کپسول آموکسی سیلین 500 برای سرماخوردگی و گلو درد

برای آشنایی با نحوه صحیح مصرف کپسول آموکسی سیلین 500 برای سرماخوردگی و گلو درد، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

کپسول آموکسی سیلین 500 برای سرماخوردگی و گلو درد

آموکسی سیلین یک آنتی بیوتیک عمومی است که عفونت های بینی، گلو، گوش، ریه ها، پوست و مجاری ادراری را درمان می کند. این دارو عضوی از گروه بزرگتری از آنتی بیوتیک ها به نام پنی سیلین‌ها است، اگرچه می‌توان آن را به عنوان یک آنتی بیوتیک بتالاکتام نیز طبقه بندی کرد و می‌تواند طیف وسیعی از باکتری‌ها از جمله گونه های استرپتوکوک و انتروکوک را هدف قرار دهد.

همچنین بخوانید: ایا قرص ایروکاست برای سرفه خوب است

اشکال آموکسی سیلین

آموکسی سیلین را می توان از طریق خوراکی در اشکال مختلف دارویی مصرف کرد . برای اکثر افراد کپسول یا قرص تجویز می شود، اما سوسپانسیون خوراکی یا قرص های جویدنی را می توان به بزرگسالان یا کودکانی که قادر به قورت دادن قرص یا کپسول نیستند، داد.

 • کپسول: 250 میلی گرم، 500 میلی گرم
 • قرص: 500 میلی گرم، 875 میلی گرم
 • قرص های جویدنی: 125 میلی گرم، 250 میلی گرم
 • سوسپانسیون خوراکی: 125 میلی گرم در 5 میلی لیتر، 200 میلی گرم در 5 میلی لیتر، 250 میلی گرم در 5 میلی لیتر، 400 میلی گرم در 5 میلی لیتر.

نحوه مصرف کپسول آموکسی سیلین 500 برای سرماخوردگی و گلو درد

دوز آموکسی سیلین به نوع و شدت بیماری تحت درمان و همچنین میزان مقاومت باکتریایی موجود بستگی دارد. عفونت های شدید یا عفونت های با مقاومت باکتریایی متوسط ​​ممکن است به دوزهای بالا نیاز داشته باشند.

دوز آموکسی سیلین 500 برای سرماخوردگی و التهاب لوزه

برای عفونت‌های حساس استرپتوکوکی لوزه‌ها یا گلو (حلق)، آموکسی سیلین در دوزهای بالا تا زمانی که عفونت برطرف شود، معمولاً 10 روز تجویز می‌شود.

دوز استاندارد بزرگسالان برای فارنژیت یا التهاب لوزه: 1 گرم هر 12 ساعت یا 500 میلی گرم هر هشت ساعت مصرف می شود.

حداکثر مقدار مصرف بزرگسالان: 1 گرم در روز

دوز آموکسی سیلین برای سینوزیت

برای عفونت های باکتریایی سینوس ها، آموکسی سیلین در دوزهای مختلف بسته به شدت عفونت تجویز می شود. با این حال، خط اول درمان برای سینوزیت، آموکسی سیلین/کلاوولانات به دلیل سطوح بالای مقاومت باکتریایی است.

دوز استاندارد بزرگسالان برای سینوزیت خفیف تا متوسط: 500 میلی گرم هر 12 ساعت یا 250 میلی گرم هر هشت ساعت مصرف می شود.

دوز استاندارد بزرگسالان برای سینوزیت شدید یا باکتری های مقاوم متوسط: 875 میلی گرم هر 12 ساعت یا 500 میلی گرم هر هشت ساعت

حداکثر دوز بزرگسالان: 1750 میلی گرم در روز

دوز آموکسی سیلین 500 برای عفونت های تنفسی تحتانی

عفونت های ریوی ناشی از باکتری های حساس به بتالاکتام را می توان با آموکسی سیلین درمان کرد. عفونت‌های ریوی ناشی از باکتری‌های مقاوم‌تر به احتمال زیاد با آموکسی سیلین/کلاوولانات، ماکرولیدها یا سفالوسپورین‌ها درمان می‌شوند .

دوز استاندارد بزرگسالان برای عفونت های دستگاه تنفسی تحتانی: 875 میلی گرم هر 12 ساعت یا 500 میلی گرم هر هشت ساعت

حداکثر دوز بزرگسالان: 1750 میلی گرم در روز

دوز آموکسی سیلین برای پنومونی اکتسابی از جامعه

ذات الریه که در خارج از بیمارستان مشاهده می شود، پنومونی اکتسابی از جامعه نامیده می شود و اغلب توسط باکتری های حساس به پنی سیلین ایجاد می شود. ذات الریه می تواند خفیف تا شدید باشد و در موارد شدید می تواند شدید و بالقوه تهدید کننده زندگی باشد، بنابراین آموکسی سیلین در بالاترین دوزها تا زمانی که عفونت از بین برود تجویز می شود.

