صرفه جویی

انشا درباره صرفه جویی

بعضی‌ها فکر می‌کنند، صرفه‌جویی یعنی؛ توی تاریکی بنشینیم و لامپ را روشن نکنیم!

یا دو هفته یک‌بار حمام برویم، تا آب کمتری مصرف شود.

یا مثلا در زمستان‌ها، از سرما قندیل ببندیم و مثل بید بلرزیم ولی بخاری را روشن نکنیم!

بعضی‌ها هم اصلاً باورشان نمی‌شود که بشود صرفه‌جویی کرد.

و می‌گویند: یعنی اگر شیر آب چکه نکند، یا یک لامپ اضافه خاموش شود، دیگر برق نمی‌رود؟

دیگر کمبود آب نداریم؟

ولی راستش: بله اگر حتی 1 لامپ اضافه خاموش شود و انرژی برق هدر نرود، باعث صرفه‌جویی در برق می‌شود و خاموشی و قطع برق کمتر اتفاق می‌افتد.

صرفه‌جویی کار سخت و عجیبی نیست.

اگر ما به اندازه‌ی نیاز و درست از منابع انرژی مثل آب و برق و گاز و… استفاده کنیم، صرفه‌جویی کرده‌ایم.

گفته، استفاده نکردن از نعمت‌های ارزشمندی که خدا در اختیارمان قرار داده، یعنی صرفه‌جویی؟

اتفاقاً صرفه‌جویی یعنی: از نعمت‌های خدادادی خوب و درست و به جا و به اندازه استفاده کنیم و مواظب باشیم حتی ذره‌ای از آن هدر نرود.

به نظر من صرفه‌جویی یعنی: خدایا شکرت که به ما این‌همه نعمت دادی.

پس در اب و برق بهینه مصف کنیم تا نسل های اینده با مشکل مواجه نشوند .


چگونه در مصرف برق صرفه جویی کنیم؟

کاهش استفاده از برق برای نور و روشنایی

۱. اتاق‌هایتان را روشن کنید. وقتی خورشید غروب می‌کند، لامپ یک اتاق مرکزی را روشن کرده و از اعضای خانواده بخواهید که ساعات شب را در این اتاق سپری کنند. روشن کردن فقط یک اتاق صرفه‌جویی بسیار خوبی در نیروی برق خانه خواهد بود.

۲. لامپ‌های برقی را با شمع جایگزین کنید. صرفه‌جویی در انرژی یعنی نگاهی جدید به تسهیلاتی که تا دیروز نادیده می‌گرفتیم پیدا کنیم. نیازی نیست که کلاً دست از استفاده از لامپ‌های الکتریکی بردارید، اما استفاده از شمع در چند شب از هفته صرفه‌جویی عالی در برق مصرفی خانواده خواهد بود. این کار علاوه بر صرفه‌جویی در انرژی و پایین آوردن هزینه‌های خانواده، فضای خانه را از یکنواختی درآورده و محیط را بسیار عاشقانه و صمیمی‌تر می‌کند.

ادامه مقاله: چگونه در مصرف برق صرفه جویی کنیم؟

راههای صرفه جویی اقتصادی در خانه

برای پولدار شدن ابتدا باید وضعیت اقتصادی خود را تثبیت کنید و سپس به فکر کسب درآمد بیشتر و سرمایه گذاری و … باشید اما برای تثبیت وضعیت اقتصادی فعلی‌تان چه راهکارهایی دارید؟

به گزارش آلامتو و به نقل از وبسایت چطور؛ قطره‌ قطره جمع گردد وانگهی دریا شود. کمی اینجا صرفه‌جویی کنید، کمی آنجا و می‌توانید بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید ثروتمندتر از قبل شوید. نکاتی که با شما درمیان می‌گذاریم به شما کمک می‌کنند هزینه‌هایتان را حداقل کنید و آخر ماه‌ها دچار دردسر نشوید. بعضی از آنها برای سلامتی‌تان هم خوب هستند، پس هم در پول صرفه‌جویی می‌کنید و هم در زندگی.

۱. مواد غذایی تازه بخرید

داشتن مقدار زیاد سبزیجات و میوه‌های تازه به چندین دلیل به شدت به بدن شما کمک می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند مصرف هفت وعده میوه و سبزی در روز خیلی بیشتر از پنج بار در روزی که قبلا توصیه می‌شد موثر است. داشتن یک رژیم سالم احتمال نیاز به دکتر رفتن شما را کم می‌کند، در نتیجه هزینه مراجعه به پزشک را نخواهید داشت. یادتان باشد هنوز هم با یک سیب در روز، نیازی به دکتر نخواهید داشت.

ادامه مقاله: راههای صرفه جویی اقتصادی در خانه

راه های صرفه جویی در هزینه های سفر

امسال نیز برنامه سفر سیاحتی تان را به دلیل مسائل مالی کنسل کردید؟ آیا برای داشتن یک سفر خاطره انگیز حتماً باید پول زیادی خرج کنید؟

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ سفر به کشورهای خارجی تقریباً رویای همیشگی اغلب افراد است، اما برای تحقق آن قطعاً نیازمند پول هستید. ولی .. نه خیلی! در واقع، حتی در تعطیلات نیز می‌توان صرفه‌جویی نمود، بدون آنکه ذره‌ایی از لذت‌های خود بکاهید.

می خواهیم برترین نکات صرفه‌جویی در هزینه‌ها، مادامی که قصد سیاحت در جهان را دارید، مورد بررسی قرار دهیم. مطمئن باشید برای سفر لازم نیست یک میلیاردر باشید.

  1. آپارتمان اجاره کنید یا به جای آن در یک هتل اقامت نمائید

چنانچه در یکی از هتل‌های کسل‌کننده‌ی شهر اقامت نمائید، از فضای شهر غافل می‌شوید. در واقع، بخش اصلی بسیاری از مکان‌های گردشگری در جوار مناطقی است که بومی‌ها زندگی و کار می‌کنند.

بنابراین اجاره‌ی یک آپارتمان به جای رزرو هتل، انتخاب هوشمندانه‌تری است. به ویژه اگر قصد دارید مدت زمان طولانی‌تر در آن شهر اقامت کنید. بدین ترتیب، نه تنها در هزینه‌ها صرفه‌جویی نموده‌اید، بلکه با اجتماع بومیان نیز در هم آمیخته‌اید.

اقامت در خوابگاه‌های اشتراکی نیز یکی دیگر از روش‌های سیاحت به مکان‌های مختلف است، بی‌آنکه هزینه‌ی فراوانی جهت اقامت صرف نموده باشید. با ثبت نام در برخی وب‌سایت ها، هم می‌توانید با افرادی که منزل خود را به صورت رایگان در اختیار دیگران قرار می‌دهند، آشنا ‌شوید، هم می‌توانید منزل خود را با دیگران به اشتراک ‌بگذارید.

ادامه مقاله: راه های صرفه جویی در هزینه های سفر