انواع مختلف مواد مخدر

با انواع مختلف مواد مخدر آشنا شوید

اخیرا ماده مخدر صنعتی جدیدی به نام فلاکا در غرب رواج یافته که عوارض جانبی شدیدی دارد و احتمالا به زودی راهی کشورهای دیگر نیز خواهد شد. به همین بهانه قصد داریم مروری بر مخدرهای صنعتی داشته باشیم:

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر:گزارش ها نشان می دهند مخدر جدید (flakka) در ایالت فلوریدای آمریکا فراگیر شده، طبق برخی اخبار تایید نشده ایالت های اوهایو و تگزاس نیز گرفتار این روانگردان خطرناک شده اند. از این جهت که ظاهر فلاکا شبیه دانه های کوچک و رنگی داخل گلدان های دکوری است، به آن سنگریزه نیز می گویند. این ماده می تواند از طریق تزریق، بلعیدن و دود کردن استعمال شده و موجب مشکلات رفتاری خطرناک و حتی کشنده گردد.

در هفته گذشته، پلیس مردی را دستگیر کرد که برهنه در یک تقاطع می دوید و فکر می کرد افراد خیالی در حال تعقیب او هستند. بعد از تحقیقات مشخص شد که وی از روانگردان فلاکا استفاده کرده است. در ماه فوریه، پلیس فلوریدا مردی را در دوربین های مدار بسته مشاهده کرد که بر اثر مصرف فلاکا قصد داشت شیشه های مقر مرکزی پلیس را خرد کند. در نهایت، در ماه مارس فردی اهل فلوریدا، پس از استعمال فلاکا با یک فنس فلزی خود را سوراخ سوراخ کرده بود!

اگر این وقایع شما را به یاد اخباری می اندازد که چند سال پیش با شیوع ماده مخدری به نام «نمک حمام» اتفاق افتادند، پر بیراه فکر نکرده اید. فلاکا و نمک حمام از نظر ترکیبات به هم مرتبط اند. در هر دوی این مواد، ترکیبات «آلفا PVP» به کار رفته که یک ماده مخدر شبه آمفتامینی است.

مواد مخدر

ماده آلفا PVP نوعی مخدر و محرک است که موجب بروز احساسات شادی، سرخوشی، و افزایش سطح هوشیاری و تحرک می شود. به علت جدید بودن فلاکا، هنوز دانشمندان مطمئن نیستند این ماده چطور بر مغز تاثیر می گذارد و تا چه حدی اعتیادآور است. به مانند کوکائین و مت (شیشه)، فلاکا یک دوره گذار دارد و پس از اتمام این حالت گذار، احساسات خستگی و افسردگی به سراغ مصرف کننده می آید. این وضعیت منجر می شود افراد دوباره به مصرف روی آورند تا به وضعیت هیجانی پیشین باز گردند.

درست مثل کوکائین و مت، فلاکا اثراتی شیمیایی بر مغز مصرف کنندگان می گذارد و مجبورشان می کند هر بار میزان بیشتری مصرف کنند تا به همان سطح هیجانی و سرخوشی قبلی دست یابند. به این صورت، رفته رفته مصرف بیشتر می شود و ممکن است به اعتیاد و اور دوز بیانجامد.


با دیگر مواد مخدر صنعتی آشنا شوید!

تفاوت های دو نوع مواد اعتیادآور یعنی مواد مخدر سنتی و محرک صنعتی و دلایل گرایش بیشتر جوانان به مواد مخدر صنعتی و شیمیایی، به ویژه شیشه قابل توجه و جالب است. مواد مخدر سنتی مثل تریاک، هروئین و سایر فرآورده های طبیعی، معمولا دارای آثار و عوارض جسمانی زودرس و مشخصی هستند. به طور مثال فرد مصرف کننده به سرعت تکیده و لاغر می شود. لب های سیاه و رنگ پوست تیره، خمیدگی قامت و چهره پژمرده، از دیگر علائم بارز و ظاهری معتادین به مواد مخدر است.

مواد مخدر

اما مصرف کنندگان شیشه، به جز تغییر در اندازه و ابعاد مردمک چشم، زخم های احتمالی در گوشه های کناری زبان و مقدار کمی لاغری، نشانه های جسمی مشخصی ندارند. پرحرفی، پرفعالیتی و پس از آن یاس و افسردگی، جزئی از تغییرات رفتاری مصرف کنندگان است. بروز توهم و اختلالات شناختی و در نتیجه احتمال انجام رفتارهای پرخطر، از عوارض قطعی مصرف شیشه است که در درازمدت نمایان می شود. مصرف مواد مخدر سنتی نیاز به محل و وسائل خاصی دارد، در حالی که مواد صنعتی را می توان در هر محلی و با یک وسیله ساده و قابل حمل و مخفی کردن در جیب مصرف کرد.

