چگونه از زندگی لذت ببریم؟

لذت های زندگی را جست و جو کنید

راههای لذت بردن از زندگی

لذت بردن از زندگی چیزی است که به خودتان بستگی دارد و به راحتی قابل دست یافتن است؛ انتخاب کنید که شاد باشید و از زندگی‌تان لذت ببرید.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ به عنوان کسی که چندین سال در رشته‌ روانشناسی تحصیل و کار کرده‌ام، کشف و درک آن‌چه در ذهن خودم می‌گذرد، همیشه جزو بهترین لذت‌های زندگی‌ام بوده و هنوز هم هست.

از میان تمام چیزهایی که درباره‌ خودم کشف کردم، ‌یکی از آن‌ها را بیشتر از دیگران دوست دارم. کشف مهم من درباره‌ خودم این بود که فهمیدم اعتقاد عمیقم درباره‌ این که زندگیم باید به‌خودی‌خود، زیبا و لذت‌بخش باشد و نباید با مشکل و سختی روبه‌رو بشوم به کلی غلط است. این کشف را بیش از هر کسی مدیون خواجه حافظ شیراز هستم که شعرش مانند همیشه ذهنم را روشن کرد.
«ما بدین در نه پی حشمت و جاه آمده‌ایم/ از پس حادثه این‌جا به پناه آمده‌ایم»

آن روز اتفاق خیلی مهمی در زندگی‌ام اتفاق افتاد. کشف کردم که به خاطر این باور نادرست چه­ قدر اوقاتم را بی‌خود و بی‌جهت تلخ کرده‌ام. از آن روز تلاشم را صرف این کردم که سختی‌های زندگی را به عنوان واقعیت بپذیرم و به‌ جای آن خودم به دنبال زیباتر و دل‌نشین تر کردن زندگیم بروم. این پیامی است که دوست دارم به شما منتقل کنم.

زندگی جنبه‌هایی دارد که اگر به دنبال آن‌ها بروید، ‌لذت بسیاری خواهید برد، اما شرط اصلی‌اش این است که فعالانه به جست­ وجوی­شان بروید و منتظر نمانید که خود به خود برایتان اتفاق بیافتد.

تفریح و لذت برای زندگی انسان‌ها حکم چیزی شبیه ادویه‌ها و چاشنی‌های غذا را دارد. شاید غذایی که شما درست می‌کنید، بدون ادویه هم خواص خوبی داشته باشد و شما را سیر کند، اما بدون ادویه غذای پرخاصیت شما،‌ دل‌پذیر نخواهد بود.

لذت و شادی نیز همین کار را با زندگی ما می‌کند. زندگی ما بدون چیزی که دلمان را خوش کند و برایمان لذت‌بخش باشد،‌ افسرده‌کننده خواهد بود.

لذت، معنای زندگی

اگرچه انسان‌ها این موضوع را خیلی وقت است که می‌دانند و به همین دلیل است که به انواع روش‌های مختلف برای لذت بردن از زندگی (از ورزش و بازی گرفته تا مصرف مواد) متوسل می‌شوند؛ روان‌شناسان مدتی است که به اهمیت این موضوع پی برده‌اند و در واقع به این نتیجه رسیده‌اند که یکی از دلایل افسرده نبودن، فعالیت‌هایی است که به زندگی‌ ما معنا می‌دهند و برای ما احساس رضایت و لذت ایجاد می‌کنند.

آن‌ها حتی برای درمان افسردگی و بیماری‌های دیگری مانند وابستگی به مصرف مواد و چاقی نیز درمانی طراحی کرده‌اند که پایه و اساس آن بالاتر بردن رضایت از زندگی با استفاده از فعالیت‌های لذت بخش است.

مقاله مرتبط: چرا از زندگی لذت نمی برم؟

جایگاه لذت در مغز

پژوهش‌گران حتی مکان‌ دقیق تجربه‌ لذت را در مغز ما کشف کرده‌اند و نشان داده‌اند که فعالیت‌های مختلف تا چه اندازه مغز ما را تحریک می‌کنند. به مراکزی در مغز که در هنگام لذت تحریک می‌شوند، مراکز پاداش می‌گویند. تحریک این نقاط باعث ترشح مواد شیمیایی مانند دوپامین در مغز ما می‌شوند که وجودشان برای سلامت ما و احساس شادی لازم و ضروری است.

آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که مغز ما برای این که به درستی کارش را انجام بدهد، به این مواد نیاز دارد.

اما نکته‌ مهم این است که منظور ما از لذت چیست و چه­ طور باید این چاشنی مهم را به زندگی‌مان اضافه کنیم؟ فعالیت‌های زیادی باعث تحریک مراکز پاداش و ایجاد لذت می‌شوند.

اگر بخواهیم فهرستی از فعالیت‌های لذت‌بخش تهیه کنیم، ‌این لیست می‌تواند تا بی‌نهایت ادامه داشته باشد. برخی از این فعالیت‌ها مثبت و سازنده و برخی ناسالم و تخریب‌کننده‌اند.

