انشا درباره ایران

جدیدترین نمونه‌ها از انشا درباره ایران، انشا درباره ایران سرزمین من، انشا درباره کشورم ایران و … را در این مطلب از آلامتو بخوانید.

انشا درباره ایران

نوشتن انشا یکی از تمرین‌های خوب برای ارتقاء مهارت نوشتاری است. برخی از موضوعات جذابیت بیشتری برای نوشتن دارند، از جمله انشاء درباره ایران. ما در این مطلب از آلامتو تعدادی انشا درباره ایران برای پایه‌های مختلف تحصیلی تهیه کردیم. شما می‌توانید از این نمونه های انشا الهام گرفته و به بازنویسی انشای شخصی خود بپردازید.

انشا درباره ایران وطن من

ایران وطن من است زیرا در آن به دنیا آمدم و در اینجا بزرگ شدم. وطن من دارای سابقه تاریخی پرافتخاری است و دلاوران زیادی برای حفاظت از آن جنگیده‌اند و برای آن افتخار آفرینی کردند. از جمله پادشاهان ایران باستان مثل کوروش بزرگ تا پهلوانانی مثل تختی، شهیدان جنگ تحمیلی و دانشمندان تلاش زیادی کردند تا ایران سرافراز بماند. وظیفه من به عنوان دانش آموزان این که برای پیشرفت و سربلندی ایران وطن من خوب درس بخوانم. ایران از زیباترین کشورهای جهان است، که مردمی بسیار مهربان و مهمان نواز، طبیعت زیبا و داشمندانی با شهرت جهانی دارد. از مهمترین اماکن تاریخی و فرهنگی ایران می‌توان مقبره کوروش، تخت جمشید، آرامگاه فردوسی و … اشاره کرد.

نتیجه: وطن من ایران کشوری چهار فصل است که در هر فصل گوشه‌ای از آن تماشایی ‌می‌شود. مردم همه شهرهای ایران افرادی صبور و نجیب هستند که با وجود همه سختی‌ها پاسدار خاک کشورند.

همچنین بخوانید: انشا در مورد صرفه جویی در مصرف گاز

انشا درباره ایران قوی

من یک ایرانی هستم و ایران را کشوری قوی می‌دانم. سرزمین ما ایران از قدیمی ترین جوامع بشری است؛ کشوری چهار فصل که هر گوشه از آب و هوا و محصولات مخصوص خود را دارد. منابع طبیعی، تاریخی و فرهنگی، آن را تبدیل به گنجی در خاورمیانه کرده است. پس ما باید همه تلاش خود را برای حفظ یک ایران قوی به کار ببریم.

اما ایران قوی چه ویژگی‌هایی دارد و چرا ما می‌توانم کشور خود را به عنوان کشوری قوی بدانیم. یکی از دلایل داشتن فرهنگی و تاریخی پر افتخار است که در تمام دوران ها به ایستادگی در مقابل مستکبران و زورگویان شهرت داشته است.

وجود جوانانی با استعداد و هوش سرشار که همواره در عرصه های علمی در سطح جهانی مطرح بوده اند نیز گواه دیگری است بر ایران قوی. در کنار همه اینها اتحادی که بین اقوام مختلف وجود دارد این کشور را تبدیل به یک ایران قوی کرده است که هیچ دشمنی شجاعت دست درازی به خاک آن را ندارد. اسرائیل و آمریکا با آن قدرت نمایی های دروغین از ایران و ایرانی هراس دارند.

با وجود هر محدودیتی که بر این سرزمین وارد می‌کنند، باعث قوی تر شدن آن و تلاش نخبگان برای دست یابی فن آوری های تازه تر می‌شوند. ما هر روز در زمینه‌های پزشکی، مهندسی، صنایع و غیره پیشرفت می‌کنیم. من هم به عنوان یک دانش آموز همه تلاش خود را برای ساخت ایرانی سربلند و آزاد و در عین حال قوی می‌کنم.

انشا درباره ایران سرزمین من

ایران سرزمین من است و سرزمین هرکس درست مانند شناسنامه او است که در هر گوشه ای از جهان همراه اوست. هر کجای دنیا که باشم من را به نام سرزمینم می‌شناسند.

ایران سرزمین من میراثی است که از اجدادم به من رسیده است. این آب و خاک فارق از هر دین و مسلک، خانه من است و تا ابد نیز باقی می‌ماند. دفاع از این سرزمین بر من واجب است و باید در راه امنیت و پیشرفت آن قدم بردارم. تا به امروز جان های ارزشمندی برای حفاظت از این کشور فدا شده اند و این ایثار ستودنی است.

