مزایای قهوه برای بدن

چرا قهوه برای شما خوب است؟ 7 دلیلی که باید مدنظر داشته باشید.

فواید قهوه

قهوه تنها خوش طعم و انرژی زا نیست. این نوشیدنی می تواند مزایایی هم برای سلامتی شما داشته باشد.

در سال های اخیر، دانشمندان اثرات قهوه بر روی جنبه های مختلف سلامتی را مورد بررسی قرار داده اند. نتایج این مطالعات بسیار شگفت انگیز بوده است. در این مقاله قصد داریم با 7 دلیل نشان دهیم که چرا قهوه یکی از سالم ترین نوشیدنی های موجود بر روی کره زمین است.

 1. قهوه می تواند شما را باهوش تر سازد:

قهوه تنها برای بیدار نگه داشتن شما به کار نمی رود. این نوشیدنی می تواند شما را باهوش تر سازد.

مواد فعال در قهوه که کافئین نام دارد می تواند به عنوان یک محرک عمل کند و در داروهی مختلف به کار می رود. کافئین با مسدود کردن اثر آدنوزین در مغز عمل می کند. با مسدود کردن اثر مهارکننده ای آدنوزین، کافئین می تواند موارد عصبی را در مغز را افزایش دهد و سایر انتقال دهنده های عصبی همچون دوپامین و نوراپی نفرین را منتشر سازد.

بیشتر مطالعات کنترل شده اثر کافئین بر روی مغز را بررسی کرده اند. این موضوع نشان می دهد کافئین می تواند به طور موقتی خلق و خو، زمان واکنش، حافظه، عملکر عمومی مغز را بهبود ببخشد. برای اینکه اطلاعات بیشتری در مورد مزایای احتمالی قهوه بر روی مغز داشته باشیم باید مطالعات بیشتری انجام دهیم.

خلاصه: کافئین انتقال دهنده عصبی مهارکننده در مغز را مسدود می کند. این ماده اثر تحریک کنندگی دارد. مطالعات کنترل شده نشان می دهد قهوه می تواند خلق و خو و عملکرد مغز را بهبود ببخشد.

همچنین بخوانید: عوارض منفی قهوه
 1. قهوه می تواند به سوزاندن چربی و بهبود عملکرد فیزیکی کمک کند:

بیشتر مکمل های صنعتی برای سوزاندن چربی از کافئین استفاده می کنند. کافئین به خاطر اثر تحریک کنندگی خود بر روی سیستم اعصاب مرکزی، می تواند متابولیسم و اکسیداسیون اسیدهای چرب را افزایش دهد.

این موضوع به عملکرد ورزشکاران در روش های مختلف کمک می کند. در دو مطالعه جداگانه محققان به این نتیجه رسیدند که کافئین می تواند عملکرد ورزش را تا 11 الی 12 درصد بهبود ببخشد.

خلاصه: کافئین می تواند نرخ متابولیک را افزایش دهد و به تحرک اسیدهای چرب از بافت های چربی کمک نماید.  این موضوع می توانید عملکرد فیزیکی را بهبود ببخشد.

 1. قهوه ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد:

دیابت نوع 2 یکی از بیماری های مرتبط با سبک زندگی است که این روزها شیوع بسیار زیادی دارد. در چند دهه اخیر بروز دیابت 10 برابر شده و  در حال حاضر بیش از 300 میلیون نفر را درگیر خود کرده است.

این بیماری با سطح گلوکز بالا به خاطر عدم توانایی در تولید انسولین مشخص می شود.

مطالعات مختلف نشان می دهد قهوه می تواند با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط باشد. کاهش در خطر ابتلا به این بیماری از 23 درصد تا 67 درصد دیده شده است.

یکی از مطالعات موجود، 18 مطالعه ای که در آن ها 457922 شرکت کننده وجود داشت را مورد بررسی قرار داده است. هر فنجان قهوه اضافی در روز می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را تا 7 درصد کاهش دهد.

هر چقدر قهوه مصرفی بیشتر باشد خطر ابتلا نیز کاهش پیدا می کند.

خلاصه:نوشیدن قهوه با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط است. افرادی که چندین فنجان قهوه در روز می نوشند کمتر در معرض توسعه دیابت هستند.

همچنین بخوانید: انواع روش های درست کردن قهوه
 1. قهوه می تواند خطر ابتلا به بیماری الزایمر و پارکینسون را کاهش دهد:

قهوه نه تنها شما را باهوش تر می سازد بلکه از مغز در سنین پیری محافظت می کند.

بیماری آلزایمر یکی از اختلالات رایج در دنیای امروز است و باعث بروز دمانس می شود.

