آرتریت روماتوئید و رژیم غذایی

بهترین مواد غذایی برای مبارزه با آرتریت روماتوئید

بهترین غذا برای آرتریت

آرتریت روماتوئید (RA) باعث درد، ورم و خشکی مفاصل می شود. یک راه برای تسکین درد مفاصل ایجاد تغییرات در رژیم غذایی است.

به گزارش آلامتو به نقل از everydayhealth ؛ یک نوعِ خاص از مواد غذایی وجود ندارد که به همه ی افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید کمک کند، اما برخی از افراد غذاهایی را می توانند مصرف کنند که التهاب را کاهش می دهد و می تواند به کاهش درد مفاصل کمک کند. شما باید مواد غذایی گوناگون را برای دیدن تاثیر مثبت روی خود آزمایش کنید.

مطالعات نشان داده اند که غذاهای زیر ممکن است برای آرتریت روماتوئید مفید واقع شود:


 1. گشنیز.

این گیاه سبز جزء اصلی در غذاهای مختلف است. بعضی از مردم می گویند که گشنیز باعث می شود آرتریت روماتوئید آنها بهتر شود. محققان بر این باورند که گشنیز می تواند به تسکین علائم RA کمک کند. گشنیز ورم و التهاب را به طور قابل توجهی کمتر می کند.


 1. زردچوبه.

زردچوبه در واقع از ریشه خانواده زنجبیل است که در بسیاری از غذاها برای رنگ و طعم استفاده می شود. زردچوبه حاوی کورکومین است که به کاهش التهاب در سطح سلولی کمک می کند. محققان می گویند که زردچوبه بی خطر و ضد التهاب است. توصیه می شود که حداقل دو تا سه بار در هفته از خردل یا زردچوبه استفاده شود.


 1. زنجبیل.

زنجبیل مدت طولانی است که توانایی آن برای آرام کردن معده شناخته شده است. مانند زردچوبه، زنجبیل نیز حاوی موادی است که مانند داروهای ضد التهاب برای RAکار می کند.

محققان می گویند که عصاره ی زنجبیل قرمز خشک شده علایم آرتریت را بهبود می دهد. زنجبیل می تواند خون را رقیق کند بنابراین اگر شما در حال مصرف یک داروی رقیق کننده خون مثل کومادین (وارفارین) هستید، قبل از اضافه کردن زنجبیل با دکتر خود صحبت کنید.


 1. آناناس.

شگفت انگیزی آناناس به اندازه ی ساقه ی آن نیست، دلیل آن این است که ساقه حاوی بروملین، یک آنزیم گوارشی است که به کاهش التهاب در افراد مبتلا به آرتروز و آرتریت روماتوئید کمک می کند. از آنجایی که ساقه ی آن خوراکی نیست، بروملین به صورت مکمل در کپسول یا قرص وجود دارد.

یک مطالعه نشان داده است که افرادی که کمتر از سه ماه درد خفیف زانو داشته اند پس از یک ماه از مصرف بروملین بهبود یافته اند. همیشه قبل از استفاده از هر مکمل به دلیل تداخل با داروهای تجویزی دیگر با دکتر خود صحبت کنید.


 1. چای سبز.

مصرف یک فنجان چای سبز در روز می تواند درد مفصل را کم کند. محققان می گویند که علائم آرتریت روماتوئید به طور قابل توجهی بعد از استفاده از چای سبز برای یک تا سه هفته بهبود می یابد.

چای سبز دارای خواص آنتی اکسیدانی است که در مبارزه با بیماری ها مفید است. با این حال، چای سبز نیز حاوی مقادیر کمی از ویتامین K است که می تواند با رقیق کننده های خون مقابله کند. که به همین دلیل مهم است که قبل از اضافه کردن آن به رژیم درمانی خود با دکتر صحبت کنید.


 1. گیلاس

گیلاس سرشار از آنتی اکسیدان ها می باشد، که می تواند سلول های شما را از اثرات مخرب رادیکال های آزاد محافظت کند. این مولکول که از فرایندهای طبیعی بدن شکل گرفته می تواند به مفاصل آسیب برساند.

یک مطالعه نشان می دهد که یک رژیم غذایی غنی از گیلاس، التهاب را در حیوانات 50 درصد کاهش می دهد. آرتروز یک بیماری التهابی است و کاهش التهاب می تواند درد مفاصل را کاهش دهد. گیلاس ترش همچنین ممکن است سطح نیتریک اکسید، که یک ترکیب وابسته به RA را پایین بیاورد.


 1. روغن ماهی.

که در ماهی قزل آلای وحشی، شاه ماهی، ماهی خال مخالی، ساردین و ماهی کولی وجود دارد. روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 که به کاهش التهاب و کاهش علائم RA کمک می کند می باشد.

یک مطالعه نشان داده است که مکمل روغن ماهی، اضطراب و التهاب را که ازعواملی که می تواند به شرایط RA منجر شود، را کاهش می دهد. خوردن دو بار در هفته ماهی های چرب مانند ماهی آزاد و یا مکمل با کپسول های روغن ماهی را در نظر بگیرید.


 1. جعفری.

برای چاشنی یا تزئین در غذاها در همه جا استفاده می شود، جعفری دارای خواص ضد التهابی است. عصاره جعفری التهاب در دست ها را کاهش می دهد. مطالعات بیشتر بر جعفری هنوز ادامه دارد، اما این گیاه ممکن است به کاهش درد و خشکی مفاصل شما کمک کند.

همه ی رژیم غذایی ضد التهاب برای RA را کنار هم قرار دهید. توجه کنید بیشتر به غذاهایی که می خورید – به ویژه آن هایی که التهاب را کاهش داده و تعداد زیادی آنتی اکسیدان دارند – ممکن است نشانه های آرتریت روماتوئید شما را تسکین دهد.

همچنین بخوانید: خواص جعفری برای پوست

هر چند پژوهش ها محدود است و باید با مقیاس بزرگتر مطالعات انجام شود اما اکثر مردم می توانند این مواد را به رژیم غذایی خود را بدون هیچ گونه عوارض جانبی اضافه کنند. با این حال، اگر شما در حال مصرف دارو هستید برای اضافه کردن مکمل و یا تغییر رژیم غذایی خود با دکتر صحبت کنید.


1 دیدگاه

 1. Johnk692

  Hey there, You have done a great job. I’ll definitely digg it and personally recommend to eagckccckkda

نظر خود را بیان کنید