خواص گوشت شترمرغ برای قلب

خواص گوشت شترمرغ

شترمرغ با وجود اینکه در دسته ماکیان طبقه بندی می شود اما دارای گوشت قرمز بوده و از ارزش غذایی بالایی برخوردار است، خواص گوشت شترمرغ بسیار است اما چیزی که آن را به یکی از سالم ترین گوشت های قرمز تبدیل کرده است درصد پایین چربی و کلسترول است که از بروز خطرات قلبی و عروقی برای افرادی که بیماری های زمینه ای دارند پیشگیری می کند و از لحاظ غذایی بسیار غنی تر از گوشت مرغ و سایر گوشت های قرمز مثل بوقلمون است. این گوشت همچنین سرشار از پروتئین می باشد و مصرف آن به ورزشکاران بسیار پیشنهاد می شود. در این مطلب به بررسی خواص گوشت شترمرغ برای بیماران قلبی، رفع کم خونی، دیابت، کبد چرب، بارداری و … می پردازیم.

خواص گوشت شترمرغ برای قلب و بیماران قلبی

به دلیل پایین بودن میزان چربی و بالا بودن اسید چرب امگا 3 در گوشت شترمرغ، این گوشت مناسب برای بیماران قلبی عروقی و سالمندان شده است. این بیماران می توانند با اطمینان خاطر و بدون نگرانی این گوشت را مصرف کنند و نیازهای پروتئینی خود را برطرف سازند. از آنجاکه سبد غذایی ما با کمبود امگا 3 مواجه است، مصرف گوشت شترمرغ می تواند این کمبود را جبران کرده و از لخته شدن عروقی جلوگیری کند.

خواص گوشت شترمرغ برای کم خونی

گوشت شترمرغ در درمان کم خونی بسیار موثر است. در بیماری کم خونی به دلیل کمبود گلبول های قرمز سالم برای رساندن اکسیژن به بافت های بدن، فرد دچار بی حالی و رنگ پریدگی می شود. در میان بسیاری از راهکارهای دارویی مختلف برای درمان این بیماری، از آنجایکه گوشت شترمرغ بیشترین میزان آهن را در  میان سایر گوشت های قرمز دارد، متخصصان، گوشت شترمرغ را در درمان کم خونی بسیار موثر می دانند.

خواص گوشت شترمرغ برای کبد چرب

کمبود پروتئین بر متابولیسم بدن از جمله کبد تاثیر می گذارد و مصرف و دریافت بیشتر پروتئین می تواند تاثیر بسزایی در بهبود کارکرد کبد و رفع کبد چرب و همچنین تنظیم میزان گلولز خون در بلند مدت و کوتاه مدت داشته باشد. گوشت شترمرغ با داشتن مقدار بالای پروتئین و همچنین چربی و کالری پایین، گزینه مناسبی برای افراد با کبد چرب می باشد تا با مصرف و دریافت پروتئین از این طریق بتوانند وزن بدن و چربی کبد بدن خود را کاهش دهند.

همچنین بخوانید: خواص سمنو برای قلب، معده، پوست و مو، کبد چرب و تنبلی تخمدان

خواص گوشت شترمرغ برای کم خونی

خواص گوشت شترمرغ برای زن باردار

گوشت شترمرغ در مقایسه با گوشت مرغ و بوقلمون بیشترین خاصیت و ارزش غذایی را دارد. اما هنوز محبوبیت واقعی خود را در سبد غذایی خانواده ها باز نکرده است و همین موجب شده تا تحقیقات زیادی در رابطه با خواص آن برای مادران باردار و جنین آنها انجام نشده باشد. با این حال شواهد نشان می دهد که خوردن گوشت شترمرغ در دوران بارداری می تواند فواید فراوانی داشته باشد.

در دوران بارداری، میزان نیاز مادران به آهن افزایش یافته و بنابراین مصرف مواد غذایی غنی از آهن در این دوران از اهمیت بیشتری برخوردار است. از آنجا که منع استفاده در مورد برخی از گوشت ها برای مادران وجود دارد، خواص گوشت شترمرغ می تواند گزینه مناسبی برای تامین آهن باشد. نفخ یکی دیگر از عوارض دوران بارداری است که بسیاری از مادران ممکن است در دوران بارداری آن را تجربه کرده باشند. از آنجا که گوشت شترمرغ خاصیت ضد نفخ دارد می تواند جایگزین مناسبی در استفاده از سایر منابع پروتئین حیوانی باشد.

خواص گوشت شترمرغ برای کلیه

یکی از خواص گوشت شترمرغ پایین بودن سطح سدیم آن است و با توجه به سطح کم سدیم گوشت شترمرغ در نتیجه برای بیماران کلیوی مفید بوده و بهره گیری از آن در طب سنتی بسیار توصیه شده است. در واقع میزان اوره تولید شده حاصل از مصرف گوشت شترمرغ به میزان حداقل بوده که از طریق سوخت و ساز بدن دفع می شود.

خواص گوشت شترمرغ برای دیابت

بر خلاف اینکه خوردن گوشت قرمز برای قلب خوب نیست و برای افرادی که قند خون بالایی دارند به خصوص برای بیماران دیابتی، اصلا پیشنهاد نمی شود، گوشت شترمرغ بدون قند است و خوردن آن حتی برای افراد مبتلا به دیابت مفید می باشد و نمی تواند باعث افزایش سطح گلوکز بدن شود.

خواص گوشت شترمرغ برای زنان

خوردن گوشت شترمرغ برای خانم هایی که دچار بیماری سردی رحم هستند و  همچنین خانم هایی که پس از دوران قاعدگی دچار کم خونی می شوند، بسیار مفید است. با مصرف گوشت شترمرغ می توان کم خونی را جبران کرد.

همچنین بخوانید: خواص پای مرغ پوست و مو، غضروف، شکستگی استخوان و روماتیسم

خواص گوشت شترمرغ برای زن باردار

خواص گوشت شترمرغ برای مردان

گوشت شترمرغ به دلیل داشتن چربی پایین برای فشار خون و کم خونی و لاغری بسیار مفید است اما تاثیر خاصی بر روی قوای جنسی مردان ندارد.

خواص گوشت شترمرغ برای کودکان

گوشت شترمرغ دارای ارزش غذایی و درمانی بالایی است بنابراین خوردن این گوشت برای کودکانی که در حال رشد هستند بسیار پیشنهاد می شود. تحقیقات علمی نشان داده که کمبود مواد غذایی حاوی آهن و پروتئین در برنامه غذایی کودکان منجر به کوتاهی قد، رشد اندک و شکستگی استخوان ها می شود و اصولا کودکانی که آهن و مواد پروتئینی کمتری دریافت می کنند، آستانه تحمل پایین تری دارند و سریعتر مریض می شوند.

خواص گوشت شترمرغ برای سالمندان

گوشت شترمرغ به دلیل دارا بودن مقدار قابل توجهی از امگا 3 و پروتئین بهتر است در برنامه غذایی سالمندان و کسانی که از بیماری های قلبی عروقی رنج می برند، گنجانده شود. این گوشت همچنین می تواند پروتئین مورد نیاز سالمندان را تامین کند.

همچنین بخوانید: خواص جگر سفید برای چشم، ریه، زن باردار و رفع کبودی

خواص گوشت شترمرغ برای اسپرم

گوشت شترمرغ حاوی مقدار خوبی از روی است که کمبود آن در بدن تاثیر مستقیمی در قدرت باروری، مخصوصا در مردان می گذارد. مصرف مناسب روی باعث تقویت اسپرم در مردان شده و با ایجاد تعادل بین هورمون های استروژن و پروژسترون شانس باروری را افزایش می دهد. در مقابل کمبود مواد مغذی موجود در گوشت شترمرغ مخصوصا روی،در بدن می تواند باعث کاهش تخمک و اسپرم شده و در نهایت منجر به ناباوری شود.


نظر خود را بیان کنید