خواص منیزیم

خواص منیزیم

از تنظیم سطح قند خون گرفته تا افزایش عملکرد ورزشی، منیزیم برای مغز و بدن شما بسیار مهم است. با این حال، اگرچه در انواع غذاها از سبزیجات برگدار گرفته تا آجیل، دانه ها و لوبیا یافت می شود، اما بسیاری از مردم در رژیم غذایی خود به اندازه کافی دریافت نمی کنند.منیزیم در اشکال مختلفی وجود دارد، از کربنات منیزیم گرفته تا سیترات منیزیم که ممکن است به عنوان یک ملین رایج شناخته شود. نقش مهمی در پمپاژ قلب، تشکیل استخوان و دندان، شل شدن عروق خونی و عملکرد روده ایفا می کند. نشان داده شده است که منیزیم به عادی سازی فشار خون، جلوگیری از ایست قلبی، حمله قلبی و سکته کمک می کند. در این مقاله به بررسی خواص منیزیم خواهیم پرداخت.

خواص منیزیم برای بدن

منیزیم در سراسر بدن شما یافت می شود. در واقع، هر سلول در بدن شما حاوی این ماده معدنی است و برای عملکرد به آن نیاز دارد. حدود 60 درصد منیزیم در بدن شما در استخوان وجود دارد، در حالی که بقیه در ماهیچه‌ها، بافت‌های نرم و مایعات از جمله خون است.یکی از نقش های اصلی آن این است که به عنوان یک مولکول کمکی در واکنش های بیوشیمیایی که به طور مداوم توسط آنزیم ها انجام می شود، عمل می کند. این در بیش از 600 واکنش در بدن شما نقش دارد، از جمله: ایجاد انرژی: تبدیل غذا به انرژیتشکیل پروتئین: ایجاد پروتئین های جدید از اسیدهای آمینه نگهداری ژن: کمک به ایجاد و ترمیم DNA و RNAحرکات عضلانی: کمک به انقباض و آرامش عضلاتتنظیم سیستم عصبی: تنظیم کننده انتقال دهنده های عصبی، که پیام ها را در سراسر مغز و سیستم عصبی شما ارسال می کندبا این وجود، مطالعات نشان می دهد که تقریباً 50٪ از بزرگسالان کمتر از مقدار توصیه شده روزانه منیزیم دریافت می کنند.

 همچنین بخوانید: کمبود منیزیم چه عوارضی دارد؟

خواص منیزیم برای بدن

خواص منیزیم برای مو

در حالی که خوردن غذاهای غنی از منیزیم مهم است، تحقیقات بیان می‌کنند که ممکن است وقتی روی پوست شما استفاده شود بهتر جذب می‌شود. به این دلیل است که می‌تواند سیستم گوارش ما را دور بزند و در عوض مستقیماً به جریان خون ما بروید تا مورد استفاده قرار گیرد. افزودن روغن منیزیم به روتین مراقبت از پوست سر و مو می تواند راهی موثر برای افزایش سطح منیزیم و بهره مندی از مزایای آن باشد.در حالی که روغن منیزیم می تواند برای انواع مختلف مو مفید باشد، ممکن است به ویژه برای زنانی که با ریزش موی شدید مواجه هستند مفید باشد.

خواص منیزیم برای مردان

منیزیم معمولاً با سلامت استخوان (همراه با کلسیم) و حمایت از عملکرد قلبی عروقی مرتبط است، اما این ماده معدنی در واقع برای بیش از 300 فرآیند بیوشیمیایی در بدن ضروری است.منیزیم سطح تستوسترون آزاد را افزایش می دهد.تستوسترون آزاد کمتر از 4 درصد از کل T در بدن را تشکیل می دهد. بیش از 96 درصد تستوسترون یا به طور محکم به گلوبولین اتصال دهنده هورمون جنسی متصل است.بنابراین منیزیوم می تواند سبب قوای جنسی مردان شود.

 همچنین بخوانید: سلنیوم چیست و چه خواصی برای پوست و مو، تیروئید و اسپرم دارد؟

خواص منیزیم برای مردان

خواص منیزیم برای معده

به نظر می رسد افرادی که منیزیم بیشتری را از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها دریافت می کنند، کمتر در معرض ابتلا به سرطان معده باشند.اکثر داروهایی که برای رفع مشکلات گوارشی و معده درد تجویز می‌شود (مانند مالوکس) منیزیم دارد. می‌توانید برای رفع مشکلات گوارشی و تسکین معده درد از کلرور منیزیم استفاده کنید.البته در صورتی که با پزشک متخصص مشورت کرده اید.

