چگونه مشکلات زناشویی را حل کنیم؟

10 نکته برای داشتن یک رابطه خوب و سازنده
حل مشکلات زناشویی و داشتن زندگی مشترک بهتر

حل مشکلات زناشویی و داشتن زندگی مشترک بهتر

شاید فکر کنید زوج هایی که رابطه خوبی با هم دارند هرگز با هم دعوا نمی کند، به ندرت عصبانی می شوند و همه زمان خود را با هم سپری می کنند و رفتارهای بسیار عاشقانه ای دارند. این طرز فکری است که باعث می شود بیشتر زوج ها احساس کنند رابطه خوبی با هم ندارند به خصوص زمانی که وارد یک دعوا و کشمکش می شوند.

به گزارش آلامتو به نقل از lifehack؛ تنها بدین خاطر که با نظر همسر خود موافق نیستید و نمی توانید عقیده او را درباره یک موضوع خاص قبول کنید نمی توانید بگویید که رابطه خوبی با هم ندارید و باید به فکر طلاق یا جدایی از هم باشید. حتی در روابط عالی هم سوء تفاهم، بحث و دعوا پیش می اید و این یک موضوع طبیعی است.

رابطه شما یکی از اجزای تشکیل دهنده زندگیتان است. بیشتر افراد تمامی تلاش و انرژی خود را صرف دوران نامزدی می کنند و زمانی که به خانه خود می روند و زیر یک سقف زندگی می کنند رابطه خود را نادیده می گیرند.

توسعه و نگهداری یک رابطه خوب با همسر، جزو مهم ترین مواردی است که می توانید برای خودتان انجام دهید.

رابطه شما بر روی سطح استرس، سلامت و خوشحالی تان اثر دارد. هیچ رابطه ای در هیچ بازه زمانی نمی تواند کامل و بی عیب و نقص باشد. با اینحال اگر بتوانید از لحاظ احساسی، فیزیکی و عاشقی با فرد مقابل رابطه داشته باشید قادر خواهید بود رابطه خوبی ایجاد کنید.

اگر به دنبال ایجاد یک رابطه سالم هستید نکاتی که در ادامه بیان می شود را به دقت مطالعه کنید:


 1. با صبر و حوصله ارتباط برقرار کنید:

برقراری ارتباط یکی از مواد اصلی و ضروری برای داشتن یک رابطه عالی است. متاسفانه، متخصصان دریافته اند که بیشتر زوج ها نمی دانند چگونه باید با هم رابطه برقرار کنند یا حتی اصلا نحوه برقراری ارتباط را نمی دانند.

زوج های سالم عشقشان را برای همدیگر صرف می کنند. آن ها زمانی را برای بحث کردن درباره احساسات صرف می نمایند و همسران خودشان را در موقعیت های دشوار رها نمی کنند.

زمانی که شما به ایجاد حدس و گمان می پردازید و انتظار دارید طرف مقابل احساساتتان را درک کند رابطه دچار مشکل می شود.

در این شرایط انتظارات طرف مقابل بر آورده نمی شود و همین امر موجب می گردد رابطه زیر سوال برود. زوج هایی که رابطه سالمی با هم دارند حتی در مورد موضوعات چالش برانگیز با هم بحث می کنند و ممکن است با هم توافق نظر هم نداشته باشند. آن ها به خوبی می دانند که همیشه قرار نیست نظرات موافقی با هم داشته باشند. آن ها به نظرات و عقاید هم احترام می گذارند.

چنین افرادی به راحتی و با صداقت کامل درباره رابطه جنسی شان صحبت می کنند. زمانی که زوج ها همه مواردی که از هم انتظار دارند را بیان می کنند می توانند مواردی که برای یکدیگر لذت بخش است و مواردی که برایشان دوست داشتنی نیست را بیابند. در چنین شرایطی آن ها می توانند رابطه جنسی بهتری داشته باشند و به رابطه قدرتمندتری دست پیدا کنند.

برخی از زوج ها پا را فراتر از این موضوع می گذارند و حتی به دنبال جلسات مشاوره ای هم می روند. بیمه شما ممکن است چند جلسه مشاوره در سال را پوشش دهد. پس اگر به خاطر مشاوره به بیمه هزینه می پردازید بهتر است از این فرصت به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

هزینه جلسات مشاوره ممکن است از دکتری به دکتر دیگر متفاوت باشد و این موضوع به جایی که زندگی می کنید بستگی خواهد داشت.

