چگونه به رژیم خود پایبند باشیم؟

چند نکته برای افزایش تعهد به رژیم؛

پایبند بودن به رژیم لاغری

اگر برای کاهش یا افزایش وزن تصمیم به گرفتن رژیم داشته باشید باید همین ابتدای کار متعهد بودن به رژیم را یاد بگیرید چون قرار است عادات تغذیه‌ای جدیدی را در پیش بگیرید که مطمئناً ساده نخواهد بود.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ کاهش وزن کار ساده‌ای نیست. در واقع وسوسهٔ خوردن غذاهایی خارج از برنامهٔ غذایی، امری است که ممکن است فرد را در هر ساعت درگیر خود کند.

در شرایطی که تبلیغات تلویزیونی شما را دعوت به خوردن غذاهای پرکالری می‌کنند، مواد غذایی خارج از غالب رژیم‌های غذایی در مجلات، روزنامه‌ها و البته تمامی مغازه‌های عرضه مواد غذایی، تبلیغ می‌شوند، واقعاً متعهد بودن به رژیم غذایی کار دشواری است.

اما چه‌طور می‌توانیم تعهد خود را در قبال رژیم غذایی جدید خود و البته شانس موفقیتمان را در کاهش وزن، افزایش دهیم.

داشتن قراردادی مشخص و مکتوب برای اجرای رژیم غذایی و البته تغییر سبک زندگی برای کاهش وزن، یکی از نکاتی است که می‌تواند به شما کمک بزرگی برای کاهش وزن کند.

اما در زمان ثبت این قرارداد لازم است به برخی نکات توجه داشته باشید؛ نکاتی که می‌تواند به شما این اطمینان را بدهد که این قرارداد بهتر اجرا خواهد شد و البته علاوه بر داشتن قرارداد نکات دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا به شکلی بهتر رژیم غذایی خود را پیگیری کنید.

اگر قرار باشد شما علیرغم کاهش وزن، باز هم با نگرانی به وزن خود نگاه کرده و دائم به بخشی از مسیر که هنوز آن را طی نکرده و وزنی که هنوز کاهش نداده‌اید، فکر کنید و البته در صورت ثابت ماندن وزنتان به جز اجرای رژیم و یا افزایش وزن دوباره به دلیل زیر پا گذاشتن قول و قرارها، ناراحتی و عصبانیت زیادی را تجربه کنید، میتوانید مطمئن باشید که احتمال موفقیت شما در بلند مدت زیاد نخواهد بود.

قرارداد مکتوب را جدی بگیرید

گاهی برخی افراد ترجیح می‌دهند که فرد دیگری در جریان قرارداد کاهش وزن آن‌ها باشد و در واقع با نظارت او فشار بیشتری برای اجرای آن بر خود بیاورند.

اما اگر شما ترجیح می‌دهید این موضوع، به ویژه در ابتدای کار، امری شخصی باقی مانده و کسی از آن اطلاع نداشته باشد، مشکلی نیست. شما می‌توانید قراردادی مکتوب با خودتان داشته باشید.

در صورتی که می‌خواهید قراردادی تنظیم کنید، به چند نکته توجه داشته باشید؛ نکاتی که می‌توانند تعهد شما را افزایش دهند.

اول از همه هدف خود را به صورتی روشن بیان کنید. این‌که به عنوان مثال قصد دارید بعد از یک سال به چه وزنی برسید. البته در زمان تعیین هدف حتماً از نظرات کارشناسان استفاده کنید تا بیش از اندازه، بلندپروازانه نباشد.

البته علاوه بر هدف کلی لازم است شما اهداف میان مدت خود را تعیین کنید. به عنوان مثال این‌که در ماه اول به چه میزان می‌خواهید کاهش وزن داشته باشید، در ماه دوم به چه میزان و . . . دوم آن‌که مسیر رسیدن به آن هدف را با جزئیات بیان کنید.

این‌که قرار است چه تغییراتی در برنامهٔ غذا خوردن شما ایجاد شود و این‌که برنامه شما در مورد فعالیت‌های بدنی و ورزش چیست و نکتهٔ آخر این‌که برنامهٔ کاملی برای تشویق خود در زمان پیشرفت و البته تنبیه در صورت زیر پا گذاشتن این قرارداد در نظر بگیرید.

