فواید استفاده از دستگاه تردمیل

11 مزیت شگفت انگیز دویدن روی تردمیل

مزایای استفاده از دستگاه تردمیل

دستگاه تردمیل یکی از بهترین دستگاه هایی است که شما میتوانید برای سلامتی و تناسب اندام از آن استفاده کنید در این مقاله با ما همراه شوید تا برخی از مزایای استفاده از دستگاه تردمیل را بررسی کنیم.

آن قدر در مورد مزایای ورزش کردن همیشه و همه جا گفته می شود که دیگر کمتر کسی است که نداند ورزش یکی از ارکان اصلی سالم ماندن است. همانطور که می دانید ورزش کردن فقط به فضای باز محدود نمی شود بلکه می توان در فضای باشگاه یا منزل نیز، توسط ابزاری همچون تردمیل ورزش کرد.

چیزی که در مورد تردمیل شما را هم مانند من متعجب خواهد کرد، این است که دویدن روی تردمیل می تواند در مواردی بهتر از دویدن در فضای باز باشد.

اگر به دنبال اطلاعاتی در مورد فواید تردمیل هستید و می خواهید بدانید که چرا ورزش با تردمیل می تواند از ورزش در فضای باز بهتر باشد، خواندن این مطلب جذاب از مجله آلامتو را به شما پیشنهاد می کنم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


 1. احتمال هرگونه ضربه یا آسیب را کاهش می دهد

یکی از مهم ترین مزایای ورزش با تردمیل، کاهش آسیب دیدگی نسبت به زمانی است که در فضای بیرون می دوید. تصور کنید که در فضای باز در حال دویدن هستید، سطحی که بر روی آن می روید ممکن است به پاهایتان آسیب بزند، مخصوصا زمانی که در حال دویدن با سرعت زیاد هستید. این ضربات ناشی از سطح می تواند منجر به آسیب دیدگی مچ پا، خود پا یا حتی کمرتان شود.

خب، می بینید که در مقایسه این دو با هم، تردمیل سطح نسبتا نرمی دارد که امکان آسیب دیدگی پای شما را تا حدود زیادی کاهش می دهد. علاوه بر این، زمانی که با تردمیل در حال ورزش کردن هستید، روی سطحی یکنواخت هستید و امکان غافلگیر شدن با پستی و بلندی ها وجود ندارد.


 1. با تردمیل کنترل کامل شرایط را در اختیار دارید

مزایای استفاده از تردمیل

مورد دیگری که در هنگام ورزش با تردمیل بسیار قابل توجه است، این است که شما کاملا کنترل شرایط را در اختیار دارید. بسته به سطح تمرین‌هایتان ممکن است بخواهید یک تمرین سبک یا یک تمرین شدید داشته باشید، با سرعت مدنظرتان روی آن شروع به حرکت کنید و کنترل شرایط را به دست بگیرید.

وقتی که با تردمیل ورزش می کنید دیگر گرمی یا سردی هوا شما را آزار نخواهد داد، چرا که دمای محیط را روی دمای دلخواه تان تنظیم می کنید. علاوه بر این، از این طریق قادر خواهید بود سرعت و شیب و حتی میزان صرف انرژی در یک زمان مشخص را کنترل کنید. این مزایا باعث می شود که استفاده از تردمیل چه برای افراد مبتدی و چه افراد حرفه ای کاملا مناسب باشد.

علاوه بر این اغلب تردمیل با قابلیت‌های قابل‌برنامه ‌ریزی نیز همراه است، بنابراین شما می ‌توانید دویدن خود را بر اساس دقیقه، کیلومتر و سرعت مطلوب خودتان، کاملا سفارشی کنید.


 1. تردمیل به خوبی شرایط مسابقه را شبیه سازی می کند

اگر یک مسابقه مهم در پیش دارید، به این مورد خوب توجه کنید. یکی دیگر از مزایای مهم دویدن روی تردمیل این است که این وسیله می تواند به شما کمک کند تا برای مسابقه بعدی یا ماراتن فوق العاده طولانی خود به راحتی تمرین کنید.

