مهارت های ضروری فروشندگی حرفه ای

مهارت‌های لازم برای فروشندگان موفق؛ 5 مهارت تاثیرگذار

Sales skills

فروش موفق یکی از مهم ترین بخش های کار است. این فروشنده ها هستند که با رفتار حرفه ای خود اعتماد را در روابط با مشتریان ایجاد می کنند و یک مشتری جدید را به مشتری همیشگی و ثابت تبدیل می کنند.

فروشندگان موفق می دانند که برای ارائه یک تجربه ارزشمند باید مهارت های خاصی را تمرین کرده و به طور موثر و کارامد با مشتری ارتباط برقرار کنند. در این مطلب به بررسی 5 اصل مهم در موفقیت در فروش می پردازیم با ما همراه باشید.

  1. اولویت بندی

چیزی که واضح و مشخص است این است که تمام مسئولان فروش پر از دغدغه هستند و اغلب همیشه مشغول کار هستند. اما سوالی که پیش می آید این است که چطور بعضی از آن ها همیشه بی نظم و پر استرس و در مقابل برخی دیگر منظم و با برنامه ریزی پیش می روند؟ دلیل این تفاوت این است که گروه دوم به اصل اولویت بندی پایبند هستند. اولویت بندی به فروشندگان این امکان را می دهد که آنچه واقعا مهم است را از سایر وظایف جدا کنند.

اولویت بندی فقط مسئله تهیه لیست کارها نیست. مرکز استراتژی فروش روش “ABC” را پیشنهاد می کند: دسته “A” باید شامل پروژه هایی باشد که برای موفقیت شرکت مهم هستند .  در گروه “B” مواردی مانند پیگیری های لازم را قرار دهید که مهم هستند اما می توانند به هفته بعد نیز موکول شوند و در نهایت وظایفی که از اولویت بالایی برخوردار نیستند را به دسته “C” واگذار کنید .

فروشنده های موفق با توجه به این سه دسته و ترتیب اولویت بندی فعالیت ها پیش می روند. به این خاطر است همیشه کارهای آن ها روی روال منظمی انجام می شود.

  1. مذاکره

چه فروش نرم افزار سازمانی و چه اتومبیل های استفاده شده ، فروشندگان باید بدانند که چگونه مذاکره کنند .اگرچه مذاکره موفقیت آمیز شما را ملزم به درک نیازهای طرف مقابل می کند ، اما گروه آموزشی مذاکره    SAB از پروفایل های شخصیتی برای درک طرف مقابل استفاده می کند.

خریدار را بشناسید! به جای استفاده از تست های شخصیتی، به رفتار او دقت کرده و پی به تیپ شخصیتی او برده و در نهایت متناسب با آن قدم بردارید. به عنوان مثال:

  • درونگرایی در مقابل برونگرایی: افراد درونگرا قبل از پاسخ به سوالات شما فکر می کنند ، در حالی که افراد برون گرا تمایل دارند بلافاصله پاسخ دهند. در طول صحبت با خریدار اگر فرد درون گرا از شما سوالی نپرسید شما مرتب از او سوال کنید.
  • شهود در مقابل احساس: اگر فرد خریدار بر روی همین لحظه تمرکز کرده است، احتمالا حس بهتری نسبت به شهود دارد، و این باعث می‌شود که بر روی آینده تمرکز کنند. زمان بیشتری را صرف نشان دادن چشم اندازه‌ای خود کنید تا نشان دهید که چالش ها و مشکلات آن او را درک کرده اید.
  • فکر کردن در برابر احساس: افرادی که بیشتر با توجه به احساس شان به مسائل پیش می روند، نحوه تاثیرپذیری دیگران را در نظر می‌گیرند ، این در حالی است که در حالی که اندیشمندان و افرادی که با فکر جلو می روند بیشتر هدف گرا هستند.  انتظار داشته باشید که اندیشمندان بر عوامل سخت مانند قیمت تمرکز کنند و افرادی که احساساتشان را ترجیح می دهند ممکن است بیشتر نگران چیزهایی مانند برنامه های اجرایی باشند.
  1. پاسخگویی

یک فروشنده خوب نه تنها از نظر زمان، بلکه از لحاظ احساسی نیز باید به خوبی پاسخگوی مشتری باشد.

عواملی مانند سرعت پاسخ، انعطاف‌پذیری در کانال‌های ارتباطی، همدلی و مثبت گرایی همه مورادی هستند که در ارتباط با مشتری تاثیر بسزایی دارند.

هنگامی که چشم انداز آنها آماده ی قدم بعدی است ، در آنجا حضور داشته باشید بستر ارتباطی Ping Pilot محتوای مکالمه را به اینصورت پیشنهاد می کند: در مواردی که دسترسی به تلفن امکان پذیر نیست پیوندهایی را ایجاد کنید، در صورتی که مشتری آماده است یک ایمیل یا درخواست جلسه برایش ارسال کنید.

خطوط فروش و خدمات مشتری را جداگانه نگه دارید تا افراد احتمالی مجبور به انتقال درخواست یا منتظر ماندن در صف پاسخ نباشند.

  1. نوشتن

منظور از این مهارت این نیست که شما یک نویسنده تمام عیار باشید، اما باور کنید یا نه نوشتن به سبکی راحت و گرم در ارتباطات نوشتاری بین مشتری و فروشنده یک اصل مهم است.  مراقب نوشته های متنی باشید چرا که در نوشته لحن مشخص نیست و ممکن است یک اشتباه کوچک یک سو تفاهم بزرگ به وجود بیاورد.

برخلاف برخی مهارت های موجود در این لیست ، مهارت های نوشتن تا حد زیادی از طریق تمرین انفرادی ساخته می شود. مرتباً مطالعه کنید و از نویسنده ای که تحسینش می کنید ، سبک گفتگو را الگو بگیرید.

بر ایجاد ارتباط نوشتاری صحیح و مناسب متمرکز شوید ، و این مورد را جدی بگیرید.

همچنین بخوانید: چگونه بهتر بنویسیم؟
  1. ارتباطات غیر کلامی

زبان بدن بخش بزرگی از پیام ارسال شده در طی مکالمه فروش است. اینکه یک فروشنده چگونه خودش را نگه داشته می تواند اضطراب و سردرگمی برقرار کند و یا برعکس می تواند اعتماد به نفس و راحتی او را نشان دهد.

یاد بگیرید که سیگنالهایی را که مشتری ارسال می کند کنترل کنید.

Hubspot ترفندهایی را پیشنهاد می کند که می تواند قدرت و اعتماد به نفس شما را حفظ کند: راست بایستید، در طول حرف زدن قدم بزنید، لبخند را بر روی چهره تان حفظ کنید و کمی در حرکاتتان تفاوت ایجاد کنید. ارتباطات غیر کلامی از مهمترین مهارت های فروشنده است و تاثیری مستقیم بر مشتری خواهد داشت.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید