خواص اسطوخودوس برای پوست

خواص اسطوخودوس ریشه علمی قوی ای دارد. به دلیل مشاهده نتایج خوب درمان با اسطوخودوس در زمینه های مختلف مانند اعصاب و روان، پوست و مو، عفونت ها، سرماخوردگی و دردها توجه محققان و دانشمندان به آن جلب شده. افراد زیادی در نقاط مختلف دنیا به بررسی علمی خواص آن پرداختند. و امروزه کشت صنعتی آن در مزارع صورت می گیرد. پس آنچه که در این جا بیان می کنیم پشتوانه علمی خوبی دارد. با این حال از مشورت با پزشک خود برای هرگونه درمانی غافل نشوید.

خواص اسطوخودوس برای مو

خواص اسطوخودوس بر روی مو موجب رشد آن می شود. محققان بر این باور باشند که اسطوخودوس می تواند به طور بالقوه به عنوان یک عامل تقویت کننده رشد مو استفاده شود.

مطالعات نشان داده مصرف روغن یا اسانس اسطوخودوس پنج روز در هفته، به مدت چهار هفته بر روی پوست سر منجر به افزایش تعداد فولیکول های مو و یک لایه پوستی ضخیم تر می شود.

همچنین بخوانید: خواص روغن میخک برای زود انزالی، پا درد، لاغری، دندان و پوست و مو

خواص اسطوخودوس برای مو

خواص اسطوخودوس برای پوست

گیاه اسطوخودوس می تواند به درمان لک های پوستی کمک کند و برای استفاده در درماتولوژی عالی خواهد بود. درحقیقت، صحبت های ما بر اساس مقاله ای است که در می 2017 در آمریکا منتشر شد. طبق این مقاله اگر آکنه، اگزما یا التهاب پوست دارید، استفاده از اسطوخودوس یا روغن آن روی ناحیه آسیب دیده در درمان لک ها و کاهش التهاب نقش دارد.

البته برای کسانی که پوست حساسی دارند، روغن را مستقیم به پوست نزنید. در این حالت اسانس را در آب یا روغن حامل رقیق کنید. همچنین گفته شده اسطوخودوس با فعالیت آنتی اکسیدانی خود ممکن است به بهبود زخم کمک کند.

خواص اسطوخودوس می تواند موجب شود تا این گیاه یک درمانگر طبیعی برای خشکی پوست باشد. نکته ی حائز اهمیت این است که روغن اسطوخودوس منافذ را مسدود نمی کند.

طریقه ی مصرف برای درمان با اسطوخودوس بسیار راحت است. می توانید آن را با روغن فندق ترکیب کرده و به عنوان یک تونر روزانه ی طبیعی  استفاده کنید. همچنین ترکیب اسطوخودوس با روغن درخت چای یا روغن آرگان به عنوان درمان مستقیم برای جوش استفاده می شود. پد یا پنبه را به  هر کدام از ترکیب های بالا که می خواهید آغشته کنید و بعد به صورتتان بمالید.

تاثیر فوق العاده ی آن پس از یک دوره ی درمانی ماهانه بروز آغاز می شود. همچنین عوارض خاصی بجز امکان حساسیت برای اسطوخودوس بیان نشده. با این وجود مطمئن شوید که قبل از افزودن اسطوخودوس به روتین پوستی خود با متخصص پوستتان مشورت کنید. تا مطمئن شوید که با هیچ یک از داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید تداخل نخواهد داشت.

همچنین بخوانید: خواص حنا برای پوست خشک و مو و روش استفاده از حنا برای پوست

خواص اسطوخودوس برای اعصاب

گیاه اسطوخودوس یک گیاه با سابقه ی طولانی برای درمان اعصاب است. برای بهره مندی از خواص اسطوخودوس شما می تواند چند قطره شهد یا عصاره ی آن را روی بالشت خود بریزید. این بو با ایجاد حسی آرام در مغز بر خلق و خو، بهره وری و بیماری های روانی تأثیر می گذارد. علاوه بر این موجب تمدد اعصاب و آرامش شده و خوابی آرام و عمیق خواهید داشت.

همچنین دمنوش اسطوخودوس به درمان ناراحتی یا مشکلات اعصاب و روان کمک می کند. این شکل از اسطوخودوس می تواند یک نوشیدنی آرام بخش باشد که به کاهش اضطراب و بهبود خواب کمک می کند.

طبق دستورالعمل های وزارت کشاورزی ایالات متحده، چای اسطوخودوس به عنوان یک مکمل سالم برای  آرامش روان و بهبود مشکلات می تواند به روتین روزانه افراد اضافه شود. چای اسطوخودوس بخرید یا خودتان با خیساندن جوانه های اسطوخودوس تازه در آب جوش به مدت 15 تا 20 دقیقه آن را درست کنید.

خواص اسطوخودوس برای سرماخوردگی

اسطوخودوس می تواند علائم سرماخوردگی را تسکین دهد. به دلیل اثرات ضد التهابی اسطوخودوس، علائم سرما خوردگی را کاهش می دهد. مطالعه‌ای روی در جولای 2014 بر روی موش ها شده بود نشان داد اسانس اسطوخودوس تأثیر مثبتی بر سلامت تنفسی دارد و التهاب آلرژیک و هیپرپلازی مخاط را تسکین می‌دهد. برای درمان با آن از دمنوش یا اسانس آن استفاده کنید.

همچنین بخوانید: خواص عرق کاسنی در بارداری و برای رحم، معده و کبد چرب چیست

خواص اسطوخودوس برای مغز

همه خواص اسطوخودوس بر مغز به لینالول مرتبط است. لینالول یک الکل معطر موجود در گیاه اسطوخودوس است که با فرآیند عصاره گیری به عصاره آن منتقل می شود. این ماده با انتقال دهنده عصبی یا همان نورون گابا (گاما آمینوبوتیریک اسید)، مغز و سیستم عصبی را آرام می کند. این کار باعث می شود کل بدن احساس آرامش بیشتری کند.

اسطوخودوس می تواند به درمان استرس و افسردگی خفیف هم کمک کند. اما هیچ بررسی علمی دقیقی برای تایید تاثیر آن بر زوال عقل یافت نشد.

خواص اسطوخودوس برای عفونت

اجزای فرار موجود در اسانس اسطوخودوس، خواص ضد میکروبی و ضد قارچی فراوانی دارند. یک مطالعه منتشر شده در مجله میکروبیولوژی پزشکی نشان داد که روغن اسطوخودوس می تواند در مبارزه با عفونت های مقاوم در برابر قارچ موثر باشد.

محققان دریافتند که این روغن برای طیف وسیعی از سویه‌ها کشنده است که می‌تواند باعث بیماری در پوست شود. با توجه به اینکه اسطوخودوس دارای فعالیت ضد قارچی است، می توان از آن به عنوان یک عامل ضد قارچ استفاده کرد.

خواص اسطوخودوس برای کیست

در یک مجله علمی 7 تا از برترین روغن های طبیعی و ضرروری برای درمان و ریمو کیست بیان شد. که در بین آن ها اسطوخودوس رتبه ی اول را داشت. طبق گفته های آن مجله اسطوخودوس مهم ترین روغن ضروری برای برای درمان کیست است. به ویژه به عنوان یک ضد عفونی کننده و ضد قارچ برای درمان کیست عفونی یا ملتهب مناسب باشد. اسطوخودوس به اندازه ای  ملایم است که می تواند به صورت رقیق نشده یا برای کودکان استفاده شود.


نظر خود را بیان کنید