شما می توانید سرعت و شیب تردمیل را کنترل کنید و این برای روز مسابقه بسیار مفید خواهد بود. ایجاد شرایطی که تا حد امکان به شرایط مسابقه نزدیک باشد، می تواند تاثیر بسیار مهمی بر روی برد یا باخت شما در مسابقه پیش رو داشته باشد.

اگر می‌دانید که زمین و مسیر مسابقه بعدی شما چگونه هستند، می‌توانید آماری نظیر شیب و سرعت را وارد تردمیل کنید و از این طریق می توانید شرایطی مشابه مسابقه را قبل از مسابقه تجربه کنید.


 1. سلامت روان و انگیزه را افزایش می دهد

چرا دویدن با تردمیل بهتر استمزیت بزرگ بعدی که از دویدن روی تردمیل دریافت می کنید این است که می تواند به عملکرد بهتر مغز شما کمک کرده، باعث شود از سلامتی بیشتری برخوردار شوید و احساس شادی بیشتری برایتان به ارمغان بیاورد. اولین دلیل این امر این است که دویدن و ورزش های هوازی مانند دوچرخه سواری باعث ترشح مقادیر بیشتر اندورفین در مغز شما می شود.

اندورفین ترکیبات شیمیایی در مغز است که باعث می شود احساس شادی کنید. بنابراین دویدن روی تردمیل در خانه می تواند به طور مستقیم در رفع افسردگی و اضطراب بسیار تاثیرگذار باشد.

آیا تا به حال چیزی را در مورد runner’s high شنیده اید؟ runner’s high زمانی اتفاق می افتد که یک دونده مسافت زیادی را طی کرده و احساس سرخوشی و خوشحالی مفرحی را احساس می کند و جالب اینکه این احساس سرخوشی از ترشح اندورفین بر اثر دویدن حاصل می شود.

علاوه بر این مطالعات نیز نشان داده که در حین ورزش بدنی چیزی به نام اندوکانابینوئید تولید می شود، این ماده، ماده شیمیایی دیگری است که به طور طبیعی در مغز وجود دارد و احساس شادی و سرخوشی را برای شما به ارمغان می آورد.

این احساس شادی پس از دویدن و تمرین کردن، انگیزه شما را به طور شگفت انگیزی افزایش خواهد داد، به علاوه همراه با دویدن راه رفتن روی تردمیل می توانید آهنگ های مورد علاقه تان را گوش کنید یا تلویزیون تماشا کنید.


 1. سلامت قلب را تقویت می کند

شاید یکی از بزرگترین مزایای دویدن به طور منظم، تقویت سلامت قلب و عروق شما باشد. ورزش های هوازی قادرند گردش خون در قلب را افزایش دهند و گردش خون بیشتر نیز مساوی با دریافت اکسیژن بیشتر توسط عضلات است.

علاوه بر این، ورزش های هوازی می توانند تاثیر به سزایی در کاهش فشار خون داشته باشند، چیزی که برای مبتلایان به فشار خون ضروری است. خوب است بدانید که کاهش فشار خون می تواند کمک زیادی به جلوگیری از بیماری های قلبی و خطر ابتلا به چیزی مانند حمله قلبی کند.

مزیت دیگری که از دویدن روی تردمیل نصیب شما می شود، کاهش کلسترول بد خون و افزایش کلسترول خوب است. این امر با پاک نگه داشتن عروق از انسداد چربی، به مبارزه با بیماری های قلبی و عروقی کمک می کند.

نکته جالب دیگر اینکه اکثر تردمیل ها دارای قابلیت اندازه گیری ضربان قلب هستند که این به شما امکان می دهد ضربان قلب خود را کاملاً زیر نظر داشته باشید، چیزی که اگر به فکر سلامتی قلب خود باشید بسیار مفید است.


 1. تردمیل راحت و ایمن است

فواید تردمیل

یکی دیگر از مزایای بسیار مهم دیگری که دویدن روی تردمیل به همراه دارد، راحت بودن آن است. برای تمرین با تردمیل مجبور نیستید به جایی بروید. داشتن تردمیل بسیار راحت است زیرا در هر زمان از روز به راحتی می توانید تمرین کنید و نیازی به تمرین کردن در زمان خاصی از روز در ورزشگاه ها و باشگاه ها ندارید.

دویدن روی تردمیل بسیار ایمن تر از دویدن در فضای باز است. وقتی شما در فضای باز در حال دویدن باشید ممکن است در معرض خطراتی مانند تصادف با اتومبیل یا مورد آزار و اذیت قرار گرفتن توسط دیگران باشید، اما با دویدن روی تردمیل هیچ یک از این اتفاقات رخ نخواهند داد.


 1. تردمیل به کاهش وزن کمک می کند

دلیل بعدی برای پاسخ به اینکه چرا دویدن روی تردمیل عالی است، این است که می تواند به شما کمک کند خیلی سریع لاغر شوید. سرعت کالری سوزی با تردمیل بسیار بالاست. این می تواند خبر خوبی برای کسانی که به دنبال اهداف کاهش وزن هستند، باشد.


 1. تردمیل نقش موثری در عضله سازی دارد

شاید تصور شما از دویدن روی تردمیل این باشد که این کار فقط برای استقامت مفید است، اما قطعا این چنین نیست، دویدن روی تردمیل حرف های بیشتری برای گفتن دارد و جالب اینکه در عضله سازی نقش مهمی را ایفا می کند.

هر چه بیشتر بدوید، عضله سازی در پا با سرعت بیشتری اتفاق می افتد. شاید از شنیدن این موضوع تعجب کنید، اما دویدن روی تردمیل حتی می تواند برای عضله سازی بازو نیز مفید باشد، چرا که هنگام دویدن روی تردمیل بازوهایتان نیز درگیر هستند. دویدن روی تردمیل واقعاً فواید بی پایان دارد.

همچنین بخوانید: لیست تجهیزات باشگاه بدنسازی

 1. انعطاف پذیری مفاصل را بهبود می بخشد

انعطاف پذیری مفاصل یکی از موضوعاتی است که خصوصاً در سنین پیری بسیار حائز اهمیت است. افزایش انعطاف پذیری مفاصل می تواند با بیماری های تحلیل برنده استخوان، آرتروز و سایر شرایطی که انعطاف پذیری را محدود می کنند، مقابله کند.

دویدن مرتب روی تردمیل خطر ابتلا به شرایطی که انعطاف پذیری مفاصل را محدود می کند، را کاهش می دهد.


 1. استفاده از تردمیل آسان است

چیزی که من شخصاً در مورد تردمیل بسیار دوست دارم این است که استفاده از آن بسیار آسان است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که برخی از دکمه های صفحه کنترل را فشار دهید، تنظیمات مورد نظر خود را انتخاب کرده و شروع به دویدن کنید.


 1. ایجاد تراکم استخوان

بخش بزرگی از دویدن بر روی یک پایه منظم این است که شما به ایجاد تراکم استخوان خود کمک خواهید کرد. تراکم استخوان به مقدار مواد معدنی در استخوان‌های شما اشاره دارد که به استحکام و دوام آن‌ ها کمک می‌کند. هر چه مواد معدنی بیشتری در داخل استخوان هایتان ایجاد کنید، آن‌ها را قوی‌تر خواهید کرد.

داشتن تراکم استخوان بالاتر در مبارزه با بیماری‌ هایی مثل پوکی استخوان ب کمک شما خواهد آمد. ورزش‌هایی مثل دویدن برای قوی کردن استخوان‌ها عالی هستند، به علاوه اینکه تردمیل راه خوبی برای دویدن بدون آسیب رساندن به مفاصل است.


نظر خود را بیان کنید