احتمالا شما هم دایناسورها را عظیم‌الجثه‌ترین موجوداتی که روی کره زمین زندگی کردند، می‌دانید؛ اما ما به شما می‌گوییم این‌طور نیست!

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: بسیاری از ما شنیده‌ایم که میلیون‌ها سال قبل از اینکه انسان روی کره زمین زندگی کند، دایناسورهای غول پیکر زندگی می‌کرده‌اند و در حافظه ما آن‌ها بزرگترین موجودات روی زمین بوده‌اند، اما در حقیقت این‌طور نیست! باستان‌شناس‌ها و دانشمندان دست از تحقیق و پژوهش برنداشته‌اند و درباره گونه‌های مختلف جانوری بررسی‌هایی را روی فسیل‌های به جا مانده انجام داده‌اند و به نتیجه‌های جالبی دست پیدا کرده‌اند.

در این فسیل‌های به جا مانده دانشمندان گونه‌های جدیدی را کشف کرده‌اند که دایناسور نبوده‌اند اما بسیار غول پیکر بوده‌اند. در زیر تعدادی از این موجوات عظیم‌الجثه‌ای که روزگاری روی کره زمین زندگی می‌کرده‌اند را می‌بینید.

تیتانوبوآ

با بزرگترین، سنگین‌ترین و طولانی‌ترین ماری که تا به حال روی زمین خزیده، آشنا شوید! این موجود طولی بیش از ۱۵ متر و وزنی بیشتر از ۱۱۰۰ کیلوگرم داشته و با زهر بسیاری سمی حیوانات دیگر را شکار میکرده است. دانشمندان می‌گویند او به راحتی می‌توانسته یک تمساح را به عنوان غذای کامل میل کند.

بزرگترین حیوانات تاریخ

شتر سوریه‌ای

بر اساس فسیل‌های پیدا شده این شترها بسیار بزرگتر و سنگین‌تر از گونه امروزی بودند. در کنار فسیل‌های این موجوادات که تقریبا به صد هزار سال قبل بازمی‌گردد، استخوان‌هایی از انسان‌ها نیز پیدا شده است و باستان‌شناسان بر این باورند این شترهای غول پیکر علاقه‌ای به رام شدن نداشته‌اند و بیشتر وحشی بوده‌اند.

بزرگترین حیوانات تاریخ

موساساروس

اگر فیلم‌های پارک ژوراسیک دیده باشید، حتما با موساساروس آشنایی دارید! او کوسه‌ها و ماهی‌های بزرگ را به عنوان وعده غذایی می‌خورده و وزنی بیش از ۴.۵ تُن داشته است!

بزرگترین حیوانات تاریخ

لیوپلوردون

دانشمندان فکر می‌کردند لیوپلوردون‌ها خزنده‌های غول‌پیکری هستند، اما با کشف فسیل آن‌ها در دریا متوجه شدند در دو محیط زندگی می‌کرده است. این موجود وقتی بالغ باشد وزنی در حدود ۹تُن داشته است.

بزرگترین حیوانات تاریخ

سوپر کروک

نام علمی سختی دارد، اما به سوپر کروک معروف است. او از خانواده تمساح‌ها بود، با این تفاوت که وزن ۹ تُنی داشته و البته بر اساس تحیقات در ۴۰ سالی که عمر می‌کند، هرگز رشدش متوقف نمی‌شود!

بزرگترین حیوانات تاریخ

پاراکراتریوم

امروزه فیل‌های افریقایی را بزرگترین پستانداران زمین می دانند، اما دهه‌ها قبل پاراکراتریوم‌ها با جثه‌ای بسیار بیشتر این عنوان را در اختیار داشتند! آن‌ها گردن‌های درازی داشتند تا بتوانند از درختان و گیاهان تغذیه کنند و بیشتر در جنگل‌های آسیانه میانه زندگی می‌کرده‌اند.

بزرگترین حیوانات تاریخ

کوسه نهنگ

این حیوان که هنوز هم وجود دارد و جزو آن‌هایی نیست که نسلشان منقرض شده‌اند، بسیار آرام و متین رفتار می‌کند و غواص‌های خوش‌شانسی بوده‌اند که شانس سواری روی آن را بدست آورده‌اند. اما این موجود به دلیل اینکه بسیار بزرگ است، هربار که دهان خود را باز می‌کند، می‌تواند حجم زیادی از حیوانات کوچکتر را ببلعد!

بزرگترین حیوانات تاریخ

لیدز ماهی

شاید کوسه ماهی امروزه بزرگترین ماهی در جهان باشد، اما بدون شک این عنوان در تاریخ به لیدز ماهی می‌رسد که تا ۲۸ متر طول داشته و در حدود ۲۰ تُن هم وزنش بوده است. او هم برای تغذیه مانند کوسه ماهی رفتار می‌کرده و با بازکردن دهان خود در یک مسیر تمام چیزی که موجود را می‌بلعیده است.

بزرگترین حیوانات تاریخ

مگالودون

بدون شک رکورد بزرگترین کوسه برای همیشه به نام مگالودون باقی می‌ماند! این کوسه تقریبا ۳۰ برابر بزرگتر از یک کوسه سفید بوده است. از نظر کارشناسان این موجود دلفین‌ها و نهنگ‌ها را به عنوان غذا می‌خورده است.

بزرگترین حیوانات تاریخ

آرژنتیناسور

آرژانتیناسور نه تنها یکی از موجودات عظیم الجثه روی زمین است، بلکه در دسته قدبلندترین‌ها هم قرار می‌گیرد! او با ۱۰۰ تُن وزن قدی ۷ متری داشته است.

بزرگترین حیوانات تاریخ

نهنگ آبی

اگر فکر کرده‌اید دیگر موجودات عظیم الجثه را می‌شناسید، در اشتباهید! نهنگ آبی که هنوز هم جایی در دریاها زندگی می‌کند، بین ۲۰ تا ۲۸ متر طول دارد. برای او شنا با این هیکل بسیار بزرگ چندان راحت نیست و با توجه به شکارچیان نهنگ شاید امکان دیدن آن‌ها چندان نباشد اما آن‌ها در دل اقیانوس لانه دارند و بچه‌های ۸ متری که روزانه ۱۰۰ گالن شیر می‌خورند را به دنیا می‌آورند.

بزرگترین حیوانات تاریخ


نظر خود را بیان کنید