دلیل خون دماغ شدن زیاد و مکرر چیست و چگونه درمان می شود؟

دلیل خون دماغ شدن در خواب، بارداری و در زمستان چیست؟

دلیل خون دماغ شدن چیست

دلیل خون دماغ شدن

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که ناگهان دچار خون دماغ شدن، شده باشید. خونریزی بینی چیز خطرناکی نیست و افراد زیادی دچار خون دماغ می شوند. سطح بینی دارای مویرگ های زیادی است، این مویرگ ها بسیار حساس و نازک هستند و در اثر پاره شدن این مویرگ ها بینی شروع به خونریزی می کند. معمولا این خونریزی خیلی طول نمی کشد و زود قطع می شود. خون دماغ شدن بین کودکان و بزرگسالان بسیار شایع است. خونریزی بینی به دو نوع قدامی و خلفی تقسیم می شود.

خونریزی قدامی معمولا به دلیل پاره شدن مویرگ های جلوی بینی اتفاق می افتد. این نوع از خونریزی جای نگرانی ندارد و بعد از مدت کوتاهی قطع می شود.

خونریزی خلفی، معمولا در قسمت انتهایی بینی اتفاق می افتد. در این نوع خونریزی، خون به انتهای حلق می رود. این نوع خونریزی خطرناک است و می تواند خطرات جدی به دنبال داشته باشد.

همچنین بخوانید: چگونه خون دماغ را قطع کنیم؟

دلیل خون دماغ شدن کودکان

دلیل خون دماغ شدن کودکان

خون دماغ شدن در بین کودکان 3 تا 10 ساله بسیار رایج است. خون دماغ شدن در کودکان معمولا به دلیل پاره شدن مویرگ های سطح بینی آنها اتفاق می افتد. مویرگ های سطح بینی معمولا در اثر خاراندن بینی با انگشت، خشک شدن سطح بینی، قرار گرفتن کودک برای مدتی طولانی زیر نور آفتاب، ضربه خوردن بینی و… پاره می شوند و باعث خونریزی بینی می شود. این نوع خونریزی که به دلیل پاره شدن مویرگ های سطح بینی اتفاق می افتد خطرناک نیست و بعد از مدت کوتاهی، اغلب بعد از 5 الی 15دقیقه خون ریزی قطع می شود.

اما اگر خونریزی دماع برای مدتی طولانی قطع نشد برای اطمینان خاطر از سلامتی کودک حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

دلیل خون دماغ شدن در خواب

یکی از دلایل اصلی خون دماغ شدن در خواب، خشکی هوا است. به دلیل خشکی هوا سطح داخلی بینی که معمولا پوشیده از مخاط و مرطوب است خشک می شود. با خشک شدن سطح بینی کوچکترین ضربه به بینی می تواند باعث خونریزی شود. از دیگر دلایل خون دماغ شدن در خواب می توان به سرماخوردگی، آلرژی، سرفه های شدید و … اشاره کرد. این خونریزی به دلیل پارگی مویرگ های بسیار حساس و ریز سطح بینی اتفاق می افتد و اتفاق خطرناکی محسوب نمی شود.

دلیل خون دماغ شدن مکرر

زمانی که سطح داخلی بینی در اثر آب و هوای گرم خشک می شود، بینی با کوچکترین تحرک مانند خاراندن بینی، استفاده از قطره های که برای حساسیت بینی استفاده می شود، عطسه های شدید، قرار دادن جسم خارجی در داخل بینی، استفاده از مواد مخدر و … دچار خونریزی می شود. افرادی که سطح بینی آنها بسیار خشک باشد دچار خون دماغ های مکرری می شوند.

همچنین بخوانید: درمان خانگی حساسیت پوستی خارش و قرمزی، کهیر، صورت و واژن

دلیل خون دماغ شدن مکرر

دلیل خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی

همانطور که اشاره کردیم سطح بینی پوشیده از مویرگ های باریک و حساس است این مویرگ ها معمولا به دلیل خشک شدن بینی بسیار حساس تر می شوند و با وارد شدن کوچکترین ضربه به بینی، دچار پارگی و خونریزی می شوند. بعضی اوقات تنها مویرگ های یک طرف بینی آسیب می بینند به همین دلیل، فرد دچار خونریزی از یک طرف بینی می شود. این نوع خونریزی از نوع قدامی است و خطری ندارد.

دلیل خون دماغ شدن در بارداری

در زمان بارداری به دلیل ترشح بعضی از هورمون ها مانند استروژن در بدن، باعث گشاد شدن رگ های خونی می شوند و احتمال پارگی عروق بیشتر می شود. همچنین امکان خشک شدن مخاط داخل بینی وجود دارد. به همین دلیل معمولا زنان باردار در سه ماهه اول بارداری خود دچار خون دماغ شدن می شوند.

دلیل خون دماغ شدن در زمستان

معمولا در زمستان به دلیل سرد شدن هوا، شیوع بیماری های عفونی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا زیادتر می شود. این بیماری ها باعث آسیب به مویرگ های سطح بینی شده و فرد را دچار خون دماغ می کنند. همچنین آب و هوای سرد زمستان باعث خشک شدن سطح داخلی بینی نیز می شود.

همچنین بخوانید: درمان خشکی پوست دست در زمستان به روش خانگی و در طب سنتی

درمان خون دماغ شدن

درمان خون دماغ شدن

برای درمان خون دماغ شدن راه های زیادی وجود دارد که به راحتی می توانند باعث درمان خونریزی بینی شوند. در ادامه به راهکار های برای درمان خون دماغ شدن اشاره می کنیم.

استفاده از کمپرس سرد یکی از موثر ترین و راحت ترین راه درمان خون دماغ است. در این روش کافی است چند قطعه یخ را داخل حوله ای نازک پیچیده و روی بینی خود بمالید. این کار را تا زمانی که خون بند می آید ادامه دهید.

آبلیمو برای خون دماغ

استفاده از آبلیمو می تواند برای درمان خونریزی بینی بسیار موثر باشد. در واقع آبلیمو می تواند زخم های ایجاد شده در اثر پارگی مویرگ ها را درمان کند. برای استفاده از این روش، باید مقداری پنبه را به آبلیمو آغشته کرده و در داخل سوراخ بینی قرار دهید.

پماد برای خون دماغ

یکی از دلایل خون دماغ شدن، خشک شدن سطح داخلی بینی است. به همین دلیل می توانید با استفاده از پماد های مانند پماد ویتامین A سطح داخلی دماغ را مرطوب کنید. این کار باعث جلوگیری از آسیب دیدن مویرگ های سطح بینی می شود. برای استفاده از این روش، مقداری پماد ویتامین A را روی پنبه ای بزنید و با آن داخل بینی را چرب کنید.

قرص برای درمان خون دماغ

چنانچه خونریزی بینی بعد از مدتی طولانی قطع نشود، باید از خوردن قرص برای درمان خون دماغ شدن استفاده کنید. برای مصرف قرص برای درمان خونریزی بینی حتما به متخصص مراجعه کنید و بدون نسخه پزشک از قرص استفاده نکنید.


نظر خود را بیان کنید