طرز تهیه مسقطی

مسقطی یکی از انواع شیرینی های ایرانی و بسیار خوشمزه ای است که اصل آن متعلق به شهر بسیار زیبای شیراز بوده است و به مرور به دلیل طعم دلچسب و خوبی که داشته در سراسر ایران شناخته شده و طرفدار نیز پیدا کرده است. این شیرینی بسیار خوشمزه از نظر بافت و طعم شباهت های زیادی به باسلوق نیز داشته است و می توان از آن به عنوان یکی از انواع شیرینی های مجلسی نیز نام برد که می توان آن را در کنار انواع نوشیدنی هایی مانند چای سرو کرد و از طعم آن لذت برد و همچنین با ظاهر حوس انگیز و خوبی که داشته است به میز مهمانی خود جلوه و زیبایی بخشید. امروز ما در آلامتو طرز تهیه مسقطی خوشمزه شیرازی و زعفرانی با نشاسته را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه مسقطی

 • نشاسته گل 1 پیمانه
 • شکر 1/5 پیمانه
 • آب 3 پیمانه
 • گلاب 1/2 پیمانه
 • روغن مایع 1/2 پیمانه
 • کره 30 گرم
 • خلال بادام 1/2 پیمانه
 • زعفران دم کرده به میزان لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه باسلوق ژله ای خانگی ساده، لذیذ و بازاری با نشاسته گل و ذرت

طرز تهیه مسقطی خوشمزه شیرازی و زعفرانی با نشاسته

مرحله اول: آماده سازی نشاسته گل و شکر

ابتدا درون ظرفی نشاسته گل را بریزید و به آن ها نصف آب را اضافه کنید و سپس ظرف جداگانه ای دیگری را برداشته و درون آن شکر را بریزید و به آن بقیه آب را اضافه کنید و بعد به وسیله هم زن دستی ترکیب آب و نشاسته را کاملاً با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید تا با هم دیگر ترکیب شوند و بعد ظرف آب شکر را نیز به همین شکل با هم زن دستی هم بزنید و مخلوط کنید تا شکر درون آب حل شود. قابلمه ای را برداشته و آن را روی شعله ملایم گاز قرار دهید و بعد درون قابلمه مخلوط آب و شکر را به همراه مخلوط آب و نشاسته بریزید و آن ها را با هم زن دستی روی حرارت به طور مداوم و آرام آرام هم بزنید تا مخلوط آن ها با یکدیگر شروع به جوشیدن و غلیظ شدن کنند.

مرحله دوم: اضافه کردن روغن و کره و گلاب به مواد

پس از آن که مواد با یکدیگر شروع به جوشیدن کردن زیر شعله گاز را ابتدا کمتر کنید و بعد به آن ها گلاب و روغن مایع و کره را اضافه کنید و مجدد با هم زن دستی به طور مداوم روی شعله کم آن را نیز با مواد هم بزنید و مخلوط کنید تا به خوبی با یکدیگر مخلوط و یکدست شوند و کره نیز به طور کامل درون مواد آب شود و بیست دقیقه ای به مواد در این حالت زمان دهید تا به شکل ریز جوش بجوشنند و در همین حین هم به طور مداوم و آرام آرام همچنان به هم زدن آن ها با یکدیگر ادامه دهید.

مرحله سوم: اضافه کردن زعفران دم کرده و خلال بادام

بعد از گذشت بیست دقیقه ای که مواد در این حالت روی شعله کم گاز به شکل ریز جوش جوشیدن به آن ها زعفران دم کرده را هم اضافه کنید و مجدد با هم زن دستی آن را نیز با مواد ترکیب و مخلوط کنید و بعد ماهیتابه ای جداگانه ای برداشته و آن را روی شعله ملایم و کم گاز قرار دهید و کمی که ماهتابه گرم شد درون آن خلال های بادام را نیز بریزید و مدتی آن ها را با یکدیگر بدون هیچ روغنی تفت دهید و بعد از تفت دادن آن ها را نیز به مواد مسقطی خود اضافه کرده و آن ها را با یکدیگر ترکیب و مخلوط کنید تا خلال بادام ها در کل مواد پخش و مخلوط شوند و بعد از آن که مواد مسقطی به غلظت دلخواه شما رسیدند آن ها را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله چهارم: آماده سازی نهایی مسقطی

30 دقیقه ای به مواد زمان دهید و بگذارید تا مواد مسقطی شما به دمای محیط برسد و بعد قالب مورد نظر خود را برداشته و آن را به وسیله برس آشپزی و مقداری روغن به خوبی چرب و آماده کنید و بعد مقداری از این مواد را برداشته و داخل قالب مورد نظر بریزید و قالب را داخل یخچال قرار دهید و زمان دهید تا مسقطی ها به خوبی خودشان را درون قالب بگیرند و آماده شوند و بعد قالب را از داخل یخچال درآورید و آن ها را داخل ظرف مناسبی که برای سرو آن در نظر دارید قرار دهید و بعد از آن هم مسقطی شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه زولبیا خانگی آسان با نشاسته ذرت و ماست مرحله به مرحله

طرز تهیه مسقطی


نکات کلیدی در طرز تهیه مسقطی خوشمزه شیرازی و زعفرانی با نشاسته

 1. در صورت تمایل می توانید روی مسقطی های خود را به وسیله خلال پسته نیز تزیین کنید.
 2. پخت مسقطی باید طولانی تر باشه که مزه خامی آن به مقدار زیادی گرفته شود.
 3. پخت مسقطی باید روی شعله کم گاز صورت بگیرد که به هیچ وجه مواد شما ته نگیرند.
همچنین بخوانید: طرز تهیه نان چای خوشمزه قزوین با پیمانه

♨ نکات مهم «طرز تهیه مسقطی خوشمزه شیرازی و زعفرانی با نشاسته»

در صورت تمایل می توانید روی مسقطی های خود را به وسیله خلال پسته نیز تزیین کنید.


نظرات بسته اند