علت ریختن آب دهان در خواب

ریختن آب دهان در خواب

در بسیاری از موارد، آبریزش آب دهان هنگام خواب طبیعی است. تولید بزاق در طول یک روز، شاید بر اساس یک ریتم شبانه روزی متفاوت است. اگرچه مردم معمولاً در طول روز بزاق بیشتری تولید می کنند و در شب کمتر بزاق تولید می کنند، تولید بزاق در طول خواب ادامه می یابد. این بزاق وظیفه مهم روان نگه داشتن دهان و گلو را انجام می دهد که برای سلامتی لازم است. ادامه تولید بزاق در طول خواب، ترشح آب دهان را ممکن می سازد. اگرچه ترشح آب دهان هنگام خواب اغلب طبیعی است، اما ممکن است منجر به عواقب ناخواسته شود. به عنوان مثال، ترشح بیش از حد آب دهان می تواند باعث ترک خوردن لب و دهان، بوی بد دهان، کم آبی بدن و احساس خجالت شود. در ادامه این مقاله به بررسی علت ریختن آب دهان در خواب خواهیم پرداخت.

علت ریختن آب دهان در خواب چیست؟

شایع‌ترین علت آب‌ریزش آب دهان هنگام خواب بسیار ساده است که شاید هرگز به آن فکر نکرده باشید – و این به نیروی جاذبه مربوط می‌شود. وضعیتی که در آن می خوابید اغلب منجر به جمع شدن آب دهان در دهان شما می شود. افرادی که به پهلو یا روی شکم می خوابند، در هنگام خواب بیشتر دچار آب دهان می شوند. به خصوص اگر تمایل دارید از طریق دهان نفس بکشید، یا اگر مجرای سینوس باریکی دارید، ترشحات انباشته شده ممکن است زمانی که لب‌های شما برای تنفس باز می‌شوند شروع به خارج شدن از دهانتان کند. اگر به دلیل سرماخوردگی یا عفونت گرفتگی بینی دارید، ممکن است متوجه شوید که بیش از حد معمول آب دهانتان می‌ریزد. اگر مرتباً مجاری سینوس را ملتهب یا مسدود کرده‌اید یا سینوس‌های باریک‌تری نسبت به افراد دیگر دارید، ممکن است مدام در حال آب‌ریزش باشید. سینوس‌های مسدود شده باعث می‌شود هنگام خواب بیشتر از طریق دهان نفس بکشید و «تنفس دهانی» منجر به خروج آب دهان بیشتر از دهانتان می‌شود.همچنین اختلال رفلکس گوارشی (GERD) یک بیماری گوارشی است که در آن محتویات معده شما به مری شما برمی گردد و به پوشش مری شما آسیب می رساند. GERD می تواند باعث دیسفاژی (مشکل در بلع) شود یا باعث شود احساس کنید توده ای در گلو دارید. این احساس برای برخی افراد منجر به آبریزش بیش از حد می شود. در اینجا چند نکته برای بهبود خواب شما در صورت ابتلا به ریفلاکس وجود دارد.

همچنین بخوانید: علت خواب زیاد چیست و نشانه چه بیماری و یا کمبود کدام ویتامین است؟

علت ریختن آب دهان در خواب چیست

علت ریختن آب دهان در خواب در دوران بارداری

اکنون که باردار هستید ترشح بیشتر بزاق طبیعی است. ترشح بیش از حد بزاق می تواند به طور ناگهانی، حدود دو یا سه هفته پس از بارداری شروع شود.تصور می‌شود که این به دلیل تغییر هورمون‌های بارداری در نحوه عملکرد غدد بزاقی باشد. اعصابی که ترشح بزاق را کنترل می کنند، بیشتر از حد معمول تحریک می شوند.ترشح بیش از حد بزاق اغلب با حالت تهوع (بیماری بارداری) و بیماری شدید (هیپرامسیس گراویداروم) همراه است.اگرچه ترشح بیش از حد بزاق بی ضرر است، اما می تواند ناراحت کننده باشد و مقابله با آن سخت باشد. ممکن است شب ها به دلیل ریختن آب دهان زیاد از خواب بیدار شوید، یا به سختی بزاق خود را قورت دهید، زیرا باعث می شود احساس بیماری کنید.اگر آنقدر بزاق تولید می کنید که در زندگی شما اختلال ایجاد می کند یا خواب شما را مختل می کند، به پزشک خود مراجعه کنید. درمان های پزشکی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند.پزشک عمومی شما ممکن است داروهای ضد بیماری را توصیه کند که می توانند به طور ایمن برای درمان تهوع یا استفراغ استفاده شوند. برخی از اینها عوارض جانبی خوشایند خشک کردن دهان شما را دارند.درمان‌های مکمل، مانند درمان کایروپراکتیک، رفلکسولوژی یا هومیوپاتی ممکن است به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید، اگرچه هیچ مدرکی دال بر اثربخشی آنها وجود ندارد. مطمئن شوید که به یک پزشک واجد شرایط مراجعه کنید که در یک سازمان حرفه ای ثبت نام کرده است.

علت ریختن آب دهان کودک در خواب

ریختن آب دهان کودک در خواب ممکن است به دلیل وجود بیماری آپنه خواب در او باشد.آپنه انسدادی خواب (OSA)  یک اختلال تنفسی مرتبط با خواب است که باعث توقف موقت تنفس در هنگام خواب می شود. تنفس دهانی  اغلب همراه یا حتی بدتر از OSA است. تنفس دهانی در طول خواب ممکن است باعث افزایش ترشح آب دهان شود، زیرا وقتی دهان باز است، آب دهان می تواند راحت تر از بین برود. علائم اضافی OSA عبارتند از:خروپف، نفس نفس زدن یا خفگی در هنگام خواب ،بیدار شدن در طول شب،سردردهای صبحگاهی،مشکل در تمرکز در طول روز،خواب آلودگی در طول روزپ،اگر متوجه هر یک از این علائم شدید  کودک خود را برای معاینه نزد یک پزشک متخصص ببرید.بیماری بازگشت اسید به مری یکی دیگر از دلایل است. سوزش سر دل ممکن است شناخته‌شده‌ترین علامت بیماری ریفلاکس معده (GERD) باشد، اما ترشح آب دهان و دیسفاژی ۶ یا مشکل در بلع نیز از علائم شایع هستند. افرادی که دچار دیسفاژی با GERD می‌شوند ممکن است احساس کنند توده‌ای در گلویشان وجود دارد که می‌تواند باعث دفع بیشتر آب دهان شود.علاوه بر این، هر زمان که مری تحریک یا انسداد شود، بدن ممکن است با تولید بزاق بیشتر برای تسکین سوزش پاسخ دهد و در نتیجه منجر به ترشح بیشتر آب دهان شود.

همچنین بخوانید: خواص گل گاوزبان برای خواب و اعصاب، رحم و پریود، معده و پوست چیست

علت ریختن آب دهان کودک در خواب

درمان ریزش آب دهان در خواب

کسانی که می‌خوابند یا به پهلو می‌خوابند، ممکن است راه‌حلی برای رفع آب‌ریزش در هنگام خواب پیدا کنند – به پشت خوابیدن روی بیاورند. منطق پشت خوابیدن را می‌توان مستقیماً در قوانین گرانش دنبال کرد، زیرا آب‌ریزش به احتمال زیاد زمانی از دهان شما بیرون می‌آید که زاویه آن به سمت پایین باشد.اما برای برخی، تغییر وضعیت خوابیدن راحت‌تر از انجام آن است. با توجه به اینکه تقریباً از هر 4 نفر 3 نفر به پهلو می‌خوابند، افرادی که به پهلو می‌خوابند (و حتی کسانی که شکم می‌خوابند) ممکن است نیاز به تمرین داشته باشند تا به عقب بخوابند.اگر می خواهید به پشت بخوابید، داشتن یک تشک راحت و متناسب با ترجیحات شما بسیار مهم است. در حالی که خوابیدن به پشت یک راه حل نیست و ممکن است برای همه توصیه نشود (مثلاً برای زنان باردار ممکن است مشکل باشد)، شروعی عالی برای کمک به به حداقل رساندن آب دهان در خواب است. دیگر روش های درمان شامل موارد زیر است:

