نحوه برخورد با افراد سو استفاده گر

چگونه همکاری را که برای جلوزدن از ما هرکاری می‌کند مدیریت کنیم ؟!

اگر مورد سوء استفاده شغل قرار میگیرید و بابت این موضوع احساس خوبی ندارید پس همین امروز برای تغییر آن آماده شوید.

به گزارش آلامتو به نقل از Businessinsider ؛ همیشه یکی از این‌ها در هر اداره‌ای هست! یک زبرو زرنگ : کسی که به عقایدش افتخار می‌کند و ادعا دارد تمام ایده‌های بزرگ و عالی متعلق به اوست ؛ و یا کسی که به همه می‌گوید همان کسی است که همه می‌توانند روی او حساب کنند.

این‌جور افراد تشویق به بالا کشیدن حق دیگران می‌کنند و جای‌شان را از حد و حدود شما فراتر می‌گذارند بدون آن‌که اختیار و صلاحیت داشته باشند و سعی می‌کنند از پله‌های ترقی بالا بروند. علی‌رغم زورگویی‌های این افراد شما می‌توانید تمام مزاحمت‌های او را برطرف کنید.

coworkers,نحوه برخورد با افراد سو استفاده گر

نشانه‌های کسی که تشنه قدرت است

نشانه‌های بارز افراد بیش از حد خودخواه ، زیاد است.آنها پروژه‌ای را با همکاران و همترازان خود آغاز می‌کنند و حتی ممکن است همین فعالیت را با همترازان‌شان در سایر دپارتمان‌ها هم انجام دهند، قوانین مربوط به تعهدات را نادیده می‌گیرند، در جلسات به اعضا و یا همکاران تراز بالای خود خواهند گفت : ” این ایده عالی است ، چرا آن‌را به‌کار نمی‌گیرید ؟ ” .

کارمند قدرت طلب می‌تواند توجه رئیس را جلب کند ، متاسفانه مدیران ارشد هم تشویقش می‌کنند چون از ترفیع موقعیت این کارمند سود شخصی می‌برند.

این فرد تشنه قدرت می‌تواند درتعیین اختیارات شخصی مدیر هم دخیل باشد و از شما سبقت بگیرد که نتیجه هلاکت باری برای کارمندان داشته و به سازمان لطمه می‌زند زیرا این افراد قدرت را بدون سرپرستی و نظارت دردست می‌گیرند تا زمانی‌که شکایات زیادی مطرح شود.

چه کسی از داشتن کارمندان مشتاق و باانگیزه بدش می‌آید ؟ اگر شما هم چنین ویژگی و رفتارهایی داشته باشید دیگر احساس ضعف و تحت سلطه بودن نخواهید کرد و مدیریت به شما به‌چشم یک بلندپرواز و سردسته گروه و کسی که قادر به انجام هرکاری است نگاه خواهد کرد.

نتیجه

در واقعیت ، چنین کارمندی زورگوی اداره است . چنین کارمندانی ، جانفشانی‌های دیکران را پشت صحنه نگه می‌دارند – فداکاری و سخت کوشی آنهایی را که واقعا کار می‌کنند – آنها با کم‌کاری پیشرفت می‌کنند و به‌ندرت اعتبارشان را تقسیم می‌کنند چون به برنامه کاری‌شان لطمه می‌زند ! از آنجایی‌که امروزه بسیاری از کمپانی‌ها سازمان‌های ماتریکسی هستند ، چنین رفتاری در تودرتوی چارت سازمانی پنهان شده و نادیده گرفته می‌شود.

قدرت را به خودتان برگردانید

خبر خوب این‌که بعد از آن‌که تعداد کافی از افراد دراین روال ظاهر شدند این اختلال برای مدیریت آشکارتر می‌شود و رفتار اولیه و آغازین در دقیقه‌ای پراکنده و متفرق می‌شود.

گاهی کارمندان سعی می‌کنند فرد قدرت طلب و قدرت فروش را آرام و حفظ کنند تا همچنان از قبالش به موفقیت‌های بعدی برسند.اما در نهایت می‌فهمند که تنها دارند هیزم به آتش می‌ریزند و انرژی زیادی از خود تلف می‌کنند.

در همین زمان ، هم شما و هم مدیریت خواهید فهمید که قدرت این تک پرواز هیچ پایه و اساسی ندارد.درست مانند همان ” امپراطوری که لباسی به تن نداشت ” ! و اما راه‌هایی برای کنترل و مدیریت:

  1. با سیاست و تدبیر، قدرت و مهارت این فرد را پرس و جو کنید

– از روبرویی با فردی که دارد به این صورت از نردبان ترقی بالا می‌رود نترسید و بپرسید چطور و چرا شما باید دستور بپذیرید – و یا با سیاست خاصی بپرسید که آیا چیزی هست که او از آن مطلع است اما شما خبر ندارید.تردید نداشته باشید و از او بپرسید که دانش و توانایی‌اش از کجا آمده.

– اگر می‌دانید که کنترل نشدنی است و نمی‌توانید مدیریتش کنید به او بگویید که اطلاعاتش را تحسین می‌کنید و مورد توجه قرار می‌دهید.

– پیش از آن‌که برای انجام کاری که از طرف همکار خودباورتان ارائه شده موافقت کنید ، با رئیس‌تان چک کنید.

  1. آزادانه عقاید خود را بیان کنید

– هرچه زودتر با رئیس‌تان درمورد این موضوع صحبت کنید به نفع خودتان است.

– از به تعویق انداختن جلسات و سوال پرسیدن و شفاف سازی مسئولیت‌ها نترسید حتی اگر فقط برای لیست برداری و منفعت دیگران باشد.

– سعی کنید به اطلاعاتی که فکر می‌کنید مفید است دست پیدا کنید ، با چنین کارمند وراج و متکبری وارد صحبت‌های زیادی نشوید تا مثلا کارتان را توسعه دهید.متمرکز بمانید و اگر نظریه‌ها وجهت دهی‌هایش بیشتر لاف زدن است راهی پیدا کنید تا از او دور شوید.اگر بازهم سروکارتان به او افتاد ، مودبانه قدرتش را رد کنید مثلا با گفتن : ” اوه واقعا ؟ ” و یا ” وای متاسفم ، من باید الان کسی را ببینم. ”

  1. نیرو جمع کنید

– قدرت در کثرت است ؛ با دیگران صحبت کنید و خواهید دید که تائید‌تان می‌کنند که این شخص یک فرمانده خیالاتی و متوهم است.اگر جریان کاری‌تان در حال مختل شدن است به مدیرمشترک‌تان مراجعه کنید.

– اگر فهمیدید کپی ایمیلی را که به شما هم مربوط می‌شود دریافت نکرده‌اید و یا کامنت‌ها و ایده‌های‌تان عمومی شده ، تحقیق کنید.اگرهم اسم‌تان در لیستی آمده که خبری ازآن ندارید سریعا واکنش نشان دهید.

– شفافیت همیشه شمارا از اتلاف وقت و ترس و نگرانی نجات می‌دهد.اگر دیدید موقعیت‌تان چندان پیشرفتی برای‌تان ندارد ، برنامه کاری کارمند جاه طلب را کشف کنید و اینکه واقعا تا چه حد روی شغل و کار شما تاثیر دارد.

کارمندانی که دنبال راه میان‌بر برای رسیدن به رتبه‌های بالا هستند ، به هرقیمتی وارد چالش و مبارزه می‌شوند.اما درمسیر طولانی که شما پیش رو دارید ، با موارد مختل‌کننده زیادی روبرو خواهید شد که اتفاقا با درایت شما باعث پیشرفت و بالندگی‌تان می‌شوند.

نظر خود را بیان کنید