انشا در مورد تناسب اندام و وزن مطلوب

اهمیت برخورداری از وزن متناسب

در مورد تناسب اندام

در حالی که تناسب اندام ممکن است یک مفهوم جهانی باشد، اما برای همه یک‌ سان نیست. تناسب اندام و آمادگی جسمانی طبیعی از هر فرد به فرد دیگر متفاوت است.

با این حساب ، ما می خواهیم مردم بدانند که آمادگی جسمانی به تناسب اندام مناسب برای شما اشاره دارد. این در حالی است که حتی ممکن است فردی لاغر باشد اما سالم نباشد و در مقابل ممکن است فردی خیلی هم سالم باشد اما ترکیبات بدنش به صورتی باشد که دارای اضافه وزن به نظر برسد.

ما می خواهیم به مردم نشان دهیم که تناسب اندام در هر اندازه و هر سنی قابل دستیابی است. هدف ما ایجاد افراد سالمی است که بدن خود را می پذیرند و از مرحله بی نظیر تناسب اندام بدن خود لذت می برند.

فیتنس اشکال مختلفی دارد و ما می خواهیم به تناسب اندام طبیعی دست یابیم . چیزی که رسانه ها از آن به عنوان آمادگی طبیعی یاد می کنند آینه زندگی واقعی نیست، ما امیدواریم جامعه ای از افراد ایجاد کنیم که به سلامتی و آمادگی فیزیکی طبیعی خود اهمیت دهند نه تصاویر بدنی غیر واقعی!

تناسب اندام طبیعی یک برنامه از پیش تعیین شده ندارد، و هرکس با توجه به شرایط فیزیکی بدنش برنامه مخصوص به خود را خواهد داشت. تناسب اندام طبیعی یعنی درست همان جایی که فرد در عین سلامتی کامل، احساس راحتی، سبکی و خشنودی از اندام خود را داشته باشد.

ران داس، از موسسه قدرت تورنتو، اولین کارگاه فیتنس طبیعی در تورنتو، توضیح می ‌دهد: ” تناسب اندم طبیعی یک روش ارگانیک برای تقویت بدن و استفاده از بدن به روش طبیعت است.

او می گوید: ” فیتنس طبیعی بیشتر بر روی ایجاد قدرت و استقامت تمرکز دارد تا بتوانید از طریق آن تمام فعالیت های روزانه خود را با سهولت انجام دهید. “

همچنین میتوانید انشا درباره ورزش را به عنوان موضوع انشاء خود انتخاب کنید.


اهمیت وزن مطلوب

«چاقی یک بیماری است.» این جمله را بارها از زبان صاحب‌نظران شنیده‌ایم ولی آنچه که اغلب بر آن تاکید می‌شود جنبه‌های جسمی این بیماری است.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله سیب سبز؛ هر چند چاقی از نظر فیزیکی زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌های ناتوان‌کننده غیرواگیر بوده و می‌تواند لطمه‌های جبران‌ناپذیری بر سلامت فرد، اقتصاد خانواده و حتی پویایی جامعه وارد کند، اما در کنار همه ناگواری‌های جسمی آن، این بیماری به شدت سلامت روان مبتلایان خود را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بد نیست از این منظر هم نگاهی تحلیلی به افراد چاق و مشکلات آنها داشته باشیم.

چندی پیش جمله تکان‌دهنده‌ای از یکی از بیمارانم شنیدم، او می‌گفت: «ای کاش کور بودم ولی چاق نبودم!» وقتی علت را از او پرسیدم، در پاسخ گفت: «همه سعی می‌کنند دست فرد نابینا را بگیرند و به او کمک کنند اما کسی مشکل من را درک نمی‌کند و همه می‌گویند چشمت کور! نخور تا چاق نشی!» اما پرسش کلیدی و قابل تامل اینجاست که آیا فرد مبتلا به چاقی یک گناهکار تمام‌عیار است یا بیماری‌است نیازمند درک، احترام و کمک؟

ادامه مقاله: در مورد چاقی

تناسب اندام طبیعی چیست؟

زمانی که موضوع تناسب اندام مطرح می شود، نظرات و تفکرات مختلف بسیاری در این زمینه وجود دارد.

معمولا افراد تناسب اندام را با چیزهایی مانند بدن لاغر، ماهیچه‌ های سفت و سخت ، ورزش بیش از حد سنگین و رژیم غذایی سخت و کم‌ کالری تصور می ‌کنند. در حالی که تمام این موارد، چیزهای سخت و اغراق آمیز به نظر می رسند، اما روزانه افراد زیادی این شرایط را تجربه می کنند و سختی های آن را به جان می خرند تا به تناسب اندام دلخواه شان برسند، اما خوب هیچ کدام از این ها فیتنس یا تناسب اندام طبیعی نیستند.

باید بدانید که برای شروع سفر به سمت تناسب اندام طبیعی به چه اطلاعات، برنامه ها و محصولاتی نیاز دارید. قبل از شروع این سفر، باید به مفهومی که پشت آن قرار دارد پی ببرید. در این مطلب به توضیح “فیتنس طبیعی چیست؟” به طور مفصل تر می پردازیم. با ما همراه باشید.

ادامه مقاله: تناسب اندام طبیعی

ارتباط بین انعطاف پذیری و تناسب اندام

آیا می‌دانستید افرادی که ازلحاظ جسمی فعال هستند، معمولا انعطاف پذیرتر از آنهایی هستند که سبک زندگی بی تحرکی دارند؟ شخصی که غیر فعال است، عضلاتی ضعیف‌تر و با انعطاف کمتر دارد و هنگامیکه به طور منظم ورزش نکنید، این عضلات انعطاف پذیری و اندازه‌شان را حتی بیشتر از دست می‌دهند.

به گزارش آلامتو به نقل از فیتنس مگزین؛ انعطاف پذیری به غیر از افزایش قدرت عضلانی و تحرک، مرکز بدن را نیز قوی می‌کند.

در مورد ارتباط بین انعطاف پذیری و تناسب اندام کنجکاو هستید؟

ادامه مقاله: انعطاف پذیری بدن

درصد چربی بدن برای سیکس پک و تناسب اندام

در راه رسیدن به شکم شش تکه باید از موانع زیادی عبور کنید و اصلی ترین مانع شما میزان چربی بدنتان است.

هدف بسیاری از افراد از شرکت در تمرینات تناسب اندام، دست یافتن به یک شکم شش تکه یا به اصطلاح سیکس پک است. اگر به دنبال اطلاعاتی در مورد چربی بدن و تاثیر توزیع این چربی بر میزان دید عضلات شکم هستید، به مطلب درستی مراجعه کرده اید، در این مطلب از مجله آلامتو به توضیح در مورد میزان درصد چربی بدن برای داشتن سیکس پک یا شکمی عضلانی، خواهیم پرداخت. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

بیایید قبل ازاینکه در مورد درصد چربی بدن برای داشتن یک شکم شش تکه صحبت کنیم، ابتدا به تعریف چربی بدن بپردازیم.

طبق گفته الیوت آپتون، چربی بدن یا بافت چربی، یک قسمت طبیعی از بدن هر انسان است. او می گوید: “بیشتر این چربی به منظور ذخیره و تأمین انرژی برای فرآیند های متابولیکی استفاده می شود.”

جالب است بدانید که چربی انواع مختلفی دارد که شامل چربی قهوه ای، چربی بژ، چربی سفید، چربی احشایی و چربی زیر پوستی است. چربی ای که روی سطح بدن قرار می‌گیرد، همان چربی زیرپوستی است.

ادامه مقاله: درصد چربی بدن برای سیکس پک

چگونه اندامی زیبا داشته باشیم؟

ترکیب کردن روش‌های مختلف تمرین، بهترین راه برای دستیابی به تناسب اندام کل بدن است.

با استفاده از تمرینات قدرتی، کششی و تمرینات قلبی عروقی شما روی گروه‌های عضلانی مختلف کار خواهید کرد و برای جلوگیری از آسیب‌های مرتبط با ورزش و استرس ،بدن‌تان را به طور مؤثری تقویت کرده و استحکام می‌بخشید. دستیابی به تناسب اندام کل بدن باید بر دستیابی به یک ظرفیت ریه خوب، یک قلب سالم، یک BMI ایده آل و عضلات خالص و قوی متمرکز شود.

بهترین راه برای به دست آوردن تناسب اندام کل بدن، این است که هر روز روی یک نوع تمرین کار کنید. شما با انجام تمرینات به صورت متناوب می‌توانید قبل از تمرین بعدی، به عضلات و تاندون‌هایتان فرصتی برای التیام و ترمیم دهید.

این کار به شما امکان می‌دهد که قدرت بیشتری داشته باشید و هنگام انجام تمرینات، بهتر روی عضلاتتان کار کنید.

ادامه مقاله: چگونه اندامی زیبا داشته باشیم؟

تاثیر نوع بدن در تناسب اندام و رژیم غذایی

آیا تا بحال دیده‌اید که دو نفر رژیم غذایی و برنامه‌ی ورزشی مشابهی را دنبال کنند، ولی به دو نتیجه‌ی کاملا متفاوت برسند؟دلیلش این است که نوع بدن شخص شما و خصوصیات ژنتیکی‌تان می‌تواند روی نتایج تناسب اندامتان تاثیر بگذارد. وقتی که انواع مختلف بدن را در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم که دیگر یک برنامه، برای همه‌ی افراد مناسب نیست!

مردم به رژیم های مختلف، بطور متفاوتی پاسخ می‌دهند. زیرا متابولیسم بدن و میزان مصرف کربوهیدرات براساس نوع بدن متفاوت است. پس اگر در مورد اهداف تناسب اندامتان جدی هستید، مهم است که برنامه‌ای مناسب برای نوع بدن خودتان پیدا کنید.

