طرز تیهه کله جوش

کله جوش یکی از انواع غذا های بسیار ساده و راحت ایرانی است که در همه جای ایران شناخته شده و معروف می باشد و آن را با مواد اولیه بسیار ساده ای تهیه می کنند که می تواند یک پیشنهاد عالی نیز برای روزهایی باشد که زمان کافی برای تهیه غذا ندارید. این غذای بسیار خوشمزه در عین سادگی به دلیل استفاده از کشک در آن به عنوان یکی از مواد اصلی و سازنده این غذا دارای مقدار بسیار زیادی کلسیم بوده که برای رشد استخوان ها و سلامتی بدن شما بسیار مفید می باشد. کله جوش به شکل سوپ تهیه می شود و آن را به صورت ترید شده با نان میل می کنند. امروز در آلامتو طرز تهیه کله جوش خوشمزه و آسان با کشک و نعنا و گردو را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه کله جوش

 • روغن مایع به مقدار لازم
 • پیاز 2 عدد بزرگ
 • گردو 8 عدد
 • فلفل سیاه به مقدار لازم
 • نمک به مقدار لازم
 • پودر نعنا خشک 1 ق چایی خوری
 • کشک 5 ق غذا خوری
 • آب 2 لیوان
همچنین بخوانید: طرز تهیه آش ترخینه ساده، سنتی و لذیذ با عدس و کشک مرحله به مرحله

طرز تهیه کله جوش ساده با کشک و نعنا و گردو

مرحله اول: آماده سازی پیاز ها

ابتدا پیاز ها را به خوبی با آب بشویید و بعد پوست آن ها را گرفته و آن ها را به شکل خلالی شده و ریز و یکدست خرد کنید و سپس قابلمه ای را برداشته و درون آن مقداری روغن بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا مقداری روغن گرم و آماده شود و سپس پیاز های خرد شده را درون قابلمه بریزید و مقداری درون روغن تفت دهید تا پیاز ها به خوبی سبک و مقداری طلایی شوند و بعد به آن ها مقداری زردچوبه را هم اضافه کنید و مجدد آن را نیز به مدت 1 دقیقه دیگر با پیاز ها مقداری تفت دهید.

مرحله دوم: اضافه کردن گردو

گردو ها را بشکنید و آن ها را از پوست خود جدا کنید و سپس آن ها را داخل هاونگی بریزید و به خوبی بکوبید تا به شکل پودری و له شوند و بعد آن ها را به پیاز هایی که از قبل تفت داده بودید اضافه کنید و کمی با پیاز نیز آن ها را هم تفت دهید.

مرحله سوم: آماده سازی نعناداغ

درون ماهیتابه کوچک دیگری مقداری روغن بریزید و آن را روی شعله ملایم گاز قرار دهید و پودر نعنا را داخل روغن بریزید و مقداری نعنا خشک را نیز درون روغن تفت دهید در حد 1 دقیقه کافی است تا کمی رنگ نعنا درون روغن باز شود. دقت داشته باشید که میزان روغنی که برای سرخ کردن پودر نعنا احتیاج دارید باید به اندازه ای باشد که نعنا ها مقداری درون روغن شناور باشند. سپس نعنا داغی را که آماده کرده بودید را هم درون قابلمه خود بریزید و با مواد به خوبی مخلوط و ترکیب کنید و 2 دقیقه همه مواد را با یکدیگر تفت دهید.

مرحله پنجم: اضافه کردن فلفل سیاه و آب

بعد از گذشت زمان مورد نظر در این مرحله مقداری فلفل سیاه نیز به مواد درون قابلمه اضافه کنید و مجدد هم بزید و بعد مقداری آب جوشیده شده و گرم را در حد 4 الی 5 قاشق غذا خوری به مواد اضافه کنید و خوب همه مواد را با یکدیگر مجدد ترکیب کنید و هم بزنید و به مواد خود 3 الی 4 دقیقه ای زمان دهید تا کمی در کنر هم دیگر تفت بخورند.

مرحله ششم: اضافه کردن کشک و آماده سازی نهایی کله جوش

در آخر کشک را نیز به مواد خود درون قابلمه اضافه کنید و خوب هم بزنید و تا کشک به خوبی با مواد ترکیب شود و درون مواد به خوبی باز شود و 5 دقیقه به آن نیز فرصت دهید تا با مواد به خوبی ترکیب شود و کمی تفت بخورد و بعد از 5 دقیقه به آن 2 لیوان آب جوشیده شده را نیز اضافه کنید و مجدد مواد را با یکدیگر مقداری هم بزنید تا به خوبی با یکدیگر ترکیب و مخلوظ شوند و بعد درب قابلمه را بگذارید و شعله آن را کم کنید و اجازه دهید تا کله جوش شما به مدت 45 دقیقه با شعله ملایم به آرامی بجوشد و آماده شود و 5 دقیقه آخر که کله جوش به خوبی آماده و غلیظ شد مقداری مزه کنید و در صورت نیاز به آن مقداری نمک اضافه کنید و نمک آن را نیز اندازه کنید و مجدد هم بزنید و بعد از گذشت زمان مورد نظر آن را از روی حرارت برداشته و داخل ظرفی که برای سرو آن در نظر دارید آن را بریزید و بعد از آن هم کله جوش با کشک شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه آش شلغم و اسفناج ساده و لذیذ بدون گوشت برای سرماخوردگی

طرز تیهه کله جوش


نکات کلیدی در تهیه کله جوش با کشک خوشمزه و آسان

 1. در صورت تمایل در پایان کار می توانید روی کله جوش خود را با مقداری گردوی پودر و یا له شده نیز تزیین کنید.
 2. در صورت تمایل می توانید در پایان کار روی کله جوش خود مجدد مقداری پیاز داغ هم بریزید.
 3. در صورت تمایل به جای روغن مایع می توانید از مقداری کره نیز برای سرخ کردن مواد استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه آش انار ساده و مجلسی با گوشت چرخ کرده به روش اصلی

♨ نکات مهم «طرز تهیه کله جوش خوشمزه و آسان با کشک و نعنا و گردو»

در صورت تمایل در پایان کار می توانید روی کله جوش خود را با مقداری گردوی پودر و یا له شده نیز تزیین کنید.


نظر خود را بیان کنید