قرص متوکاربامول برای چه دردی است

قرص متوکاربامول برای چه دردی است و باید هر چند ساعت مصرف شود؟

قرص متوکاربامول یک شل کننده عضلانی است که همراه با استراحت و فیزیوتراپی برای درمان بیماری های عضلانی اسکلتی مانند درد یا آسیب تجویز می شود. در ادامه این مطلب از آلامتو به شرح می‌دهیم که قرص متوکاربامول برای چه دردی است و باید هر چند ساعت مصرف شود. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: ایا قرص ایروکاست برای سرفه خوب است

قرص متوکاربامول برای چیست؟

متوکاربامول یا روباکسین (Robaxin) یک داروی ضد اسپاسم است که هم خاصیت آرام بخش و هم شل کننده عضلانی دارد. معمولاً برای دردهای عضلانی برای آرام کردن سیستم اسکلتی عضلانی استفاده می شود. این به طور مستقیم بر عضلات تأثیر نمی گذارد، اما با مسدود کردن سیگنال های درد ارسال شده از سیستم عصبی به مغز عمل می کند.

قرص متوکاربامول برای چه دردی است؟

قرص متوکاربامول یک شل کننده عضلانی است که برای درمان درد و ناراحتی عضلانی که مزمن یا طولانی مدت نیست استفاده می‌شود. این دارو معمولاً همراه با استراحت، فیزیوتراپی و سایر درمان ها استفاده می شود و جایگزین آنها نیست. متوکاربامول به صورت قرص و همچنین به صورت تزریقی در بیمارستان موجود است.

این دارو همچنین همراه با سایر داروها برای تسکین اسپاسم عضلانی دردناک در کزاز (قفل فک) استفاده می شود.

متوکاربامول گاهی اوقات توسط پزشکان برای مصارفی مانند درد میوفاسیال، شکستگی دنده، آرتریت، روش‌های تعویض مفصل ران و زانو بعد از عمل و فیبرومیالژیا نیز تجویز می‌شود.

قرص متوکاربامول هر چند ساعت مصرف شود؟

متوکاربامول یک داروی نسبتاً سریع الاثر است. دارو حدود 30 دقیقه پس از مصرف نسخه قرص شروع به کار می کند. یک یا دو ساعت پس از مصرف دوز، سطح دارو به اوج خود می رسد و ممکن است شاهد بهبود قابل توجهی در علائم خود باشید.

ممکن است لازم باشد قرص منوکاربامول چندین بار در روز مصرف شود زیرا برای مدت طولانی در سیستم شما باقی نمی ماند.

ابتدا سه عدد قرص 500 میلی گرمی 4 بار در روز به مدت 48 تا 72 ساعت اول و سپس 2 قرص خوراکی 4 بار در روز برای رفع اسپاسم مصرف شود.

اگر از قرص های 750 میلی گرمی استفاده می کنید، 2 قرص خوراکی را 4 بار در روز در 48 تا 72 ساعت اول مصرف کنید، سپس 1 قرص خوراکی هر 4 ساعت یا 2 قرص خوراکی 3 بار در روز برای رفع اسپاسم مصرف کنید.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف قرص مترونیدازول برای عفونت واژن

قرص متوکاربامول

قرص متوکاربامول برای سر درد

متوکاربامول (روباکسین) برای سردرد میگرنی می‌تواند کمک کننده باشد، به‌ویژه در مورد گردن درد (در 70 درصد بیماران میگرنی وجود دارد). آنها همچنین می‌توانند به تقویت آرامش کمک کنند که منجر به خواب عمیق‌تر می شود که دوباره ممکن است یک میگرن سرسخت را برطرف کند.

قرص متوکاربامول برای کمر درد

متوکاربامول ممکن است با کاهش دفعات اسپاسم عضلانی، که می تواند ناراحت کننده و دردناک باشد، از درد جلوگیری کند. برخی از پزشکان همچنین ممکن است متوکاربامول را برای شرایطی مانند: کمردرد غیر اختصاصی، حاد یا مزمن تجویز کنند.

قرص متوکاربامول برای دندان درد

همانطور که گفته شد قرص متوکاربامول برای تسکین دردهای عضلانی کاربرد دارد و از آنجایی دندان درد ریشه درد مشکلات عضلانی ندارد، می‌توان گفت قرص متوکاربامول برای دندان درد موثر نخواهد بود.

قرص متوکاربامول در پریودی

شل کننده های عضلانی برای درمان اسپاسم عضلانی استفاده می شود. آنها به طور خاص شرایط اسکلتی عضلانی را هدف قرار می دهند. گرفتگی های قاعدگی معمولاً به دلیل انقباضات رحمی ایجاد می شوند، بنابراین قرص متوکاربامول در پریودی مفید نیستند.

قرص متوکاربامول برای قلب ضرر دارد؟

کند شدن ضربان قلب یکی از عوارض جانبی قرص متوکاربامول است. همچنین این قرص می‌تواند موجب افت فشار خون شود. در صورت مشاهده علائم باید به پزشک مراجعه کنید.

قرص متوکاربامول برای کلیه ضرر دارد؟

متوکاربامول تزریقی برای کلیه ضرر دارد زیرا حاوی پلی اتیلن گلیکول است که می تواند باعث آسیب کلیه شود، این ماده می تواند برای کلیه ها بسیار سمی باشد. با این حال قرص متوکاربامول خوراکی این ماده را در خود ندارند و به کلیه‌ها آسیبی نمی‌رساند.

همچنین بخوانید: قرص اورژانسی برای پریود شدن سریع و نحوه مصرف

قرص متوکاربامول برای شیردهی ضرر دارد؟

مشخص نیست که آیا Robaxin وارد شیر مادر می شود یا خیر . از مصرف آن در مادران شیرده برای جلوگیری از هر گونه عوارض جانبی برای نوزاد باید پرهیز شود .

میزان مصرف قرص متوکاربامول 500

میزان مصرف قرص متوکاربامول 500 برای بزرگسالان به میزان 1500 میلی‌گرم در روز یا چهار مرتبه در روزهای اول مصرف شود، سپس تحت نظر پزشک ممکن است دوز دارو کاهش یابد.

سخن آخر

قرص متوکاربامول دارویی است که برای درمان اسپاسم دردناک عضلات اسکلتی استفاده می شود. عوارض جانبی رایج قرص متوکاربامول شامل خواب آلودگی، سرگیجه، سبکی سر، گیجی، سردرد، گرگرفتگی، کاهش ضربان قلب، تهوع و استفراغ است. در صورت بارداری یا شیردهی مصرف نکنید. در صورت حساسیت به دارو باید پیش از ادامه مصرف با پزشک خود مشورت کنید.


نظر خود را بیان کنید