عفونت رحم در بارداری

اندومتریت یا عفونت رحمی از شایع ترین بیماری ها در زنان است. عفونت رحمی در اثر التهاب لایه های درونی رحم به وجود می آید. این عفونت در زنان باردار می تواند آسیب های جدی به مادر و جنین وارد کند و باعث زایمان زودرس، پارگی کیسه آب و… شود. به همین دلیل برای جلوگیری از خطرات عفونت رحم در بارداری، زنان باردار باید به طور مرتب به پزشک مراجعه کنند. در این مقاله عفونت رحم و علت آن و همچنین راه های درمان عفونت رحم را بررسی می کنیم.

عفونت رحم در بارداری چیست

رحم از سه لایه ساخته شده است که درونی ترین لایه رحم اندومتری نام دارد این لایه به علل مختلف دچار عفونت و التهاب می شود به عفونت اندومتری، اندومتریت می گویند. سزارین و هر گونه عمل دستگاه تولید مثل می تواند باعث عفونت رحم شود. در زنان باردار رحم بیشتر در اثر بیماری های مقاربتی، عفونت مزمن لگن دچار التهاب و عفونت می شود. همچنین در زنانی که با وجود دستگاه IUD در رحم خود، باردار می شوند احتمال عفونت رحم در آنها زیاد است.

اندومتری در توانایی باروری زنان تاثیر زیادی دارد. اندومتریت یا همان عفونت رحم باعث متوقف کردن فرآیند لانه گزینی تخمک لقاح یافته در دیواره رحم و افزایش احتمال سقط جنین می شود.

همچنین بخوانید: درد واژن در بارداری نشانه چیست و آیا خطرناک است و چه درمانی دارد؟

علائم عفونت رحم در بارداری

علائم عفونت رحم در بارداری

معمولا عفونت رحم در زنان باردار با علائمی همراه است.شناسایی به موقع این علائم و درمان عفونت رحم در سلامت مادر و جنین تاثیر زیادی دارد. علائم عفونت رحم در زنان باردار شامل موارد زیر می باشد.

  • تب لرز
  • درد مزمن در ناحیه لگن
  • لکه بینی در زمان بارداری
  • درد های شدید یا خفیف در ناحیه شکم
  • ترشحات غیر طبیعی واژن که رنگ و بوی نامطبوعی دارند
  • خونریزی های غیر طبیعی رحمی بخصوص در حین رابطه جنسی یا در بین چرخه های قاعدگی
  • احساس درد در هنگام رابطه جنسی
  • احساس درد در هنگام دفع ادرار که معمولا به سوزش ناحیه ی تناسلی همراه است
همچنین بخوانید: رفع سوزش ادرار در بارداری و درمان خانگی عفونت ادراری چگونه است؟

درمان عفونت رحم در بارداری

درمان عفونت رحم در بارداری

برای درمان عفونت رحم ابتدا لازم است که از ابتلا به این بیماری اطمینان حاصل کنید صرفا دیدن علائم گفته شده نمی تواند ثابت کند که حتما به عفونت رحم دچار شده اید. برای اینکه مطمعن شوید لازم است که به پزشک مراجعه کنید و آزمایشات لازم جهت تشخیص عفونت رحم را انجام دهید. بعد از انجام آزمایشات نوبت به تجویز دارو برای درمان عفونت رحم می رسد. انجام شیوه های صحیح درمانی می تواند عفونت رحم را کاملا از بین ببرد.

برای درمان عفونت رحم معمولا از چند روش استفاده می شود که عبارتند از:

استفاده از آنتی بیوتیک: اولین و موثرترین راه درمان عفونت رحم استفاده از آنتی بیوتیک ها می باشد. معمولا پزشک ها بعد از تشخیص قطعی عفونت رحم، آنتی بیوتیک مناسب برای مقاله با عفونت را تجویز می کند.

پرهیز از رابطه جنسی: از آنجای که یکی از عوامل ایجاد کنند عفونت رحم مقاربت جنسی می باشد برای درمان عفونت رحم لازم است تا پایان دوره درمان عفونت رحم از رابطه جنسی پرهیز شود. علاوه براین پرهیز از رابطه جنسی باعث جلوگیری از مبتلا شدن شریک جنسی به عفونت می شود.

چنانچه فردی مبتلا به عفونت رحم باردار باشد و هیچ کدام از روش های بالا باعث درمان عفونت رحم او نشوند لازم است تا فرد در بیمارستان بستری شود و تحت نظر پزشک باشد. در این مواقع پزشکان از آنتی بیوتیک های ورودی در کنار دارو های خوراکی استفاده می کنند. معمولا برای درمان عفونت رحم از عمل جراحی رحم استفاده نمی کنند.

همچنین بخوانید: برای پایین آوردن قند خون در بارداری چکار کنیم و چه بخوریم؟

درمان عفونت در بارداری در طب سنتی

درمان عفونت در بارداری در طب سنتی

برای درمان عفونت رحم علاوه بر درمان های که توسط پزشک تجویز می شود چندین روش سنتی و خانگی نیز وجود دارد که در درمان عفونت رحم بسیار موثر هستند و از طرفی عوارض دارو های شیمایی را نیز ندارند.

درمان های سنتی برای درمان عفونت رحم عبارتند از:

دمنوش گل همیشه بهار: گل همیشه بهار یک داروی گیاهی است که باعث پاکسازی عفونت داخل رحم و تنظیم قاعدگی می شود. نوشیدن دمنوش گل همیشه بهار می تواند به پیشگیری و درمان بیماری های عفونی رحم کمک زیادی کند.

تشمک: تشمک حاوی مقدار زیادی آهن، فسفر، پتاسیم و روی است که برای تقویت رحم بسیار مناسب است و باعث پاکسازی رحم می شود.

برگ گزنه: برگ های گزنه حاوی مقدار زیادی ویتامین هستند که استفاده از گزنه به صورت دمنوش یا کپسول سموم رحم و کبد را خارج می نماید.

رازیانه: رازیانه گیاهی با طعم و مزه تلخ است که برای پاکسازی رحم و تنظیم تخمک گذاری استفاده می شود همچین رازیانه باعث جلوگیری از سرطان رحم نیز می شود.

عنبر نسارا: عنبر نسارا مدفوع الاغ ماده است که خاصیت دارویی دارد و برای درمان انواع زخم و عفونت مورد استفاده قرار می گیرد. برای درمان عفونت از بخور و دود عنبر نسارا استفاده می شود.

برای عفونت رحم در بارداری چی بخوریم

برای درمان عفونت رحم در زمان بارداری استفاده از دمنوش گیاهانی مانند، گل همیشه بهار، پونه، رزماری، پنیرک، سیم اوتی بسیار موثر هستند. توجه داشته باشید که در مصرف دمنوش های گیاهی نباید زیاد روی کرد.


نظر خود را بیان کنید