طرز تهیه پلو یونانی با میگو

پلو یونانی یکی از غذا های لذیذ است که اصل آن متعلق به یونان بوده و می توان آن را با مرغ و گوشت و یا میگو تهیه کرد همچنین این غذا می تواند بدون هیچ نوع گوشتی نیز تهیه شود که در این صورت می تواند یک پیشنهاد عالی به عنوان یک غذای سالم و گیاهی برای گیاه خواران و یا افرادی که در برنامه غذایی خود منع مصرف گوشت دارند نیز باشد. در این پلوی بسیار خوشمزه و سالم از انواع سبزیجات استفاده می شود که طعم و عطر فوق العاده لذت بخشی به غذای شما می بخشد و باعث می شود تا آن را به عنوان یک غذای بسیار سالم و مقوی شمرد. امروز در آلامتو طرز تهیه پلو یونانی لذیذ و مجلسی با میگو و سبزیجات مرحله به مرحله را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه پلو یونانی با میگو

 • برنج 2 پیمانه
 • میگو 500 گرم
 • نخود فرنگی 1/2 پیمانه
 • ذرت 1/2 پیمانه
 • فلفل دلمه ای قرمز 1/2 پیمانه
 • فلفل دلمه ای زرد 1/2 پیمانه
 • قارچ 6 عدد بزرگ
 • روغن به مقدار لازم
 • نمک و فلفل سیاه و پاپریکا به مقدار لازم
 • زردچوبه، پودر سیر به مقدار لازم
 • آبلیمو 3 ق غذا خوری پر
 • پیاز 1 عدد بزرگ 1 عدد کوچک
 • زعفران دم کرده 4 ق غذا خوری سر پر
 • سیب زمینی متوسط 1 عدد
همچنین بخوانید: طرز تهیه استانبولی پلو ساده، لذیذ و مجلسی با مرغ و سیب زمینی

طرز تهیه پلو یونانی با میگو و سبزیجات مرحله به مرحله

مرحله اول: آماده سازی برنج

ابتدا برنج خود را به خوبی طی 3 الی 4 مرتبه با آب سرد بشویید و سپس درون ظرفی مقداری آب بریزید و به آن برنج شسته شده را نیز اضافه کنید و خوب هم بزنید و 2 ساعت به برنج خود درون آب فرصت دهید تا به خوبی خیس بخورد و آماده شود.

مرحله دوم: آماده سازی میگو ها

میگو ها را به خوبی با آب سرد بشویید و سپس سر و دم آن ها را با چاقو بریده و رگ سیاهی که پشت کمر آن ها هست را با برش نازکی به وسیله چاقو از کمر آن ها خارج کنید. ظرفی را برداشته و درون آن میگو ها را بریزید و به آن ها زعفران دم کرده و آبلیمو را به همراه مقداری نمک و فلفل سیاه و پودر سیر و پاپریکا بریزید و خوب میگو ها را به ادویه و مواد آغشته و مزه دار کنید سپس پیاز کوچک را نیز به خوبی با آب شسته و پوست بگیرید و آن را به شکل خلالی شده خرد کنید و به ظرف میگو ها اضافه کنید و آن را نیز با مواد به خوبی هم بزنید و درب ظرف را با سلفون بپوشانید و به میگو ها 1 ساعت داخل یخچال زمان دهید تا به خوبی مزه دار و آماده شوند.

مرحله سوم: آماده سازی سبزیجات

در این مرحله قارچ و پیار بزرگ را به همراه فلفل دلمه ای زرد و قرمز با آب به خوبی بشویید سپس پیاز و فلفل دلمه ای ها را به شکل خلالی شده و ریز و یکدست برش دهید و خرد کنید و قارچ ها را هم به شکل حلقه ای با ضخامت نه خیلی نازک و نه خیلی ضخیم برش دهید و همگی آن ها را کنار بگذارید.

مرحله چهارم: تفت دادن مواد

ماهیتابه ای را برداشته و درون آن مقداری روغن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید و کمی که روغن گرم شد پیازی که نگینی خرد کرده بودید را داخل ماهیتابه بریزید و کمی تفت دهید تا پیاز نیز سبک و طلایی شود و سپس به آن ها مقداری زردچوبه اضافه کنید و 1 دقیقه به خوبی آن را نیز با پیاز تفت دهید و بعد میگو های مزه دار شده را نیز از یخچال خارج کنید سپس آن ها را بدون پیازی که از قبل داخلشان ریخته بودید درون ماهیتابه بریزید و میگو ها را نیز به مدت 1 دقیقه مقداری با پیاز تفت دهید سپس به آن ها قارچ ها را اضافه کنید و زمان دهید تا آب قارچ ها کمی گرفته شود و بعد نخود فرنگی و ذرت را نیز اضافه کرده و 1 دقیقه دیگر با مواد تفت دهید و در آخر نیز فلفل دلمه ای ها را اضافه کنید و کمی حرارت دهید و بعد مواد خود را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله پنجم: پخت اولیه برنج

درون قابلمه ای مقداری آب و 2 قاشق چایی خوری نمک بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و بعد برنج را که خیس کرده بودید آب آن را بیرون ریخته و برنج را داخل قابلمه بریزید و 20 دقیقه زمان دهید تا برنج مقداری نیمه پخته شود و بعد آن را از روی حرارت برداشته و آبکش کنید و کمی با آب سرد آن را بشویید.

مرحله ششم: پخت نهایی پلو یونانی با میگو

کف قابلمه خود مقداری روغن بریزید و زمان دهید تا کمی گرم شود و بعد سیب زمینی را شسته و پوست کنده و آن را به شکل حلقه ای برش دهید و کف قابلمه قرار دهید و بعد مقداری از برنجی را که پخته بودید روی سیب زمینی ها ریخته و از مواد میگو نیز مقداری روی برنج خود بریزید و به همین شکل لایه لایه برنج را با مواد پر کنید و روی درب قابلمه دمکنی کشیده و آن را روی قابلمه قرار دهید و قابلمه را روی شعله کم گاز قرار دهید و به آن 35 تا 40 دقیقه زمان دهید تا به خوبی با شعله کم و با دمکنی غذای شما پخته و آماده شود و بعد از آن هم پلو یونانی با میگو شما آماده سرو است آن را میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه باقالی پلو با مرغ و شوید خشک ساده و مجلسی مرحله به مرحله

طرز تهیه پلو یونانی با سبزیجات


نکات کلیدی در تهیه پلو یونانی مجلسی با میگو و سبزیجات

 1. دقت داشته باشید که مدت زمان پخت میگو نباید خیلی زیاد باشد در غیر این صورت میگو های شما بافتی لاستیکی پیدا می کنند.
 2. در صورت تمایل به جای میگو می توانید مرغ و یا گوشت را نیز جایگزین کنید.
 3. برای عطر و طعم بهتر غذای خود می توانید از برنج ایرانی برای تهیه این غذا استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده، کشمش و گردو مجلسی و لذیذ

♨ نکات مهم «طرز تهیه پلو یونانی لذیذ و مجلسی با میگو و سبزیجات مرحله به مرحله»

دقت داشته باشید که مدت زمان پخت میگو نباید خیلی زیاد باشد در غیر این صورت میگو های شما بافتی لاستیکی پیدا می کنند.


نظر خود را بیان کنید