بهترین روش مصرف سیر

در قسمت پایین با چگونگی آماده نمودن سیر و پخت آن و در عین حال حفظ طعم و مزایای این ماده ی غذایی برای سلامتی آشنا خواهید شد و مطالب مفیدی را نیز در مورد چگونگی مبارزه با بوی ناخوشایند سیر خواهید آموخت.

سیر عطر و طعم خوشمزه ای به غذاها می دهد و آماده نمودن آن به شیوه ای خاص، می تواند طعم و مزایای سلامتی این ماده ی غذایی فوق العاده مفید را افزایش دهد. بنابراین بیایید با نحوه ی آماده سازی و طبخ سیر برای برخورداری از حداکثر مزایای آن و نحوه ی خلاص شدن از دست بوی بد این ماده ی غذایی آشنا شویم.


  1. به منظور کسب بیشترین مزایای سیر برای سلامتی، به جای استفاده از سیر خشک شده از سیر تازه استفاده کنید

آلیسین ، يکی از ترکيبات فوق العاده مفید موجود در سير است که در سیرهای تازه به وفور یافت می شود.

محققان ژاپنی دریافته اند که سیر خرد شده که حداقل شش روز در آب نگهداری شده باشد تقریبا نیمی از آلیسین خود را از دست خواهد داد و با نگهداری آن در روغن نباتی، در کمتر از سه ساعت تمام آلیسین سیر از بین خواهد رفت.


  1. به منظور بهره برداری از حداکثر مزایای سیر برای سلامتی، آن را برش داده و صبر کنید

برش حبه ی سیر باعث شکسته شدن غشای سلول های آن و انتشار آنزیم های ذخیره شده ای می شود که با اکسیژن واکنش نشان خواهند داد. این امر باعث می شود که ترکیبات سولفید سالمی مانند آلیسین شکل گیرند.

سیر خرد شده را بعد از خرد کردن و قبل از پخت و پز ، 10 تا 15 دقیقه به حال خود رها کنید تا ترکیبات آن به طور کامل قبل از این که حرارت مانع از انتشار آنزیم های آن شود منتشر گردند.


  1. به نظر شما بهترین روش استفاده از سیر چیست: له کردن، ریز ریز کردن و یا خرد کردن؟

هر چه بیشتر بتوانید دیواره ی سلولی سیر را تخریب کنید، آنزیم های تبدیل شونده به سولفید بیشتری را آزاد خواهید کرد، و لذا این آنزیم ها سبب می شوند که عطر و طعم سیر تند تر شود.

از آن جا که له کردن سیر باعث می شود بیشترین دیواره های سلولی این ماده غذایی تخریب شود، حبه های سیر له شده طعم تند تری دارند، و حبه های سیر خرد و یا ریز ریز شده دارای طعم ملایم تری هستند.

حبه های سیر کامل دارای ملایم ترین عطر و طعم می باشند. (یکی از نکات لازم که باید در رابطه با پخت سیر بدانید این است که ترکیب سیر ریز ریز شده با نمک دریایی به کاهش بوی سیر کمک خواهد کرد.)


  1. چگونه از دست بوی بد دهان پس از خوردن سیر خلاص شویم

برای خلاص شدن از بوی بد دهان، مسواک، نخ دندان و جویدن آرام جعفری می تواند بسیار موثر باشد. علاوه بر این شاید تعجب کنید ولی نوشیدن شیر نیز می تواند موثر باشد چرا که چربی و آب آن به زدودن ترکیبات بوی ناک دهان کمک خواهند کرد.

برای خلاص شدن از شر بوی بد سیر از روی دست های خود، دست هایتان را با آب لیمو، نمک، سودا یا حتی یک قطعه ساخته شده از فولاد ضد زنگ، مانند شیر آشپزخانه ماساژ دهید (مولکول های فولاد، واکنش های تولید کننده ی بو را مسدود خواهند کرد). و بعد از آن دست هایتان را با آب به خوبی بشویید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ سیر

1 دیدگاه

  1. ترنم

    آیا سیر سرخ شده همان فواید سیر خام را دارد ؟

نظر خود را بیان کنید