یکی از مطالعات موجود نشان می دهد افرادی که قهوه می نوشند 60 درصد کمتر از سایر افراد به آلزایمر و دمانس مبتلا می شوند. پارکینسون نیز دومین اختلال تخریب کننده اعصاب است که با مرگ نورون های تولیدکننده دوپامین در مغز شناخته می شود. قهوه می تواند خطر ابتلا به پارکینسون را تا 32 الی 60 درصد کاهش دهد.

خلاصه: قهوه خطر ابتلا به دمانس و بیماری هایی همچون آلزایمر و پارکینسون را کاهش می دهد.

 1. قهوه می تواند برای کبد شما خوب باشد:

کبد اندام مهمی در بدن است که صدها عملکرد ضروری دارد. این اندام به خاطر موارد رژیمی غذایی مدرن آسیب پذیرتر از قبل شده است. مثلا مصرف بیش از حد الکل یا فروکتوز این اندام را نابود می سازد.

سیروز کبدی آخرین مرحله از آسیب به کبد است که به خاطر بیماری هایی همچون الکلیسم و هپاتیت ایجاد می شود. در این شرایط بافت های کبدی با بافت های زخمی و اسکار جایگزین می گردد.

مطالعات مختلف نشان داده است که قهوه می تواند خطر ابتلا به سیروز کبدی را تا 80 درصد کاهش دهد. افرادی که در روز 4 فنجان یا بیشتر قهوه می نوشند اثر بیشتری را مشاهده خواهند کرد.

قهوه می تواند خطر ابتلا به سرطان را تا 40 درصد کاهش دهد.

خلاصه: قهوه در برابر بیماری های خاص کبدی از بدن محافظت می کند و خطر ابتلا به سرطان را تا 40 درصد و  خطر بروز سیروز کبدی را تا 80 درصد کمتر می کند.

همچنین بخوانید: ویژگی های قهوه مرغوب
 1. قهوه می تواند خطر مرگ زودرس را کاهش دهد:

بیشتر افراد هنوز هم فکر می کنند قهوه برای سلامتی مضر است.  این موضوع زیاد عجیب نیست زیرا افراد بر این باورند که مطالعات از این موضوع پشتیبانی و حمایت می کنند.

اما قهوه واقعا می تواند به افزایش طول عمر انسان ها کمک کند.

در یکی از مطالعات انجام شده افرادی که قهوه نوشیده بودند کمتر در معرض مرگ قرار داشتند. این اثر در افرادی که دیابت نوع 2 داشتند مشهودتر بود. یکی از مطالعات نشان داد نوشیدن قهوه خطر مرگ در دوره 20 سالگی را تا 30 درصد کاهش می دهد.

 خلاصه: نوشیدن قهوه خطر مرگ را کاهش می دهد. این موضوع در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مشهودتر بوده است.

 1. قهوه سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان هاست:

قهوه تنها آب سیاه نیست. بیشتر مواد مغذی موجود در دانه قهوه باعث شده است این ماده برای بدن بسیار مفید باشد.

واقعیت این است که قهوه ویتامین ها و مواد معدنی فروانی در خود دارد.

یک فنجان قهوه در برگیرنده موارد زیر است:

 • 6 درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین B5
 • 11درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین B2
 • 2 درصد از نیاز روزانه بدن به نیاسین و تیامین
 • 3 درصد از نیاز روزانه بدن به پتاسیم و منگنز

این اعداد و ارقام ممکن است به نظر زیاد نرسند اما اگر قهوه در طول روز چندین بار نوشیده شود می تواند مواد مغذی بیشتری برای بدن فراهم آورد.

اما این تنها بخش ماجرا نیست. قهوه دربرگیرنده مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان هاست. در حقیقت، قهوه یکی از بزرگترین منابع انتی اکسیدان ها در رژیم غذایی غربی است .

خلاصه: قهوه در برگیرنده مواد معدنی و ویتامین های مختلفی است. این ماده منبع بزرگی از آنتی اکسیدان ها در رژیم غذایی مدرن است.


نتیجه گیری:

 با اینکه مقادیر متوسطی از قهوه برای بدن مفید است اما نوشیدن مقادیر زیادی از آن می تواند مضر باشد.

به خاطر داشته باشید که برخی از شواهد موجود قوی نیستند. چنین مطالعاتی تنها می توانند ارتباط موجود را نشان دهند اما قادر به تایید اینکه قهوه باعث بروز چنین مزایای شده است نخواهند بود.

اگر می خواهید از مزایای قهوه به بهترین شکل ممکن استفاده کنید به آن شکر یا سایر مواد را اضافه نکنید.

نوشیدن قهوه بر روی خواب اثر دارد پس آن را قبل از خواب میل نکنید.

اما هنوز هم یک موضوع مهم وجود دارد و آن هم این است که قهوه سالم ترین نوشیدنی موجود در جهان است.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید