خواص قارچ گانودرما

طب شرقی همواره از طبیعت برای درمان استفاده کرده. اما خواص قارچ گانودرما جایگاه ویژه ای به این قارچ در طب سنتی و شرقی داده و این جایگاه خاص موجب شده تا تحقیقات علمی روی این قارچ صورت بگیرد. طبق بررسی های ما فقط تعدادی از خواص قارچ گانودرما توسط آزمایش های علمی ثابت شده و فواید دیگری که برای آن بیان شده می تواند یک باور غلط و غیر علمی باشد.

قدمت قارچ گانودرما به بیش از دو هزار سال میرسد. پس طبیعی خواهد بود اگر انسان ها در قرن های گذشته از آن برای درمان بیماری های مختلف استفاده کنند. چرا که کمبود دانش موجب می شد، تا صورت بروز بیماری به دنبال درمان آن در هر ماده ای که می پنداشتند مفید است باشند. و در دسترس ترین مواد، گیاهان و قارچ ها و حیوانات موجود در طبیعت پیرامون انسان ها بود.

علاوه بر این سطح کم دانش و آگاهی می توان باعث تجویز غلط و نتیجه ی نادرست باشد. در ادامه ما به بررسی چندین خواص قارچ گانودرما که به نسبت علمی تر و درست تر هستند می پردازیم.

قارچ گانودرما چیست

گانودرما یک قارچ است نه یک گیاه. بر روی کره ی زمین پنج گروه یا فرمانرو از موجودات زنده زندگی میکنند. گیاهان، جانوران، قارچ ها، باکتری ها و آغازیان پنج گروه از جانداران هستند. انسان ها جزو گروه جانوران هستند. و همان طور که می بینید قارچ ها گروهی مستقل از گیاهان هستند.

قارچ گانودرما با نام علمی Ganoderma lusidum از خانواده Ganodermataceae می باشد که در حال حاضر در شش رنگ دیده می شود. این قارچ در رنگ های زرد، سبز، سفید، سیاه، بنفش و قرمز یافت می شود. در این بین کیفیت نوع قرمز و بنفش آن بیشتر است. یه همین دلیل این دو نوع مورد پرورش و کشت توسط کشاورزان قرار گرفته اند. اما آنچه تحت عنوان قارچ گانودرما شناخته شده نوع قرمز رنگ آن می باشد.

اغلب مردم بر این باور هستند که قارچ های قرمز سمی و خطرناک هستند. این عقیده کاملا هم درست نیست، چرا که نمونه ی نقض آن قارچ گانودرمای قرمز است. برخلاف باور ها این قارچ سمی نیست. و به عنوان یک ماده ی ماده ی غذایی مغذی جهت میل کردن یا تحت عنوان دارو در بیشتر نفاط دنیا استفاده می شود.

این گیاه در مناطق گرم آسیا به صورت خودرو می روید. البته امروزه توسط در نقاط مختلف دنیا پرورش می یابد.

همچنین بخوانید: فواید صابون زردچوبه برای پوست صورت و مو و طرز استفاده از آن

خواص قارچ گانودرما برای پوست

قارچ گانودرما حاوی آنتی اکسیدان و تعدادی از آنزیم هاست.این موارد به درمان خارش های پوستی،اگزما و التهاب کمک کند. همچین از دیگر خواص قارچ کانودرما برای پوست بهبود سریع جای زخم، نیش حشرات و خراش است. با استفاده موضعی عصاره قارچ گانودرما بصورت یک نوبت در روز این مشکلات پوستی بهبود می یابند.

دقت کنید که گانودرما یک قارچ قرمز است و مقدار بسیار بسیار کمی مواد خاصیت سمی دارد. اگرچه این خاصیت سمی در صورت مصرف صحیح مشکلی ایجاد نمی کند. اما استفاده نادرست و زیاد آن مضر خواهد بود. پس بیشتر از مقدار مورد نیاز مصرف نکنید. زیرا این کار اصلا موجب تسریع بهبودی نمی شود. بلکه حتی مشکلات و بیماری های جدیدی هم ایجاد می کند.

خواص گانودرما برای دیابت

همان گونه که می دانید علت اصلی دیابت عدم ترشح انسولین از پانکراس است. البته نوعی از دیابت به نام دیابت بی مزه هم هست که تولید انسلولین اتفاق می افتد اما سلول ها گیرنده ی آن را ندارند. انسولین یک هورمون است که وظیفه ی کاهش قند خون را بر عهده دارد. در صورت نبود این هورمون یا بروز مشکل در استفاده از آن قند خون افزایش یافته و فرد دچار دیابت می شود.

دیابت یک بیماری نسبتا شایع است که باید مورد درمان و رعایت قرار گیرد. زیرا در غیر این صورت یک بیماری خطرناک محسوب می شود که موجب آسیب به هر قسمت بدن خواهد شد. از جمله ی آن آسیب به کلیه ها، سیستم گوارش، بروز عفونت خصوصا در اندام های تحتانی مانند پا،آسیب بینایی و …. می باشد.

دارو های شیمیایی و حتی بیشتر گیاهان هم تنها موجب کنترل دیابت شده و نمی توانند در درمان آن نقشی داشته باشند. اما دمنوش قارچ گانودرما با تحریک پانکراس موجب تولید انسلولین و یا افزایش تولید آن خواهد شد.

در نتیجه هورمون انسولین بر گلوگزهای موجود در خون تاثیر گذاشته و آن ها را به سلول ها می فرستد.گلوکزها در سلول می سوزند. این فرآیند موجب کاهش قند خون و کمکی واضح به درمان دیابت خواهد بود. در مورد میزان و نحوه ی مصرف برای درمان دیابت با پزشکان و متخصصان طب سنتی مشورت کنید. چرا که این یک تجویز کاملا تخصصی می باشد.

همچنین بخوانید: فواید سیاه دانه برای قند خون و خواص آن برای درمان دیابت

خواص قارچ گانودرما برای لاغری

خواص گانودرما برای لاغری

اکسیژن عنصری اساسی برای تنفس سلولی است. تنفس سلولی فرآیندی است که طی آن سلول ها با سوزاندن موادی انرژی مورد نیاز خود را بدست می آورند. این مواد همان کربوهیدارت ها، پروتئین ها و در مواردی چربی ها هستند. هنگام ورزش کردن بعد از گذشت چند دقیقه گلوکز که سوخت اصلی بدن است تمام می شود.

با ادامه دادن به فعالیت و ورزش، سلول ها برای تامین انرژی پروتئین ها را می سوزانند. این اتفاق با کمک اکسیژن انجام می شود و در ورزش های هوازی بیشتر اتفاق می افتد. در نتیجه ورزش موجب سوزاندن پروتئین و چربی و کاهش وزن می شود. حال اگر به اندازه ی لازم وقت خالی برای ورزش کردن و فعالیت بدنی نداشته باشید چه؟ قطعا به دنبال کاهش وزن بدون ورزش یا با ورزش کم خواهید بود.

در این صورت باید متابولیسم بدنتان را افزایش دهید. متابولیسم همان سوخت ساز بدن است و با افزایش آن بدنتان بیشتر چربی و سایر مواد غذایی را می سوزاند. افزایش سطح اکسیژن بدن متابولیسم را افزایش میدهدو و موجب کاهش وزن می شود. از خواص عجیب گانودرما افزایش متابولیسم بدن و کاهش وزن خواهد بود.

خواص گانودرما برای کبد چرب

کبد یک عضو بشدت کاربردی و مفید، اما حساس است. این عضو تنها عضوی در بدن است که می تواند خود را ترمیم کند. با این حال برخی مشکلات که یکی از آن ها کبد چرب است، عملکرد کبد را مختل میکند. از آن جایی که کبد وظیفه ی دفع سموم و پاکسازی بدن را بر عهده دارد. با اختلال در عملکرد آن بدن با مشکل مواجه می شود.

در صورت وجود این بیماری یا داشتن علائم آن حتما فورا به پزشک مراجعه کنید. این بیماری در مراحل اولیه آن به راحتی قابل درمان است. یک درمان خانگی برای کبد قارچ گانودرما استاین قارچ کبد را از آسیب‌های ناشی از عوامل محیطی و درونی حفظ می کند. حتی می تواند به درمان سیروز کبدی کمک کند.

گانودرما با داشتن مقادیر زیاد آنتی اکسیدان موجب ترمیم سلولهای کبدی می شود. این کار کمک قابل توجهی به بازسازی کبد می کند. همچنین خاصیت ضدالتهابی گانودرما، از ایجاد التهاب در کبد جلوگیری می کند.

التهاب در کبد باعث از بین رفتن سلولهای کبدی می شود. تاکنون چند مطالعه بالینی در زمینه تاثیر گانودرما بر سلامت و بهبود کبد انجام شده. گسترده ترین مطالعات در 2017 انجام شد. این مطالعات نشان داد آنزیم های کبدی افراد مورد پژوهش با مصرف روزانه پودر گانودرما کاهش یافت و به دنبال آن خواص مورد نیاز کبد مانند آنتی اکسیدان و … افزایش یافت.

تاثیر گانودرما بر کبد چرب غیرالکلی

بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) یک نگرانی فزآینده برای سلامتی در سراسر جهان است. شواهد بیشتر نشان می دهد که کبد چرب غیرالکلی یک بیماری چند سیستمی است که بر اندام های خارج کبدی و مسیرهای تنظیمی تأثیر می گذارد و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی عروقی و بیماری مزمن کلیه را افزایش می دهد. با این حال، پاتوژنز کبد چرب غیرالکلی هنوز مشخص نیست. درمان های کبد چرب غیرالکلی عمدتا به مداخله در شیوه زندگی مانند کاهش وزن متکی است.

همچنین بخوانید: درمان کبد چرب با خاکشیر جوشیده به همراه آبلیمو، ترنجبین و عسل

خواص قارچ گانودرما برای دیابت

خواص قارچ گانودرما برای زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی واگیردار است. علت آن ویروس پالیموی انسانی یا HPV است. پالیمو یک ویروس تقریبا قوی است و در گذشته در برابر درمان تا حدودی مقاومت می کرد. اما با پیشرفت علم درمان هایی به اندازه لازم قوی برای آن به وجود آمده.

دو نوع ویروس HPV داریم که نوع اول آن کم خطر است اما نوع دوم آن پر خطر است و اگر درمان نشود به قسمت های درونی تر نفوذ کرده و موجب بیماری هیی مانند سرطان رحم خواهد شد.سرعت رشد و تکثیر HPV بالا است. در صورت ابتلا به این بیماری به پزشک مراجعه کنید تا در همان مراحل اولیه بیماری درمان شوید.

اگر بیماری پیشرفت کند درمان دارویی جواب نمی دهد. در نتیجه باید از روش های سرپایی مانند فریز کردن، حرارت، لیرز و…. استفاده کرد. قارچ گانودرما با داشتن ترکیباتی شامل AHCC میتواند آن را درمان کند. برای درمان زگیل تناسلی با قارچ گانودرما میتوانید از خوردن خام آن، عصاره و کرم و دمنوش آن استفاده کنید.

خواص قارچ گانودرما برای ریه

یکی از شگفت انگیزترین خواص قارچ گانودرما کمک به درمان سرطان ریه است. برای بررسی این خاصیت آزمایش ها و بررسی های علمی مختلفی در آمریکا انجام شد. زیرا گانودرما دارای ترکیباتی بود که احتمالی داده می شد بتواند با دستکاری چرخه تکثیر سلول های سرطانی به درمان سرطان کمک کند.

سرطان ریه موجب مرگ و میرهای زیادی در دنیا می شود. شرکت های داروسازی به دارو و درمان های نوین در سرطان برای جایگزینی ریه مصنوعی یا پیوند ریه طبیعی نیاز دارند. زیرا درمان های مرسوم عوارض جانبی زیادی دارند. به همین دلیل محصولات طبیعی به عنوان کاندید درمانی در سرطان ریه استفاده می شوند.

همچنین بخوانید: برای سم زدایی ریه چه بخوریم؟

خواص قارچ گانودرما برای ریه

یکی از این کاندیدای طبیعی نادیده گرفته شده قارچ گانودرما است. این قارچ برای ارتقای سلامت و طول عمر برای مدت طولانی تری استفاده می شود. ترکیبات زیستی اصلی گانودرما عمدتاً ترپن ها، پلی ساکاریدها و پروتئین ها هستند که برای فعالیت های مختلف از آپوپتوز تا اتوفاژی مورد بررسی قرار گرفتند.

ترکیبات زیستی گانودرما گیرنده های غشای پلاسمایی را فعال می‌کنند و سیگنال‌های مختلف پایین‌دستی را آغاز می‌کنند. این کار با ایجاد درگیری در چرخه های ثکثیر سلولی، منجر به کاهش تکثیر سلول ها می شود. این فرآیند به درمان سرطان کمک می کند. ترکیبات زیستی بیان ژن های مختلف درگیر در چرخه سلولی، پاسخ ایمنی، آپوپتوز و اتوفاژی در سرطان ریه را تنظیم می کنند. 

ما سعی داشتیم تا شما را با خواص قارچ گانودرما به عنوان یک محصول طبیعی آشنا کنیم. اما اگر بیمار هستید خواسته ما از شما پیگیری دلایل اصلی بیماری و درمان آن است. این کار را به خاطر خود و عزیزانتان انجام دهید و در کنار درمان توسط یک پزشک متخصص می توانید از طب سنتی یا مشاوره ها بهره ببرید.

اما در نظر داشته باشید هیچ کدام از افراد اطرافمان نمی توانند جایگزین یک پزشک متخصص باشند. زیرا اصولا هیچ کس نمی تواند دانش آن ها را داشته باشد چرا که این دانش در مدت زمان زیادی بدست آمده. یک پزشک متخصص 16-14 سال در دانشگاه درس می خواند تا بتواند بعد از این سال ها در زمینه ی درمان یک دارو تجویز کند. به این دلیل که بدن انسان به شدت پیچیده است و درمان آن تنها با یک متخصص امکان پدیر است.


نظر خود را بیان کنید