درمان خانگی تبخال تناسلی

تبخال تناسلی برای هر فردی که دارای روابط جنسی فعال است ممکن است پیش بیاید. این بیماری علائم خفیف اما ناخوشایندی دارد. در این پست به شرح درمان خانگی تبخال تناسلی با سیر، عسل، سرکه و در طول بارداری می‌پردازیم.

درمان خانگی تبخال تناسلی

تبخال تناسلی یک بیماری مقاربت  (STD)است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می‌شود. این ویروس به طور کلی در بزاق، مایع منی و ترشحات واژن افراد آلوده یافت می‌شود. در مردان، تبخال تناسلی باعث ایجاد تاول یا زخم در آلت تناسلی، کیسه بیضه یا باسن (نزدیک یا اطراف مقعد) می‌شود. زنان از تاول یا زخم، اطراف یا نزدیک واژن، مقعد و باسن رنج می‌برند. به طور کلی علائم بسیار خفیفی ایجاد می کند، از این رو بسیاری از مردم حتی نمی دانند که تبخال تناسلی دارند. در ادامه برخی رایجترین روش‌های درمان خانگی تبخال تناسلی را بررسی کرده‌ایم.

درمان تبخال تناسلی با سیر

تحقیقات قدیمی نشان می‌دهد سیر می‌تواند دارای خواصی باشد که  فعالیت چندین ویروس از جمله هر دو نوع HSV را کاهش دهد. آلیسین، یکی از ترکیبات موجود در سیر می‌تواند برای موثر باشد. برای مقابله با تبخال تناسلیک حبه سیر تازه را له کنید و با روغن زیتون مخلوط کنید تا رقیق شود. می توانید این مخلوط را تا سه بار در روز روی زخم بمالید.

هنگام استفاده موضعی از سیر خام روی پوست و اطراف غشاهای مخاطی باید خطر سوزش را به دقت در نظر بگیرند. اگر فردی احساس سوزش کرد، باید مصرف را قطع کرده و فوراً محل را کاملاً بشویید.

همچنین بخوانید: درمان خانگی تبخال با جوش شیرین و خمیر دندان چگونه است؟

درمان تبخال تناسلی با سیر

درمان خانگی تبخال تناسلی با سرکه سیب

سرکه سیب در دنیای سلامت طبیعی وضعیتی تقریباً افسانه‌ای به خود گرفته است و به عنوان یک درمان “به سمت” برای تقریباً هر بیماری گوارشی، پوستی یا سیستم ایمنی عمل می‌کند. در حالی که مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد سرکه سیب حاوی خواص ضد باکتریایی و ضد میکروبی است، به معنای واقعی کلمه هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد می‌تواند درمان تبخال تناسلی کمک کند. سرکه سیب قطعا نمی تواند بدن شما را از شر ویروس خلاص کند.

درمان تبخال تناسلی با جوش شیرین

خشک نگه داشتن نواحی عفونی برای بهبود زخم مهم است و پودرها همیشه برای خاصیت خشک کردنشان استفاده می‌شده است. جوش شیرین نیز یکی از این پودرها است می تواند به خشک کردن زخم های تبخال تناسلی کمک کنند.

می‌توانید جوش شیرین را روی زخم‌ها با پنبه یا سواب پنبه‌ای بمالید تا به خشک شدن و کاهش خارش کمک کند. فقط مراقب باشید که که آن پنبه را دوبار وارد ظرف جوش شیرین نکنید تا موجب آلودگی مجدد شما نشود.

همچنین بخوانید: سفید شدن دندان به روش خانگی با زنجبیل، جوش شیرین، زردچوبه و گوجه

درمان تبخال تناسلی با جوش شیرین

درمان تبخال تناسلی با عسل

مصرف موضعی عسل در مدیریت علائم و نشانه های ضایعات عود کننده تبخال لبی و تناسلی ایمن و موثر است. یک مطالعه در سال 2019 نشان می دهد که استفاده از عسل کانوکا ممکن است به اندازه استفاده از کرم های ضد ویروسی در کنترل و درمان تبخال موثر باشد. استفاده موضعی از عسل مانوکا ممکن است به اندازه آسیکلوویر در درمان HSV-1 و HSV-2 موثر باشد. عسل مانوکا را می‌توان به طور مستقیم و بدون رقیق کردن استفاده کرد.

درمان خانگی تبخال تناسلی با واجبی

این عفونت و زخم ناحیه تناسلی در اثر ویروس پدید می‌آید. درمان تبخال تناسلی با واجبی یکی از موثرترین روش‌های درمان است. عوارض جانبی می‌تواند شامل کمی تحریک پوست یا درد و زخم باشد. با این وجود بهتر است از خوددرمانی با واجبی در مورد زخم‌های بزرگتر پرهیز کنید.

درمان خانگی تبخال تناسلی با گانودرما

برخی از انواع قارچ قادر به کنترل ویروس مسبب تبخال کمک می‌کند. گانودرما یکی از این روش‌های درمان تبخال تناسلی است. استفاده از عصاره قارچ گانودرما در متوقف شدن تبخال تناسلی موثر است. این قارچ حاوی آنتی‌اکسیدان که باعث از بین رفتن ویروس و ترمیم سلول‌های آسیب دیده ‌می‌گردد. همچنین سرشار از منابع مغذی است که سیستم ایمنی را تقویت می‌کند، به همین خاطر مصرف خوراکی آن که اغلب به صورت قهوه یافت می‌شود نیز باعث درمان این بیماری می‌شود.

برای تهیه قهوه گانودرما باید یک فنجان از آن را در آب جوش حل کنید و به صورت روزانه میل کنید. مصرف روزانه این قهوه به طور مداوم به درمان تبخال تناسلی بدون نیاز به دارو شیمیایی کمک می‌کند.

همچنین بخوانید: خواص قارچ گانودرما برای دیابت، کبد چرب، لاغری، ریه و زگیل تناسلی

درمان تبخال تناسلی با گانودرما

درمان خانگی تبخال تناسلی با عنبر نسا

تحقیقات روی عنبر نسا نشان می‌دهد که حاوی ترکیباتی با خواص آنتی اکسیدانی، آنتی باکتری، ضد قارچ و ضد التهاب است. دود عنبر نسا از رشد میکروب‌ها و برخی میکروب‌ها پیشگیری می‌کند. همچنین این دود با افزایش فعالیت نوتروفیل‌های موجود در خون موجب مبارزه بیشتر در مقابل میکروب‌ها خواهد شد.به خاطر همین خواص است که توصیه به درمان تبخال تناسلی با عنبر نسا می‌شود. برای این کار تنها کافی است عنبر نسا را در ظرفی بسوزانید و دود آن را به طور مستقیم به واژن برسانید.

درمان خانگی تبخال تناسلی در بارداری

درمان خانگی تبخال تناسلی در بارداری ممکن است به اندازه سایر افراد ساده نباشد. روش‌های سنتی و گیاهی ممکن است بر جنین تاثیر منفی گذاشته و عوارضی در پی داشته باشد. مسئله مهمی دیگر این است که زنان باردار باید به سرعت تحت درمان قرار بگیرند، به خصوص اگر فرد در دوران بارداری یا نزدیک به زایمان به آن مبتلا شده باشد. زیرا تولد نوزاد از مادر مبتلا به تبخال تناسلی ممکن است بیماری را به او هم انتقال دهد. پس بهتر در چنین شرایط تحت نظر پزشک تحت درمان قرار بگیرید. با این وجود برخی از بی‌خطرترین روش‌های درمان خانگی تبخال تناسلی در بارداری عبارتند از:

  1. حمام آب گرم. یک حمام آب گرم می تواند با انجام دو کار کمک کند: تمیز نگه داشتن زخم‌ها و کمک به آرامش. افزودن مقداری نمک اپسوم به حمام نیز به بهبودی کمک می‌کند و با خشک کردن سریع‌تر زخم‌ها، زمان بهبودی شما را کوتاه می‌کند. پس از حمام، مطمئن شوید که مناطق آسیب دیده را کاملا خشک کنید، زیرا رطوبت بیش از حد می تواند زخم‌ها را بدتر کند.
  2. استفاده از یخ. یکی از بهترین راه‌ها برای تسکین درد و خارش ناشی از شیوع تبخال تناسلی، یکی از اساسی‌ترین معجزات طبیعت است: یخ. برای کاهش علائم، یخ را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. این کار را به مدت 10 یا 15 دقیقه ادامه دهید و چند بار در روز تکرار کنید. اطمینان حاصل کنید که کیسه های پلاستیکی را پس از یک بار استفاده دور بریزید.
    همچنین بخوانید: درمان خانگی سنگ کلیه در کودکان، بزرگسالان و در بارداری چیست؟

    درمان خانگی تبخال تناسلی در بارداری

به عنوان یک اقدام احتیاطی، مطمئن شوید که یخ را برای مدت طولانی نگذارید. قرار گرفتن طولانی مدت پوست در معرض یخ می‌تواند باعث آسیب بافتی شود، زیرا ناحیه تناسلی به ویژه حساس است.

  1. استفاده از چای کیسه‌ای. یک کاربرد ناشناخته برای این چای کیسه‌ای وجود دارد که می‌تواند به شما در زمانی که از شیوع تبخال تناسلی رنج می‌برید کمک کند. اما هر چایی این کار را نمی کند. حتما چای سیاه است استفاده کنید. چای سیاه حاوی اسید تانیک است که ممکن است خواص ضد ویروسی داشته باشد.

روش کار به این صورت است: چای را حدود یک ساعت در آب داغ دم کنید. بگذارید چای کیسه‌ای خنک شود. سپس چای کیسه‌ای گرم را به مدت چند دقیقه مستقیماً روی ضایعات عفونی قرار دهید و سپس خشک کنید. در صورت نیاز تکرار کنید. کیسه چای را فوراً سطل زباله کنید.

سخن آخر

اگرچه درمان‌های خانگی می‌توانند یک درمان مکمل مفید باشند، اما جایگزینی برای درمان بالینی نیستند. اگر به نظر می رسد که هیچ درمانی موثر واقع نمی‌شود، با یک پزشک مشورت کنید. آنها می توانند علائم شما را بررسی کنند و برای یافتن داروی مناسب با شما همکاری کنند. پزشکان همچنین ممکن است بتوانند درمان‌های مکمل دیگری را برای بهبو سریعتر توصیه کنند. اگر علائم شما پس از امتحان کردن یک درمان خانگی بدتر شد، مصرف را قطع کنید.


نظر خود را بیان کنید