بهترین استراتژی های یادگیری

۱۲ استراتژی قدرتمند یادگیری  برای کمک به حفظ سریع اطلاعات
بهترین استراتژی های یادگیری

بهترین استراتژی های یادگیری

یادگیری منبع رشد و یک جنبه مهم زندگی است. اگر می‌ خواهید رشد را در تمام جنبه ‌های زندگی خود تجربه کنید، باید روی یادگیری سرمایه‌ گذاری کنید.

با این حال، یادگیری زمان می ‌برد و زمان نیز یک دارایی نادر است. حال این سوال مطرح می شود که چگونه می توان با یادگیری و حفظ سریع اطلاعات بهره وری زمان را نیز به حداکثر رساند؟

به گزارش آلامتو به نقل از lifehack؛ در اینجا ۱۲ استراتژی قدرتمند یادگیری وجود دارد که می‌تواند افق شما را گسترش دهد و به شما کمک کند اطلاعات را با سرعت برق حفظ کنید.

این استراتژی‌ها به شرح زیر است:

 1. مهارت های یادداشت برداری را تمرین کنید.

روش های قدیمی نوت برداری به مراتب از نوشتن نکته ها بر روی استیکی نوت و چسباندن آن بر روی وسایل موثرتر عمل می کند.

اگر می خواهید سریعتر یاد بگیرید، لپ تاپ را فراموش کنید و از قلم و کاغذ خود برای یادداشت برداری استفاده کنید.

تحقیقات نشان داد که دانش آموزانی که از کاغذ و قلم برای یادداشت ‌برداری در کلاس استفاده می‌کردند، نسبت به کسانی که مطالب را با لپ‌تاپ تایپ کرده بودند، توانستند اطلاعات بیشتری را حفظ کنند.

مهارت نوشتن نسبت به خواندن از بخش های مختلف مغز شما  استفاده می کند.

زمانی که شروع به نوشتن مطالب در دفتر یادداشت می کنید، در عین حال در حال مرور آن اطلاعات در ذهنتان هستید و به حفظ سریع تر آن کمک می کنید. درست است که نوشتن یادداشت با دست نسبت به تایپ آن دشوارتر است، اما نوشتن باعث حفظ و درک مطلب می شود.

زمانی که با دست می ‌نویسید، اطلاعات را در ذهن خود مجددا شکل می دهید. این به این معنی است که شما می‌ توانید به سرعت اطلاعات را به یاد بیاورید و در طی امتحان بهتر عمل کنید.

در حقیقت، یادداشت های با کیفیت به یادگیری سریع تر کمک می کنند. توسعه قابلیت استفاده از یادداشت‌های دقیق به شما کمک می‌کند مفاهیم را درک کرده و درکی کامل از موضوع به دست آورید. بنابراین بهتر است که هنر و استراتژی‌ های یادداشت ‌برداری را قبل از یاد گرفتن یک مطلب جدید یاد بگیرید.

این مهارت به شما کمک خواهد کرد که نکات کلاس خود را به بخش‌های قابل هضم سازمان دهی کنید.

به عنوان مثال، اگر شما در یک درس آنلاین شرکت می‌کنید، فقط تماشا نکنید، و موارد زیر را انجام دهید:

 • گوش کنید، اطلاعات به دست‌ آمده را خلاصه کنید و بعد یادداشت بردارید.
 • خطوط و فضاهایی بین مفاهیم اصلی ایجاد کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در طی بازبینی به آن اضافه کنید.
 • از نشانه‌ها و اختصارات برای صرفه‌جویی در زمان استفاده کنید.
 • به جای جملات کامل از اصطلاحات و عبارات استفاده کنید.
 • اطلاعات لازم را بیرون بکشید و موارد بی‌اهمیت را نادیده بگیرید.
 1.  مطالعه، خواب و مطالعه بیشتر!

آیا یک ارائه مهم دارید و وقت آن را پیدا نکردید که آماده شوید؟

بسیاری از افرادی که این شرایط را دارند، ترجیح می دهند که شب قبل از ارائه بیدار بمانند و برای آن آماده شوند. اما این مؤثرترین استراتژی یادگیری برای حفظ سریع اطلاعات نیست.

واقعیت این است: تحقیقات نشان داده است که بین خواب و یادگیری همبستگی وجود دارد. خواب با بهینه سازی تمرکز، به یادگیری کمک می کند و اگر خود را از خواب با کیفیت محروم کنید، نمی توانید تمرکز کنید.

علاوه بر این، خواب باعث تثبیت حافظه می شود، که این نیز برای یادگیری نیز بسیار مهم است. خواب باعث می ‌شود که مغز شما به سرعت مطالب را به یاد بیاورد. خواب عمیق قبل از یادگیری اطلاعات جدید نیز می ‌تواند حافظه را تقویت کند. خواب کافی در کنار مطالعه می تواند عملکرد حافظه در حفظ اطلاعات را به اوج خود برساند.

 1. تمرین خود را تغییر دهید.

شخصی می گوید: «شما نمی توانید همان روند همیشگی را تکرار کنید و به نتیجه متفاوتی برسید.»

انجام برخی از تغییرات در دوره های تکراری تمرین به شما این قدرت را می‌دهد که به جای چسبیدن به یک روتین همیشگی، یک مهارت جدید به دست آورید. شما می‌ توانید با تماشای ویدیوهای یوتیوب، بازی کردن یا خواندن راهنما در یک کتاب درسی مهارت پیدا کنید. مثال مرتبط دیگر در این زمینه تغییر اندازه راکت در هنگام بازی تنیس چمن است.

همچنین بخوانید: چگونه با یادگیری یک زندگی موفق داشته باشیم؟
 1. از یک استراتژی نمونیک استفاده کنید.

این مساله به عنوان یکی از استراتژی‌های یادگیری با تست زمان شناخته شده‌است.

شما می ‌توانید با امتحان کردن یک رویکرد نمونیک مانند صداها، الگوها و یا روش‌های دیگر که به شما کمک می‌کنند یک مفهوم را یاد بگیرید، سریع‌تر این روال را دنبال کرده و اطلاعات را حفظ کنید.

این روش معمولا در مهد کودک ها هنگام آموزش الفبا مورد استفاده قرار می گیرد و کودکان حتی این روش ها را تا بزرگسالانی نیز به خاطر دارند. نمونیک به شما کمک می کند تا اطلاعات را به طور خلاصه، ساده و فشرده جمع آوری کنید، بنابراین نگهداری آنها نیز راحت تر خواهد بود. این استراتژی برای دانشجویان رشته های پزشکی، حقوق یا افرادی که یک زبان را مطالعه می کنند مفید است.

بنابراین اگر می خواهید اطلاعات قابل توجهی را حفظ کنید، یک روش نمونیک را برای یادگیری در پیش بگیرید.

 1. زمان اوج هوشیاری و عملکردتان را کشف کنید.

شما در یک بازه خاص از روز تمرکز و هوشیاری بیشتری دارید. این زمان در بین افراد متفاوت است، ممکن است لحظه اوج هوشیاری فردی صبح باشد در حالی که ممکن است این زمان برای فردی دیگر آخرشب باشد. کشف زمان بیشترین بازدهی به شما این امکان را می دهد که اطلاعات را سریع تر حفظ کنید.

همچنین بخوانید: چگونه هرچیزی را سریع یاد بگیریم؟
 1. فقط روی یک موضوع خاص تمرکز کنید.

برخی مفاهیم برای درک کامل به مقدار بیشتر تمرکز نیاز دارند. تمرکز بر روی موضوعات مختلف می تواند باعث شود تلاش شما بی ثمر شده و حفظ سریع اطلاعات را با مشکل مواجه کند.

 1. مکث کنید.

یک مکث کوتاه بین مطالعه موضوعات می تواند به بازبینی مفهوم و ذخیره اطلاعات در قطعات کوچک کمک کند.

 1. آن را لذت بخش کنید.

اگر برای یادگیری یک موضوع تلاش می کنید، آن را شخصی سازی کنید. شما می توانید این کار را با فهمیدن چگونگی اعمال آن در زندگی شخصی یا شغلی خود انجام دهید.

 1. برای تمرکز مجدد به مغزتان استراحت بدهید.

آیا می‌دانید که مغز شما باید به گیرنده‌های حسی شما ارتباط برقرار کند تا اطلاعات جدیدی را ذخیره کند؟ این فرآیند را می توان با استرس مهار کرد.

مغز شما به طور خودکار زمانی که مضطرب، گیج و یا آشفته هستید، بسته می ‌شود.  شما می توانید این موارد را در بین دانش آموزان در طول یک سخرانی طولانی ببینید. آنها از توجه به آنچه در حال آموزش است باز مانده اند و مغز آن ها کشش ذخیره مطالب اضافی را ندارد.

یکی از بهترین استراتژی‌های آموزشی برای رسیدگی به این مشکل، رفتن به یک استراحت مغز یا منحرف کردن توجه شما به چیزی متفاوت است.

 1. هیدراته و مرطوب بمانید.

حتما تاکنون مطالب زیادی در مورد تاثیر مفید آب بر سیستم بدن و پوست خوانده اید. آب عملکرد بدن شما را بهینه کرده و سیستم ایمنی بدنتان را تقویت می کند.

همچنین هیدراته ماندن و پیشگیری از کم آبی بدن بر عملکرد شناختی نیز تأثیر بیسیار مثبتی می گذارد. مهم است بدانید که دانش آموزانی که با خود آب به جلسه امتحانی برده بودند عملکرد و نمره بهتری نسبت به سایر دانش آموزان داشتند.

استرس می‌تواند بر توانایی‌های ادراکی شما تاثیر بگذارد. زمانی که آب نمی‌ نوشید، در حقیقت استرس خود را افزایش می‌دهید.

 1. مطالب جدیدی که یاد میگیرید را با مطالب قبلی پیوند دهید.

اگر مفاهیم جدید را با مطالبی که از قبل در ذهن دارید پیوند دهید، اطلاعات جدید را سریع تر درک خواهید کرد. با کشف ابزار همسو کردن دانش جدید با تجربه قبلی، لایه‌های بیشتری از درک در موضوع جدید پیدا خواهید کرد. این به شما کمک می‌ کند سریع‌تر یاد بگیرید و اطلاعات جدید را با سرعت برق حفظ کنید.

همچنین بخوانید: بهترین روش یادگیری زبان جدید چیست؟
 1. به دیگران بیاموزید.

مطالعات نشان داده‌ اند که ۹۰ % افراد معمولا آنچه آموخته‌اند را تنها زمانی حفظ می‌ کنند که آن را به دیگران یاد می‌دهند یا این مفهوم را فورا عملی می‌کنند.

شما می‌ توانید نقاط ضعف خود را زمانی که می‌ خواهید یک مفهوم را اعمال یا آموزش دهید، کشف کنید.


سخن پایانی

از آنجا که یادگیری یک امر مادام العمر است، کشف استراتژی های یادگیری که برای شما موثر است، نکته بسیار مهمی است.

سعی نکنید در یک مفهوم عجله کنید، مفاهیم ساده را یاد بگیرید و در هنگام یاد گرفتن مفاهیم پیچیده آن را با اطلاعات قبلی تطبیق دهید.

هر چه بیشتر این استراتژی‌های یادگیری را تمرین کنید، بهتر می توانید اطلاعات را به ذهن بسپارید.

نظر خود را بیان کنید