علائم کمبود کلسیم در بدن

کمبود کلسیم نسبتاً شایع است اما تشخیص دقیق آن دشوار است. ما در این مقاله به علائم کمبود کلسیم در بدن، علائم کمبود کلسیم در بارداری، شیردهی و میانسالی می‌پردازیم.

علائم کمبود کلسیم در بدن

 1. گرفتگی و اسپاسم عضلانی

از علائم کمبود کلسیم در بدن گرفتگی و اسپاسم عضلانی است. کلسیم به انقباض و شل شدن عضلات کمک می‌کند. عضلات در نبود کلسیم دیگر نمی‌توانند حالت طبیعی خود را حفظ کنند. این‌می‌تواند منجر به ضعف، درد، گرفتگی و اسپاسم عضلانی شود.

 1. خستگی از علائم کمبود کلسیم

هیپوکلسمی منجر به احساس خستگی شود. فیبرهای عضلانی و اعصاب به کلسیم نیاز دارند، کاهش آن در سلول‌ها منجر به خستگی و ضعف می شود.

 1. پوکی استخوان

پوکی استخوان نوعی اختلال کمبود کلسیم است. هنگامی که سطح کلسیم در خون کاهش یابد، بدن مجبور است برای جبران کمبود مقادیر بیشتری از آن را از استخوان‌ها ز آنها آزاد کند. با ادامه این وضعیت، کمبود کلسیم ممکن است باعث ضعف شدید استخوان، افزایش خطر شکستگی شود.

همچنین بخوانید: خواص شیر سویا برای رحم و بارداری، لاغری و چاقی و کبد چرب چیست

علائم کمبود کلسیم در بدن

 1. 4. خشکی پوست از علائم کمبود کلسیم

پوست خشک یا پوسته پوسته از علائم کمبود کلسیم باشد. کلسیم pH پوست را کاهش می‌دهد و از سد پوستی محافظت می‌کند. به این ترتیب رطوبت پوست را حفظ می‌کند. با کاهش سطح کلسیم، پوست نمی‌تواند رطوبت و pH سالم را حفظ کند.

 1. 5. گیجی و از دست دادن حافظه

گیجی، سردرگمی و از دست دادن حافظه هم از علائم هیپوکلسمی است. ورود کلسیم به سلول‌های عصبی موجب تحریک انتشار انتقال دهنده‌های عصبی مغز می‌شود. کمبود کلسیم به طور جدی عملکرد شناختی را مختل کند.

 1. پوسیدگی دندان و بیماری لثه

کلسیم بر استحکام دندان‌ها می‌افزاید. غذاها، نوشیدنی‌ها و باکتری‌های دهان باعث تخریب مواد معدنی دندان می‌شوند. سطوح کافی کلسیم برای جلوگیری از از دست دادن این مواد معدنی ضروری است. به علاوه کمبود کلسیم یکی از علل بیماری لثه است.

علائم کمبود کلسیم در کودکان

علائم کمبود کلسیم در نوزادان و کودکان را زیر نظر داشته باشید:

 1. مشاهده عرق روی بالش و موهای کودک
 2. بدخلقی، بی قراری و دشواری در کنترل کودک
 3. تاخیر در رشد دندان‌ها یا دندان‌های دارای نقص‌هایی مانند لق بودن و عدم تراز
 4. شکم بیرون زده شبیه شکم قورباغه
 5. سطح ضعیف تمرکز ذهنی
 6. بی علاقگی در توجه به پیرامون
 7. از دست دادن اشتها
 8. حساسیت بالا در ابتلا به بیماری‌ها به دلیل ضعف در سیستم ایمنی
 9. مشکل در خواب شبانه و گریه بیش از حد معمول بخاطر وحشت شبانه
 10. تشنج به دلیل اکسیژن رسانی ضعیف به مغز
 11. حرکات غیرطبیعی صورت مانند تکان دادن زبان و لب‌ها، بال زدن چشم‌ها و غیره
 12. رشد ضعیف و تغییر شکل در مفاصل
 13. فشار خون پایین
 14. راشیتیسم
همچنین بخوانید: خواص منیزیم برای مو و پوست، معده، لاغری، مغز و اعصاب و قلب چیست؟

علائم کمبود کلسیم در کودکان

علائم کمبود کلسیم در دوران شیردهی

 1. غش و ضعف
 2. احساس درد در قفسه سینه
 3. خس خس سینه
 4. اختلال در بلع
 5. ضعف عضلانی
 6. علائمی مثل کمردرد، کوتاه تر شدن قد، خمیدگی، شکننده شدن مچ دست ها و لگن
 7. آب مروارید
 8. تغییر صدا به دلیل اسپاسم حنجره
 9. شکننده شدن موها
 10. زود رنجی
 11. گرفتگی ماهیچه‌های کمر و پاها

علائم کمبود کلسیم در بارداری

 1. مشکلات استخوانی

از آنجاییکه تامین نیاز استخوان سازی جنین از بدن مادر می‌باشد، عدم مصرف کلسیم کافی می‌تواند منجر به کمبود کلسیم درد بدن شود. این کاهش کلسیم بدن احتمال پوکی و شکنندگی استخوان در زنان باردار را افزایش می‌دهد. از دیگر مشکلات شایع کمبود کلسیم در بارداری ضعف و پوسیدگی دندان و التهاب لثه است.

 1. مشکلات قلبی و عروقی

کمبود کلسیم روی عملکرد قلب و عروق نیز تاثیر می‌گذارد و موجب نارسایی احتقانی قلب، کاهش فشار خون، مکشلات تنفسی و احتباس مایعات در بدن می‌شود.

 1. مشکلاتی پوستی

بسیاری از زنان در دوران بارداری لکه‌های پوستی، التهاب و خشکی پوست را تجربه می‌کنند. این مشکلات از علائم کمبود کلسیم در دوران بارداری است.

همچنین بخوانید: درمان خانگی کم خونی در کودکان و بزرگسالان، در بارداری و بعد از زایمان

علائم کمبود کلسیم در بارداری

علائم کمبود کلسیم در میانسالی

 1. گرفتگی و اسپاسم عضلات
 2. احساس سوزن سوزن شدن دست و پا
 3. کاهش قدرت حافظه یا گیجی
 4. توهم
 5. افسردگی
 6. شکنندگی استخوان‌ها

علائم کمبود کلسیم در بانوان

علائم کمبود کلسیم در بانواد به شکل تشدید سندرم پیش از قاعدگی (PMS)ظاهر می‌شود. طبق مطالعات سطح پایین ویتامین D و کلسیم ممکن است باعث تحریک سندرم قاعدگی یا علائم آن شود. در نتیجه مصرف ویتامین D و کلسیم می‌توانند علائم سندرم پیش از قاعدگی را کاهش دهند یا از بین ببرند. سایر علائم در دو جنس زن و مرد مشابه است.

علائم کمبود کلسیم روی ناخن

 1. ناخن های شکننده می تواند نشانه ای از کمبود کلسیم در رژیم غذایی شما باشد. به طور کلی، ناخن هایی که شکننده هستند در نوک ناخن شکسته می‌شوند و می‌توانند به صورت افقی کنده شوند.
 2. کمبود کلسیم می تواند منجر به ضعیف شدن ناخن ها شود. از آنجایی که آنها به اندازه کافی ضخیم نیستند که در برابر ضربه مقاومت کنند، ناخن های ضعیف اغلب در طول فعالیت های روزمره می شکنند.
 3. هنگامی که کمبود کلسیم وجود دارد، ناخن‌ها ممکن است بیش از حد خشک شوند. کوتیکول‌ها و پوست اطراف ناخن نیز خشک می‌شود و پوسته می‌شود.
همچنین بخوانید: علت قارچ ناخن دست و پا و علائم آن + روش های درمان قارچ ناخن

علائم کمبود کلسیم روی ناخن

کمبود کلسیم در بدن انسان باعث چه بیماری میشود

 1. ضربان قلب نامنظم

ریتم نامنظم تپش قلب یک علامت متداول کمبود کلسیم است و تشدید آن می‌تواند حیات را تهدید کند. از آنجاییکه قلب یک ماهیچه است. اگر سلول‌های قلب به اندازه کافی کلسیم دریافت نکنند، به درستی فعالیت نمی‌کنند. کلسیم کافی می‌تواند ریتم طبیعی قلب را تنظیم کند، باعث گرفتگی عضله قلب شود و عروق را باریک کند.

 1. 2. تشنج

سلول‌های مغز برای آزادسازی انتقال دهنده‌های عصبی به میزان کافی کلسیم نیاز دارند. هیپوکلسمی می‌تواند منجر به تحریک بیش از حد مغز و در نتیجه تشنج شود.

 1. بی حسی و گزگز در اثر کمبود کلسیم

یکی دیگر از علائم اصلی کمبود کلسیم، سوزن سوزن شدن در اندام‌ها، به خصوص در دست‌ها و پاها است. کمبود شدید نیز می‌تواند باعث بی‌حسی شود. سلول‌های عصبی برای فعالیت به کلسیم نیاز دارد. وقتی میزان آن خیلی کم شود، سلول‌های عصبی برای ارسال پیام عصبی نیاز به تلاش بیشتری می‌کند. به این دلیل است که احساس گزگز به وجود می‌آید.

 1. بیماری افسردگی در اثر کمبود کلسیم

مطالعات نشان داده که کمبود کلسیم ممکن است با اختلالات خلقی از جمله افسردگی مرتبط باشد.

 1. استئوپنیا

استئوپنیا نوعی بیماری ضعف استخوانی است که با پوکی استخوان متفاوت است. اندازه گیری تراکم استخوان نشان می‌دهد شما استئوپنی دارید یا پوکی استخوان. تشدید این بیماری می‌تواند منجر به پوکی استخوان شود.

سخن آخر

اگر سطح کلسیم خونتان پایین باشد، ممکن است علائم آن ظاهر شود. بسته به میزان و مدت زمانیکه دچار کمبود کلسیم هستید علائم می‌تواند خفیف یا شدید باشد. علائم شامل گرفتگی عضلات، اسپاسم و خستگی، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست ها و پاها و همچنین نامنظم شدن ریتم قلب است. کمبود کلسیم به خصوص در دوران بارداری، شیردهی و میانسالی می‌تواند عوارض جدی به دنبال داشته باشد. در صورت مشاهده علائم باید آزمایشات لازم انجام گرفته و درمان مناسب تجویز شود.


نظر خود را بیان کنید