رقصیدن چه فایده ای دارد؟

8 مزیت رقص که باید بدانید!

مزیت رقص

زمانی که صدای موسیقی به گوشتان می رسد ناخودآگاه نیرویی در درونتان شکل می گیرد و همه احساسات شما را درگیر خود می سازد. شاید ریتم یک موسیقی دلخواه یا تمرین ورزشی است که شما را به فعالیت وا می دارد. شاید هم می خواهید از روزتان لذت ببرید و حرکات پیچیده ای را اجرا کنید. صرف نظر از دلیلی که برای خود دارید یک موضوع مهم هست که باید بدانید: رقصیدن مزایای فیزیکی، ذهنی و احساسی بی شماری دارد و شما می توانید از این مزایا به خوبی بهره ببرید.

مزایای رقصیدن

چه 80 ساله باشید یا یک کودک 8 ساله، شرکت در فعالیت های فیزیکی که در برگیرنده رقص است زندگی تان را عوض می کند. از سلامت بهتر فیزیکی و روحی تا بهبود احساسات و روابط اجتماعی، حرکت دادن بدن با ریتم موسیقی می تواند زندگی شما را تغییر دهد. در ادامه سعی می کنیم برخی از مزایای رقص را با هم مرور کنیم.

مزایای فیزیکی

همانطور که می دانید رقصیدن یک ورزش است و مزایای فیزیکی آن می تواند شبیه تمرینات کاردیویی باشد که انجام می دهید.

 1. سلامت قلبی عروقی را بهبود می بخشد.

مزایای رقص برای بدن بسیار زیاد است. دپارتمان سلامت و خدمات انسانی راهنمایی برای بزرگسالان دارد که در آن از مزایای  فعالیت های فیزیکی صحبت می کند.

این راهنما بیان می کند که بزرگسالان برای سلامت فیزیکی خود باید:

 • حداقل 150 الی 300 دقیقه در هفته تمرینات ورزشی متوسط تا شدید داشته باشند.
 • 75 الی 150 دقیقه در هفته ورزش های ایروبیک شدید را انجام دهند.

همه سبک های رقص می تواند تمرینات کاردیوی عالی برای بدن باشد چون ضربان قلب زمانی که حرکات مختلفی را انجام می دهید افزایش پیدا می کند.

 1. تعادل و قدرت تان را بهبود می بخشد.

یکی از دلایلی که رقص برای تناسب فیزیکی یک گزینه عالی است، این است که همه بخش های بدن را درگیر می کند و بدن را در جهات مختلف به حرکت وا می دارد.

حرکاتی که ما در زندگی روزمره خود مثل پیاده روی، بالا رفتن از پله ها، تمرینات ورزشی ساده همچون دوچرخه سواری و استفاده از تردمیل را انجام می دهیم همگی در یک صفحه هستند اما رقصیدن باعث می شود بدن شما در هر جهتی حرکت کند. این موضوع بدین معنی است که بیشتر عضلات بدن به هنگام رقص درگیر خواهد بود.

این نوع حرکات نه تنها قدرت بدن را بیشتر می کند بلکه باعث افزایش تعادل بدن هم می شود.

 1. می توانید بر اساس نیازتان انواع رقص را انتخاب کنید.

انواع مختلفی از رقص برای افرادی که محدودیت حرکتی یا بیماری های مزمن دارند مفید و مناسب است. اگر درباره شدت کلاس ها نگران هستید با پزشک تان صحبت کنید و قبل از آغاز کلاس ها با مربی مشورت نمایید. این افراد به شما کمک می کنند بر اساس نیازهایی که دارید تغییرات و اصلاحاتی در رقصیدن ایجاد کنید.

مزایای روحی

 1. عملکرد شناختی تان را بیشتر می کند.

اگر به دنبال دلیلی برای حرکت کردن هستید این موضوع را همیشه به خاطر بسپارید: تحقیقات انجام شده نشان می دهد رقصیدن می تواند توانایی شما برای فکر کردن را با افزایش سن بالا نگه دارد و حتی باعث بهبود آن شود.

اما این موضوع چگونه رخ می دهد؟ بر اساس مطالعات انجام شده، دانشمندان دریافته اند که نواحی از مغز که مهارت ها و حافظه را کنترل می کند، با تمریناتی همچون رقص بهبود می یابد.

برخلاف سایر اشکال ورزشی، رقصیدن مزایای دیگری هم برای بدن دارد. مثلا می تواند از طریق ریتم و موسیقی تعادل تان را بهبود ببخشد.

 1. مغزتان را به چالش می کشد.

اگر رقصیدن را امتحان کرده باشید حتما می دانید که این موضوع باعث به چالش کشیده شدن مغزتان می شود.

برای اینکه بتوانید به خوبی برقصید به تمرکز و قدرت مغزتان نیاز دارید. مغز باید مدام بر روی تغییراتی که در حرکات تان انجام می دهید تمرکز کند و حرکات و الگوها را فراخوانی نماید. این بهترین شکل از تمرین ذهنی است و به شما کمک می کند صرف نظر از سنی که دارید مغزتان را به چالش بکشید.

مزایای احساسی

 1. رقص همه را شامل می شود.

یکی از موارد بزرگی که درباره رقصیدن وجود دارد این است که هر فردی می تواند در این فرایند شرکت کند. اگر می توانید حرکت کنید (حتی اگر قسمت های بالایی بدن را حرکت می دهید) می توانید برقصید و از این موضوع لذت ببرید. به همین خاطر است که افراد رقصیدن را بیشتر از سایر تمرینات ورزشی دوست دارند.

 1.  می تواند یک فعالیت اجتماعی باشد.

اگرچه خیلی ها دوست دارند به تنهایی برقصند اما رقصیدن با دیگران مزایای خیلی زیادی برایتان دارد و می تواند تاثیر باورنکردنی بر روی شما بگذارد.

در هر کلاسی که دوست داشتید ثبت نام کنید و با دوستان تان برقصید. کنار هم رقصیدن می تواند برای سلامت اجتماعی و احساسی شما بسیار خوب باشد.

 1. به بهبود خلق و خویتان کمک می کند.

حرکت دادن بدن و رقص بسیار تاثیرگذار است و به شما اجازه می دهد حس و حالتان را بهتر کنید. اینکار سلامت روحی و عاطفی تان را با کاهش استرس، کاهش نشانه های اضطراب و افسردگی و افزایش اعتماد به نفس، بهبود می بخشد.

مزایای رقص برای کودکان

کودکان به صورت طبیعی به حرکت کردن و ریتم علاقه دارند. به همین خاطر آن ها رقصیدن را دوست دارند و می توانند از مزایای آن بهره مند شوند.

رقصیدن نه تنها به آن ها انرژی می بخشد بلکه بهترین راه برای نشان دادن خودشان است.

اگر کودکان در کلاس های رقص حضور داشته باشند و مدام تمرین کنند نتایج را با چشمان خود می بینند. این موضوع به کودکان کمک می کند سخت کار کنند و به نتایج مثبت مدنظرشان برسند. رقص به کودکان کمک می کند نظم و انضباط را هم بیاموزند چون مجبور هستند گام های خاصی را اجرا و به خاطر بسپارند.

آن ها باید حرکاتی که برای تمرین خاصی نیاز هست را یاد بگیرند و مدام آن را تمرین کنند. با رقصیدن آن ها کار تیمی را یاد می گیرند و می آموزند برای رسیدن به یک هدف واحد باید با دیگران همکاری کنند.

مزایای انواع رقص

هر کدام از انواع رقص مزایای فیزیکی، روحی و احساسی خاص خودشان را دارند. برای اینکه بیشترین نفع را از رقصیدن ببرید باید سبکی را بیابید که بیشتر از آن لذت می برید و بیشتر از همه دوستش دارید.

اجازه دهید برخی از رقص ها و مزایای آن ها را با هم مرور کنیم.

 رقص بالت:

 این گزینه تکنیکی ترین شکل رقصیدن است اما برای همه سنین می تواند مناسب باشد.

رقص بالت یا باله سبک بنیادی برای همه رقص ها محسوب می شود.

این موضوع به این خاطر است که شما باید درک درستی از موارد زیر داشته باشید:

 • استفاده از پا
 • ایجاد تعادل
 • زمانبندی
 • چرخش ها
 • انعطاف پذیری
 • قدرت هسته بدن

رقص شکم:

رقص شکم یکی از بهترین سبک هایی است که می توانید با آن کارتان را شروع کنید به خصوص اگر می خواهید نحوه نمایش خودتان را به کمک عضلات شکم، بازوها و باسن یاد بگیرید.

این سبک از رقصیدن بسیار ریتمی و البته سرگرم کننده است. رقص شکم برای بزرگسالان مناسب تر از کودکان است.

 رقص هیپ هاپ:

هیپ هاپ رقص بسیار آزادی است و شما می توانید خودتان را با موسیقی که نواخته می شود به کمک بدن و موقعیت تان نشان دهید.

سبک هیپ هاپ برای تمامی سنین مناسب است و برای افرادی عالی است که می خواهند در میان جمع برقصند و از موسیقی های مدرن استفاده کنند.

رقص تپ:

بررسی رقص تپ همچون یادگیری نظریه موسیقی با بدن تان است. افرادی که از این رقص استفاده می کنند یاد می گیرند لایه های مختلفی از موسیقی، ریتم ها را بشنوند و لایه های اضافی و تکمیلی از ریتم را ایجاد کنند. در این بین رقاصان و نوازندگان در کنار هم به فعالیت می پردازند.

اگر می خواهید رقص خوبی داشته باشید نکات زیر را به خاطر بسپارید.

زمانی که صحبت از بررسی نکات موجود برای رقص خوب به میان می آید همه متخصصان بر این عقیده اند که مهم ترین مسئله ای که درباره رقص وجود دارد ایجاد حس سرگرمی است.

علاوه بر این، به خاطر سپردن نکات زیر هم خالی از لطف نیست:

حس عدم امنیت و ترس را کنار بگذارید:

اولین گام برای رقصیدن این است که حس عدم امنیت و ترس را کنار بگذارید. این قانون در هر سطحی صادق است.

رقصیدن در جلوی آینه، جلوی اعضای کلاس یا میانه یک جمع بزرگ، نیازمند آرامشی است که در درونتان وجود دارد.

به حرف ها یا قضاوت های افراد توجه نکنید. اگر می خواهید خوب برقصید باید به خودتان، آموزش هایتان و کارهایی که قبلا کرده اید اعتماد کنید و به خودتان اجازه شکوفا شدن بدهید.

با بنیان قوی کار را آغاز کنید:

حتی اگر دوست دارید سبک های دیگر رقص را امتحان کنید بهترین کار این است که کمی رقص باله بیاموزید.

این موضوع بدین خاطر است که رقص باله به شما یاد می دهد تراز بدنتان را حفظ کنید و از هسته بدنتان استفاده نمایید. پس مهم نیست چه حرکتی انجام می دهید به کمک این رقص قادر خواهید بود تعادل خود را بیابید.

خارج از کلاس هم تمرین کنید:

با اینکه شرکت در کلاس های رقص از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است اما موضوع مهم این است که  خودتان در منزل هم برقصید تا بتوانید اطلاعات تان را تکمیل کنید و مطمئن شوید بدنتان همه چیز را به خوبی یاد گرفته است. بهتر است یک آینه جلوی رویتان بگذارید و مقابل آن برقصید.

 قبل از انتخاب سبک، به ریتم و زمانبندی مسلط شوید:

بیشتر افراد قبل از اینکه بر روی ریتم و زمانبندی مسلط شوند به سراغ انتخاب سبک می روند.

اما اگر می خواهید سبک خاصی ار رقص را بیاموزید باید قبل از هر کاری کمی ریتم و زمانبندی بیاموزید و سپس بر اساس سیلقه و علاقه ای که دارید سبکی را انتخاب نمایید.

در کلاس موقعیت مناسبی داشته باشید:

می توانید در کلاس نزدیک میانه جمعیت بایستید. این موضوع برای افرادی که تازه کارشان را شروع کرده اند بسیار مفید است چون می توانند مربی را بهتر ببینند و مربی هم آن را ببیند و در صورت نیاز حرکاتشان را اصلاح کند.

چگونه رقصیدن را آغاز کنیم؟

 اگرچه رقصیدن می تواند بسیار ساده و آسان باشد اما روش های رسمی تری هم برای یادگیری سبک های مختلف رقص و تکنیک های آن وجود دارد.

اگر به دنبال آغاز رقص هستید می توانید از روش های زیر کمک بگیرید:

سبکی از رقص را انتخاب کنید که بدان علاقه دارید:

اولین گام برای انتخاب یک یا دو سبک این است که موردی را انتخاب کنید که نسبت به آن هیجان زده هستید و علاقه دارید. کمی بر روی این سبک ها تحقیق کنید تا بهترین مورد را برای یادگیری روش ها و تکنیک ها بیابید.

در استودیوی رقص، کلاسی انتخاب کنید:

اگر برای آموزش رسمی آماده هستید بهترین کار این است که از استودیوهای رقص استفاده کنید. بیشتر این استودیوها کلاس هایی برای افراد مبتدی و حرفه ای دارند. سبکی را که دوست دارید انتخاب کنید و در سطح مبتدی در آن ثبت نام نمایید.

اگر مطمئن نیستید از کجا کار را شروع کنید با صاحب استودیو یا مربی کلاس ها صحبت کنید.

در موسسات تناسب اندام، کلاسی بیابید:

 بیشتر باشگاه های تناسب اندام کلاس های مرتبط با رقص همچون موارد زیر را در اختیارتان می گذارند:

 • پیلاتس
 • زومبا
 • رقص کاردیو
 • هیپ هاپ

از ویدئوهای آنلاین استفاده کنید:

 برنامه های آموزشی آنلاین به صورت رسمی وجود دارد که به شما کمک می کند رقصیدن را به راحتی بیاموزید.

یوتیوب را بررسی کنید:

علاوه بر ویدئوهای رسمی که می توانید در دنیای آنلاین بیابید، یوتیوب هم مکان عالی برای یافتن ویدئوها و کلیپ های مرتبط با رقص است. اگر دوست داشتید از این ویدئوها هم استفاده کنید

 سخن نهایی

مزایای رقص همه بخش های سلامتی همچون فیزیکی، روحی و احساسی را در بر می گیرد. این کار نه تنها به شما کمک می کند خودتان را نشان دهید و سرگرم شوید بلکه باعث می شود بدن سالم تری داشته باشید. با دوست یا اشنایان خود در کلاس های رقص شرکت کنید و لذت ببرید.


نظر خود را بیان کنید