انشا در مورد آلودگی هوا و داشتن هوای پاک کوتاه و به زبان ساده

انشا در مورد آلودگی هوا و داشتن هوای پاک

همانطور که می دانید امروزه مسئله هوای آلوده یکی از مهم ترین و بروزترین مسائلی است که پرداختن به آن موجبات اهمیت بیشتر به این معضل خطرناک را در نسل حال و آینده فراهم آورده و سبب می گردد تا در صدد محافظت از هوای پاک پیرامون خود برآیند. مسئله هوای آلوده یکی از معضلات زیست محیطی است که مشکلات بسیاری را برای افراد جامعه من جمله کودکان فراهم آورده است. در این مطلب از سایت آلامتو به تهیه و گردآوری چند انشا در مورد آلودگی هوا و داشتن هوای پاک کوتاه و به زبان ساده پرداخته و در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم. همچنین می توانید برای دستیابی به انواع موضوع انشا نیز به سایت آلامتو مراجعه نمایید. امیدواریم مورد توجه و نظر شما سروران گرامی قرار گرفته و موثر واقع گردد. 

انشا در مورد هوای پاک کوتاه

هوای پاک که البته در رابطه با آن شعارهای فراوانی شنیده شده و همچنان به گوش می رسد، مستلزم عبور از آلودگی هواست که در این ایام به خطر و دغدغه بزرگی برای موجودات زنده تبدیل شده است. آلودگی هوا یعنی وجود یک یا چند و یا ترکیبی از آلوده‌ کننده‌ های متفاوت در هوا، به اندازه‌ ای که برای سلامتی انسان ضرر داشته و باعث آسیب دیدن یا از بین رفتن گیاهان و حیوانات گردد.

با پیدایش انقلاب صنعتی در نواحی شهری به ویژه شهرهای بزرگ که از حدود سیصد سال پیش آغاز شد و همچنین با افزایش تعداد شهرهای صنعتی بر شدت و میزان آلودگی هوا افزوده می‌شود و همچنین با تکیه بر مصرف منابع انرژی فسیلی نظیر نفت، زغال، گاز و در نتیجه آزاد شدن مواد ناشی از اشتعال این مواد، فرآورده‌ های زیانبار و مضری تولید می شود که حیات موجودات زنده مخصوصا انسان‌ ها را در معرض خطر قرار می دهد.

البته از اوایل قرن بیستم، با مشاهده اولین آثار آلودگی هوا و پی بردن به ارتباط میان آن با تخریب محیط زیست، برخی از کشورهای صنعتی پیشرفته، تحقیقات خود را در مورد کنترل آلوده کننده های هوا آغاز نموده اند؛ ولیکن متأسفانه در اکثر کشورهای در حال توسعه آن طور که باید به این مسئله نپرداخته و مورد توجه قرار نگرفته است و همچنان شرایط آلودگی هوا در شهرهای صنعتی و بزرگ روز به روز، در حال وخیم شدن است.

به طور کلی آلودگی هوا در اثر چهار عامل اساسی شدت می‌یابد که عمدتاً از اثرات صنعتی شدن شهرها محسوب می‌شوند. نخستین عامل ازدیاد تعداد شهرهای بزرگ و ترویج فرهنگ شهرنشینی است؛ دومین عامل افزایش ترافیک شهری در شهرهای بزرگ است؛ سومین عامل توسعه سریع اقتصاد بوده و چهارمین عامل افزایش مصرف بی رویه انرژی است. البته عمدتا عامل اصلی و اساسی آلودگی هوا در شهرهای ایران افزایش مصرف انرژی است.

در کشور ما ایران روز ۲۹ ماه دی، روز هوای پاک نامگذاری شده است، امید است که به این بهانه برای پاکیزگی هوا کاری بکنیم و با تلاش یکدیگر در جهت فراهم آوردن هوایی پاک و بدون آلودگی که نیاز ضروری همه موجودات است تلاش بیشتری بنماییم.