همچنین بخوانید: چگونه یک رابطه عالی داشته باشیم؟

 1. مصالحه کنید:

هر رابطه ای ممکن است به خاطر درگیری و کشمکش دچار مشکل شود. این درگیری و کشمکش نیست که بر روی رابطه شما تاثیر می گذارد بلکه نحوه مدیریت این مشکلات است که زندگی شما را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

عنصر ضروری که در این شرایط باید مدنظر داشته باشید این است که باید با هم مصالحه کنید. نمی توانید همیشه بگویید حق با شماست و نباید همیشه به دنبال یافتن پاسخ باشید. ذهن تان را باز کنید و با همسرتان مصالحه نمایید.

همچنین بخوانید: نحوه رفتار با همسر بی اعتماد

 1. هر از چندگاهی از همسرتان قدردانی کنید:

بیشتر اوقات زوجین از یک الگوی همیشگی پیروی می کنند و نمی دانند کارهایی که همسرشان برایشان انجام می دهد بسیار ارزشمند است و نیاز به قدردانی و تشکر دارد. به همه موارد کوچکی که همسرتان انجام می دهد خوب فکر کنید و از آن ها سپاسگزاری نمایید.

قدردانی یک انگیزه دهنده عالی برای همسرتان است و می تواند احساسات مثبت بسیار زیادی در رابطه ایجاد کند. زمانی که آگاهانه بر روی قدردانی و تحسین کار می کنید، بیشتر از قبل بر روی نکات مثبتی که همسرتان دارد تمرکز می نمایید و بر روی نکات منفی چشم می پوشید.

همین امر باعث می شود رابطه شادتری داشته باشید.

همچنین بخوانید: چگونه از همسرمان تشکر کنیم؟

 1. همیشه به همدیگر احترام بگذارید:

اگر هر دوی شما به هم احترام بگذارید رابطه بسیار خوب و سازنده ای خواهید داشت. احترام گذاشتن به طرف مقابل اشکال مختلفی دارد. به عنوان مثال باید احساسات ، عقاید، ایده ها و نظرات همدیگر را درک کنید و به هم اعتماد داشته باشید. در مقابل ، موارد متعددی می تواند احترام را در رابطه شما نابود کند. برخی از این موارد عبارت است از:

 • بدگویی کردن از همسر به دوستان و اعضای خانواده
 • تهدید به ترک رابطه
 • استفاده از توهین و فحش

 1. فضای شخصی برای همدیگر قائل شوید:

اگر برای همدیگر فضای شخصی قائل شوید می توانید رابطه سالم و سازنده ای داشته باشید.

اجازه دهید همسرتان زمانی را با دوستان و اعضای خانواده اش سپری کند و به سرگرمی ها و تمایلات خود بپردازد. اینکار به شما و همسرتان کمک می کند نه تنها هویت اصلی و جداگانه خود را حفظ کنید بلکه باعث ایجاد رابطه سالمی می شود.

شما نمی توانید همه اوقات خود را در کنار همدیگر سپری کنید. اینکار نه تنها حس خوبی در رابطه ایجاد نمی کند بلکه باعث ایجاد وابستگی ناسالمی می شود.


 1. مثل کوه پشت هم باشید:

همه ما انسان ها در زندگی خود روزهای بدی را تجربه می کنیم. زمانی که همسرتان یک چالش شخصی را تجربه می کند شما باید مثل کوه پشتش باشید. پشتیبانی و حمایت شما در این شرایط می تواند برای او بسیار ارزشمند باشد.

اصلا مهم نیست چقدر فرد مستقلی در زندگی هستید. به خودتان یاد بدهید در روزهای سخت زندگی کنار همسرتان باشید و از او پشتیبانی کنید. اگر در روزهای سخت کنار هم باشید و به هم کمک کنید رابطه قوی تر و نزدیک تری با هم خواهید داشت.


couple

داشتن زندگی شاد زناشویی

 1. مسئول شادی خود باشید:

گاهی از اوقات زوج ها انتظارات غیر منطقی و زیادی از همدیگر دارند. افرادی که هرگز شاد نیستند انتظار دارند همسرشان این شادی را در رابطه تزریق کند.