سر خود را بالا نگه دارید

چه به پشت یا پهلو بخوابید، بالا بردن سر می‌تواند به کاهش احتمال ریختن آب دهان در خواب کمک کند. یک راه ساده برای تسهیل تغییر وضعیت خوابیدن، یافتن بالش مناسب برای وضعیت خواب جدیدتان است.با این حال، تحقیقات نشان داده است که بالش‌هایی با ارتفاع بیش از حد بالا ممکن است فشار را بر روی هم ترازی جمجمه و ستون فقرات گردنی شما افزایش دهند، به همین دلیل است که پیدا کردن بالشی با بالش مناسب برای نیازهای شما مهم است. به عنوان مثال، پشت خواب‌ها با بالش‌های متوسط ​​ساخته شده از موادی مانند پایین یا پایین، بهترین کار را دارند.

همچنین بخوانید: انواع قرص خواب آور بی ضرر، بدون عوارض و گیاهی بدون نیاز به نسخه

درمان ریزش آب دهان در خواب

آب بنوشید

از آنجایی که فعالیت ماهیچه ای شما در هنگام خواب کند می شود، تولید بزاق شما نیز به طور طبیعی کاهش می یابد. این همان چیزی است که می تواند منجر به آن نفس وحشتناک صبحگاهی شود – اما آیا می دانستید که ترشح بیش از حد بزاق در شب نیز می تواند دلیلی برای ریختن آب دهان در خواب باشد؟ هیدراته ماندن می تواند به کاهش تولید بیش از حد بزاق که باعث ریختن آب دهان در خواب می شود کمک کند. شما باید 64 اونس آب در طول روز برای هیدراته ماندن در نظر بگیرید، اما همچنین می خواهید مقداری آب در کنار تخت خود نگه دارید تا تشنگی شبانه خود را برطرف کنید.

محافظ دهان

با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بفهمید که آیا محافظ دهان می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.دهانی که محافظ دهان یا محافظ شب نیز نامیده می‌شود، وسیله‌ای است که شب‌ها برای کمک به شرایطی مانند TMJ یا دندان قروچه در دهان خود قرار می‌دهید. اگرچه محافظ‌های دهان ممکن است در ابتدا منجر به افزایش آب‌ریزش شود، اما با گذشت زمان، دهان شما با این احساس سازگار می‌شود و حتی ممکن است به شما در کنترل آب‌ریزش اضافی در خواب کمک کند.محافظ‌های دهان عمومی بدون نسخه در دسترس هستند، اما دندانپزشکان همچنین می‌توانند محافظ‌های دهانی مناسب‌تری بسازند که ممکن است راحت‌تر باشند، زیرا به طور خاص برای دهان شما قالب‌گیری می‌شوند.

درمان ریزش آب دهان در خواب با طب سنتی

در طب سنتی علل اصلی آپنه خواب، رکود چی و تجمع خلط است. در بسیاری از موارد، علائم آپنه خواب را می توان با افزایش جریان چی و کاهش وجود خلط اضافی با استفاده از ترکیبی از طب سوزنی، داروهای گیاهی و رژیم درمانی تسکین داد. پزشک شما تاریخچه سلامت و علائم شما را ارزیابی می کند تا یک برنامه درمانی خاص برای نیازهای شما تنظیم کند. درمان های معمول طب سوزنی شامل تحریک عضلات فوقانی تنفسی برای جلوگیری از فروپاشی آنها در طول آپنه خواب است. درمان های گیاهی بر اساس ساختار بیمار و مجموعه ای از علائم خاص متفاوت است.

اگر مشکل ریختن آب دهان در خواب را دارید، گزینه های درمانی عبارتند از:

  • طب سوزنی
  • رژیم غذایی و ورزش
  • کمتر بنوشی الکل می تواند ماهیچه های گلو را شل کند که باعث ایجاد انسداد می شود.
  • سیگار را ترک کنید  سیگار تورم راه هوایی فوقانی را تشدید می کند و جریان هوا را محدود می کند.

نظر خود را بیان کنید