چگونه وبلاگ نویسی را شروع کنیم؟

راهنمای ساخت وبلاگ و تبدیل شدن به یک بلاگر حرفه ای

راهنمای شروع وبلاگ نویسی

در دنیای امروز ما وبلاگ نویسی برای هرکاری که بخواهیم انجام دهیم مفید است، چه بخواهیم یک کسب  کار راه اندازی کنیم، چه یک فریلنسر یا کارآموز یا حتی اگر یک موسیقی دان باشیم، وبلاگ نویسی می تواند در بسیاری از موارد برای مان مفید واقع شود. از جمله این موارد عبارتند از:

 • می توانید برند یا نام تجاری خود را مشخص کنید.
 • می توانید در حیطه کسب و کار با دیگران ارتباط برقرار کنید.
 • می توانید درباره مسائلی که مشتاق هستید با دیگران ارتباط برقرار کنید.
 • مشتریان یا عموم افراد را در مورد پروژه هایی که روی آن کار می کنید، بروز یا آپدیت نگه دارید.
 • می توانید دانش تان را از این طریق به اشتراک بگذارید.
 • می توانید یاد بگیرید که بهتر بنویسد.
 • می توانید از این طریق زندگی خود را با افراد مهم به اشتراک بگذارید.
 • می توانید با با طرفداران یا مشتریان خود ارتباط برقرار کنید.
 • و مهم تر اینکه از این طریق می توانید پول دربیاورید.

وقتی در سال ۲۰۰۰ شروع به وبلاگ نویسی کردم، واقعا موضوعی بی سابقه بود و تقریبا هیچ ابزاری برای آسان ‌تر کردن آن وجود نداشت. من هر صفحه از وبلاگم، از جمله صفحات آرشیو ماهانه، صفحات قدیمی و … را به صورت دستی کد گذاری میکردم. اما در دنیای امروز وبلاک نویسی دیگر آنقدرها سخت نیست و با ابزاری که به صورت رایگان دردسترس هرکسی قرار دارد، می توانید اضافه کردن یک پست را به راحتی نوشتن یک ایمیل انجام دهید.


وبلاگ نویسی شروع کنید

در زمینه وبلاگ نویسی خدمات رایگان زیادی در دسترس هستند، یکی از محبوب ترین خدمات در فضای وب ایران، فارسی بلاگ است. درست است که در زمینه ساخت وبلاگ، گوگل میلیون ها سایت به شما پیشنهاد می کند، اما فارسی بلاگ با داشتن امکاناتی مفید، یکی از بهترین سایت ها برای کمک به شما در این زمینه است.

برای شروع کافیست:

 • در فارسی بلاگ (farsiblog.com) ثبت نام کنید.
 • از میان قالب های در دسترس، یک الگو را انتخاب کنید.
 • و در نهایت شروع به پست گذاری و وبلاگ نویسی کنید.

بسیارخوب، اکنون شما یک وبلاگ دارید. قرار است با آن چه کار کنید؟ بسته به علاقه شخصی می توانید در حیطه موردعلاقه تان شروع به نوشتن کنید و وبلاگ تان را راه بیندازید. بسیاری از افراد با شروع به کار در حوزه غذا و … شروع به پول درآوردن از این طریق می کنند.

این شما و احساسات و علایق شماست که تعیین می کند در وبلاگ تان بر چه اساسی فعالیت کنید، برخی تمایل دارند خاطرات روزمره شان را بنویسند در حالی که برخی دیگر می خواهند این وبلاگ مکانی برای نوشتن در مورد موسیقی یا کارهای هنری شان بوده و بخواهند از این طریق با طرفداران خود ارتباط برقرار کنند. موضوعاتی که می توانید در مورد آن در وبلاگ تان فعالیت کنید کاملا سلیقه ای و بسته به ترجیح شخصی شماست.

چند مورد وجود دارد که باید درباره نوشتن وبلاگ بدانید. در حالی که نمونه هایی از هر سبک نوشتن در وبلاگ در سراسر وب وجود دارد، چند ویژگی وجود دارد که بد نیست آن را رعایت کنید:

خلاصه بنویسید: مطمئنا خواندن مطلب از روی صفحات دیجیتال به اندازه صفحات کاغذی لذت بخش نیست. نوشتن مطالب 2000 کلمه ای قطعا مخاطب را خسته خواهد کرد و حتی ممکن است در اواسط مطلب از خواندن ادامه آن منصرف شود! مطالب بین 300 تا 1000 کلمه معمولا مطلوب و قابل پسند هستند.

پاراگراف ها را کوتاه تر کنید: از آنجا که مجبوریم هنگام خواندن یک مطلب بارها صفحه را اسکرول کنیم و پایین برویم، بهتر است تا حد امکان پاراگراف ها را کوتاه تر بنویسید.

نکات مهم را برجسته کنید: خوانندگان آنلاین تمایل دارند که قسمت های مهم مطلبی که می خوانند را ببینند و زمانی که این نکات را بولد یا برجسته می کنید، رسیدن به این مقصود راحت تر است.

از لیست های علامت گذاری شده (Bullets) استفاده کنید: نشانه گذاری چه با عدد و چه با نشانه های مختلف، کاربر را زودتر به هدف می رساند و در عین حال ظاهر مرتب تری هم به مطلب می دهد.

