طرز تهیه مرغ بریان

مرغ بریان یکی از غذا هایی است که در کنار سالم بودن بسیار خوشمزه و هوس انگیز بوده و در سراسر دنیا شناخته شده است که می توانید آن را به عنوان غذای اصلی و مجلسی نیز در بسیاری از مهمانی ها و مجالس استفاده کنید. این غذا علاوه بر سالم بودن و خوشمزه بودن بسیار ساده و راحت تهیه می شود و شما می توانید به آسانی آن را به شکل رستورانی تهیه و میل کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه مرغ بریان خانگی درون فر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای مرغ بریان خانگی

 • مرغ کامل پاک شده 1 عدد
 • سیر 3 حبه
 • پیاز 1 عدد
 • گوجه فرنگی 2 عدد
 • فلفل سبز یا دلمه ای 1 عدد بزرگ
 • لیموی تازه 1 عدد
 • زعفران 3 ق غذا خوری
 • نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
 • زنجبیل 1 ق چایی خوری
 • ادویه کبابی 1 ق چایی خوری
 • کره 80 گرم
 • آبلیمو 3 ق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه رولت مرغ چرخ کرده ساده و لذیذ با قارچ و پنیر پیتزا بدون فر

طرز تهیه مرغ بریان بدون فویل در فر

مرحله اول: از بین بردن بوی زهم مرغ

ابتدا ظرف بزرگی را برداشته و داخل آن مقداری آب بریزید و یک دوم پیمانه سرکه را به همراه 1 قاشق غذا خوری نمک مخلوط کنید و مرغ را به صورت درسته و کامل به مدت 12 ساعت داخل آن قرار دهید تا به خوبی بوی زهم آن گرفته شود.

مرحله دوم: آماده سازی مرغ

سپس مرغ را از داخل آن درآورده و بعد مرغ را به خوبی با آب سرد بشویید و آن را تمیز کنید و قسمت های اضافی شکم مرغ را خارج کنید تا شکم مرغ خالی باشد سپس مرغ را خشک کنید. دقت داشته باشید که با چاقو به هیچ عنوان روی مرغ را برش نزنید و به پوست مرغ نیز آسیب نزنید.

مرحله سوم: تهیه سس برای مرینت کردن مرغ

پیاز را به همراه فلفل دلمه ای و سیر با آب بشویید و سپس پوست پیاز و سیر ها را گرفته و بعد پیاز را به دو نیمه تقسیم کنید و داخل مخلوط کن بریزید تا خوب خرد شوند سپس به آن فلفل دلمه ای را به همراه سیر نیز اضافه کنید و مجدد آن ها را نیز با پیاز ها خرد کنید و بعد مخلوط سبزیجات را به همه جای مرغ بریانی خود مانند سسی اضافه کنید.

مرحله چهارم: آماده سازی ادویه ها

درون ظرفی مقداری نمک، زنجبیل، فلفل سیاه و ادویه کبابی بریزید و به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید سپس آبلیمو  را به ادویه ها اضافه کنید و خوب آن را نیز با ادویه ها مخلوط کنید و هم بزنید و بعد آن ها را به همه جای مرغ، روی و داخل شکم آن اضافه کنید تا مرغ به خوبی مزه دار شود سپس 25 گرم از کره را با بخار کتری آب کنید و آن را با زعفران دم کرده مخلوط کنید و بعد ترکیب آن دو را نیز به همه جای مرغ اضافه کرده و سپس مرغ را به مدت یک الی دو ساعت درون ظرف درب بسته ای داخل یخچال قرار دهید تا مرغ به خوبی مزه دار و مرینت شود.

مرحله پنجم: آماده کردن مرغ برای پخت

پس از گذشت زمان مورد نظر مقداری از سسی که برای مرینت تهیه کرده بودید را از روی مرغ برداشته و بعد گوجه فرنگی ها را با آب بشویید و داخل شکم مرغ قرار دهید و بعد قسمت ران های پایینی مرغ را با نخ مخصوص آشپزی ببندید و گره بزنید و آن ها را جمع کنید. دقت داشته باشید که سس مرینت را تا جایی که می توانید از سطح مرغ بردارید زیرا مدت زمان پخت طولانی است و سس مرینت روی مرغ می سوزد و طعم مرغ شما را خراب می کند.

مرحله ششم: پخت مرغ بریان

داخل سینی فر کاغذ روغنی قرار دهید و بعد مرغی که به صورت کامل مزه دار کرده بودید را داخل سینی قرار دهید سپس فر را به مدت بیست دقیقه ابتدا با دمای 180 درجه سانتی گراد به خوبی گرم کنید و بعد از گرم شدن سینی مرغ را به مدت دو الی سه ساعت درون فر با دمای 180 درجه سانتی گراد قرار دهید تا مرغ به خوبی در آن دما بپزد و مغز پخت شود. دقت داشته باشید که در این مدت پخت 55 گرم از کره ای که باقی مانده را نیز با بخار کتری مجدد آب کنید و هر نیم ساعت در زمان پخت مرغ آن را با برس به سطح مرغ بمالید تا سطح آن چرب باشد و خشک نشود.

مرحله هفتم: سرو مرغ بریان

پس از آن که مرغ بریانی کاملاً پخته شد آن را از فر خارج کنید و آن را داخل ظرف مورد نظر برای سرو قرار دهید و لیموترش تازه را نیز با آب بشویید و به دو نیمه آن را تقسیم کنید و کنار مرغ خود برای سرو قرار دهید و بعد از آن هم مرغ بریانی شما آماده سرو است. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه بال کبابی خوشمزه

طرز تهیه مرغ بریان


نکات کلیدی در تهیه مرغ بریان رستورانی

 1. ترجیحاً مرغی که استفاده می کنید جوجه و تا یک کیلو و نیم باشد.
 2. می توانید داخل شکم مرغ بریانی پیاز های کوچک و یا سیب زمینی کوچک نیز قرار دهید.
 3. می توانید از دورچین سبزیجات به صورت کبابی و پخته شده در کنار مرغ بریان خود نیز استفاده کنید.
 4. می توانید این غذا را با انواع سس های مورد علاقه خود میل کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه بال مرغ عسلی لذیذ و عالی با کنجد و سس سویا در فر

♨ نکات مهم «طرز تهیه مرغ بریان خانگی رستورانی و آسان در فر مرحله به مرحله»

ترجیحاً مرغی که استفاده می کنید جوجه و تا یک کیلو و نیم باشد.


نظر خود را بیان کنید