در دهه‌ی ۱۹۴۰ روانشناس ویلیام شلدون، مفهوم طبقه بندی بدن انسان را در انواع مشخصی مطرح کرد. در ادامه با سه نوع بدن و تعاریف آن‌ها آشنا خواهید شد.

۱. اکتومورف‌ها (Ectomorphs)

این افراد بطور طبیعی لاغر هستند، بنابر این هدف تناسب اندام آنها، کاهش وزن نیست. بلکه افزایش سایز و عضله است. آنها بخاطر سرعت متابولیسم و تحمل کربوهیدرات بالایی که دارند، می‌توانند سطوح بالایی از کربوهیدرات را بدون هیچگونه نگرانی مصرف کنند.

۲. اندومورف‌ها (Endomorphs)

این افراد مستعد چاق شدن هستند و گاهی اوقات دچار اضافه وزن می‌شوند. متداول ترین هدف تناسب اندام آنها، کاهش چربی است. کسانی که دارای این نوع بدن هستند، باید بیشتر از دیگران تلاش کنند تا با وجود سوخت و ساز آهسته و تحمل کربوهیدرات پایینشان، بتوانند وزن کم کنند.

این افراد، رژیم سرشار از کربوهیدرات را، سخت تر هضم و جذب می‌کنند و انرژی دریافت شده از آنرا دیرتر می‌سوزانند.

۳. مسومورف‌ها (Mesomorphs)

این افراد معمولا عضلانی و تنومند هستند. معمولا اهداف تناسب اندام آنها، ایجاد یا حفظ توده‌ی عضلانی و درصد چربی بدن کم است. این نوع بدن‌ها متابولیسم سریعتری دارند و تحمل کربوهیدرات آنها در حد متوسط است. بجای اینکه هر روز تمرینات کاردیو انجام دهند، چند بار در هفته به آن نیاز دارند.

دانشمندان دیگر، کار دکتر شلدون را گسترش دادند تا نشان دهند که نوع بدن می‌تواند در طول زمان، از طریق ورزش و رژیم غذایی مناسب تغییر کند. بعلاوه بسیاری از مردم می‌توانند ترکیبی از این سه نوع بدن را داشته باشند، که این موضوع دلیل دیگری است که چرا پیروی از برنامه‌های متناسب با بدن خودتان اینقدر مهم است.

من هنگامی که در حال رشد بودم، بسیار لاغر بودم و بدن نوع اول را داشتم. همانطور که بزرگتر می‌شدم، بلند کردن وزنه و عضله سازی را شروع کردم. از آن زمان به بعد من یک مسومورف شدم و آن نوع بدن را تا سالهای زیادی حفظ کردم.

فقط به خاطر اینکه با یک نوع بدن خاص متولد می‌شوید، به این معنا نیست که نتوانید به اهداف تناسب اندامتان برسید. فقط باید برنامه‌های مناسب را دنبال کنید.

شما چه نوع بدنی دارید؟ آیا همیشه یک نوع بدن داشته اید یا بدنتان تغییر کرده؟ و اگر تغییر کرده آیا بخاطر برنامه ورزشی خاصی بوده است؟ پاسخ‌هایتان را با ما در میان بگذارید.


بهانه های رایج برای تناسب اندام و ورزش

بهانه های رایج برای تناسب اندام و ورزش

اگر قرار است تمریناتتان را رها کنید سعی کنید روراست باشید و بدون بهانه گیری حرفتان را بزنید در این مقاله 6 بهانه رایج افراد تنبل برای فرار از تمرین را بررسی میکنیم.

شما یک هفته طولانی داشتید کارتان زیاد بوده، نتوانستید بچه هایتان را در تمام هفته از خانه بیرون ببرید، با افراد فامیل نیز جر و بحث کرده اید.

با تمام این اوصاف احتمالا نمی توان از شما انتظار داشت که برای تمرین شخصی یا یوگا وقت بگذارید. بنظرتان آشناست؟ بله، مربی تناسب اندام شما تمام این بهانه ها را قبلا شنیده است.

در واقع مربی شما هر بهانه ای که فکرش را بکنید، در مورد از دست دادن یک کلاس یا جلسه تمرینی از شاگردانش شنیده است سگ، لباس باشگاهم را خورد بهانه بسیار متداولی است و آنها بسیار شک برانگیز هستند.

در اینجا ۶ مورد از متداول ترین بهانه هایی که مربیان تناسب اندام می گویند از شنیدنشان خسته شده اند را بیان می کنیم.

  • من وقت کافی ندارم
  • حوصله ندارم دوباره دوش بگیرم
  • من به استراحت نیاز داشتم
  • من به اندازه کافی منعطف نیستم
  • من، ژن های بدی دارم
  • من نمی دانستم چگونه آن را انجام دهم
همچنین بخوانید: فال ورزش ماه تولد