تفاوت اصلی بین فعالیت‌های لذت‌بخش سالم و ناسالم در این است که به جز ایجاد لذت در ذهن ما چه پیامدهای دیگری نیز برایمان دارند. این تفاوت در بیش‌تر اوقات مشخص است و جامعه‌ برای آن‌ معیارهای به نسبت روشنی دارد.

مقاله مرتبط: چگونه از تمام لحظات زندگی لذت ببرم؟

راههای لذت بردن هرچه بیشتر از زندگی:

البته مفهوم لذت برای هر کسی معنای خاصی دارد و نمی‌شود تفریحی پیدا کرد که برای همه به یک اندازه لذت‌بخش باشد. مهم این است که شما به دنبال تفریحی باشید که برای شما معنا و مفهوم خاصی داشته باشد و رضایت کافی را برای شما ایجاد کند. در این یادداشت می‌خواهم به شما پیشنهاداتی کنم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید زندگی‌تان را غنی‌تر و لذت‌بخش‌تر کنید:

  1. به دوران کودکی برگردید:

آن‌چه که در کودکی آرزوی انجامش را داشتیم، حالا می‌تواند منبع سرگرمی،‌ لذت و احساس رضایت ما باشد. به کودکی برگردید و ببینید که دوست داشتید چه جور فردی باشید. دوست داشتید چه کار کنید. شاید برای‌تان جالب باشد که بگویم از کودکی نوشتن را دوست داشتم و به محض این که خواندن و نوشتن را یاد گرفتم، شروع به نوشتن خاطراتم کردم. حتی چندبار تلاش کردم رمان بنویسم که البته آن موقع زیاد موفق نبودم.

  1. خلاقیت کلید اصلی:

یادتان باشد که همه چیز با خلاقیت زیباتر و دلپذیرتر می‌شود. می‌توانم لیست بلندبالایی از کارهای لذت‌بخش به شما ارائه کنم اما ترجیح می‌دهم که کلید اصلی انجام آن را به شما بدهم. خلاقیت به خرج بدهید و برای خودتان کاری بتراشید که تا به حال انجام نداده‌اید و برای‌تان هیجان‌انگیز و جالب است. شاید بخواهید با تکه‌پارچه برای خودتان چیزهای مختلف بدوزید و یا با چوب‌های مانده در کنار خانه یک میز کوچک بسازید.

  1. با اهداف و ارزش‌های زندگی‌تان مشورت کنید:

روان‌شناسانی که برای درمان افسردگی از برنامه‌ریزی فعالیت‌های خوشآیند استفاده می‌کنند، توصیه می‌کنند که برای برنامه‌ریزی این فعالیت‌ها با اهداف و ارزش‌های زندگی‌تان مشورت کنید.

چند دقیقه وقت بگذارید و ببینید که چه جور فردی بودن در شما احساس خوبی ایجاد می‌کند؟ ورزشکار؟ هنرمند؟ نیکوکار؟ دانشمند؟ با مراجعه به این اهداف و ارزش‌ها و کمی خلاقیت می‌توانید راهی پیدا کنید که هم احساس لذت کنید و هم معنای جدیدی به زندگی‌تان بدهید.

  1. بازی را دست‌کم نگیرید:

بازی‌ها،‌ به‌خصوص بازی‌های دسته‌جمعی منبع خوبی از لذت هستند. برای وقت‌گذرانی و بازی‌های دسته‌جمعی با اعضای خانواده و دوستانتان برنامه‌ریزی کنید و ببینید که در مدت کوتاهی تا چه اندازه شادتر از گذشته خواهید بود.

البته بازی‌های انفرادی هم برای لذت بیش‌تر بردن از زندگی گزینه‌ی خوبی هستند، اما خطر اصلی آن‌ها این است که احتمال دارد در شما احساس تنهایی و انزوا ایجاد کنند.

  1. ورزش منبعی عالی برای لذت:

ورزش، البته ورزشی که آن را دوست دارید و از آن لذت می‌برید، یکی از مهم‌ترین و عالی‌ترین فعالیت‌هایی است که می‌توانید به زندگی‌تان اضافه کنید.

ورزش باعث تحریک مستقیم مدارهای لذت در مغز می‌شود و توانایی و اعتماد به نفس شما را بالاتر می‌برد و کمک می‌کند که احساس تسلط بیش‌تری بر زندگی‌تان داشته باشید.

  1. ساده و کم‌خرج باشید:

وقتی به دوستان و آشنایان و مراجعان می‌گویم که باید بیش‌تر تفریح کنید، متفق‌القول یک عبارت را تکرار می‌کنند. «ای بابا دلت خوشه؟ کی پولشو داره بره تفریح؟ تفریح هزینه داره. کی وقتشو داره؟ من که همه‌ش مشغولم». نکته‌ اصلی این جاست که دلیلی ندارد برای تفریح کردن، پول زیادی در نظر بگیرید.

قدم زدن در یک پارک و صبح زود،‌ پیش از آن که به سر کار بروید، لذت زیادی دارد ولی خرج زیادی برایتان نخواهد داشت. اگر خلاقیت به خرج بدهید، می‌توانید برای خودتان تفریحات کم‌خرج و ساده طراحی کنید.


1 دیدگاه

  1. Naj

    خیلی عالی وپرمفهوم

نظر خود را بیان کنید