خواص منیزیم در بدنسازی

حقیقات جدید نشان می دهد که حتی کمبودهای کوچک در مصرف منیزیم می تواند عملکرد ورزشی را مهار کند. علیرغم نقش محوری منیزیم در تولید انرژی، بسیاری از مربیان و ورزشکاران از اهمیت حیاتی آن در حفظ سلامت و عملکرد بی اطلاع هستند.مقدار منیزیم مورد نیاز برای سلامتی مطلوب در گذشته دست کم گرفته شده است، و اکنون تحقیقات جدید نشان می دهد که حتی کمبودهای کوچک در دریافت منیزیم می تواند به طور جدی عملکرد ورزشی را مختل کند.واضح است که تغذیه با منیزیم زمینه ای است که هیچ ورزشکاری جدی نمی تواند از آن چشم پوشی کند.

 همچنین بخوانید: برای کمبود ویتامین دی در بارداری چه بخوریم و چه عوارضی دارد؟

خواص منیزیم در بدنسازی

خواص منیزیم برای پوست

واکنش های بیوشیمیایی در بدن بدون منیزیم امکان پذیر نیست. “این به شما در هضم غذا کمک می کند، میگرن را کاهش می دهد و باعث سلامت قلب می شود. و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد تا 80 درصد از جمعیت دچار کمبود منیزیم هستند. منیزیم همچنین دارای مزایای سلامتی باورنکردنی است که بر پوست تأثیر می گذارد. این ماده معدنی خالص یک جزء حیاتی در مراقبت از پوست است. که به پر کردن پوست با سایر مواد معدنی ضروری کمک می کند و در عین حال پوست را مرطوب می کند و تسکین می دهد و پوست شما را درخشان می کند. اگر مشکلات پوستی دارید، نگران نباشید زیرا منیزیم می تواند کمک کند و مشکلات پوستی را بهبود بخشد.

خواص منیزیم برای لاغری

منیزیم ممکن است برای تنظیم قند خون و سطح انسولین در افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند مفید باشد.مصرف مقادیر بالاتر منیزیم به کنترل بهتر سطح انسولین و گلوکز خون کمک می کند.مکمل های منیزیم به دلیل توانایی آن در کاهش نفخ و احتباس آب ممکن است برای کاهش علائم ناخوشایند قاعدگی در زنان مفید باشد.مصرف منیزیم به تنهایی برای کاهش وزن موثر نیست.بهترین استراتژی برای کاهش وزن طولانی مدت شامل محدود کردن کالری، خوردن یک رژیم غذایی سالم رنگارنگ و ورزش منظم است.

خواص منیزیم برای اعصاب

نشان داده شده است که استرس حاد با افزایش سطح منیزیم پلاسما و افزایش دفع منیزیم در ادرار مرتبط است. تغییر منیزیم از فضای درون سلولی به فضای خارج سلولی در ابتدا نقش محافظتی ایفا می کند تا اثرات نامطلوب استرس را کاهش دهد، اما دوره های طولانی استرس منجر به کمبود پیشرونده منیزیم و پیامدهای مضر برای سلامتی می شودعلاوه بر این، استرس و هیپومنیزیمی اثرات منفی یکدیگر را در یک دایره باطل بیماری‌زای واقعی تقویت می‌کنند. مبود منیزیم همچنین باعث آزادسازی فاکتورهای منقبض کننده عروق و تجمع پلاکتی می شود.

 همچنین بخوانید: عوارض انواع قرص های لاغری موجود در بازار و خطرات آنها چیست؟

خواص منیزیم برای اعصاب

خواص منیزیم برای قلب

منیزیم برای ریتم قلب سالم نقش اساسی دارد زیرا در انتقال الکترولیت های دیگر مانند کلسیم و پتاسیم به داخل سلول ها نقش دارد.الکترولیت ها برای سیگنال های عصبی و انقباضات عضلانی ضربان قلب طبیعی بسیار مهم هستند. تحقیقات نشان می دهد که کمبود منیزیم یا مصرف محدود منیزیم باعث افزایش ضربان قلب نامنظم به نام آریتمی می شود.سطح پایین منیزیم در خون ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد.

خواص منیزیم برای مغز

تحقیقات نشان داده است که منیزیوم می تواند سبب کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی شود. بنابراین میتوان گفت منیزیم یک ماده مهم در بدن است. همچنین منیزیم می تواند سبب تقویت و تنظیم سیستم های انتقال دهنده پیام عصبی از کل بدن به مغز شود.


نظر خود را بیان کنید