بیرون از مرزهای این سرزمین همه با من غریبه هستند اما درون این مرز و بوم مردم از هر قوم و قبیله‌ای که باشند، به هر زبان که سخن بگویند، مانند خواهران و بردرانم هستند و عشق به آنها در جان من جاری است. به همین علت است که می‌خواهم در راه آزادی و آزادگی ایران و ایرانی قدم بردارم تا همه در کنار هم شاد و خوشحال زندگی کنیم. در حقیقت شادی حق این مردمی است که همیشه جان بر کف بوده اند. حتی جنگ سخت نیز باعث نشد آنها دست از تلاش برای آبادانی ایران زمین بردارند. هیچ یک از ما مردم ایران اجازه نخواهیم داد دست بیگانه‌ای به این سرزمین برسد یا حتی نیت تکه تکه کردن آن را در سر داشته باشد.

در حقیقت روز شادی مردم سرزمین ایران روزی است که امنیت در شرق و غرب آن برپا باشد و همه در آن خوشبخت زندگی کنند.

همچنین بخوانید: انشا در مورد حضرت فاطمه

انشا درباره پرچم ایران

انشا درباره پرچم ایران

همه کشورهای جهان دارای پرچم هستند. پرچم را می‌توان نماد یک کشور دانست. پرچم هر کشور برای مردم آن مقدس است. پرچم ایران نیز مورد احترام همه مردم است. رایج است که در مناسبت‌های خاص پرچم را به احتزاز در می‌آورند و به آن ادای احترام می‌کنند. پرچم هر کشور از رنگ‌های مشخص تشکیل شده است. پرچم ایران از زیباترین پرچم‌ها است و از سه رنگ تشکیل شده است. رنگ سبز، سفید و قرمر که کلمه “الله” در میان آن نقش بسته است.

هر رنگ معنا و مفهوم خاصی دارد. رنگ سبز نشان دهنده آبادانی است و خبر از توسعه ایران است. رنگ سفید پرچم بیانگر صلح طلبی مردم ایران می‌دهد. ملت ایران دارای آیینی است که در آن صلح را برای همه مردم دنیا می‌خواهد. رنگ قرمز پرچم نیز نماد قدرت ایرانیان برای دفاع از این مرز و بوم و آرمان‌های آن است.

در این میان کلمه “الله” اشاره به یکتا پرستی ایرانیان دارد و اسلام را دین کشور معرفی می‌کند. کلمه “لا اله الا اله” نیز در ترکیب پرچم دیده می‌شود. در واقع این عبارت به شکل واژه الله ترسیم شده است.

آخرین بخش از پرچم نیز شعار الله اکبر است که در دو خط به تعداد یازده مرتبه آمده است که به نشانه بیست و دوم بهمن به نقش پرچم اضافه شده است.

نتیجه: به خاطر تمام این نمادها و معانی ارزشمند است که با هر بار نگاه کردن به پرچم بیشتر زیبایی و عظمت آن پی می‌برم. هر بار که به هر علتی افراشتگی پرچ ایران را می‌بینم با غرور سر بلند می‌کنم و به یاد می‌آورم همه کسانی را که برای حفظ آن از جان خود گذشتند.

انشا درباره فرهنگ ایران

فرهنگ ایران با قدمت بیش از سه هزار سال گذشته دوران پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. می‌توانیم فرهنگ ایران را یکی از غنی‌ترین فرهنگ های جهان نام ببریم. این فرهنگ در اقلیم های مختلف متفاوت است و از تنوع بالایی برخوردار است. در واقع هر اقلیم فرهنگ و تاریخ ویژه خود را نیز دارد که تا حدی به جغرافیای آن نیز وابسته است.

آداب و رسوم، جشن‌ها، روش صحبت کردن و حتی فرهنگ غذایی مردم یک سرزمین فرهنگ آن را تشکیل می‌دهند. فرهنگ از درون هر جامعه سرچشمه می‌گیرد و سینه به سینه از نسلی به نسلی بعد منتقل می‌شود. فرهنگ در رفتار اقوام یک سرزمین، دین و آیین، افسانه و داستان‌های عامیانه، موسیقی‌های محلی، صنایع دستی و برخی از هنجارهای خاص قومی ظاهر می‌شود. فرهنگ ایران مانند فرهنگ سایر کشورها در حال تغییر است و بنا به نیازهای هر جامعه تغییراتی در آن شکل می‌گیرد. اما هویت و اصول بنیادین آن باید حفظ شوند.

این فرهنگ ایران عزیز ما است که جوهره وجود ما را شکل می‌دهد. ما هر چه قدر از آن دور شویم، از پیشنیه ارزشمند و پر افتخار خود دور خواهیم شد.