همچنین بخوانید: انشا در مورد صرفه جویی در مصرف گاز

انشا طنز در مورد آلودگی هوا

از شما چه پنهان من از طرفداران پر و پا قرص هوای آلوده و ناپاک هستم؛ اما ابراز این عقیده در جمع خانواده موجب قرار گرفتن در معرض تف و لعنتشان می شود؛ بنابراین همواره از ابراز این عقیده ناب عاجز مانده ام. مثلا همین هفته پیش تا آمدم برای تعطیلی مدارس و آلودگی هوا خوشحالی کنم، پدرم چنان با پشت دست کوبید بر دهانم که سه بار دور خودم چرخ خورده و در نهایت برای تنبیهات تکمیلی به انباری خانه هدایت گشتم. ولی امیدوارم آلودگی هوا سهمیه‌ بندی شده تا در طی ماه چند روز مدرسه‌ ها تعطیل شوند تا ما دانش آموزان مظلوم کمی زیر بار این حجم از کتاب های سنگین درسی کمر راست کنیم و همینطور مسئولین و معلمین مدارس نیز بیشتر از قبل به مرخصی با حقوق می‌ رفتند و آموزش و پرورش با کاهش هزینه‌ هایش حالی به خود می داد.

بهتر است اصلاً نگران سالمندان و بیماران قلبی نباشید، چرا که به هر حال مرگ حق بوده و شتری است که  در خانه همه می خوابد. آنها اگر در اثر آلودگی هوا نمیرند یا بوسیله خودروهای ناایمن در جاده‌ های خراب و یا به دست زورگیران وحوش خیابانی یا در حوادث هوایی و یا در مراکز درمانی بدون دارو، خواهند مرد. اینگونه است که جمعیت پیر و غیرسالم نیز کم خواهد شد. تازه، هوای آلوده به نفع ورزش و جوانان هم هست.

اگر سازمان ورزش و جوانان چند دستگاه دوچرخه از کشور همیشه فروشنده چین وارد کشور کند هم عموم مردم ورزشکار می‌ شوند و هم جوانان به ویژه آقازاده‌ ها با خودروهای تک سرنشین و مدل بالا و خارجی خود حال یکدیگر را نگرفته و فرهنگ پهلوانی و دوستی در کشور نهادینه خواهد شد. خلاصه که برای افزایش راندمان کار در کشور افزایش آلودگی هوا خیلی مؤثر است؛ چون مسئولین محترم تک شغله، چند شغله حتی شش شغله‌ ها می‌توانند جلسه حل بحران آلودگی هوا تشکیل داده و یکسره برای خود اضافه کاری رد نمایند.

البته بهتر است واحد درسی «رفتار در هوای آلوده» هم در مقاطع پیش‌ دبستانی و دبستان گنجانده شده تا نوگلان دیگر فکر رفتن به پارک در هوای ناپاک را نکنند و اینگونه هزینه‌ های جاری خانواده‌ ها کاهش یافته و آن ها کمتر از گرانی و افزایش نرخ تورم شکایت می کنند. ما از این انشا جالب و طنز گونه نتیجه می‌گیریم که آلودگی هوا زیاد هم بد نبوده و خیلی هم به نفع مردم و حتی حقوق بشر خواهد بود و بهتر است به منظور تشویق جایزه صلح نوبل را به افرادی که در آلوده نمودن هوا نقش دارند؛ بدهند.

همچنین بخوانید: انشا در مورد حضرت فاطمه

انشا در مورد آلودگی هوا و داشتن هوای پاک کوتاه و به زبان ساده

انشا ادبی در مورد آلودگی هوا به زبان ساده

این روزها وقتی برای بیرون رفتن از خانه آماده می‌ شوم صدای مادرم به گوش می رسد که استفاده از ماسک را فراموش نکن. دیگر پیاده روی در پارک ها و خیابان ها به جای حال خوب، حال بد را به ارمغان می آورد. در خیابان های شهر که قدم می‌ زنم و دود اگزوز ماشین‌ ها را می بینم غم و غبار سیاه برب دلم می نشیند. کاش همه ساکنین شهر با هم یک تصمیم جدی برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی می گرفتیم و ماشین های تک سرنشین دیگر در خیابان ها دیده نمی شدند و باز هم کاش هر کداممان تنها یک نهال می‌ کاشتیم تا حال ریه‌ های زمین بهتر شود.