سختگیری به اندازه را فراموش نکنید

اگر قرار باشد شما علی‌رغم کاهش وزن، باز هم با نگرانی به وزن خود نگاه کرده و دائم به بخشی از مسیر که هنوز آن را طی نکرده و وزنی که هنوز کاهش نداده‌اید، فکر کنید و البته در صورت ثابت ماندن وزنتان به جز اجرای رژیم و یا افزایش وزن دوباره به دلیل زیر پا گذاشتن قول و قرارها، ناراحتی و عصبانیت زیادی را تجربه کنید، می‌توانید مطمئن باشید که احتمال موفقیت شما در بلند مدت زیاد نخواهد بود.

داشتن رژیم غذایی به خودی خود، تجربه‌ای استرس‌زا هست و اگر قرار باشد با برخوردهای حساب نشده در این شرایط میزان تنش خود را افزایش دهیم، می‌توانیم مطمئن باشیم که بعد از مدتی ترجیح خواهیم داد که فردی چاق باشیم تا فردی همیشه ناراحت، ناراضی از زندگی و البته عصبی!

برای جلوگیری از تشدید تنش لازم است حتماً پیشرفت‌های خود را دیده و البته آن‌ها را تشویق کنید. در مقابل البته لازم است برنامه‌ای نیز برای جلوگیری از کنار گذاشتن رژیم و زیرپا گذاشتن قرارداد خود داشته باشید. تشویق خود شامل گزینه‌های مختلفی می‌شود.

اول از همه این‌که هر بار که توانستید در مقابل خوردن غذایی خارج از برنامه مقاومت کنید، از نظر کلامی خود را تشویق کنید. با این کار به خودتان یادآوری کنید که مقاومت شما در برابر وسوسه‌ها حداقل توسط یک نفر دیده شده است! اما به غیر از آن سعی کنید حداقل در انتهای هر ماه برنامهٔ تشویقی برای خود ترتیب دهید.

به عنوان مثال زمانی که به وزن مورد نظر در انتهای ماه رسیدید، برای خود جایزه بخرید. البته واقعیت این است که برای بسیاری از افراد تشویق‌هایی که از سمت دیگران دریافت می‌شود تاثیر بیشتری در مقایسه با تشویق‌هایی دارد که خود انجام می‌دهند.

اگر شما نیز چنین برداشتی در رابطه با وضعیت خود دارید، بهتر است موقعیت‌هایی را فراهم کنید تا دیگران متوجه پیشرفت شما شوند، شرکت در مهمانی‌های خانوادگی می‌تواند یکی از این موارد باشد، جایی که دیگران در صورت مشاهدهٔ کاهش وزن شما، بازخوردهای مثبت بسیاری خواهند داد، اما یکی دیگر از این موقعیت‌های بسیار مناسب، عضویت در گروه‌های کاهش وزن است. این روزها شما می‌توانید در فضای مجازی نیز چنین گروه‌هایی پیدا کنید.

در رابطه با راه‌هایی برای جلوگیری از زیر پا گذاشتن قراداد نیز می‌توانید از «پول» کمک بگیرید. در بخش بعدی می‌توانید با ایده‌هایی در این مورد آشنا شوید.

برای کاهش وزن، هزینه کنید

یکی از قدیمی‌ترین نکته‌ها که البته موثر بودن آن کاملاً به اثبات رسیده، ارتباط بین پول خرج کردن برای لاغری و کاهش وزن است. در بسیار از موارد مشخص شده است، افرادی که برای لاغر شدن خود پول خرج می‌کنند، بیشتر از افرادی که برای این کار هزینه نمی‌کنند، وزن کم می‌کنند و البته بهتر از آن‌ها نیز وزن جدید خود را حفظ می‌کنند.

این موضوع به ویژه زمانی که افراد پول قابل توجهی (در مقایسه با بودجه خانواده خود) هزینه می‌کنند، بیشتر دیده می‌شود. شاید بتوان ادعا کرد که هزینه کردن پول باعث احساس تعهد بیشتری در افراد می‌شود. اما هدف از طرح این موضوع تشویق شما به استفاده از خدمات مشاوره‌ای، کلاس‌های ورزشی، قرص و داروهای لاغری و یا انجام عمل‌های جراحی با هزینه‌های بالا نیست.

در واقع شما می‌توانید خود را ملزم به پرداخت هزینهٔ قابل توجهی برای کاهش وزن کنید هر چند که این پول را صرف چنین اموری نکرده باشید!

هزینه کردن پول در صورت نرسیدن به هدف، یکی از ساده‌ترین روش‌ها در این زمینه است. بهتر است برای اجرای این موضوع از دوستی کمک بگیرید و با او قرار بگذارید که شما در ابتدای هر هفته پول قابل توجهی را در اختیار او می‌گذارید، اگر در پایان هفته به هدف خود رسیدید، این پول به شما برگشت داده می‌شود اما در صورتی که شما نتوانستید به هدف مورد نظر برسید، این پول برای دوست شما شده و او اجازه دارد هر طور می‌خواهد آن را خرج کند. توجه داشته باشید که اگر قرار باشد شما با درآمد دو میلیون تومانی، هر هفته تنها ده هزار تومان خرج کنید، شاید کمی به شما سخت بگذرد اما در نهایت فشار چندانی حس نکرده و ممکن است انگیزهٔ بالایی برای به دست آوردن دوبارهٔ آن پول نداشته باشید.

اما اگر می‌خواهید انگیزهٔ خود را تقویت کنید میزان این پول را تا حدی بالا ببرید که نبود آن باعث احساس ناراحتی برای شما شود و در عین حال پرداخت اجارهٔ خانه و قبض‌های شما را تحت تاثیر قرار ندهد!

نکتهٔ مهم در این روش و البته مزیت آن در این است که مسوولیت از دست دادن این پول، با شما خواهد بود. در مقابل اما هزینه کردن پول برای خرید مواردی چون قرص‌های لاغری چنین تاثیری ندارد، چرا که در صورت نرسیدن به وزن مطلوب تقصیر از فروشنده‌ای است که کالایی نامرغوب و یا محصولی تقلبی را به شما فروخته است!

lose-weight-without-dieting

چگونه به رژیم لاغری خود پایبند باشیم؟

قدرت گروه را فراموش نکنید!

این روزها مشخص شده است که برخی افراد اگر در گروه آغاز به کاهش وزن کنند، بهتر می‌توانند به تعهدات خود عمل کنند. توجه داشته باشید که این نسخه چیزی نیست که برای همه موثر باشد، اما اگر احساس می‌کنید چنین روشی برای شما مناسب است، سعی در ایجاد چنین موقعیتی برای خود داشته باشید.

حداقل کاری که می‌توانید در این راستا بکنید، هماهنگ کردن با یک دوست، یکی از اعضای خانواده و یا خویشاوندی است که او هم مشکل اضافه وزن دارد. با این کار شما علاوه بر تعهدی که نسبت به برنامه شخصی خود دارید، نسبت به برنامهٔ مشترک نیز تعهد پیدا کرده و احتمال رسیدن به هدف را افزایش داده‌اید.

نکته: اگر در حال اجرای برنامهٔ مشترکی با دوست و یا خویشاوندی هستید، می‌توانید برنامه هزینه کردن پول را به این برنامه مشترک اضافه کنید. هر کدام از شما در اول هفته و یا اول ماه پولی را وسط بگذارید، هر کسی که در انتهای ماه به هدف رسیده بود، می‌تواند پول خود را بردارد، اما اگر کسی به هدف نرسیده بود، پول برای فرد مقابل است.

در صورت نرسیدن به هدف توسط هر دو نفر، پول می‌تواند صرف امور خیریه شود.

انتهای مسیر را برای خود ترسیم کنید

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند انگیزه شما را در طول انجام این کار دشوار تقویت کرده و به شما کمک کند تا به جلو حرکت کنید، ملموس کردن اهداف انتهای مسیر در طول انجام کار است.

به عنوان مثال شما در انتهای برنامه وزن خود، قرار است چه تغییری در ظاهر خود داشته باشید، اگر بتوانید با برنامه‌های ویرایش عکس، تصویری از خود در انتهای مسیر برای خودتان ایجاد کنید، مناسب خواهد بود. اما علاوه بر آن، گاهی واکنش اطرافیان ما می‌تواند به ما کمک کند تا این مسیر دشوار را طی کنیم.

این‌که اگر من وزن خود را به شکل مطلوبی کاهش بدهم، فرزندم در مقابل دوستان خود به من افتخار خواهد کرد و یا همسرم پشتکار من را خواهد ستود و یا این‌که برادرزاده‌ام من را به عنوان الگو به دوستان خود معرفی خواهد کرد و . . .

گاهی درخواست از نزدیکان برای این‌که نظر مثبت خود را در رابطه با این موضوع به صورت مکتوب به شما اعلام کنند، می‌تواند به شما کمک کند تا راحت‌تر در این مسیر قدم بردارید.

به عنوان مثال از همسرتان یا فرزندتان بخواهید تا تصور کنند که شما بعد از شش ماه کاهش وزن قابل توجهی داشته‌اید، در آن شرایط چه حرف‌هایی برای گفتن دارند، این حرف‌ها را در نامه‌ای برای شما بنویسند و از احساسات مثبت خود در ارتباط با این تغییر صحبت کنند.


نظر خود را بیان کنید