نتیجه: باید یادمان باشد یکی از بزرگترین وظایف ما به عنوان دانش آموز این است که در حفظ فرهنگ اصیل خود تلاش کنیم و به جای رفتن به سمت فرهنگ در حال انحطاط غرب، گوشه و کنار فرهنگ اصیل و غنی خود را بیشتر بشناسیم و آن را برای آیندگان حفظ کنیم.

همچنین بخوانید: انشا در مورد موسیقی

انشا درباره کشورم ایران

انشا درباره کشورم ایران

ایران به معنای سرزمین آریایی ها است. پیشینه تاریخی ایران به لطف بقایای پیش از تاریخ که در فلات ایران یافت شده است. اطلاعاتی وجود دارد که نشان می دهد آثاری از سکونتگاه ها حتی به قبل از تمدن های بین النهرین باز می گردد.

به لحاظ جغرافیایی توده زمین بزرگ ایران که در نقطه محوری بین خاورمیانه و آسیای مرکزی قرار دارد، مرزهای زیادی را با کشورهای همسایه خود ایجاد می کند. ایران از غرب با عراق و ترکیه مرز مشترک دارد: ارمنستان، آذربایجان و ترکمنستان در شمال و افغانستان و پاکستان در شرق. ایران همچنین در خلیج فارس و دریای خزر هم دارای مرز مشترک با چند کشور است.

ایران را سرزمینی کوهستانی با دو کویر نمک بزرگ توصیف می کنند و بلندترین نقطه آن کوه دماوند با ارتفاع 18400 پا است. سطح دریا پایین ترین نقطه ایران را نشان می دهد. در ایران هر سال چهار فصل وجود دارد که بهار و پاییز معتدل است. بارش شدید برف در مناطق کوهستانی کشور وجود دارد.

ایرانی ها مردمی با فرهنگ‌ها و آداب رسوم مختلف تحت تأثیر جغرافیای خود بوده اند، اگر چه همه خود را یک ملت می‌دانند اما ریشه‌های متفاوتی دارند از جمله ترک، عرب، کورد و … بیشتر جمعیت ایرانی‌ها را مردم فارسی زبان تشکیل داند و پس از آن آذری ها و کوردها.

از نظر آیین و مذهب می‌توان ایران را به دوران پیش از ورود و پس از ورود اسلام تقسیم کرد. در ابتدا دین اغلب مردم ایران زرتشت بود. می دانیم که دین زرتشتی که یکی از ریشه دارترین ادیان تاریخ ایران است و نیز اوستا کتاب مقدس زرتشتیان است. آیین زرتشت، یکی از نخستین ادیان توحیدی در تاریخ است. پس از آن با ورود اعراب به ایران و ترویج اسلام، دین اکثریت مردم ایران اسلام شد.

همانطور که می توانید تصور کنید، 90 درصد جمعیت ایران را مسلمانان شیعه، 8 درصد را مسلمانان سنی و 2 درصد باقیمانده را افراد متعلق به سایر مذاهب تشکیل می دهند.

از لحاظ نوع تغذیه غذاهای ایرانی بسیار نزدیک به غذاهای ترکی است. کباب هایی که با کره برنج، دوغ نعناع و فرهنگ معمول چای سرو می شود، کاملاً مشابه هستند. ایران فرهنگ آشپزی بسیار غنی دارد. به همین دلیل در غذاهای ایرانی با غذاهای خیلی سبک مواجه نمی شوید. ملزومات خاص ترین و معروف ترین غذاهای ایرانی معمولاً شامل انواع ادویه‌ها، حبوبات مانند برنج، بلغور و گوشت هستند. به عنوان مثال هل و زعفران پر مصرف ترین ادویه ها هستند.

نتیجه: کشورم ایران سرزمینی است پهناور که شمال و جنوب به آبی نیلگون ختم می‌شود و از شرق و غرب به کوهستان‌ها. ایران خیلی پیش از آنکه بسیاری از کشورها بویی از تمدن برده باشند، به عنوان سرزمینی با مدرمانی متمدن شناخته می‌شد. این سرزمین چهار فصل که برکت در هر گوشه آن جاری است بهترین مکان برای مردمی است که از ابتدا رسم یکتا پرستی داشتند.

همچنین بخوانید: انشا در مورد آلودگی هوا و داشتن هوای پاک

سخن آخر

نوشتن انشا تمرینی بسیار جذاب برای بهبود توانایی نوشتاری و حتی سنخنوری است. با تمرین و ممارست می‌توان تبدیل به یک نویسنده خوب شد تا بتوان به آسانی برای موضوعات مختلف انشا نوشت. ما در این مطلب چند نمونه انشا درباره ایران ارائه کردیم تا کلیدی باشد برای آغاز انشای خود شما. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شود.


نظر خود را بیان کنید