طرز تهیه رب گوجه خانگی

رب گوجه فرنگی یک چاشنی پرمصرف در کل جهان می باشد که طعم و رنگ غذا را به کلی عوض می کند. در اکثر رب های موجود در بازار، از مواد رنگ دهنده شیمیایی به همراه مواد نگهدارنده استفاده می شود که برای سلامتی در درازمدت مضر می باشند. رب خانگی یک طعم و مزه دیگر دارد که غذا را خیلی خوشمزه می کند و از رب های صنعتی سالم تر و بدون مواد افزودنی است. امروز در آلامتو طرز تهیه رب گوجه خانگی عالی و خوشمزه به روش سنتی که کپک نزند را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه رب گوجه فرنگی خانگی

  • گوجه فرنگی 5 کیلو
  • نمک به میزان دلخواه (20 گرم)
  • روغن نصف فنجان (50 گرم)
همچنین بخوانید: طرز تهیه سس گوجه ‌فرنگی کچاب بازاری با رب

طرز تهیه رب گوجه خانگی عالی و غلیظ به روش سنتی

مرحله اول: شستن و خرد کردن گوجه فرنگی

گوجه فرنگی ها را به خوبی با آب سرد بشویید و داخل آبکش بریزید. بعد از خشک شدن، گوجه ها را از وسط نصف کنید و داخل ظرف مناسب بریزید و نمک بپاشید، اصلا نمک باعث تیرگی رب نمی شود، و 24 ساعت در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار دهید. در این مدت چند بار گوجه ها را زیر و رو کنید تا کپک نزنند.

مرحله دوم: عبور دادن از صافی

لگنی را زیر آبکش بگذارید و سپس یک بار با آبکش و یک بار با صافی ریز گوجه ها را صاف کنید. در این مدت با دست تمیز و شسته شده گوجه ها را فشار دهید و چنگ بزنید تا پوست و تخم گوجه جدا و آبش گرفته و داخل لگن ریخته شود.

مرحله سوم: پخت رب گوجه

قابلمه بزرگ و مناسبی را انتخاب کنید و آب گوجه صاف شده را داخل قابلمه بریزید و روی شعله ملایم قرار دهید. برای پختن رب چند ساعت زمان لازم است. در این فاصله مرتب باید رب را هم بزنید تا ته نگیرد. رب گوجه باید آن قدر بپزد تا به غلظت مناسب برسد و آب آن کاملا تبخیر شود. در واقع زمانی که رب گوجه شروع به قل زدن کرد و حباب های بزرگ که می خواهند به اطراف پخش شوند روی آن تشکیل شد باید مراقب رب باشید و مرتب آن را به هم بزنید تا ته نگیرد. این روش از پخت، برای فصل تابستان و مناطق بسیار گرم مناسب است و یک رب گوجه آفتابی خوش طعم و خوش رنگ به شما می دهد.

مرحله چهارم: اضافه کردن نمک و روغن

در این مرحله از پخت رب خانگی، طعم رب را بچشید و نمک را اندازه و روغن را هم اضافه کنید. وقتی رب گوجه به غلظت مورد دلخواه شما رسید زیر قابلمه را خاموش کنید و اجازه دهید کاملا خنک شود.

مرحله پنجم: بسته بندی و نگهداری رب

زمانی که رب سرد شد، آن را داخل شیشه های کاملا خشک بریزید و درب شیشه را محکم ببندید. دقت کنید که درب شیشه ها باید فلزی باشد. سپس شیشه ها را داخل قابلمه ای کنار هم بچینید بعد قابلمه را به ارتفاع دو سوم شیشه ها آب پر کنید و روی حرارت ملایم بگذارید. بعد از اینکه آب به جوش آمد مدت 30 تا 40 دقیقه اجازه دهید شیشه ها داخل آب در حال جوش باشند، بعد حرارت را خاموش کنید و صبر کنید تا شیشه ها خنک شوند. با این روش شیشه ها کنسرو می شوند و به راحتی قابل نگهداری خارج از یخچال هستند. برای اطمینان بیشتر می توانید بعد از خنک شدن، شیشه ها را تست کنید و ببینید آیا با دست باز می شوند یا نه. اگر باز نشدند که کنسرو کردن رب به خوبی انجام شده است. بهترین روش نگهداری رب گوجه فرنگی به مدت طولانی، همین کنسرو کردن است که آن ها را خیلی راحت خارج از یخچال حتی به مدت یکسال می توانید نگه دارید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی مشهدی اصل خوشمزه و آسان با گوجه فرنگی و رب

طرز تهیه رب گوجه در منزل


 نکات کلیدی در تهیه رب گوجه خانگی که کپک نزند

  1. شیشه ها نباید خیلی بهم بچسبند چون ممکن است در موقع جوشیدن در اثر گرما بشکنند.
  2. حرارت خیلی زیاد هم می تواند باعث شکستن شیشه ها شود پس از حرارت ملایم استفاده کنید.
  3. در صورتی که بخواهید ماندگاری رب را افزایش دهید، آن را در فریزر نگهداری کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه آبگوشت مرغ ساده و مجلسی با سیب زمینی، لپه و رب گوجه

♨ نکات مهم «طرز تهیه رب گوجه خانگی عالی و خوشمزه به روش سنتی که کپک نزند»

شیشه ها نباید خیلی بهم بچسبند چون ممکن است در موقع جوشیدن در اثر گرما بشکنند.


نظر خود را بیان کنید