چگونه از کودک خود یک نابغه بسازیم؟

دانشمندان بر این باورند که کودکان بسیار موفق والدینی دارند که 9 مورد زیر را انجام می دهند:

موفقیت کودکان

مقالات و کتاب های زیادی در مورد صفات و ویژگی های بزرگسالان و نیز خصوصیاتی که باعث متمایز کردن آن ها از سایر افراد می شود نوشته شده است.

اما اگر شما صاحب فرزند هستید ممکن است یک سوال مهم به ذهنتان خطور کند و آن هم این است: چه کاری می توانم انجام دهم تا مطمئن شوم کودکم زندگی موفقی خواهد داشت؟

9 راه تضمینی تربیت یک کودک نابغه

به گزارش آلامتو به نقل از inc.com؛ در این مقاله قصد داریم نکاتی که محققان آن را بیان کرده اند با هم مرور کنیم. پس همراه ما باشید:

 1. به آن ها نگویید که می توانند هر چیزی که خواستند بشوند:

بر اساس نظرسنجی به عمل آمده از 400 نوجوان، آمریکایی های جوان به انجام کارهایی که باید در سال های اینده انجام شود علاقه و تمایلی نداشتند.

در عوض آن ها دوست داشتند موسیقی دان، ورزشکار یا طراح بازی های ویدئویی شوند حتی اگر این مشاغل تنها یک درصد از مشاغل موجود در آمریکا را تشکیل می داد. در واقعیت، مشاغل موجود در مراکز سلامت یا صنعت ساخت و ساز در دهه های اینده درآمد بیشتری خواهد داشت.

 1. به عنوان یک خانواده شام را در کنار هم میل کنید:

بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه هاروارد، کودکانی که پنج روز از هفته را کنار خانواده خود شام می خورند سوء مصرف مواد مخدر، بارداری در نوجوانی، چاقی و افسردگی بسیار کمتری خواهند داشت.

همچنین این افراد می توانند نمرات بیشتری در مدرسه به دست آورند، خوب حرف بزنند و اعتماد به نفس بالایی داشته باشند.

 1. زمانی را برای جدایی از صفحات نمایشی اختصاص دهید:

محققان دریافته اند که مغز کودکان کم سن و سال می تواند به هنگام استفاده طولانی مدت از گوشی های هوشمند و تبلت ها به طور دائم تغییر کند.

همچنین در این شرایط توسعه توانایی های خاص مغز همچون تمرکز و توجه، استفاده از واژگان و مهارت های اجتماعی دچار اختلال می شود.

در حقیقت، AAP بیان کرده است که کودکان کوچک تر از 18 ماه باید هیچ تماسی با صفحات نمایش نداشته باشند. برای کودکان 2 تا 5 سال، باید زمان استفاده از صفحات نمایشی بسیار محدود گردد.

برای کودکان بزرگ تر، باز هم باید اطمینان حاصل شود که استفاده از چنین رسانه هایی با خواب، ورزش و تعامل اجتماعی شان تداخل ندارد. همچنین دانشمندان بر این باورند که والدین باید میز شام ، خودرو، اتاق خواب را منطقه بدون رسانه علام کنند.

 1. بیرون از منزل کار کنید:

اگر مادران بتوانند در منزل بمانند و از کودکان خود مراقبت کنند ممکن است مزایای بیشتری را دریافت کنند اما محققان دانشگاه هاروارد دریافته اند زمانی که مادران خارج از منزل کار می کنند، دختران آن ها علاقه بیشتری به اشتغال ، کسب مشاغل بلند مرتبه و کسب درآمد خواهند داشت.

 1. آن ها را به کار کردن عادت دهید:

یکی از مطالعات دانشگاه هاروارد نشان می دهد افرادی که به موفقیت ها و دستاوردهای بزرگی رسیده اند، در کودکی وظایف و مسئولیت های خاصی بر عهده داشته اند.

 1. خشنودی و لذت را به تاخیر بیندازید:

در یکی از مطالعات انجام شده، مارشمالویی به کودکان داده شد و به آن ها قول داده شد اگر در برابر خوردن این مارشمالو مقاومت کنند مارشمالوی دوم را نیز دریافت خواهند کرد.

نتایج این تحقیق نشان داد افرادی که در برابر خوردن مارشمالو مقاومت کرده بودند در بزرگسالی مهارت های اجتماهی بهتر، نمرات امتحانی بالاتر و میزان سوء مصرف مواد مخدر کمتری داشتند.

