قرص مترونیدازول برای چی خوبه و چه عوارضی برای مردان و زنان دارد؟

 قرص مترونیدازول برای عفونت واژن، جوش صورت و کبد چرب

قرص مترونیدازول برای چی خوبه

قرص مترونیدازول برای چی خوبه؟

مترونیدازول یک آنتی بیوتیک قوی است که برای درمان بیماری های باکتریایی و یا برخی از بیماری های مقاربتی انگلی کاربرد دارد. با این حال قرص مترونیدازول عفونت های ناشی از ویروس ها را درمان نمی کند. پس در روند درمان همه بیماری های عفونی موثر نیست. اگر پزشک برای شما این دارو را تجویز کرده و یا خود و اطرافیانتان در دوره درمانی با مترونیدازول هستید، احتمالا به دنبال اطلاعات ضروری مترونیدازول باشید. اگر اینطور است با ما همراه باشید تا امروز در آلامتو به معرفی این قرص و اینکه قرص مترونیدازول برای چی خوبه، کاربردها و عوارض آن بپردازیم.

 قرص مترونیدازول برای عفونت واژن

مترونیدازول در اغلب موارد انتخاب اول پزشکان برای تجویز در بیماری های عفونی باکتریایی و قارچی ناحیه تناسلی است. همچنین بدون شک یکی از شناخته شده ترین و  پرمصرف‌ترین داروها برای درمان عفونت باکتریایی واژن (BV) و تریکومونیازیس است.

این دارو در دسترس است، قیمت مناسبی دارد و مصرف آن برای عفونت های واژینال به صورت خوراکی یا موضعی بسیار موثر است. میزان اثربخشی بالایی در سرکوب عفونت های ناحیه واژن، به ویژه در مورد عفونت های بیماری تریکومونیازیس دارد. البته باید گفت با وجود آن که مترونیدازول قدرت بالایی در درمان قطعی اغلب بیماری های واژینال حتی بیماری تریکومونیازیس دارد، با این حال در برخی موارد مانند عفونت باکتریایی واژینال (( BV)) نمی تواند به طور کامل عفونت را  از بین ببرد.

پس بهتر است پس از درمان حداقل یک بار مجدد به پزشک خود مراجعه کنید. البته به دلیل نبود یک جایگزین مناسب، همچنان قرص مترونیدازول در این درمان ها رتبه ی نخست در تجویز را دارد و دلیلی ندارد تا در این باره زیاد نگران باشید. فقط به توصیه های پزشک و مراجعه ی مجدد به متخصص پایبند باشید.

همچنین بخوانید: قرص ونوستات برای لاغری شکم و پهلو و رفع جوش صورت + عوارض قرص

 قرص مترونیدازول برای عفونت واژن

قرص مترونیدازول برای لاغری

این درست نیست که برای رسیدن به یک وضعیت مطلوب به بدنمان آسیب بزنیم. مدتی قبل برخی افراد سودجو مترونیدازول را به عنوان یک داروی کاهش وزن معرفی کردند. این یک پیشنهاد اشتباه است و می تواند مشکل ساز شود. اصولا داروها با ویژگی های خاص و برای مصارف خاصی تولید می شوند. یک آنتی بیوتیک نمی تواند در جهت درمان چاقی استفاده شود چون هیچ ارتباطی با آن ندارد.

در واقع یکی از عوارض مصرف قرص مترونیدازول از دست دادن اشتها است. برخی از افراد از این عارضه ی جانبی مترونیدازول استفاده کردند تا آن را به عنوان یک داروی مناسب لاغری پیشنهاد کنند. در حقیقت این افراد دوز مصرفی مترونیدازول را بالاتر از حد نرمال بیان می کردند تا فرد دچار عوارض این قرص شود. دوز بالای مترونیدازول عوارضی همچون کاهش اشتها، لاغری و سردرد را در پی خواهد داشت. در نتیجه فرد با مصرف دوز اشتباهی لاغرتر می شود.

