.

همچنین بخوانید: درمان خانگی مشکلات گوارشی

آب لیمو باعث افزایش ویتامین C در بدن می شود:

آب لیموترش قبل از صبحانه

مرکبات منبع عالی از ویتامین C هستند. بر اساس مطالعات انجام شده یک چهارم پیمانه آب لیمو می تواند 23.6 میلی گرم ویتامین C وارد بدن کند که حدود یک سوم از نیاز روزانه بدن برای زنان و یک چهارم نیاز روزانه مردان به این ویتامین است.

ویتامین C یکی از آنتی اکسیدان های قدرتمندی است که به محافظت از سلول ها در برابر رادیکال های ازاد کمک می کند و حتی می تواند از ما در برابر بیماری های قلبی و سرطان هم محافظت کند.

اگرچه بیماری اسکوروی این روزها زیاد شایع نیست اما استفاده از ویتامین C می تواند از بروز چنین بیماری پیشگیری کند. در این بیماری بافت های همبند ضعیف می شوند و باعث خونریزی لثه می گردند. بافت های همبند برای بهبود زخم از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند.


به هیدراته ماندن بدن کمک می کند:

آب لیموترش

هیدراتاسیون یکی از مزایای اصلی خصوصیات خود لیمو نیست اما نوشیدن آبی که با لیمو طعم دار شده شما را تشویق می کند بیشتر آب بنوشید.

مایعات به طور کلی باعث هیدراته شدن بدن می شوند. برخی از افراد هستند که نمی توانند آب کافی در طول روز بنوشند و این موضوع به خاطر علاقه نداشتن آن ها به آب یا لذت نبردن از طعم آن است. اضافه کردن لیمو به آب می تواند طعم آن را بهبود ببخشد و مصرف ان را برای افراد جذاب تر سازد. این موضوع باعث می شود بدن آب کافی داشته باشد.

اگرچه متخصصان قدیمی بر این باور بودند که همه افراد باید روزانه 8 اونس آب بنوشند اما متخصصان امروزی معتقدند این مقدار به وزن، فعالیت بدنی و جایی که فرد در آن زندگی می کند بستگی دارد.

اگر می خواهید بدانید مقدار آب کافی دریافت می کنید بهتر است رنگ ادرار خود را بررسی کنید. رنگ ادرار باید تقریبا شفاف باشد. اگر زرد یا تیره بود باید اب بیشتری بنوشید.


آب لیمو به شما کمک می کند جوان تر به نظر برسید:

مزایای جوانسازی آب لیموترش

ویتامین C موجود در آب لیمو می تواند به بهبود شرایط پوست کمک کند و این یکی از مزایای عالی نوشیدن آب لیمو محسوب می شود.

یکی از مطالعات انجام شده در انگلستان نشان می دهد مصرف ویتامین C با کاهش چین و چروک ها مرتبط است زیرا ویتامین ماده مغذی است که با اسیب ناشی از رادیکال های ازاد مبارزه می کند و می تواند از پوست شما محافظت نماید. این موضوع می تواند به خاطر اثر ویتامین C بر روی کلاژن باشد که به ایجاد بافت های همبند زیر پوست کمک می کند.

علاوه بر این هیدراتاسیون حاصل از آب به پوست کمک می کند وضعیت بهتری داشته باشد و جوان تر به نظر برسد.پوست شما نیز یکی از اندام های بدن است و وجود آب کافی به آن کمک می کند عملکرد بهتری داشته باشد.


به عملکرد کبد کمک می کند:

یکی دیگر از مزیت های آب لیمو کمک به کبد برای انجام کار خود در بدن به عنوان فیلترکننده است. افزایش آب بدن به بهبود عملکرد همه اندام ها از جمله کبد کمک خواهد کرد. علاوه بر این مطالعات حیوانی نشان می دهد فلاونوئیدهای موجود در لیمو می تواند از کبد در برابر سموم محافظت کند و چربی کبد را کاهش دهد و از آن در برابر بیماری کبد چرب محافظت نماید.

کبد شما مکانیسم طبیعی بدن برای حذف سموم محسوب می شود. با اینکه ادعای سم زدایی آب لیمو دقیقا تایید نشده اما به کبد کمک می کند بهتر کار کند.


سطح پتاسیم را افزایش می دهد:

آب لیموترش در صبحانه چه فوایدی دارد

زمانی که صحبت از پتاسیم به میان می اید همه ما به یاد موز می افتیم اما لیمو هم می تواند منبع خوبی از این ماده باشد. پتاسیم در میوه ها و سبزیجات یافت می شود. این گزینه عنصری است که برای عملکرد سلول ها و متابولیسم و انتقال پیام ها و سیگنال های عصبی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

پتاسیم به عنوان یک الکترولیت به انتقال و هدایت الکتریسیته در طول بدن کمک می کند. این ارتباط عضله- اعصاب به عملکرد سیستم عضلانی- اسکلتی کمک خواهد کرد. به همین خاطر شما باید آب لیمو بنوشید.


به تنظیم دفع مدفوع کمک می کند:

فواید آبلیمو ترش ناشتا

آب طعم دار شده با لیمو علاوه بر اینکه به عملکرد کبد و روده ها کمک می کند می تواند بخشی از روش بهبود دفع مدفوع باشد. افزایش مصرف مایعات به ترویج اجابت مزاج کمک خواهد کرد.

اگر اضافه کردن لیمو به آب به شما کمک کند آب بیشتری در طول روز بنوشید می تواند به بهبود اجابت مزاج هم کنک نماید. اگرچه آب لیمو فیبر زیادی برای بدن ارائه نمی کند اما پالپ و پوست آن به بهبود محتوای فیبر بدن کمک خواهد کرد.


به پیشگیری از بروز سنگ کلیه کمک می کند:

خواص آب لیموترش برای سنگ کلیه

سنگ کلیه اغلب نتیجه کمبود آب در بدن است. پس یکی از خواص نوشیدن آب لیمو این است که به دفع سنگ کلیه کمک می کند و از بروز این رسوب های دردناک پیشگیری می نماید.

برخی از سنگ های کلیه ناشی از نمک های کلسیمی هستند. اسیدی شدن مایعات یا آب می تواند احتمال بروز این موارد را کاهش دهد و از تشکیل چنین سنگ هایی پیشگیری نماید. این یک واکنش شیمیایی است. به عبارت دیگر اسید حاصل از لیمو می تواند از کنار هم قرار گرفتن این سنگ ها پیشگیری نماید.

اگرچه به نظر می رسد اب طعم دار شده با لیمو ادرار است اما این موضوع هنوز تایید نشده است. به احتمال زیاد افزایش دفع ادرار به خاطر نوشیدن مایعات بیشتر است. در هر صورت نوشیدن آب لیمو به پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه کمک می کند.


نظر خود را بیان کنید