خواندن یک رمان می‌تواند مغز شما را تغییر دهد ؟

فواید رمان خواندن برای سلامت مغز

Reading-A-Book

دانشمندان متوجه شده‌اند که خواندن یک رمان تا چند روز بعد از تمام کردن آن روی مغز شما تاثیر می‌‌گذارد. محققان تشخیص داده‌اند که ریشۀ زیستی احساس ما بعد از خواندن کتاب از کجاست: در واقع حداقل برای چند روز، تغییرهایی حقیقی روی مغزمان صورت می‌‌گیرد.

به گزارش آلامتو به نقل از واشینگتن پست ؛ این تحقیق تمرکز خود را بروی تاثیرات بجاماندنی خواندن داستان‌های روایت‌دار گذاشته بود و در طی آن بیست و یک دانش‌آموزش در آزمایشی همکاری کردند که در 19 روز پیاپی صورت گرفت. تمام سوژه‌های این آزمایش یک رمان مشخص (Pompeii) را خواندند که داستان واقعی فوران آتش‌فشان در ایتالیای قدیم را روایت می‌‌کرد.

این افراد برای 5 روز اول، هر روز صبح برای اسکن MRI مغز خود می‌‌آمدند. سپس به آنها پنج بخش از رمانی داده شد که هر کدام نزدیک به 30 صفحه بودند و می بایست روزانه یکی از آنها خوانده می‌‌شد. از آنها خواستند که قسمت مورد نظر را در عصر بخوانند و صبح فردای آن برای آزمایش بیایند. بعد از اینکه از آنها یک تست گرفته می‌‌شد تا مطمئن شوند که کتاب را خوانده‌اند، از آنها در حالت استراحت اسکن fMRI گرفته می‌‌شد. به علاوه، بعد از اینکه هر 9 بخش رمان را تمام کردند، شرکت‌کنندگان برای پنج روز دیگر نیز می‌‌آمدند تا اسکن‌های اضافه هم از مغز آنها گرفته شود.

نتایج نشان می‌‌دهد که در روزهایی که بعد از خواندن کتاب بوده، قشر نیم‌کرۀ چپ مغز اتصالات بیشتری دارد، جایی که با دریافت زبان مرتبط است.

جرج برن، هدایتگر این آزمایش، اینطور گفت “با وجود اینکه شرکت‌کنندگان وقتی که مغز آنها اسکن می‌‌شد مطالعه نمی‌‌کردند، این اتصال بالا در ذهن آنها حفظ شده است. ما به این اتفاق “فعالیت سایه” می‌‌گوئیم.”

همچنین، علاوه بر قسمت‌مربوط به زبان، اتصالات بیشتری نیز در ناحیۀ سالکوس مرکزی مغز، که موتور ادراکی مغز است، دیده شد.


9 دیدگاه

 1. ناشناس

  مطمئناً منظور از این مقاله و رمان خوندن، خوندن اون رمان هایی که شماها تا الان گفتین نبوده :>

 2. ریحانه

  راستش منم رمانای زیادی خوندم اما الان که فکرشو میکنم خیلی دوست دارم رمان خودنو ترک کنم اما به دوز از شوخی حقیقا کار سختیه

 3. محدثه

  بچه ها میشه از ضررها بگین، من تازه دارم جدی شروع میکنم

 4. ناشناس

  سلام .
  دوستان عزیز ، بهترین رمان، رمان زندگی خودمان است .
  که خود آن را باید بخوانیم ، اگر ضعفی دارد آن را بر طرف واگر نقطه قوتی دارد آن را تقویت کنیم. بهترین رمان قرآن است که خداوند باچنین ظرافتی نازل کرده که با تلاوت آن دل آرام میگیرد وبهترین خط مشی را در زندگی نشان میدهد .
  رمان ورمان خوانی زندگی را نابود میکند این تجربه زندگی من است . اگر شریک زندگیم بجای رمان، قرآن میخواند اینقدر بدبخت نمیشدیم …….

 5. آناهیتا

  سلام . دوستان عزیز رمان خواندن باعث افسردگی میشود چون زاییده تخیل ووهم وادراک شخصی است که واقعیت ندارد ، من خودم بشدت بعد از آخرین بار افسرده و گوشه گیر شده بودم که نمیتوانستم با اطراف ارتباط برقرار کنم ، این واقا یک تجربه است ،

  دکتر متختصص که رفته بودم ، گفت گاهی افسرده وگاهی بیبندوبار وگاهی حرکاتی از شخص بروز میکند کهگاه خودشم متوجه نمیشود . مثلا خنده بیمورد یعنی توجمع خود بخود میخندد و غیره که جز اخطلالات عصبی محصوب میشوند

 6. یگانه

  سلام دوستان گلم منم با نظر آتریسا جون موافقم چون خودم دوسال تمام حدود سیصدتا رمان خوندم ضررش رو هم دیدم

 7. مریم

  من چندتا رمان خوندم و قبول دارم که رمان روی زندگی ما اثر زیادی داره ، مثلا وقتی قسمتی از رمان رو که اتفاقات خوب رو باز گو می کنه رو مطالعه می کردم احساس خوب و اتفاقات خوبی رو در زندگی خودم تجربه می کردم و برعکس زمانی که اتفاقات بد رو می خوندم احساس و اتفاقات بدی رو در زندگی خودم تجربه می کردم.

  و در کل رمانها در ساختار زندگی ما اثر گذار هستند خوب یا بد بودنش بستگی به این داره که ما رو از خدا دور می کنه یا به اون نزدیک .

 8. آتریسا

  نه مینا جون.فکرمیکنیم که اینطوریه.همه ی رمان ها رو اگه دقت کرده باشین دارن سیگارکشیدن ومشروب خوردن، دست دادن به نامحرم ،بدحجابی و…رو عادی میکنن که این چیز رو خدا نمیپسنده.من خودم هم رمان میخوندم ،ضربه اش رو هم خوردم که دارم میگم.الانم که ترکش کردم.کل وقت آدم رو این رمان میگیره.دیگه آدم وقت نمیکنه به کارای دیگه برسه.رمان ها دارن زیبایی و تناسب اندام و پول رو خیلی خوب جلوه میده و اینا رو در اولویت قرار میدن.درسته ،پول و زیبایی و تناسب اندام خوبه خیلی هم خوبه.همه هم اینا رو دوست دارن ولی اصل،اینا نیستن .اصل قلب آدم هاست که باید پاک باشه.رمان آدم رو از اصل خارج میکنه.(شاید بگین آره ما میخونیم به نامحرمم دست میدیم و کمی توی حجاب،راحت تر میگیریم .درکنارش،دلمون هم پاکه.نه نمیشه.این دوتا باهم تضاد دارن.اگه یه نفر یه لیوانی که کثیف باشه مثلا یکی توش آبمیوه یا دوغ خوره و گذاشته توی سینک ظرف شویی و روز بعدش توی همون لیوان،بدون اینکه اون رو بشوره وشما هم اطلاع به کثیفی این لیوان داشته باشید ولی توی اون آب تمیز بریزه،اون آب رو میخورین؟نمیگین که کثیفه و حداقل یه آب میکشیدیش؟اونم بهتون میگه خوب آبش که پاکه پس بخور.توچی میگی بهش؟میگی لیوانش کثیفه و آبش هم وقتی داخل لیوان ریخته میشه کثیف میشه دیگه.پی من نمیخورمش.اینجا،آب به دلمون که میگیم پاکه ولیوان هم به کارامون که مثل دست دادن و…تشبیه شده)بیاین یه لحظه به هدف آفرینشمون فکر کنیم.برای چی آفریده شدیم؟برای اینکه فقط دنبال پول و قشنگی و…باشیم؟یا اینکه هرکی پول دارتره و قشنگ تره آدم خوبیه؟(این دوتا سوال رو بخونی شاید این طور فکرکنی که چه ربطی داشت بخاطر این گفتم که رمان فکرمون رو تغییر میده و چه بخوایم و چه نخوایم ما رو مادی نگر و ظاهرنگر میکنه و اونوقت ،اصل،برای ما مادیاتو ظاهرزیباو…میشه ) یا اینکه اومدیم اینجا در هر جای کره زمین وبا هر چهره و باهر رنگ پوستی و باهرنژادی، خودمون رو از لحاظ معنویت به کمال برسونیم و به لقاالله برسیم؟این رمان شهوت آدم رو تحریک میکنه.بخاطر همینم هست که آدم هرچی بخونه بیشتر تشنش میشه.گفتم که خودمم یه مدتی رمان میخوندم اولش فکر میکردم هیچی رو من اثر نمیزاره ولی قبل از رمان خوندن با بعد از رمان خوندن خودم رو مقایسه میکردم کلی تغییر کردم.دیدین که آزمایش هم کردن و به نتیجه رسیدن که فکر آدم رو تغییر میده.و اون مسائل رو که گفتم مثل شراب خوردن و…و خیلی چیزای دیگه رو خیلی طبیعی جلوه میده که اینا برخلاف امر خداست وچیزی رو که برخلاف امر خدا باشه انجام بدبم خود به خود ازش دور میشیم.پس نگین که بستگی به جنبه طرف داره و اگه طرف از خدا دور شد بخاطر بی جنبه بودنشه.نه عزیزای من،چه بخوای چه نخوای این رمان فکرت رو تغییر میده و از خدا دور میشی.فقط به هدف آفرینشمون فکر کنید.ما توی زندگی کارای خیلی مهمتری داریم که باید انجامشون بدیم(کارای روزمره و کارایی که توی پیشرفتمون بهمون بیشتر کمک میکنه).بیاین عاقلانه بسنجید.باور کنید رمان خوندن هیچ فایده ای نداره.لااقل اگه هم فایده داشته باشه ضرراتش بیشتراز فوایدشه.پس عقل اینجا حکم میکنه که بزاریمش کنار.بیاین و بزاریمش کنار.این به نفعمونه.موفق باشید

 9. مینا

  من رمان های زیادی خوندم..واقعا اگر در انتخاب رمان دقت کنی خیلی خوندنش لذت بخش هست 🙂

نظر خود را بیان کنید