درمان بد غذایی بزرگسالان

حل مشکل بدغذایی در بزرگسالان؛

Picky Eating Adult

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ اگر هنوز از ظرف بروکلی‌های بخارپز، به خاطر اینکه خیلی سبز هستند، رو بر می‌گردانید، زمان آن رسیده تا فکری به این حال این بدغذایی‌ها بکنید.

اغلب ما با تنفر از برخی از غذاها بزرگ می‌شویم، بخشی از آن ناشی از عدم تلاش برای امتحان نمودن غذاهای جدید است، به اولین باری که دوستتان اصرار کرد تا به رستوران اتیوپیایی بروید، بیاندیشید، ببینید اکنون عاشق آن هستید، یا نخستین باری که غذایی عجیب را چشیدید را به خاطر آورید. شاید در ابتدا آن را دوست نداشتید، اما در انتها اصرار دوستان شما را در مسیر صحیح قرار داد.

قطعاً انگیزه‌ی کمتری برای امتحان نمودن سبزیجات فصلی نسبت به نوشیدنی‌های جدید وجود دارد، بنابراین هنوز آن را به گوشه‌ی بشقاق می‌زنید تا یک نفر پیدا شود و آن را بر دارد. اما همین کار به این معناست که شما غذایی خوشمزه یا ویتامینی مفید را از دست داده‌اید و این بدغذایی حاد گاهی منجر به بروز اضطراب در ساعات صرف غذا می‌گردد.

در اینجا به ۵ نکته که مانع از عادت ایرادگیری می‌گردد، اشاره می‌کنیم.

  1. فقط بر غذاهایی که دوست دارید تکیه نکنید

دریابید که چه طعم‌هایی، ترکیباتی و کیفیت‌هایی را در غذای خود می‌پسندید. غذاهای شیرین یا شور؟ طعم‌های قوی یا ملایم؟ ترد یا کشدار؟ لطیف یا کلفت؟ هنگامی که این کیفیت‌ها را باز شناختید، ایده‌ی روشنی از نوع غذایی که ترجیح می‌دهید به دست آورده‌اید و می‌توانید به راحتی از منوی جدید غذای دلخواه خود را بیابید.

  1. نگاه سختگیرانه‌ایی به ایرادگیری‌های خود بیاندازید و دریابید که طعم مزاحم کدام است.

در انتهای روز، فارغ از اینکه چقدر تلاش نموده‌اید، قطعاً طعم‌هایی هستند که شما آن‌ها را دوست ندارید. بنابراین آنچه به نظرتان باید از آن اجتناب کنید را لیست نمائید، مثلاً کچاپ یا سس‌های خاصی برای سالاد و یا طعم‌های سرکه‌ایی و غلیظ، و یا اینکه نمی‌توانید طعم‌های تلخ را تحمل کنید. این لیست احتمالاً شامل موارد حساسیت‌زا و غیرقابل تحمل نیز می‌شود. هر چیزی خارج از این لیست، ارزش امتحان کردن در رستوران را دارد.

  1. هر بار که به خواربارفروشی می‌روید، یک محصول جدید را امتحان کنید.

اگر فکر می‌کنید باید تمام این میوه و سبزیجات را بغل کرده و به خانه ببرید، روراست باشید، و دوباره فکر کنید. به جای آنکه خود را در موقعیت شکست قرار دهید، سریع یک محصول جدید انتخاب کنید و فقط همین هفته آن را امتحان کنید. سلام دستور پخت‌های جدید!

  1. چندین بار روش‌های جدید را امتحان کنید.

گرچه ممکن است چند لقمه یا حتی چندین وعده به طول انجامد، اما قطعاً ارزشمند خواهد بود. اگر سبزیجات خام کارساز نبود، اشکالی ندارد. سبزیجات سرخ کرده‌، کبابی، بخارپز را امتحان کنید. اساساً هر آنچه که بتواند مواد مغذی به بدن شما برساند، حتی پوشاندن آن‌ها با شکلات، باز هم خوب است.

  1. غذاهایی که دوست دارید و چیزهای مشابه آن را انتخاب کنید.

عاشق سیب‌زمینی هستید؟ عالیست! سیب‌زمینی شیرین را امتحان کنید یا دفعه‌ بعد سراغ کدوهای کوچک بروید. برای شام هوس پیتزا کرده‌اید؟ پیتزای خانگی با نان پیتا یا برگ گل‌کلم درست کنید.


1 دیدگاه

  1. Sina

    از پیاز متنفرم واقعا اوقم میگیره میخورم البته پیاز پخته و توی غذارو ولی عاشق پیاز خوامم از پنیر و کره و خامه سفیدم بدم میاد موقه صبحونه ولی بستنی خامه ای باشه میخورم الآن چی کار باید کنم مخصوصا پیاز ک واقعا عوقم میگیره باید سوا کنم ولی پیاز سرخ شده ی رنده ریز شده تو غذارو باش مشکل ندارم

نظر خود را بیان کنید