افرادی که هرگز اعتماد به نفس ندارند انتظار دارند بعد از ازدواج همسرشان این اعتماد به نفس را به او بدهد.

افرادی که هرگز برای خودشان ارزشی قائل نشده اند انتظار دارند همسرشان این ارزش را برایشان فراهم آورد.

متاسفانه چنین دیدگاهی می تواند به نا امیدی و نارضایتی بیانجامد. بله باید انتظار داشته باشید همسرتان رفتار خوبی با شما داشته باشد اما نمی توانید از او انتظار داشته باشید مسئول شادی همیشگی تان باشد و به ایجاد ارزش در شما بپردازد.

اینکار تنها بر عهده خودتان است . پس انتظارات غیر واقعی نداشته باشید.


 1. اطلاعات بیشتری در مورد همدیگر به دست آورید:

همسر شما واقعا چه کسی است؟ چه چیزی او را خوشحال می کند؟ اهداف و رویاهایی که در سر دارد چیست؟ شاید بخواهید از نظرات خودتان برای برطرف کردن نیازهای او استفاده کنید اما باید به دنبال شناخت دقیق او باشید و بدانید چه چیزی او را خوشحال می کند و از چه چیزهایی متنفر است.

به خاطر داشته باشید که انچه او می خواهد ممکن است برای شما معنایی نداشته باشد. پس همه احساساتش را درک کنید.

همچنین بخوانید: رازهای زندگی زناشویی بهتر

 1. یاد بگیرید احساسات همسر خود را تایید کنید:

تایید کردن همسرتان می تواند امنیت احساسی و عاطفی رابطه تان را افزایش دهد. وجود این امنیت یکی از موارد ضروری تشکیل دهنده رابطه سالم محسوب می شود.

به حرف های او بدون فوریت تجزیه و تحلیل کردن، برطرف نمودن یا حل کردن چیزی خوب گوش کنید. حتی زمانی که دیدگاه ها و نظرات همسر خود را درک نمی کنید باز هم باید به حرف هایش گوش دهید. بی قید و شرط احساساتش را تایید کنید.

در این شرایط به او کمک می کند احساس امنیت داشته باشد و به این فکر کند که در شرایط دشوار تنها نیست. هیچ احساسی غیر نامعتبر نیست.


چگونه یک زندگی خوب زناشویی داشته باشیم؟

چگونه یک زندگی خوب زناشویی داشته باشیم؟

 1. با هم دیگر در مورد چالش های روزتان صحبت کنید:

در انتهای یک روز طولانی وقتی همسرتان وارد خانه می شود اولین سوالی که از او می پرسید این است که روزش را چگونه گذرانده است. در این شرایط او ممکن است پاسخ دهد: خوب بود ، روز تو چطور بود؟

چنین سوالاتی ممکن است نتواند رابطه بین شما و همسرتان را بهبود ببخشد. در عوض می کنید از او بپرسید بخش چالش برانگیز روزت چه چیزی بود. در این شرایط می توانید بینش های شگفت انگیزی از طرفش دریافت کنید. سعی کنید متخصص همسر خود باشید و راه آسان تری برای شاد کردنش بیابید.


سخن نهایی:

در نهایت اگر می خواهید رابطه عالی بسازید باید احساس خوبی در مورد خودتان در وجود طرف مقابل ایجاد کنید. زمان هایی که همسرتان با شما سپری می کند باید باعث ارامشش شود، او را هیجان زده نماید و انرژی درونی اش را دو چندان کند.

راز داشتن یک رابطه خوب و ماندگار این است که مطمئن شوید زمان های خوب رابطه تان خیلی بیشتر از دعواها و بحث هاست.

نباید رابطه تان را همانند شغل دوم ببینید بلکه باید آن را منبع شادی، سرگرمی و راحتی بدانید. باید سعی کنید بعد از یک روز طولانی همدیگر را خوشحال کنید و باعث ارامش هم شوید.

رابطه خود را دیگران مقایسه نکنید. خانه ، شغل، تعطیلات و سایر موارد زندگی دیگران به خودشان مربوط است. همیشه همه چیز آنگونه که در ظاهر می بینید نیست پس به فکر رابطه خودتان باشید.


نظر خود را بیان کنید