طرز تهیه اکبر جوجه

اکبر جوجه یکی از انواع غذا های بسیار لذیذ و خوشمزه و اصیل ایرانی است که اولین بار توسط شخصی به نام علی اکبر کلبادی نژاد پخته شد و کم کم به یکی از غذا های بسیار معروف مازندران تبدیل شد. یکی از تفاوت هایی که این غذا با سایر مرغ های سرخ شده دارد آن است که در اکبر جوجه از مرغ جوان با وزن کم استفاده می کنند که خود این امر موجب می شود تا اکبر جوجه دارای بافت نرم و لطف تری نسبت به سایر مرغ هایی که در انواع غذا های گوناگون استفاده می شوند داشته باشد. یکی دیگر از دلایل بسیار لذیذ بودن این غذا در کنار لطافت و نرمی بافت گوشت مرغ آن، این است که در روغنی که توسط آن اکبر جوجه سرخ می شود از کره استفاده می شود که این کره عطر و طعم فوق العاده بهتر و لذیذتری را به مرغ شما می بخشد و در کنار سس مخصوصی تهیه می شود که ماده اصلی این سس رب انار می باشد و طعم ترشی این سس در کنار بافت نرم و طعم کره ای مرغ شما لذت خوردن این غذای بسیار خوشمزه و محبوب را دو چندان می کند. امروز در آلامتو طرز تهیه اکبر جوجه خانگی اصل با کره و رب انار را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه اکبر جوجه رستورانی

 • جوجه مرغ 1000 الی 1200 گرمی
 • لیمو کوچک 2/5 عدد
 • پیاز درشت 1 عدد
 • سیر درشت 6 حبه
 • زعفران دم کرده 4 الی 5 ق غذا خوری
 • کره 250 الی 300 گرمی
 • روغن زیتون 3 الی 4 ق غذا خوری
 • روغن سرخ کردنی نصف لیوان
 • رب انار نصف لیوان
 • نمک و فلفل سیاه و فلفل قرمز و زردچوبه به مقدار لازم
 • گردو 3 عدد
همچنین بخوانید: طرز تهیه جوجه چینی پف دار ساده با ماست و دلستر به روش آسان

طرز تهیه اکبر جوجه اصل خانگی با کره و رب انار

مرحله اول: آماده سازی مرغ ها

ابتدا مرغ را با آب سرد به خوبی بشویید و سپس آن را از وسط به دو قسمت برش دهید آن را داخل ظرفی قرار دهید و بعد پیاز را  برداشته و پوست آن را بگیرید و آن را نیز به شکل خلالی شده خرد کنید و بعد از آن 3 حبه سیر را هم پس از شستن پوست گرفته و  به شکل ساطوری شده و ریز خرد کنید و به مرغ داخل ظرف اضافه کنید و سپس به آن ها مقداری نمک و فلفل قرمز و سیاه و زردچوبه اضافه کنید و خوب با مواد ترکیب کنید و هم بزنید تا همه جای مرغ به خوبی مزه دار شود و در آخر نیز آب دو عدد لیمو تازه و کوچک را بگیرید و به تمام مواد داخل ظرف اضافه کنید و با دست شروع به ماساژ دادن مرغ و مواد کنید تا آب پیاز دربیاید و مقداری از مواد را زیر و روی تکه های مرغ قرار دهید و روی ظرف را با سلفونی بپوشانید و مرغ را برای مدت 24 ساعت درون یخچال استراحت دهید تا به خوبی مزه دار شود و بوی زهم آن نیز به مقدار زیادی گرفته شود.

مرحله دوم: آماده سازی سس مخصوص

مغز گردو ها را از پوست جدا کنید سه حبه سیر باقی مانده را هم با آب بشویید و پوست آن ها را بگیرید و مخلوط کن را برداشته و درون آن رب انار را به همراه حبه سیر ها و مغز گردو ها بریزید و سپس به آن روغن زیتون و آب نصف لیمویی که باقی مانده بود را اضافه کنید و تمام مواد را با یکدیگر به خوبی مخلوط و ترکیب کنید تا سس شما آماده شود و آن را درون ظرف کوچک و مناسبی بریزید و کنار بگذارید.

مرحله سوم: سرخ کردن مرغ ها

پس از آن که مرغ ها را از شب قبل درون مواد به خوبی مزه دار شدند آن ها را برداشته و سپس ماهیتابه ای را بردارید و آن را روی شعله گاز قرار دهید و درون آن روغن سرخ کردنی را به همراه کره بریزید و زمان دهید تا کره آب شود و در کنار روغن به خوبی داغ شود و سپس مرغ مزه دار شده را اول از طرف پوست آن ها داخل روغن داغ قرار دهید تا مقدار کمی سرخ شوند و پس از آن که کمی سرخ شدند سپس شعله آن را کم کنید و زمان دهید تا مرغ ها 2 الی 3 ساعت دیگر به خوبی بپزند و آب پس دهند و با شعله بسیار کم داخل ترکیب روغن و کره و آب خودشان به خوبی پخته و سرخ شوند و در طول پخت مرغ ها آن ها را دو الی سه مرتبه برعکس کنید تا همه جای مرغ شما پخته و سرخ شوند و 2 الی 3 دقیقه پایانی پخت مقدار شعله را بیشتر کنید تا روی مرغ شما به خوبی طلایی شود و پس از آن مرغ را از داخل روغن درآورید.

مرحله چهارم: سرو اکبر جوجه

وقتی مرغ به خوبی پخته شد و روی آن نیز به شکل طلایی شد آن را داخل ظرف مناسبی برای سرو قرار دهید و سس مخصوصی را که تهیه کرده بودید در کنار آن قرار دهید و پس از آن هم اکبر جوجه شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه مرغ بریان خانگی رستورانی و آسان در فر مرحله به مرحله

طرز تهیه اکبر جوجه


نکات کلیدی در تهیه اکبر جوجه با کره و رب انار

 1. در بیشتر رستوران ها برای آنکه اکبر جوجه طعم بهتری داشته باشد به جای کره معمولی از کره محلی برای سرخ کردن آن استفاده می کنند.
 2. اگر سسی که تهیه کرده اید خیلی غلیظ بود می توانید به آن 1 الی 2 قاشق دیگر روغن زیتون اضافه کنید تا به غلظت مناسب خود برسید.
 3. این غذا را به شکل گرم مصرف کنید و قبل از سرد شدن حتماً میل کنید زیرا در صورت سرد شدن ممکن است مقداری مرغ خشک شود بنابراین بهتر است به شکل گرم این غذا میل شود.
 4. اکبر جوجه را نباید نه خیلی سرخ کرد که خشک شود و نه خیلی کم سرخ کرد که داخل آن خام بماند باید به آن اجازه دهید تا با شعله کم به مدت مناسب متناسب با مقدار و اندازه مرغ شما به خوبی سرخ و پخته شود.
 5. بهتر است که این غذای بسیار خوشمزه را در کنار برنج ایرانی سرو کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه کوبیده مرغ تابه ای خانگی و مجلسی با دنبه به روش رستورانی

♨ نکات مهم «طرز تهیه اکبر جوجه اصل خانگی ساده و لذیذ با کره و رب انار»

در بیشتر رستوران ها برای آنکه اکبر جوجه طعم بهتری داشته باشد به جای کره معمولی از کره محلی برای سرخ کردن آن استفاده می کنند.


نظر خود را بیان کنید