چقدر کافئین در روز مصرف کنیم

نوشیدن چای عادت دیرینه ایرانیان از سالهای پیش است تا كنون. اما مصارف چای صرف علت های مختلفی بوده و اكنون نیز به فراخور مناسبت ها و شرایط از این نوشیدنی استفاده میشود.

كافئین موجود در چای و سایر نوشیدنی ها میتواند خستگی و فرسودگی عضلانی و ذهنی را به نسبت زیادی كاهش دهد. با این وجود هر انسانی ترغیب خواهد شد تا با مصرف بیش از اندازه همواره سرحال و پر انرژی بماند. اما آیا از خطرات مصرف اضافه كافئین با خبر هستین ؟

منابع سرشار كافئین را میتوان سودا , قهوه و چای دانست. علاوه بر این نوشابه های دست ساز انسان علل خصوص نوشابه های انرژی زا را میتوان “بمب كافئین” دانست.
تحقیقات و مطالعات پیرامون نوشابه های انرژی زا و سایر تنقلات شامل قهوه و كاكائو اطلاعات متمركز و درخور توجهی را نشان میدهد.

بسته های راش (خوراكی تولید شده با كاكائو): در حدود 69 میلی گرم کافئین در هر اونس مایع كه برابر با مقدار انرژی لازم برای 5 ساعت فعالیت انسان در طول روز را تامین میكند.

در میان نوشیدنی ها، ردبول نوشابه انرژی زا دارای 150 میلی گرم کافئین در هر 5-اونس بود (که برابر با 32 میلی گرم در هر اونس مایع است.)

مطالعات نشان داده است: کافئین در دوران بارداری زنان صدمه ای را وارد نمیكند.

قهوه خوب قدیمی نوع اسپرسو در یك اونس 51.3 میلی گرم کافئین را شامل میشود. اما این نكته بر طبق آزمایشات اثبات شده است كه میزان كافئین در قهوه بستگی دارد به آنكه که چگونه قهوه آماده شود: قهوه قطره ای تا 18.1 میلی گرم در هر اونس، قهوه دم کرده 13.4 میلی گرم در هر اونس، و قهوه های فوری، فقط 7.1 میلی گرم به ازای هر اونس كافئین دارد.

مقاله مرتبط: تاثیر کافئین بر بدن

مقدار كافئین در نوشابه های كولا:

کلاسیک کوکا کولا تا به حال 2.8 میلی گرم در هر اونس – پپسی 3.2 در هر اونس – رژیم غذایی کک 3.8 میلی گرم به ازای هر اونس كافئین در نوشیدنی های خود به صورت محلول دارند.

مقادیر متوسط کافئین (200 تا 300 میلی گرم در روز) مضر نیست اما مصرف 500 تا 600 میلی گرم (که در حدود چهار فنجان قهوه ) می تواند به یک میزبان از مشکلات جسمی منجر شود.
برخی تحقیقات مرتبط با دوزهای بالایی از قهوه به ناباروری و افزایش خطر شکستگی لگن در زنان مسن اشاره دارد.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید