طرز تهیه کاپ کیک شکلاتیکاپ کیک شکلاتی یکی از انواع کاپ کیک ها و یا کیک های فنجونی است که بسیار خوشمزه و حوس انگیز بوده است و در سراسر دنیا در میان انواع کاپ کیک ها در بین مردم محبوبیت بیشتری به نسبت سایر کاپ کیک ها پیدا کرده است. شما می توانید این نوع کاپ کیک را هم به عنوان دسر و یا هم به عنوان میان وعده در انواع مجالس و مراسم های دورهمی خود استفاده کنید و مطمئن باشید که مورد علاقه هر سن و هر سلیقه ای بوده و با ظاهر حوس انگیز و جذابی که داشته به میز مهمانی شما نیز بسیار جلوه و زیبایی می بخشد. شما می توانید این کیک بسیار خوشمزه را به راحتی در منزل خود چه به وسیله فر و چه بدون فر تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید. امروز ما در آلامتو طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی مغزدار با فر و بدون روغن را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه کاپ کیک شکلاتی

 • کره 150 گرم
 • شکر 1/2 لیوان
 • آرد کیک پزی 2 لیوان
 • بیکینگ پودر 1 ق چای خوری
 • وانیل 1/4 ق چای خوری
 • پودر کاکائو 3 ق غذا خوری
 • نمک 1 پنس
 • شکلات تخته ای 1 بسته
 • شیر 1/2 لیوان
 • تخم مرغ 2 عدد
 • ماست 1/2  لیوان
همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک مذاب شکلاتی خانگی ساده و جذاب با طلق و بدون فر

طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی مغزدار با فر و بدون روغن

مرحله اول: آماده سازی مواد اولیه

ابتدا تمامی مواد اولیه را چند دقیقه ای قبل از استفاده در دمای محیط قرار دهید تا تمامی مواد اولیه شما به دمای محیط مقداری برسند و بعد از آن ها استفاده کنید.

مرحله دوم: آماده سازی کره و شکر

کره را درون ظرفی بریزد و آن را چند دقیقه ای با هم زن برقی با دور تند در یک جهت شروع به هم زدن کنید و بعد آرام آرام به آن شکر را نیز اضافه کنید و هم چنان آن ها را با یکدیگر هم بزنید و ترکیب کنید و این کار را تا 10 دقیقه ای ادامه دهید تا ترکیب آن ها به خوبی پوک و سبک شود.

مرحله سوم: اضافه کردن تخم مرغ و وانیل و شیر و ماست

در این مرحله که ترکیب کره و شکر به خوبی پوک و سبک شد نوبت اضافه کردن تخم مرغ ها است پس به آن ها تخم مرغ ها را نیز به همراه وانیل اضافه کرده و مجدد با هم زن برقی آن ها را نیز با مواد هم بزنید و مخلوط کنید و این کار را دو دقیقه ای ادامه دهید تا مواد به خوبی با یکدیگر ترکیب و مخلوط شوند. دقت داشته باشید که در حین هم زدن تخم مرغ ها با مواد مایه را حتماً دور گیری کنید تا هم مواد به خوبی با یکدیگر مخلوط و ترکیب شوند و هم مایه شما بوی زهم تخم مرغ به هیچ وجه نگیرد. پس از اضافه کردن تخم مرغ و وانیل شیر و ماست را نیز به مواد اضافه کنید و با هم زن برقی آن ها را نیز با مواد در حد مخلوط کردن هم بزنید و با مواد ترکیب کنید.

مرحله چهارم: آماده سازی مواد خشک کاپ کیک ها

درون ظرفی جداگانه ای آرد را به همراه بیکینگ پودر و پودر کاکائو و نمک بریزید و اول همگی آن ها را به خوبی با یکدیگر ترکیب و مخلوط کنید و سپس ترکیب آن ها را با یکدیگر در سه مرحله به خوبی الک کنید و بعد ترکیب این مواد را به آرامی و کم کم طی چندین مرحله داخل ظرفی که در آن مایه کیک شما وجود دارد الک کنید و به مواد خود اضافه کنید و هم زمان با اضافه کردن این مواد خشک به مایه کیک آن ها را نیز با هم زن برقی با مواد به آرامی ترکیب و مخلوط کنید تا مایه کیک شما تهیه و آماده و یکدست شود.

مرحله پنجم: اضافه کردن شکلات آب شده

100 گرم از شکلات تخته ای را که تهیه کرده اید را به شکل بن ماری روی بخار کتری به خوبی آب و ذوب کنید و بعد از آماده شدن مایه کیک شکلات آب شده را هم به مایه کیک خود اضافه کنید و مجدد برای آخرین بار آن را نیز با مواد خود با هم زن برقی به خوبی مقداری ترکیب و مخلوط کنید.

مرحله ششم: پخت کاپ کیک ها

پس از آن که مایه کیک به طور کامل یکدست و آماده شد آن را داخل قیفی بریزید و کپسول های کاپ کیک را داخل قالب مخصوص کاپ کیک قرار دهید و به وسیله قیف مقداری از مایه کاپ کیک خود را داخل هر کپسول بریزید و وسط مایه هر کپسول مقداری از شکلات تخته ای خود که باقی مانده بود را برداشته و وسط هر کپسول مقداری فشار دهید تا داخل مایه کاپ کیک شما به خوبی قرار بگیرد و سپس فر خود را به مدت 15 دقیقه با دمای 180 درجه ابتدا داخل آن را گرم و آماده کنید و بعد قالب مخصوص کاپ کیک خود را به مددت زمان 20 دقیقه با دمای 180 درجه داخل طبقه وسط فر قرار دهید تا به خوبی کاپ کیک شما پخته و آماده شوند و بعد آن ها را از فر خارج کنید و زمان دهید تا خنک شوند و بعد آن ها را داخل ظرفی که برای سرو آن ها در نظر دارید قرار دهید و بعد از آن هم کاپ کیک شکلاتی مغز دار شما آماده سرزو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک کافی شاپی شکلاتی خیس عالی و خوشمزه مرحله به مرحله طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی

نکات کلیدی در طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی مغزدار با فربدون روغن

 1. در صورت تمایل می توانید این کاپ کیک خوشمزه را به شکل ساده و بدون مغز شکلاتی نیز تهیه کنید.
 2. در صورت تمایل می توانید از خامه فرم دار شده نیز داخل کاپ کیک خود استفاده کنید.
 3. در صورت دسترسی نداشتن به فر می توانید این کاپ کیک خوشمزه را بدون فر هم تهیه کنید.
 4. در صورت تمایل که کاپ کیک شیرین تری دوست داشتید می توانید میزان شکر را تا 3/4 لیوان نیز استفاده کنید.
 5. طعم تلخی یا شیرینی شکلات تخته ای که استفاده می کنید سلیقه ای بوده است.
همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک کاراملی یا فلن کیک شکلاتی با فر و بدون فر درون قابلمه

♨ نکات مهم «طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی مغزدار با فر بدون روغن»

در صورت تمایل می توانید این کاپ کیک خوشمزه را به شکل ساده و بدون مغز شکلاتی نیز تهیه کنید.


نظر خود را بیان کنید