چگونه خونریزی بینی را قطع کنیم؟

درمان نادرست خونریزی بینی می تواند همه چیز را خراب تر کرده و سبب شود که خونریزی برای مدت طولانی تری ادامه پیدا کند.

بنابرابن برای جلوگیری از خونریزی بینی، بهتر است مراحل زیر را دنبال کنید.

شایع ترین علل خونریزی بینی، خشک بودن آب و هوا و فرو بردن انگشت در درون آن است. این علامت خطرناک می تواند دلیل خوبی برای آن باشد که انگشت خود را در بینیتان فرو نکنید.

با این حال، علل خونریزی بینی ممکن است چیزهای متفاوتی باشد از آلرژی یا سرماخوردگی گرفته تا گرفتگی مزمن بینی یا حتی عفونت های سینوسی، می تواند علل متفاوتی برای خونریزی بینی وجود داشته باشد.

طبق گفته درمانگاه مایو، گاهی اوقات خونریزی بینی (که اصطلاح پزشکی نام آن خون دماغ است) نشانه ای از یک بیماری یا آسیب اساسی تر است.

به ندرت، پیش می آید که خونریزی بینی خطرناک باشد و در واقع در موارد معدودی این عارضه نشانه ی یک بیماری خطرناک است، اما در افراد مسن این علامت، می تواند نشان دهنده ی خطر باشد.

بنابراین من در این مقاله می خواهم در مورد شیوه ی درست بند آوردن خونریزی بینی صحبت کنم.

چگونه باید از خونریزی بینی جلوگیری کنیم؟

معمولا بیشتر مردم برای بند آوردن خونریزی بینی شان، تیغه بینی خود را محکم فشار می دهند زیرا معتقدند این کار می تواند باعث بند آمدن خونریزی می شود، اما طبق نظر جیسون ماری آبراموویچ، متخصص رشته آلرژی این کار چندان موثر نیست.

دکتر آبراموویچ می گوید کار درستی که باید برای متوقف کردن خونریزی بینی انجام دهید، محکم فشار دادن سوراخ های بینی تان است. او می گوید: “این کار باعث اعمال فشار بر دیواره ی سوراخ بینی که احتمالا خونریزی از آن نشات گرفته می شود.”

سر خود را اندکی به جلو خم کنید، تا خون به سمت عقب رانده شود. به گفته دکتر آبراموویچ، قرار دادن یک کمپرس یخ بر روی پل بینی می تواند به بند آمدن خونریزی کمک کند و همچنین اسپری های گرفتگی بر بینی نیز می تواند باعث منقبض شدن عروق خونی شده و لذا خونریزی را متوقف نماید.

کج کردن سر خود به سمت عقب یکی از 12 اشتباه اولی است که می توانید در زمان خونریزی بینی تان مرتکبش شوید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

دکتر مقدسی می گوید: اگر دو یا سه بار سعی کردید خونریزی بینیتان را بند بیاورید اما موفق نبودید، وقت آن است که با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر آبراموویچ در ادامه ی سخنانش می گوید: اگر خونی که از بینیتان جاری می شود به رنگ قرمز روشن باشد و به سرعت جریان یابد نشانه ای از خطر است و باید به پزشک مراجعه نمایید.

او می گوید: من به تمام بیمارانی که نخستین خونریزی بینی خود را تجربه می کنند توصیه می کنم که حتما به  یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایند و مورد معاینه قرار گیرند.

دکتر مقدسی می گوید: این کار از آن جهت اهمیت دارد که باعث می شود متوجه علت خونریزی بینی شده و تمام مسائل و نگرانی هایی که ذهنتان را مشغول نموده تمام شوند.

علاوه بر این، اگر به طور مداوم دچار خونریزی بینی می شوید باید حتما توسط پزشک معاینه شوید زیرا این خونریزی، ممکن است نشانی از وجود مشکلات شدیدتر باشد. از سوی دیگر، داستان آب ریزش بینی متفاوت دارند.

چگونه از خونریزی بینی جلوگیری کنیم؟

اگر تا کنون دچار خونریزی بینی نشده اید لازم نیست راه های جلوگیری از خونریزی بینی را بیاموزید.

یک راه ایده آل برای جلوگیری از خونریزی بینی این است که همواره بینیتان را مرطوب نگاه دارید.

دکتر آبراموویچ می گوید: نزدیک شدن بیش از حد عروق خونی به سطح و پاره شدن آنها می تواند باعث بروز خونریزی شود که معمولا وقتی بینی خشک است اتفاق می افتد.

اسپری محلول نمک مخصوص بینی یا آب نمک گزینه های عالی ای برای مرطوب نگاه داشتن بینی هستند.

علاوه بر این شما می توانید قبل از خواب یک مقدار کم وازلین یا اکوافور یعنی چیزی در حدود یک دانه نخود از این مواد را در درون سوراخ های بینیتان بگذارید تا آنها رطوبت لازم را جذب نمایند.

مرطوب کننده ها گزینه دیگر موجود برای مرطوب نمودن بینی هستند.

با این حال، در حالی که خشکی بینی شایع ترین علت خونریزی بینی است، آلرژی، التهاب، عفونت و فشار خون بالا می توانند سایر علل ابتلا به این عارضه باشند.

علاوه بر این ممکن است خونریزی بینی شما به دلیل تروما باشد.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید