پریود بعد از زایمان سزارین و طبیعی چگونه است

پریود بعد از زایمان

مامان جدید شدن را تبریک می گویم! به هر طریقی که نوزاد خود را به دنیا آورده‌اید، ممکن است درباره اینکه اولین قاعدگی شما چه زمانی فرا می‌رسد و چه تفاوتی با دوره‌های قاعدگی قبل از بارداری شما دارد، دچار سوال باشید.

در طول بارداری شما از پریودی و دردها و چالش های آن راحت هستید، با این وجود، پریودهای بعد از زایمان اغلب ناخوشایند است. برای جلوگیری از هر گونه ناراحتی اضافی، باید از اولین قاعدگی بعد از بارداری آگاه باشید. در این پست از آلامتو شرح می دهیم که پریود بعد از زایمان سزارین و طبیعی چگونه است؟ و چند وقت بعد زایمان پریود میشویم. تا پایان متن با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: لکه بینی دارم اما پریود نمیشم

پریود بعد از زایمان سزارین چگونه است؟

اولین قاعدگی شما پس از بارداری تقریباً بلافاصله شروع نمی شود. دوره قاعدگی بعد از زایمان برای هر خانمی متفاوت است. اگر تعجب می کنید، بعد از زایمان چه زمانی پریود می شود؟ پاسخ در تمرین شیردهی نهفته است.

پریود بعد از زایمان زایمان سزارین تفاوت عمده ای با پریود بعد از زایمان طبیعی ندارد. شما احتمالا شاهد ترشحات واژن و خونریزی شدیدتر باشید زیرا بدن شما در تلاش است تا بافت هایی را که در دوران بارداری پوشش رحم شما را پوشانده بودند از بین ببرد.

در ابتدا، در طول پس از زایمان، می توانید انتظار داشته باشید که جریان و لخته‌های شدیدتری را در پریودهای خود مشاهده کنید. با گذشت زمان، خونریزی شما سبک می شود و راهی برای ترشح کرمی سفید یا قرمز به نام لوچیا فراهم می کند. این ترشحات واژن، لوچیا، تا 6 هفته ادامه می یابد و تا آن زمان اولین قاعدگی خود را خواهید داشت.

لوچیا یک شاخص عالی برای شناسایی علائم دوره پس از زایمان است. شما می‌توانید تشخیص دهید که آیا خونریزی شما با پریودها مرتبط است یا با برخی از عوارض سلامتی دیگر مرتبط است. لوچیا بوی بسیار متمایزی دارد که نمی توان آن را به عنوان بوی بد تشخیص داد. رنگ و بافت آن به تدریج روشن تر می شود. ترشحات مربوط به بارداری با تلاش یا فعالیت افزایش می یابد.

اگر علائم دوره پس از زایمان شما با توضیحات فوق مطابقت ندارد، باید برای معاینه با پزشک خود مشورت کنید.

پریود بعد از زایمان طبیعی چگونه است؟

هنگامی که اولین دوره پس از زایمان شما ظاهر می شود، احتمال زیادی وجود دارد که خونریزی پریود شما در مقایسه با آنچه که به آن عادت کرده اید کمی ضعیف باشد یا می‌تواند سنگین تر یا حتی سبک تر باشد. ممکن است طولانی تر یا کوتاه تر از دوره های قبل از زایمان شما باشد. خون ممکن است رنگ یا بافت متفاوتی داشته باشد. ممکن است متوجه علائم مختلف قبل از قاعدگی شوید. پریود شما ممکن است ظاهر شود، یک دوره را عقب بیفتید و دوباره شروع شود. نگران نباشید، این تغییرات موقتی و معمولا طبیعی هستند. هورمون های شما هنوز بدن شما را پس از زایمان مشخص می کنند.

همچنین بخوانید: برای قطع لکه بینی بعد از پریود چه بخوریم

چند وقت بعد زایمان پریود میشویم؟

اکثر زنان بلافاصله پس از زایمان به چرخه طبیعی خود باز می گردند. می توانید انتظار داشته باشید که قاعدگی شما در عرض 6 تا 8 هفته پس از زایمان شروع شود. با این حال، زمان ممکن است متفاوت باشد زیرا هر زن متفاوت است. زمان بندی می تواند بر اساس شیردهی، تغییرات هورمونی و تغییرات فردی متفاوت باشد.

اولین پریود بعد از زایمان چند روز طول می کشد؟

اینکه اولین پریود بعد از زایمان چند روز طول می کشد بستگی به سابقه قبلی شما دارد. اگر قاعدگی شما قبل از بارداری “طبیعی” بود، هر 21 تا 35 روز پس از بارداری رخ می‌دهد، در حالی که خونریزی ممکن است بین 2 تا 7 روز طول بکشد.  البته تا مدتی ممکن متوجه شوید که بارداری بر چرخه قاعدگی شما تأثیر گذاشته. پس از زایمان، چه از طریق سزارین و چه از طریق زایمان واژینال، معمولاً عادت ماهانه شما برای چند ماه نامنظم است.

علت زود پریود شدن بعد از زایمان

اگر کودک خود را با شیشه شیر تغذیه می کنید یا به طور جزئی به نوزاد خود شیر می دهید، زودتر از زمانی که به طور انحصاری شیر می دهید، پریود می شوید .

اگر انتخاب کنید که به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه کنید، ممکن است اولین قاعدگی شما تا چند ماه برگردد. برای کسانی که به شیردهی ادامه می دهند، ممکن است ۱ تا ۲ سال دیگر برنگردد.

همچنین بخوانید: قرص اورژانسی برای پریود شدن سریع

علت قطع نشدن پریود بعد از زایمان

علت قطع نشدن پریود بعد از زایمان

خونریزی بعد از زایمان چیزی متفاوت از پریود است. با این حال خونریزی پس از زایمان از عوارض نادر و بسیار خطرناک به شمار می رود و حتی ممکن است موجب مرگ مادر شود. این خونریزی می تواند به شکل ناگهانی یا به صورت تدریجی و اندک مثل خونریزی قاعدگی باشد.

این خونریزی به دو دسته خونریزی زودرس و خونریزی دیررس تقسیم می شود. خونریزی زود رس طی 24 ابتدایی پس از زایمان رخ می دهد. خونریزی دیررس پس از 24 ساعت تا 6 هفته رخ می دهد و علت اصلی آن دفع باقی مانده های جفت و یا عفونت و اختلالات انعقادی است.

پریود نشدن بعد از زایمان تا چند ماه طبیعی است؟

پریود نشدن بعد از زایمان به خصوص در دوران شیردهی امری رایج است. اینکه چند ماه طول بکشد بستگی به این دارد که چند بار شیر می دهید و چه زمانی غذای دیگر را وارد رژیم غذایی کودک خود می کنید. پیش بینی زمان بازگشت قاعدگی پس از زایمان دشوار است. نحوه تغذیه کودک تنها یکی از عواملی است که بر این امر تأثیر می گذارد.

چیکار کنم بعد از زایمان پریود بشم؟

بهتر است اجازه دهید پریود شما طبق روال طبیعی پیش برود و دخالتی در روند آن نکنید. اما اگر نوزاد خود را با شیشه شیر بدهید یا شیردهی با شیشه را در کنار شیر مادر ترکیب کنید، ممکن است 5 تا 6 هفته پس از زایمان پریودی شما شروع شود.

همچنین بخوانید: قطع فوری پریود خانگی

نامنظمی پریود بعد از زایمان

سیکل قاعدگی پس از زایمان ممکن است 24 روز، سیکل بعدی ممکن است 28 روز و سپس سیکل دیگر ممکن است 35 روز باشد. سیکل قاعدگی شما باید طی چند ماه یا پس از قطع شیردهی تثبیت شود. بنابراین نامنظمی پریود بعد از زایمان می تواند طبیعی باشد و در این مورد نباید زیاد نگران باشید.

 سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با موضوع پریود بعد از زایمان سزارین و طبیعی چگونه است؟ چند وقت بعد زایمان پریود میشویم برای شما همراهان مفید بوده باشد و توانسته باشیم پاسخ سوالات شما را ارائه کنیم


نظر خود را بیان کنید