طرز تهیه انواع نوشیدنی ورزشی خانگی

چگونه نوشیدنی‌ ورزشی خانگی درست کنید؟

sports-drinks

اگر به صورت حرفه ای ورزش میکنید به احتمال زیاد به نوشیدنی مخصوصی برای بهبود عملکرد خود نیاز دارید.

به گزارش آلامتو به نقل از فیتنس مگزین؛ اغلب افراد هنگامیکه کلمه “الکترولیت” را می‌شنوند،به یاد یک ورزشکار خیس عرق می‌افتند که در حال نوشیدن یک نوشیدنی ورزشی رنگی است. اما از سویی دیگر راه‌های بسیاری برای دریافت الکترولیت‌های طبیعی و تازه از مواد غذایی مانند پرتقال، نارنگی و عسل وجود دارد و همچنین می‌توانید با درست کردن نوشیدنی ورزشی خودتان، در هزینه‌ها صرفه جویی کنید.


آب

آب ماده‌ی تشکیل دهنده اصلی است زیرا به عنوان حامل اصلی الکترولیت‌ها عمل می‌کند. برای اینکه این آب حداکثر کارایی را داشته باشد، باید تا حد ممکن تمیز باشد. اگر یک آب سرد کن خانگی بطری‌دار ندارید، کافی است آب را در یک کتری بجوشانید.

ضمنا آب مقطر (بخار گرفته شده از آب جوش) بهترین گزینه است چون به آب خالص، بسیار نزدیک است و تقریبا دارای تمام عناصر کم یاب مانند مواد معدنی می‌باشد و آلاینده ها و سایر آلوده کننده‌‌های آن نیز از بین رفته‌اند. اگر آب مقطر می‌خواهید، بهتر است آن را خریداری کنید زیرا جمع کردن بخار آب درخانه کار دشواری است.

می‌توانید از شرکت آب سرد کن خانگی‌تان سؤال کنید که آیا آب مقطر هم می‌فروشند یا نه. آب شیر باید آخرین گزینه‌ی شما باشد.

همچنین بخوانید: طرز تهیه انواع نوشیدنی

نمک

الکترولیت‌ها اساسا نمک هستند. نمک‌ها، بدن شما را از نظر الکتریکی رسانا نگه می‌دارند تا اختلاف پتانسیل الکتریکی بین سلول‌ها جهت دریافت یا عبور اطلاعات حفظ شود. نمک‌های طعام معمولی تا زمانیکه حاوی کلرید سدیم باشند (که تقریبا تمام نمک‌ها از آن ساخته شده‌اند) برای این کار مناسب هستند.

برخی از نمک‌ها دارای یدید پتاسیم نیز می‌باشند که برای نوشیدنی شما عالی است. اگر بتوانید نمک دانه ریز پیدا کنید، بسیار سریع‌تر حل می‌شود. در غیر این‌صورت می‌توانید برای ریز کردن نمک معمولی از هاون و دسته هاون استفاده کنید.


مرکبات

سعی کنید همیشه این مرکبات را در دسترس داشته باشید: پرتقال، گریپ فروت، نارنگی، لیمو و لیمو ترش. آن‌ها بهترین مواد تشکیل دهنده برای جایگزینی الکترولیت‌ها هستند. پرتقال‌ها انتخاب بسیار خوبی هستند. به همین دلیل است که شاید دیده باشید ورزشکاران مقدار زیادی از این میوه آب‌دار را مصرف می‌کنند.

میوه‌های مرکبات از نظر الکترولیت‌ها فوق العاده‌اند حتی به تنهایی. با این‌حال اضافه کردن برخی مواد تشکیل دهنده‌ی دیگر می‌تواند تأثیر آن‌ها را بالا ببرد.


ظروف و دستورهای تهیه

هنگامیکه نوشیدنی الکترولیت‌تان را آماده می‌کنید، مطمئن شوید از ظرفی استفاده می‌کنید که دوست دارید با آن به این طرف و آن طرف بروید. اگر ظرف نوشیدنی‌تان را دوست داشته باشید، احتمال اینکه به دفعات بیشتری از ترکیب نوشیدنی‌تان بنوشید افزایش خواهد یافت.


نوشیدنی ترش و شیرین

یک چهارم فنجان آب لیمو، یک چهارم فنجان آب لیمو ترش، یک قاشق چای‌خوری نمک، آب یک پرتقال کامل (یا یک قوطی آب پرتقال یخ زده)، یک لیتر آب.

نوشیدنی شیرین ملایم و نه چندان شیرین

۲ فنجان شیر نارگیل، ۱ قاشق چایخوری نمک، ۱ قاشق چایخوری استویا (شیرین کننده‌ی طبیعی) یا عسل، یک لیتر آب.

نوشیدنی با استفاده از مخلوط کن، مخلوط کنید

۲ عدد موز، ۳ فنجان شیر نارگیل یا ۲ فنجان توت فرنگی، ۱ فنجان آب و یخ، ۱ قاشق چای‌خوری نمک، آب نصف یک لیمو.

روش سریع و کثیف شماره ۱ با مواد تشکیل دهنده‌ی اصلی

۲ نصفه لیمو که در یک لیوان آب گرفته شده باشند، اضافه کردن دو نصفه پرتقال، کمی عسل، کمی نمک، لیوان را با آب پر کنید و سر بکشید.

روش سریع و کثیف شماره ۲

۱ بطری یا قوطی آب سبزیجات V8 (با هر طعم)، ۱ فنجان آب، ۱ فنجان آب پرتقال


مواد غذایی

علاوه بر تهیه نوشیدنی الکترولیت خودتان، مواد غذایی زیادی وجود دارند که به شما کمک خواهند کرد الکترولیت‌ها را جایگزین کنید. آن‌ها عبارتند از آووکادو، کلم بروکلی، ماست، توفو و زردآلو.

همچنین بخوانید: بهترین نوشیدنی هنگام ورزش

نظر خود را بیان کنید