آن ها همچنین کمتر چاق شده بودند و بهتر می توانستند با استرس خود دست و پنجه نرم کنند. برای کمک به کودکان خود برای ساخت چنین مهارتی، به ان ها عادت هایی را بیاموزید که باید هر روز به آن دست پیدا کنند حتی اگر احساس می کنند دوست ندارند چنین فعالیت هایی را انجام دهند.

افرادی که عملکرد خوبی در زمینه های مختلف همچون ورزش، موسیقی، علم یا هنر دارند بیشتر از سایر افراد پایدار و مقاوم هستند. آن ها هر روز به هدف خود فکر می کنند و در زندگی روزمره خود ثابت قدم هستند و انگیزه خود را از دست نمی دهند.

 1. برای آن ها کتاب بخوانید:

محققان دانشگاه نیویورک دریافته اند کودکانی که والدین آن ها برایشان کتاب می خوانند مهارت های اولیه خوبی در خواندن، نوشتن و درک کردن دارند.

کودکانی که والدین آن ها در زمان کودکی برایشان کتاب خوانده اند در بزرگسالی افرادی خواهند بود که به کتاب علاقه مندند و این موضوع مزایای خاص خود را دارد.

دانشمندان کودکان مختلفی را با هم مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند آن هایی که در کودکی والدینشان به طور مکرر کتاب برایشان خوانده است نمرات خوبی در مدرسه و دانشگاه به دست می آورند.

به عبارت دیگر، خواندن کتاب به عنوان یک سرگرمی لذت بخش با پیشرفت هوشی بالاتری مرتبط است و کودک می تواند مهارت های خوبی در یادگیری واژه ها، خواندن کلمات و ریاضی به دست آورد.

مقاله مرتبط: فواید خواندن کتاب برای کودک
 1. آن ها با مسافرت رفتن تشویق کنید:

یکی از موسسه های موجود در آمریکا ، از معلمان آمریکایی نظرسنجی را انجام داده است. آن ها از معلمان خواستند دانش آموزان را با خود به مسافرت بین المللی ببرند و نتیجه آن را بیان نمایند. اینکار به شیوه های زیر بر روی دانش آموزان اثر داشت:

 • تمایل بیشتر به مسافرت (76 درصد)
 • افزایش تحمل و مقاومت در برابر تفاوت های فرهنگی و اخلاقی
 • افزایش تمایل به یادگیری و کاوش موارد تازه
 • افزایش تمایل برای امتحان کردن غذاهای تازه و متفاوت
 • افزایش مستقل بودن، اعتماد به نفس داشتن
 • افزایش کنجکاوی و هوش
 • افزایش تحمل و مسئولیت پذیر بودن
 • تطابق و حساسیت بهتر
 • اجتماعی تر شدن
 • نمایش بهتر مهارت های فردی
 • افزایش تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه

این تحقیق نشان داد که سفرهای داخل کشور نیز نتایج یکسانی با سفرهای خارج از کشور دارد. سعی کنید کودکان و نوجوانان خود را به سفر رفتن تشویق کنید.

 1. اجازه دهید شکست را تجربه کنند:

اگرچه این موضوع به نظر عجیب می رسد اما یکی از بهترین کارهایی است که والدین می توانند انجام دهند. بر اساس مطالعات انجام شده، شکست برای کودکان در سطوح مختلف بسیار عالی است. اولا، تجربه شگست به کودکان نحوه برخورد با مشکلات را می آموزد و به آن ها کمک می کند مهارت های مورد نیاز برای زندگی واقعی را کسب کنند.

همچنین این موضوع تجربیاتی را در اختیار کودک می گذارد و به او کمک می کند از درس های گذشته برای بهبود مسیر خود استفاده نماید. به چالش کشیده شدن برای ادامه مسیر لازم و ضروری است با گذشت زمان کودکانی که شکست را تجربه کرده اند تحمل و مقاومت بیشتری خواهند داشت و تمایل به انجام وظایف و فعالیت های دشوار را خواهند داشت زیرا از شکست واهمه ای ندارند.

نجات دادن کودک از شکست ها بیان می کند که شما اعتمادی به توانایی های او ندارید. اعتقاد داشته باشید که آن ها توانمند هستند و می توانند نتایج را حتی در صورت بروز نتایج منفی، مدیریت کنند.


نظر خود را بیان کنید