به مطالب دیگر لینک دهی کنید: لینک دهی یکی دیگر از مفیدترین ابزاری است که بهتر است از آن استفاده کنید، با این کار اطلاعات بیشتری در مورد کلمه موردنظر به کاربر می دهید و کاربر در صورت کلیک بر روی لینک به صفحه دیگری هدایت شده و اطلاعات بیشتری کسب می کند.

روان بنویسید: یکی از موضوعاتی که می توانید خیلی سریع خواننده را با خودتان همراه کنید این است که روان و واضح بنویسید. خودتان را به جای کاربر بگذارید، اگر شما این مطلب را می خواندید چه توقعی از نویسنده داشتید؟ پس سعی کنید طوری بنویسید که مخاطب با مراجعه به مطلب شما کاملا به هدف یا پاسخ سوالش برسد.

همچنین بخوانید: بهترین سایت سازهای ایرانی

چگونه یک وبلاگ نویس حرفه ای شویم؟

میلیون ها وبلاگ و سایت در اینترنت وجود دارد، اما تنها بخش کوچکی از آنها فعال هستند. دلایل مختلفی برای توقف کار وبلاگ ها وجود دارد، در برخی از موارد نویسنده یا صاحب وبلاگ احساس می کند آنطور که باید مورد توجه قرار نگرفته و شاید بازدیدها کمتر از حد توقع او بوده است، البته این موضوع طبیعی است، اما نکاتی وجود دارد که کمک می کند در این زمینه موثرتر عمل کنید:

1. یک برنامه پست گذاری ایجاد کنید: زمانی که شروع به وبلاگ نویسی می کنید، در ابتدا هفته ای یک یا دو پست بارگذاری کنید تا مجبور به نادیده گرفتن برنامه های دیگرتان نباشید. تعداد پست هایی که در هفته می گذارید را با زمانی که برای این کار دارید متناسب انتخاب کنید. با این کار همیشه یک روال منظم را طی می کنید و هیچوقت مجبور نیستید که از کارهای دیگرتان برای پست گذاشتن بزنید.

2. موضوعات پست هایتان را مشخص کنید: یک دفترچه بردارید و حدود 50 الی 100 موضوعی که می خواهید در آینده در مورد آن در وبلاگ یا سایت تان بنویسید را یادداشت کنید. این کار از اتلاف وقت شما برای فکر کردن به موضوع مطلب جلوگیری می کند و در عین حال چیزی است که همیشه شما را به ادامه کار سوق می دهد.

3. مطلب هایی که می خواهید پست کنید را از قبل آماده کنید: داشتن چندین مطلب آماده، صرف نظر از اینکه در مواقع حساسی که وقت نوشتن ندارید به کمک تان می آید، باعث می شود نظم زمان بندی ارسال پست ها نیز حفظ شود و می توانید از ویژگی های ارسال خودکار مطالب استفاده کنید و مطلب را برای زمانی که می خواهید در روزهای آینده پست شود، تنظیم کنید.

4. آدرس وبلاگ یا وب سایتتان را به دوستان تان بدهید: به اطرافیان تان بگویید که وبلاگ دارید. لینک وبلاگ تان را روی کارت ویزیت و یا در پروفایل شبکه های اجتماعی تان قرار دهید و از این طریق بازدیدهای آن را بالا ببرید.

5. درباره وبلاگ های دیگران نظر بدهید: بخشی فعال از انجمن وبلاگ نویسی باشید. افراد نظرات شما را مشاهده می کنند و برای اطلاعات بیشتر در مورد شما از وبلاگ تان دیدن خواهند کرد. علاوه بر این، نظر دادن در وبلاگ و وب سایت های دیگران باعث می شود دوستانی در حیطه مورد علاقه تان پیدا کنید.

6. به وبلاگ های دیگر لینک بدهید: هنگامی که وبلاگ نویسان دیگر می بینند که شما به آنها لینک داده اید، وبلاگ شما را بررسی می کنند و ممکن است همین کار را به طور متقابل انجام بدهند.

7. روی محتوایی که می نویسید بیشتر از همه چیز تمرکز کنید: محتوا حرف اول را در بازدیدهای وبلاگ شما می زند. مسلما اگر محتوایی ضعیف داشته باشید کاربران تان را خیلی زود از دست خواهید داد و به طبع زمانی که با بازدید پایین سایت تان مواجه شوید ناامید خواهید شد و دست از ادامه کار می کشید. محتوایی به روز بنویسید و سعی کنید تا حد امکان محتوایی که می نویسید به چیزی که کاربر انتظار دارد نزدیک باشد.


و اما سخن پایانی

کمتر از زمانی که صرف خواندن این مطلب کردید، می توانید با کمک فارسی بلاگ یک وبلاگ ایجاد کرده و صاحب وبلاگ شوید.

اگر وبلاگ شما استانداردهای لازم را داشته باشد و بتوانید اصول مطلب گذاری را رعایت کنید پس از مدتی خواهید توانست از آن درآمدزایی کنید.

در کنار مطالب فوق سعی کنید دانش خود را در زمینه بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو ارتقاء دهید تا بتوانید در مدت زمان کمتری وبلاگ خود را در گوگل و سایر موتورهای جستجو مطرح کنید. برای آشنایی با سئو، مقالات زیر را به شما پیشنهاد میکنیم:


منابع: lifehack | unsplash