طرز تهیه کیک بدون فر

کیک ها یکی از لذیذترین و دلچسب ترین انواع عصرانه و صبحانه های بین المللی هستند که می توان آن ها را در طعم و مزه های مختلف و متفاوتی تهیه کرد. شما نیز می توانید در منزل انواع کیک های مورد علاقه خود را هم با فر و هم بدون فر، با چند قلم مواد اولیه ساده و قابل دسترس برای انواع مراسم و دورهمی های خود تهیه و آن را در کنار انواع نوشیدنی های گرم و سرد سرو و میل کنید. برخی افراد این کیک ها را در قالب گرد و برخی دیگر نیز آن ها را در قالب میان تهی و لوف تهیه می کنند که تمامی این موارد نیز سلیقه ای بوده و متناسب با سلیقه هر فرد متفاوت است. امروز در آلامتو طرز تهیه کیک بدون فر روی اجاق گاز یا کیک قابلمه ای را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه کیک بدون فر

  • شکر 1 لیوان چای خوری
  • روغن مایع 1 لیوان چای خوری
  • تخم مرغ 2 عدد
  • آرد 1/5 لیوان فرانسوی دسته دار
  • بیکینگ پودر 1 ق غذا خوری
  • وانیل نصف ق چای خوری
  • شیر 1 لیوان چای خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک یخچالی ساده و فوری با بیسکویت پتی بور، نشاسته و خامه

طرز تهیه کیک بدون فر روی اجاق گاز یا کیک قابلمه ای

مرحله اول: آماده سازی تخم مرغ ها

ابتدا ظرفی را برداشته و داخل آن تخم مرغ ها را به صورت کامل بشکنید و بعد به آن ها شکر و وانیل را نیز اضافه کنید و سپس آن ها را 5 دقیقه ای با یکدیگر به وسیله هم زن برقی با دور تندخوب هم بزنید و مخلوط کنید تا ترکیب آن ها با یکدیگر حجیم و سبک و روشن تر شوند.

مرحله دوم: اضافه کردن روغن و شیر به مواد

بعد از ترکیب کردن مواد با یکدیگر شیر و روغن را هم به صورت جداگانه به مواد اضافه کرده و هر کدام آن ها را با مواد 1 دقیقه ای در حد مخلوط شدن و ترکیب کردن هم بزنید و مخلوط کنید تا آن ها نیز با مواد ترکیب و یکدست شوند.

مرحله سوم: اضافه کردن آرد و بیکینگ پودر

آرد و بکینگ پودر را نیز داخل ظرف جداگانه ای بریزید و سپس آن ها را با یکدیگر کمی هم بزنید و مخلوط کنید و بعد ترکیب آن ها را طی 2 مرحله الک کرده و سپس طی 3 مرحله آن را به آرامی و کم کم به ترکیب تخم مرغ ها اضافه کنید و هر بار پس از اضافه کردن ترکیب آرد و بیکینگ پودر به مواد ترکیب آن ها را با یکدیگر به وسیله لیسک و یا هم زن دستی به آرامی هم بزنید و مخلوط کنید تا مایه کیک شما غلیظ و آماده و یکدست شوند. دقت داشته باشید که حتماً مواد را در یک جهت و به صورت دورانی هم بزنید تا پف مواد شما به هیچ عنوان گرفته نشوند.

مرحله چهارم: آماده سازی نهایی کیک بدون فر

قالبی را که برای پخت کیک در نظر دارید را برداشته و سطح آن را به وسیله مقدار کمی روغن مایع و فرچه آشپزی چرب و آماده کنید و بعد کف آن مقداری آرد سفید بپاشیید و سپس مایه کیکی که آماده کرده اید را داخل قالب مورد نظر بریزید و آن را چندین بار به آرامی روی سطح میز بکوبید تا مایه کیک شما داخل قالب صاف و یکدست شود. قابلمه ای بزرگ تر از قالب خود برداشته و کف آن را جسم فلزی و یا کاتر و یا هر آنچه که فلزی است و باعث می شود تا قالب شما با کف قابلمه تماس مستقیم نداشته باشد را کف قابلمه قرار دهید و بعد زیر قابلمه شعله پخش کن بگذارید و شعله زیر آن را کم و ملایم قرار دهید و روی درب قابلمه نیز دمکنی بکشید و بعد آن را روی قابلمه قرار داده و اجازه دهید تا 15 دقیقه ای داخل قابلمه شما گرم و آماده شود و بعد از گذشت زمان مورد نظر قالب را داخل قابلمه قرار دهید و مجدد درب قابلمه را روی قابلمه بگذارید و 50 دقیقه به کیک زمان دهید تا در این مدت کیک شما به آرامی با حرارت کم به همراه شعله پخش کن و دمکنی پخته و آماده شود و بعد از آن کیک ساده و بدون فر خوشمزه شما آماده شده است می توانید آن را از قابلمه خارج کنید و بعد از سرد شدن آن را از قالب خارج کرده و سپس به شکل و فرم دلخواه آن را برش دهید و سرو کنید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک بدون تخم مرغ و شیر ساده و وانیلی خوشمزه در فر

طرز تهیه کیک بدون فر


نکات کلیدی در تهیه کیک بدون فر روی اجاق گاز

  1. در صورت تمایل می توانید روی کیک خود را با انواع میوه های اسلایس شده تزیین کرده و سپس آن را سرو کنید.
  2. هنگام هم زدن ترکیب تخم مرغ ها حتماً ترکیب آن ها را با یکدیگر دورگیری کنید تا ترکیب تخم مرغ های شما به هیچ عنوان بوی زهم تخم مرغ نداشته باشند.
  3. داخل فر گازی و یا فر برقی و یا حتی توستر نیز می توانید این کیک خوشمزه را تهیه کنید. دقت داشته باشید برای تهیه این کیک داخل فر گازی دما را روی 180 درجه قرار دهید به مدت 40 تا 45 دقیقه، داخل فر برقی دما 160 درجه به مدت 30 تا 35 دقیقه، داخل توستر نیز 150 درجه به مدت 30 تا  35 دقیقه وقت و زمان دهید تا در این مدت کیک شما به طور کامل پخته و آماده شود.
همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک اسفنجی نرم و لطیف، ساده و پف دار با فر و بدون فر

♨ نکات مهم «طرز تهیه کیک بدون فر روی اجاق گاز [کیک قابلمه ای] ساده و مجلسی»

در صورت تمایل می توانید روی کیک خود را با انواع میوه های اسلایس شده تزیین کرده و سپس آن را سرو کنید.


نظر خود را بیان کنید