شاید به همین دلیل است که وقتی از شهر و شلوغی آن فاصله می گیریم و به طبیعت پاک و پر از صفای روستا قدم می‌ نهیم، می خواهیم از ته دل فقط نفس بکشیم و از هوای پاک روستا بیشتر و بیشتر بهره ببریم. درختان سر به فلک کشیده که با وزش ملایم نسیم شاخه هایشان را به این طرف و آن طرف روانه می کنند، آسمان آبی خوشرنگ روستا، صدای آرام بخش جویبار و رقص شاخه های گندم در باد، همگی بیانگر هوای پاک و بی نظیر روستاست ولی هیچوقت از خود نپرسیدیم چرا هوای شهر نباید این چنین پاک و دلنواز باشد و اگر روستا و هوای پاکش نبود و آلودگی هوا بیشتر می شد واقعا چه پیش می‌ آمد؟ باید به کجا پناه می‌ بردیم؟ نمی دانم چرا هوای پاک خودمان را آلوده می‌کنیم؟

این سوال ها همیشه به ذهنم می رسد که چگونه بدون توجه به افزایش آلودگی هوا، باز هم کمر به آلوده کردن هرچه بیشتر آن بسته ایم. کسانی که هوا را آلوده می کنند و نسبت به این مسئله مهم بی اهمیت هستند نه تنها به فکر همشهریان خود نیستند بلکه به کودکان و خانواده خود نیز رحم نمی‌ کنند. کاش کمی در پاکسازی این هوای آلوده سهیم باشیم و برای ساختن یک هوای پاک تفکر و تأمل کنیم.

انشا ساده درباره آلودگی هوا

ما آدم ها به نوعی به هم متصل بوده و با هم در ارتباط هستیم، بعضی از ما در کنار هم درس می خوانیم کار و ورزش می کنیم و با آدم ها غریبه حتی متصل هستیم چون به هر حال در یک شهر یا کشور زندگی می کنیم کنار آن ها در خیابان ها راه می رویم و نقطه اشتراکمان این است که زیر یک آسمان نفس می کشیم و از اکسیژن همین هوا تنفس می کنیم. بنابراین چقدر خوب است که از یک آسمان صاف با هوای پاک بهره ببریم نه آسمانی که با دود ماشین هایمان یا با دود کارخانه ها و با بی توجهی ما آلوده و خطرناک شده است.

همیشه می شنویم که “ با ماشین های تک سرنشین به خیابان ها نیایید” و “ وسایل نقلیه عمومی بهترین راه کنترل آلودگی شهر است” ولی متاسفانه هیچکس توجهی نداشته و اهمیتی برای این موضوع مهم قائل نیست. با این که همه در تلاشیم تا خود و خانوادهمان به آرامش و خوشبختی برسیم ولی فراموش کرده ایم که شرط اول آرامش و خوشبختی سلامتی و تندرستی است. آلودگی هوا مشکلات زیادی برای ما درست کرده، باعث شده بیماران قلبی و ریوی در خانه حبس شوند و برای حفظ سلامتی بچه ها و دانش آموزان مدارس تعطیل شود. این روزها چقدر دلم باران می خواهد ولی انگار این آسمان هم با ما سر لج دارد و می گوید خود کرده را تدبیر نیست؛ و ما هم که می دانیم این آسمان خاکستری را خودمان درست کرده ایم.

نمی دانم تا کی می خواهیم به هشدارهای آلودگی هوا بی توجه باشیم شاید وقت آن رسیده که دست به دامن قورباغه درختی شویم که اگر شروع به آواز خواندن کند؛ باران می بارد. بیایید چشمانمان را ببندم و در خیالمان صدایش را بشنویم. قورباغه درختی خواهش می کنم آواز بخوان. ….قورررررررررررر…

همچنین بخوانید: انشا در مورد مادر

انشا کودکانه در مورد هوای پاک و سالم

هوای پاک رمز زندگی سالم و شرط اول عمری مفید و طولانی است. اگر گذرتان به بیمارستان ها بیفتد می بینید که بیماران زیادی برای درمان تنگی نفس و بیماری های قلبی به بیمارستان مراجعه کرده اند. بیمارانی که سلامتیشان به خاطر دود ماشین و کارخانه ها و ماشین های فرسوده به خطر افتاده است. آنان که با خیال فراهم کردن زندگی سالم و مرفه و سالم زمین ها و املاک خود را در روستا ها فروختند و به شهر مهاجرت کردند فکر می کردند به آرزوهای بزرگ و کوچک خود دست می یابند. اما دریغ که همه چیز خود را از دست داده و تنها ریه ای دود گرفته و بیماری های قلبی و سرفه های پشت سر هم نصیبشان شد.

هوای پاک روستا برایشان آرزو شد و زندگی یک قلب و ریه مریض و استرس و افسردگی به آن ها داد، کاش همان روز که می خواستند به شهر بیایند، از شرایط و خطرات شهر آگاهی داشتند. ای کاش می دانستند شهر به آنها چه می دهد و چه چیزهایی را از آن ها می گیرد. زندگی خوب همراه با آسودگی خیال و خوشی را گرفت، ریه  و قلبی سالم را گرفت و به جای آن قلبی ناراحت و دردی مزمن داد. مردمی که کوچه های روستا و درخت های پر برکت آن را، رها کردند و به شهر رفتند سلامتی خود را از دست دادند و هوای آلوده شهر را به ریه فرستادند و اما هیچ کس نمی دانست که با جان و روح خودش چه می کند.

تمام کسانی که خانه و زندگی خود را در هوایاک روستا رها کرده و به شهر آمده اید؛ کاش می دانستید چقدر درختان روستا بی تاب ریه های شما هستند و برایتان اکسیژن خالص مهیا کرده اند. آن ها هوای شما را دارند و هر روز بی تابانه نگران ریه های شما هستند. کاش کمی فکر کنیم و از روزهای باقی مانده عمرمان خوب و سالم استفاده کنیم. کاش زندگی را برداریم و به روستایمان برگردیم و قلب و ریه سالم را از درختان روستا طلب کنیم.

هر سال بسیاری از مردم بر اثر بیماری های قلبی و ریوی از دست می روند، کاش دولت برای مردم شرایطی ایجاد کند که راضی شوند به روستا ها برگردند و اینگونه زندگیشان نجات پیدا کند. هوای پاک و سالم یعنی عقل سالم، ذهن سالم  و روحیه ای بی نظیر.

انشا ادبی درباره آلودگی هوا

پدرم می گوید: قدیم ها وقتی پنجره اتاق را باز می کردیم، چشمانمان را می بستیم و با تمام وجود هوای پاک و تازه را به ریه هایمان قرو می دادیم و اینگونه همه بدنمان پر از هوای پاک و تمیز صبحگاهی می شد و بعد که چشمانمان را باز می کردیم از دیدن یک صبح با طراوت و تمیز لذت می بردیم. می دانم این داستانی است که باورکردنش کمی محال به نظز می رسد، انگار هیچ وقت اینطوری نبوده و ما سال هاست فراموش کرده ایم هوای پاک و تازه به معنای واقعی کلمه چگونه است و نفس کشیدن در آن چه لذتی دارد.

ما دیگر در بیشتر روزهای سال، هر صبح از باز کردن پنجره اتاقمان می ترسیم و از پشت پنجره های بسته با هوای گرفته و آلوده به جای هوای سالم و تازه حسرت را می خوریم و برای خودمان غصه می خوریم. بیماری می گفت: من یک بیمار با نارحتی ریوی هستم و به لطف و کرم هم محله ای ها و همشهری های عزیزم! در طول این سال ها بیماری ام بسیار وخیم تر شده و مجبور شده ام بیشتر اوقات را در خانه سپری کنم.

چرا که آلودگی هوا برای ما که از بیماری های قلبی و ریوی رنج می بریم و همینطور زنان باردار و سالمندان خطرات بسیاری به همراه داشته است و من هربار به خودم می گویم چرا سهم من از زندگی هوای آلوده و بیماری است در حالی که سال های زیادی است که هم خودم و هم خانواده ام، با وسایل نقلیه عمومی رفت و آمد کرده ایم، به فرهنگ درختکاری و محافظت از طبیعت اهمیت داده ایم و به کلیه توصیه ها توجه کرده ایم. و این سوالی است که همواره یک پاسخ بیشتر ندارد: “چون همیشه افرادی هستند که نه تنها به مردم فکر نمی کنند بلکه به کودکان و خانواده خود نیز رحم نمی کنند. و باز  هم متاسفانه!