همچنین بخوانید: عوارض قرص ال دی برای کیست تخمدان، پوست، اعصاب و دختر مجرد چیست

قرص مترونیدازول برای کبد چرب

قرص مترونیدازول برای کبد چرب

مترونیدازول یک آنتی بیوتیک است و با وجود قدرت دارویی بالا، فقط بر نوع خاصی از عفونت ها تاثیر دارد. علت اصلی بیماری کبد چرب غیر الکلی دقیق مشخص نشده، اما طبق پژوهش های انجام شده تا این لحظه هیچ کدام از علت های احتمالی گفته شده برای کبد چرب ارتباطی مستقیم و اساسی با عفونت های انگلی یا باکتریایی ندارند. در نتیجه مترونیدازول هیچ گونه تاثیری نمی تواند بر درمان کبد چرب داشته باشد.

حتی با احتمال زیاد مصرف این قرص به جهت درمان کبد چرب در افراد مبتلا به این بیماری مشکل ایجاد خواهد کرد. و به طور کلی استفاده از قرص مترونیدازول در این افراد، برای درمان عفونت باید با مشورت پزشک انجام شود.

قرص مترونیدازول برای بوی بد دهان

مترونیدازول تاثیری بالایی بر رفع باکتری های بی هوازی موجود در دهان دارد. این باکتری ها علت اصلی بوی بدن دهان هستند. بنابراین مترونیدازول برای درمان بوی بد دهانی که مرتبط با التهاب لثه یا بیماری پریودنتال است بیشترین تاثیر را دارد.

قرص مترونیدازول برای سینوزیت

احتمالا وقتی به دنبال پاسخی برای سوال قرص مترونیدازول برای چی خوبه می گشتید، انتظار نداشتید که این دارو برای سینوزیت هم موثر باشد. اما مترونیدازول به عنوان یک داروهای ضد میکروبی قوی و کم خطر در درمان سینوزیت مزمن موثر است.

در واقع ترکیب مترونیدازول و پنی سیلین می تواند جهت مهار سینوزیت تجویز شود. قدرت مهار کنندگی این ترکیب، آن را به جایگاهی تقریبا برابر با آموکسی سیلین کلاوولانات، کلیندامایسین در نسخه های درمانی سینوزیت رسانده است.

قرص مترونیدازول برای جوش صورت

قرص مترونیدازول می تواند به عنوان یک آنتی بیوتیک در رفع جوش و آکنه ها موثر باشد. البته گاهی علت بروز جوش ها مشکلات هورمونی یا مانند این است. در این حالت مترونیدازول فقط تا حدودی می تواند موثر باشد. اما در سایر موارد یک گزینه ی مناسب و خوب برای رفع این نوع مشکلات پوستی است. تنها فرق مترونیدازول با داروهای پوستی هم سطح خودش طریقه ی مصرف آن است. مترونیدازول به طور خوراکی مصرف می شود اما سایر به شکل موضعی مصرف می شوند.

همچنین بخوانید: معرفی قرص باز شدن پریود و سریع ترین روش باز شدن قاعدگی

عوارض قرص مترونیدازول

عوارض قرص مترونیدازول

مصرف مترونیدازول مانند سایر قرص ها می تواند با بروز عوارضی همراه باشد اما این دارو برای شما تجویز شده زیرا فواید آن از عوارضش بیشتر است. پس بروز عوارضی که در ادامه معرفی می کنیم تا حدودی طبیعی است. اما اگز بیش از دو هفته طول کشید یا شدت یافت سریعا پزشک خود را مطلع کنید.

توصیه ما این است که از مصرف خودسرانه این دارو و البته هر داروی دیگری خود داری کنید. همچنین مصرف طولانی مدت این قرص توصیه نمی شود زیرا عوارض و مشکلات نامطلوبی به همراه دارد. عوارض کلی مترونیدازول به شرح زیر است.

ناراحتی معده، سرگیجه، سردرد، تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، یبوست، احساس طعم فلزی در دهان و اسهال

این ها عوارض شایع مصرف مترونیدازول است. همانطور که گفتیم این عوارض تا حدودی طبیعی است مگر این که ادامه پیدا کند. اما عوارضی که در زیر معرفی می کنیم طبیعی نیست و در صورت بروز این علائم فورا به پزشک مراجعه کنید.

بی ثباتی و بی قراری، تشنج، تغییرات روحی، ادرار دردناک، درد معده و شکم، سوزن سوزن شدن دست ها و پاها، درد چشم، مشکل در صحبت کردن، بی حسی، تغییرات ناگهانی بینایی، گیجی شدید، گردن سفت و یا دردناک و سردردی آزاردهنده که قطع نمی شود.


نظر خود را بیان کنید