طرز تهیه نان خرمایی

نان خرمایی یکی از انواع شیرینی های سنتی و بسیار خوشمزه ایرانی می باشد که داخل این شیرینی دلچسب را با خرما پر می کنند و به همین دلیل در کنار طعم و مزه بسیار خوبی که داشته است بسیار مقویی و سالم نیز می باشد. اصل نان خرمایی متعلق به شهر زیبای کرمانشاه بوده و شما می توانید آن را به عنوان یک میان وعده سالم و بسیار خوشمزه و مقویی در کنار یک نوشیدنی گرم و دلچسب برای دورهمی ها و مراسم های خود تهیه و سرو کنید همچنین می توانید آن را برای سفره های افطاری ماه مبارک رمضان نیز تهیه کرده و از خوردن آن نیز لذت ببرید. امروز در آلامتو طرز تهیه نان خرمایی كرمانشاهی ساده مرحله به مرحله را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه نان خرمایی

 • تخم مرغ 2 عدد
 • وانیل نوک ق چای خوری
 • شیر ولرم 1 لیوان
 • خمیر مایه فوری 1 ق غذا خوری سر خالی
 • شکر 3 ق غذا خوری سر پر
 • نمک نصف ق چای خوری
 • زعفران دم کرده به مقدار لازم
 • کره 25 گرم ذوب شده
 • آرد قنادی 3 لیوان
 • خرما 12 عدد
 • مغز گردو خرد شده 4 ق غذا خوری
 • پودر دارچین نصف ق چای خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه کلوچه فومن خانگی ساده، لذیذ و اصیل گیلان بدون شیر

طرز تهیه نان خرمایی كرمانشاهی ساده مرحله به مرحله

مرحله اول: آماده مایه خیس نان خرمایی

ابتدا ظرفی را برداشته و سپس 1 عدد تخم مرغ را داخل آن بشکنید و بعد به آن وانیل را اضافه کنید و ترکیب آن ها را به وسیله هم زن دستی خوب با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و بعد به ظرف شیر ولرم را نیز اضافه کرده و آن را هم با مواد هم بزنید و ترکیب کنید. شکر و خمیر مایه فوری را هم به همراه مقداری زعفران دم کرده و نمک نیز داخل ظرف اضافه کنید و مجدد مواد را با یکدیگر به وسیله هم زن هم دستی هم بزنید و مخلوط کنید تا تمامی مواد به طور کامل با یکدیگر ترکیب و یکدست شوند.

مرحله دوم: اضافه کردن آرد قنادی به مواد

در این مرحله آرد قنادی را نیز به مواد اضافه کنید و ابتدا مواد را به وسیله  لیسک با یکدیگر ترکیب کنید تا خمیری به دست بیاید و بعد خمیر را با دور کند هم زن برقی و یا با دست شروع به ورز دادن کنید و در حین هم زدن و یا ورز دادن خمیر، کره را نیز به روش بنماری آب کنید و آن را هم به مواد اضافه کنید و ورز دادن را تا جایی ادامه دهید تا خمیر شما کاملاً جمع و آماده شود سپس آن را داخل ظرفی قرار دهید و روی آن را به وسیله پارچه ای بپوشانید و آ« را به مدت 1 ساعت داخل دمای محیط استراحت کند.

مرحله سوم: آماده سازی مواد میانی

خرما ها را نیز از پوست و هسته جدا کنید و سپس آن ها را داخل ظرفی جدا بریزید و بعد تمامی خرما ها را با پشت چنگال له کنید و به آن ها مغز گردوی خرد شده را نیز به همراه پودر دارچین اضافه کنید و تمامی مواد را با یکدیگر خوب مخلوط کنید تا کاملاً یکدست شوند.

مرحله چهارم: بستن و آماده کردن نان خرمایی ها

بعد از 1 ساعتی که خمیر استراحت کرد آن را برداشته و مجدد کمی آن را با دست شروع به ورز دادن کنید و سپس آن را به 11 قسمت تقسیم کنید و بعد روی سطح کار کمی آرد بپاشیید و هر تکه خمیر را کمی با دست روی سطح کار پخش کنید و مقداری از مواد میانی که تهیه کرده بودید را نیز داخل هر قسمت آن بریزید و بعد خمیر را به طور کامل ببندید و آن را به شکل کلوچه گرد کنید و آن را روی سطح کار مقداری پهن کنید و به آن شکل دلخواه خود را بدهید. برای مثال می توانید خمیر را از 4 گوشه آن کمی با چاقو برش دهید.

مرحله پنجم: پخت نان خرما ها

سینی فر را برداشته و کف آن کاغذ روغنی قرار دهید و بعد تمامی نان خرمایی هایی که تهیه کرده اید را داخل سینی قرار دهید و روی آن ها را مجدد با پارچه ای تمیز بپوشانید و به تمامی آن ها نیم ساعتی فرصت دهید تا استراحت کنند و بعد داخل ظرفی مقداری زعفران دم کرده بریزید و تخم مرغ باقی مانده را نیز بشکنید و زرده آن را از سفیده آن جدا کنید و زرده را داخل ظرف بریزید و آن را با قاشق خوب با زعفران هم بزنید و مخلوط کنید و بعد ترکیب آن ها را به وسیله برس آشپزی رومال کنید و بعد فر را نیز به مدت 15 دقیقه ای با دمای 180 درجه قرار دهید تا داخل آن گرم و آماده شود و بعد سینی را داخل فر قرار دهید و به آن 15 تا 20 دقیقه ای فرصت دهید تا در این مدت تمامی نان خرمایی ها پخته و طلایی شوند و بعد از آن هم نان خرمایی خوشمزه شما آماده سرو هستند میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه نان قندی خانگی نازک دلچسب و بازاری با ماست و شیر

طرز تهیه نان خرمایی


نکات کلیدید در طرز تهیه نان خرمایی كرمانشاهی ساده مرحله به مرحله

 1. بیشتر از 3 تا 3/5 لیوان آرد قنادی به مواد خود اضافه نکنید تا در انتها خمیر و کلوچه نرمی داشته باشید که خمیر آن نیز به دست نمی چسبد.
 2. می توانید روی نان خرمایی ها را با مقداری تخم سیااه دانه و یا کنجد تزیین کنید.
 3. در صورت دسترسی نداشتن به فر می توانید آن ها را داخل توستر نیز با دمای 160 درجه و به مدت 15 دقیقه قرار دهید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی زبان خانگی لذیذ و آسان با خمیر هزارلا آماده

♨ نکات مهم «طرز تهیه نان خرمایی كرمانشاهی ساده مرحله به مرحله»

بیشتر از 3 تا 3/5 لیوان آرد قنادی به مواد خود اضافه نکنید تا در انتها خمیر و کلوچه نرمی داشته باشید که خمیر آن نیز به دست نمی چسبد.


نظر خود را بیان کنید