انشا درباره هوای پاکیزه با مقدمه و نتیجه گیری

مقدمه: همه مردم دنیا در آرزوی داشتن هوای پاک هستند، اما هیچ کس نمی خواهد شهر و شلوغی هایش را ترک کرده و به سوی هوای پاک روستا برود. همه مردم شهر و شلوغی آن را دوست دارند ولی هوای پاک را هم دوست دارند و هیچ کسی حاضر نیست از خواسته هایش در شهر بگذرد.

بدنه: شهرهای بزرگ پر از آلاینده ها، ماشین ها، کارخانه ها و از همه بدتر ماشین های فرسوده ای است که در سطح شهر آزادانه تردد کرده و ایجاد آلودگی می کنند و حسرت تنفس هوای پاک را بر دل مردم می گذارند. بسیاری از مردم شهرنشین زمانی که پا به سن می گذارند و سنشان بالا می رود، در خطر ابتلا به بیماری های تنفسی و قلبی قرار می گیرند. همه این بیماری ها بر اثر استشمام هوای آلوده رخ می دهد و موجب نارسایی ریه و تنگی نفس شده و بیمار برای نفس کشیدن با زحمت و به سختی نفس می کشد. هوای پاک عمر زا افزایش داده و سلامتی قلب و عروق را تضمین می کند. مردمی که در روستاها و دور از شهر و شلوغی آن زندگی می کنند، تنی سالم، عمری طولانی و روحیه ای بسیار شاد دارند. مردمانی مهمان نواز و خوش اخلاق که حتی با یک سفر به شهر دود و هوای ناپاک آزارشان می دهد. مردمی مهربان و خوش قلب که به هیچ وجه از زندگی روستا بر نمی دارند. چرا که هوای سالم روستا باعث سلامتی روح و روان آن ها شده و از استرس و اضطراب و انواع بیماری های روحی و روانی جلوگیری می کند.

نتیجه گیری: هوای پاک باعث سلامتی و صحت قلب، روح و جسم و جان می گردد و مردم اگر فرصت زندگی در روستا را داشته باشند، به طول عمر خود افزوده و در آرامش و آسایش زندگی می کنند.

همچنین بخوانید: انشا در مورد موسیقی

8 انشا در مورد آلودگی هوا و داشتن هوای پاک کوتاه و به زبان ساده

انشا درباره هوای پاک برای دانش آموزان

سالهاست مشاهده آسمان آبی خوشرنگ با ابرهای سفید و زیبا برای مردمی که در شهرهای بزرگی چون تهران زندگی می کنند،  به یک آرزو تبدیل شده است. با شروع فصول سرد سال، هوای آلوده و پر از گرد و غبار در آسمان شهر های بزرگ دیده می شود و ما به جای تنفس در هوای تمیز و پاک ریه های خودمان را با آلودگی های هوا پر می کنیم.

به همین دلیل است که شهر نشین ها مخصوصا کسانی که در شهر های بزرگ و صنعتی ساکن هستند به خوبی می توانند معنای این دو واژه یعنی «هوای پاک» را متوجه شوند و از هر فرصتی استفاده کنند تا از شهر و دغدغه هایش دوری کرده و به جایی که هوای تمیز تری دارد بروند. متاسفانه وجود نیروگاه ها، کارخانه ها و وسایل نقلیه ای فرسوده بوده که از سوخت های غیر استاندارد و فسیلی استفاده می کنند هوای شهرها را آلوده کرده و مردم را درگیر بیماری های بسیاری کرده است.

کاش فراموش نکنیم قدم های کوچکی که هر کدام از ما برای پاک شدن هوا بر می داریم بی تاثیر نیستند، مثلا همین استفاده از وسایل نقلیه عمومی در عوض وسلیه شخصی، صرفه جویی در مصرف بی رویه برق و گاز و همینطور درخت کاری در روند پاکیزه تر شدن هوا بسیار موثر است و البته با تصمیم گیری های صحیح و مدیریت درست و اصولی مسئولین می توان به از بین رفتن آلودگی هوا امیدوار بود.


نظر خود را بیان کنید