دوز استاندارد بزرگسالان برای پنومونی اکتسابی از جامعه: 1 گرم هر هشت ساعت به مدت حداقل پنج روز

حداکثر مقدار مصرف بزرگسالان: 3 گرم در روز

همچنین بخوانید: طریقه مصرف قرص ال دی بعد از رابطه

دوز کپسول آموکسی سیلین برای سرماخوردگی و گلودرد کودکان

دوز کپسول آموکسی سیلین برای سرماخوردگی و گلودرد کودکان

تونسیلیت استرپتوکوک یا فارنژیت (گلودرد استرپتوکوکی)

دوز استاندارد اطفال برای عفونت‌های خفیف تا متوسط: 25 میلی‌گرم بر کیلوگرم در روز در دو دوز منقسم هر 12 ساعت یا 50 میلی‌گرم بر کیلوگرم به‌صورت تک دوز روزانه.

حداکثر دوز برای کودکان: 875 میلی گرم در هر دوز

سینوزیت

آموکسی سیلین/کلاوولانات داروی انتخابی توصیه شده برای کودکان مبتلا به عفونت سینوسی است، به ویژه اگر در مهدکودک، مدرسه یا دارای عفونت متوسط ​​تا شدید هستند.

دوز استاندارد اطفال برای کودکان بالای 3 ماه: 90 میلی گرم بر کیلوگرم در روز در سه دوز منقسم هر 8 ساعت یا دو دوز منقسم هر 12 ساعت به مدت 10 روز.

حداکثر دوز اطفال برای کودکان بالای 3 ماه: 1 گرم در هر دوز

محدودیت‌های مصرف آموکسی سیلین 500 برای سرماخوردگی و گلو درد

آموکسی سیلین برای افرادی که واکنش آلرژیک شدید، مانند آنافیلاکسی، به آموکسی سیلین یا آنتی بیوتیک های مشابه به نام آنتی بیوتیک های بتالاکتام، گروهی که شامل پنی سیلین ها، سفالوسپورین ها، سفامایسین ها، کارباپنم ها و کارباسفم ها هستند، تجویز نمی شود. برای افرادی که واکنش های آلرژیک خفیف دارند، مانند بثورات پوستی، ممکن است آموکسی سیلین بدون محدودیت دوز تجویز شود.

از آنجایی که آموکسی سیلین تقریباً به طور کامل توسط کلیه ها دفع می شود، افراد مبتلا به نارسایی کلیوی ممکن است نیاز به تنظیم دوز داشته باشند. آموکسی سیلین ممکن است باعث آسیب بیشتر کلیه و افزایش عوارض جانبی در افراد مبتلا به مشکلات کلیوی شود. با این حال، افراد مبتلا به مشکلات کبدی (نارسایی کبدی) می توانند آموکسی سیلین را در دوزهای درمانی معمولی بدون افزایش خطر آسیب کبدی یا عوارض جانبی مصرف کنند.

همچنین بخوانید: آمپول کتورولاک در سرماخوردگی

نحوه مصرف آموکسی سیلین

 • آموکسی سیلین چند بار در روز به صورت خوراکی مصرف می شود. مگر اینکه دستور دیگری داده شود، آموکسی سیلین را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد.
 • به طور کلی، آنتی‌بیوتیک‌هایی که باکتری‌ها را از بین می‌برند – مانند آموکسی سیلین – در صورت مصرف مکرر مؤثرتر از دوزهای زیاد هستند. هدف این است که دارو را به طور مداوم در غلظت بالایی در بدن نگه دارید. به همین دلیل، مهم است که هر دوز را به موقع مصرف کنید تا از درمان موفقیت آمیز عفونت اطمینان حاصل کنید.
 • دارو را طبق دستور مصرف کنید.
 • حتی اگر قبل از پایان درمان علائم از بین بروند، دارو را برای تمام مدت تجویز شده مصرف کنید. کل رژیم چند روزه برای ریشه کنی کامل عفونت لازم است.
 • آموکسی سیلین معمولاً در دو تا سه نوبت در روز مصرف می شود. دوزها را تا حد امکان به طور مساوی در طول روز تقسیم کنید.
 • یک دوز را از دست ندهید. یک داروساز می‌تواند ایده‌ها و ابزارهایی را ارائه دهد تا مطمئن شود که دوزها فراموش نمی‌شوند.
 • کپسول/قرص را به طور کامل با یک لیوان آب ببلعید. آن را له نکنید، نشکنید، باز نکنید یا نجوید.

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو شرح دادیم که کپسول آموکسی سیلین 500 برای سرماخوردگی و گلو درد هر چند ساعت مصرف شود. همچنین گفتیم میزان مصرف این آنتی بیوتیک برای بزرگسالان و کودکان در سایر بیماری‌های مجاری تنفسی باید چه میزان باشد. امیدواریم این مطلب برای شما مفیبد بوده باشد. با این حال بهتر است از مصرف خودسرانه این دارو بدون تجویز پزشک پرهیز کنید.


نظر خود را بیان کنید