چگونه هدف زندگی خود را بیابیم؟

راههای پیدا کردن هدف در زندگی شخصی

پیدا کردن هدف زندگی

به عنوان یک ماموریت ذهنی و عملیاتی، من به مردم کمک می‌کنم تا در زندگی خود موفق شوند.

من به مراجعه کنندگانم کمک می‌کنم تا در مواردی که برای‌شان از اهمیت بیشتری برخوردار است بیشتر تلاش کنند و در نتیجه این موارد به یک هدف قوی برای‌شان تبدیل شده و تحقق یابد. لذا قصد دارم تحول یکی از مراجعه کنندگان اخیرم را که به تازگی به من مراجعه نموده بود با شما به اشتراک بگذارم تا دریابید که چگونه با استفاده از استراتژی‌های مشابه، هدف زندگی خود را بیابید و به معنای واقعی زندگی‌تان پی ببرید.


چطور به هدف زندگی‌مان پی ببریم و زندگی کاملی داشته باشیم؟

تلفن من پشت سر هم زنگ می‌خورد و نشان می‌داد که یک مشتری جدید که نیازمند راهنمایی‌های من است پرسشنامه پیش از مصاحبه را پر کرده است.

او فردی بود که در حرفه اش موفق بود و از چالش‌های مرتبط با کارش لذت می‌برد. اما مانند بسیاری از مشتریان بلندپرواز دیگرم، او در تلاش بود تا کار خود و زندگی شخصی اش را متعادل سازد و هم اکنون به جایی رسیده بود که در مورد اهدافش در زندگی دچار تردید شده بود و تصور می‌کرد بدان‌ها دست نیافته است…

فردی که من او را ملاقات کردم، جنی (نام مستعار)، یک زن شاغل و قدرتمند بود. حرفه شغلی جنی به تدریج تمام روزهای تقویم او را به خود اختصاص داده بود و زندگی شخصی اش به حاشیه کشیده شده بود.

هنگامی که او صبح‌ها از خواب بیدار می‌شد، ایمیل‌هایی که با لیبل “فوری” مشخص شده بود و توسط همکاران و یا مشتریان برایش ارسال شده بودند، کل صندوق پستی‌اش را فرا گرفته بودند.

او زمان زیادی را صرف مطالعه آنها می‌کرد تا بتواند به خواسته‌های تک تک آنها رسیدگی کند و لذا نیازهای شخصی خود را نادیده می‌انگاشت.

او زمان کمی را برای استحکام بخشیدن به روابط خانوادگی و دوستانش صرف می‌کرد.

او احساس می‌کرد که لیست کارهایش تمام نشدنی است و از خود می‌پرسید که آیا زندگی به شیوه دیگری نیز ممکن است؟

در طول مصاحبه و زمانی که او با من تماس گرفت، من به خوبی می‌دانستم که می‌توانم به او کمک کنم. من به صدها نفر از چنین افرادی کمک کرده ام و اطمینان دارم که 8 هفته بعدی زندگی‌اش بسیار متفاوت خواهد بود و همینطور هم شد.

مقاله مرتبط: چگونه هدف زندگی را مشخص کنیم؟

نتایج مثبت 8 هفته بعد

در هفته های بعد، ما توانستیم به نتایج زیر دست یابیم.

 • ریتم زندگی ایده آل (بدون به خطر افتادن موفقیت حرفه ای او)
 • آغاز یک عادت ورزشی روزانه
 • گذاشتن وقت برای ایجاد دوستی‌های جدید
 • ساده سازی روند کاری در زندگی حرفه ای و شخصی اش
 • ایجاد فضایی جهت تحقق یک رویای بزرگ و یک برنامه عملی برای رسیدن به آن
 • تعریف موفقیت بر اساس شرایط و بنا نهادن زندگی حول محوری که بدان علاقه مند است
 • تحقق هدف و نیل به آنها

من از یک استراتژی 4 مرحله‌ای برای جینی استفاده کردم. شما نیز می‌توانید از این استراتژی‌ها برای پیدا کردن هدف خود در زندگی استفاده نمایید:


 1. تعریف اولویت‌های واقعی خود و حذف اهداف فرعی

برای داشتن یک زندگی فوق العاده ، شما باید به سبک خودتان زندگی کنید نه کس دیگر.

اغلب ما به گونه‌ای زندگی می‌کنیم که دیگران از ما انتظار دارند. ما عادت‌ها و برنامه‌های روزانه خود را به آن صورتی برنامه ریزی می‌کنیم که خانواده ، دوستان و جامعه از ما می‌خواهند و در واقع محصول محیط اطرافمان هستیم.

توجه به اولویت‌های واقعی تان، زندگی شما را به طرز چشم گیری ارتقا می‌بخشد و به خصوص هنگامی این امر تحقق می‌یابد که اولویتهای‌تان از افراد اطراف شما متفاوت باشد.

هنگامی که این شجاعت را یافتید تا زندگی تان را حول آن‌چه برای‌تان مهم است متمرکز کنید، شایسته زندگی آرمانی خود خواهید بود و روزهای خود را با حس عمیق‌تر نیل به هدف و تحقق آن پر خواهید کرد.

امروزه زندگی چنان دشوار و سهمگین شده که فاصله گرفتن از اولویت‌های واقعی و چسبیدن به روال عادی زندگی و اهداف دروغین امری اجتناب ناپذیر و عادی است.

اهداف اشتباه اهدافی هستند که در حال کار بر روی آنها هستید اما آنها با آنچه که برایتان بیشتر اهمیت دارند و فردی که مایل هستید باشید هیچگونه همخوانی ندارند. برای برخی افراد، صعود از نردبان ترقی، یک هدف اشتباه است زیرا آنها بیش از هر چیز مایلند تا از شغل حرفه ای خود دور شوند و وقت خود را با فرزندان‌شان در خانه سپری کنند.

برای دیگران، داشتن یک وام مسکن بزرگ یک هدف غلط است؛ زیرا آن‌ها آزادی و سفر به دورتا دور جهان را دوست دارند. به منظور ایجاد احساس تحقق و رسیدن به هدف، مهم است که زندگی خود را با دقت بررسی کنید و در مورد سوالات زیر 100٪ صادق باشید:

 • چه چیز برای‌تان از بیشترین اهمیت برخوردار است؟
 • چه اهداف اشتباهی را در زندگی دنبال می‌کنید؟

مهم است که اهداف اشتباه زندگی خود را شناسایی و آنها را حذف نمایید. هنگامی که اهداف غلط را حذف می‌کنید، زندگی خود را بر آنچه که بیشتر برای‌تان اهمیت دارد، متمرکز می‌نمایید و این کار فضای کافی برای ایجاد زندگی مورد نظرتان را فراهم می‌آورد. چنین چیزی حقیقتا فوق العاده است.


 1. یک چشم انداز روشن و واضح از زندگی مورد نظرتان داشته باشید

همانطور که اولویت‌های واقعی خود را تعریف می‌کنید، می‌توانید یک چشم انداز واضح از زندگی رویایی‌تان داشته باشید.

چگونه زندگی خود را حول اولویت‌های‌تان بنا نهید؟

همه چیزهایی را که می‌توانید در مورد زندگی مورد نظر خود متصور شوید، به رشته تحریر در آورید. سپس به این باور برسید که باید برای رسیدن به آن تلاش کنید. این بخش کار واقعا دشوار است اما از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد.

اگر مسافرت یکی از بزرگ‌ترین اولویت‌های شماست، باید که حرفه ای مملو از آزادی داشته باشید و بیشتر، مشاغل مجازی برای‌تان مناسب است تا بتوانید تنها با یک لپ تاپ از هر نقطه جهان به کار خود ادامه دهید، باید باور کنید که این امکان وجود دارد.

اگر نوشتن برای شما بسیار مهم است و بزرگترین هدف شما این است که به یکی از نویسندگان پرفروش نیویورک تایمز تبدیل شوید، اما فکر می‌کنید که هرگز کتاب خود را کامل نخواهید کرد، اقداماتی که هر روز انجام می‌دهید با بی ایمانی شما نسبت به خودتان سازگار خواهند شد.

هنگامی که شما انگیزه ای برای نوشتن ندارید، نمی‌توانید این کار را انجام دهید. هنگامی که احساس شکست می‌کنید، قطعا شکست خواهید خورد.

آنچه که در مورد خودتان بدان اعتقاد دارید و آنچه که باور دارید برای‌تان اتفاق می‌افتد بر اعمال روزانه تان در جهت رسیدن به اهداف تاثیر خواهند گذاشت. در مورد زندگی که مایل هستید داشته باشید با خود صادق باشید و بر این باور باشید که ممکن است به آن دست یابید.


برنامه ریزی برای دستیابی به هدف

برنامه ریزی برای دستیابی به هدف

 1. طرحی را برای دستیابی به دیدگاه خود در نظر بگیرید

بیایید از مثال نویسنده پرفروش نیویورک تایمز استفاده کنیم. اگر بزرگترین هدفتان تبدیل شدن به یک نویسنده ی معروف در مجله نیویورک تایمز باشد، باید برای دستیابی به این چشم انداز، برنامه ریزی درستی داشته باشید و مدام با خود تکرار کنید که من به این هدف دست خواهم یافت.

البته باید توجه داشته باشید که امیدواری صرف یک استراتژی نیست، بنابراین قطعا به یک برنامه نیاز خواهید داشت.

برای شروع، شما باید عادت نگارش را در خود پرورش دهید و باید در مورد این موضوع تحقیق کنید که غالبا چه نوع مقالاتی در این مجله چاپ می‌شوند. در ادامه لازم است که با چند و چون و نحوه عرضه کتاب به بازار آشنا شوید و یا افراد خبره در این زمینه را استخدام نمایید تا این کار را برای‌تان انجام دهند.

قطعا این پروسه، پروسه‌ای زمانبر خواهد بود پس باید صبور باشید. برای کامیابی باید برنامه‌ای تهیه کنید و سپس برای خود ضرب العجلی را تعیین نمایید تا در مهلت مقرر بدان دست یابید.


 1. با نیروهای بازدارنده مبارزه کنید

هر روز، هنگامی که شما در حال تلاش برای تحقق بخشیدن به رویاهای خود و ساخت زندگی مورد نظر و چشم انداز بزرگ‌تان هستید، با نیروهای بازدارنده ای مواجه خواهید شد که باید با آنها مقابله کنید. چرا که در غیر این صورت در میانه راه شکست خواهید خورد.

این نیروهای بازدارنده می‌توانند موضوعاتی نظیر ترس از شکست، ترس از عدم موفقیت، ترس از داشتن نظری مخالف با سایرین، ترس از اینکه تصور کنید چیزی که می‌خواهید رویایی بیش نیست و برای‌تان اتفاق نخواهد افتاد، احساس خستگی یا ناامیدی، حواس پرتی و وقفه انداختن در جهت تلاش برای رسیدن به موفقیت باشد.

لذا زندگی شما همانند کارزاری است که در آن، هر روز که از خواب بیدار می‌شوید باید با عواملی که می‌خواهند شما را از موفقیت دور کنند مبارزه کنید. آنچه اهمیت دارد این است که تاکتیک‌های خود را اجرا کنید، زندگی خود را ادامه دهید، بر آنچه که برای تان مهم است تمرکز نمایید و زندگیتان را حول محوری که به سوی چشم اندازتان پیش می‌رود پیش ببرید.

شما هر روز با عوامل زیادی مواجه خواهید شد و لذا مهم است تا برای جدال با آنها و پیروزی، تاکتیک‌ها و استراتژی‌هایی داشته باشید. بنابراین مراحل زیر را دنبال کنید تا همه چیز تغییر کند.

هنگامی که در مورد آنچه واقعا تمایل دارید بدان دست یابید و برای‌تان مهم‌تر است فکر می‌کنید و برنامه ای را برای دستیابی به چشم انداز بزرگ خود تهیه می‌نمایید، همه چیز تغییر می‌کند.

تمرکز شما بیشتر خواهد شد و تصمیماتی را اتخاذ می‌کنید که مطابق با اولویت‌های واقعی شما هستند. لذا باید هدف خود از زندگی را بیابید چرا که با این کار شور و اشتیاق‌تان بیشتر خواهد شد و سبب می‌شود بتوانید زندگی خود را حول آنچه برایتان مهم است، بسازید، و زندگی آرمانی‌تان را تحقق بخشید.

نظر خود را بیان کنید