مواد مخدر سنتی دارای بوی مخصوص و قابل تشخیص هستند، در حالی که مواد محرک صنعتی غالبا دارای بو نبوده و اطرافیان قادر به تشخیص آن نیستند. از همه بدتر و مهم تر اینکه مواد مخدر سنتی دارای علائم خماری یا محرومیت از مواد هستند؛ به این معنی که معتاد پس از گذشت ۴ تا ۱۲ ساعت از آخرین مصرف دچار علائم ناخوشایندی مثل آب ریزش از چشم و بینی، بی قراری، دردهای عضلانی، مشکلات گوارشی به صورت دل پیچه و اسهال و در نهایت تشنج خواهد شد اما در مورد مصرف شیشه معمولا مدت های طولانی و حتی تا یک ماه پس از آخرین مصرف، علائم محرومیت از مواد یا خماری بروز می کند. به همین دلیل خانواده ها و اطرافیان به ندرت می توانند اعتیاد عزیزان شان به شیشه را تشخیص دهند و در صورت شک کردن، به دلیل عدم آگاهی از نحوه خماری در شیشه تصور می کنند که فرد مورد نظر معتاد نیست چراکه دچار علائم خماری نشده است. در ادامه نگاهی به انواع مختلف مواد صنعتی و خصوصیات آن ها می اندازیم.


کریستال

دى متامفتامین هیدروكلرید یا به زبان عامیانه كریستال یك ماده قدرتمند، اعتیادآور، مخدر محرك و به شكل تركیبى و مصنوعى است. كریستال به شكل بزرگ و شفاف و مانند كریستال هاى واقعى و به رنگ هاى صورتى، آبى و سبز یافت مى شود. این ماده همچنین در خیابان به اسامى «مت»، «تینا» و در بعضى مواقع «آیس» و «شیشه» شناخته شده است. افرادى كه در كارنامه خود به دنبال تنوع هستند رو به این ماده مى آورند. كریستال اغلب به صورت تفریحى براى بالابردن و وسعت دادن به لذات جنسى و در بعضى موارد براى بیدار ماندن مصرف مى شود.

مانند دیگر انواع متامفتامین ها، كریستال معمولاً به شكل هاى سیگارت، بلعیدنى، مایع خوراكى یا تزریقى و در موارد نادر حتى به صورت شیاف مقعدى استعمال مى شود. اثر كریستال هم مانند هر نوع ماده دیگرى در اشخاص مختلف متفاوت و وابسته به عواملى چون سایز، وزن، سلامت فرد، مقدار مصرف، روش استفاده و سابقه مصرف دارد. همچنین عوامل محیطى تاثیر این ماده را در فرد تحت الشعاع قرار مى دهد و اینكه فرد به تنهایى یا در جمع و در مهمانى مواد مصرف كرده باشد مى تواند در این تجربه تاثیر بگذارد. كریستال یا شیشه محرك بسیار قوى است كه فعالیت هاى مركزى سیستم عصبى را سرعت مى دهد. اگرچه گزارش كمى از مرگ و میر ناشى از استعمال مستقیم كریستال شده است ولى باید این نكته را مورد توجه قرار داد كه این ماده بسیار اعتیادآور و نسبت به دیگر آمفتامین هاى دیگر از نظر اجتماعى، عاطفى، روانى و حتى تحركى آسیب بیشترى به فرد وارد مى كند. استفاده دوز بالاى كریستال مى تواند موجب آسیب مهلك در رگ هاى مغزى و در نهایت مرگ شود. دیگر تاثیرات فیزیكى معمول ناشى از استعمال كریستال شامل موارد زیر اند: خشكى دهان، افزایش سرعت تنفس، سردردهاى طاقت فرسا، حالت تهوع، تعرق بیش از اندازه بدن، سرگیجه، بالارفتن فشارخون، بالارفتن حرارت بدن ، تپش قلب، خشكى، سوزش و ترك لب ها، بزرگ شدن مردمك چشم، سیاهى رفتن چشم، لرزش دست ها و انگشتان. استعمال كریستال روى رفتار شخص نیز تاثیر مى گذارد: افزایش حركت هاى فیزیكى، نوعى حالت سرخوشى ، ناآرامى، اضطراب و دلواپسى، پرخاشگرى، خشونت و رفتار خصمانه، بیخوابى شدید، حمله هاى ناگهانى هراس و اضطراب پارانویا (جنون سوءظن) همراه با توهم، نشاط و دلخوشى بیش از حد، پرچانگى، تكرار حرف ها و كارهاى ساده، تغییر ناگهانى در رفتار و گفتار و اختلال در درك، اختلال و بى نظمى در وظایف كلیه و ریه، بى اشتهایى و در نتیجه سوء تغذیه و كم وزنى مفرط، عوارض قلبى.


کراک

مواد شیمیایی کوکائین هیدروکلورید با نام کراک شناخته می شوند. عده ای از افراد مبتلا به این مواد با انجام عملیات شیمیایی خاصی هیدروکلورید را از این مواد جدا می کنند که این عمل باعث تقویت و شدید اثر این مواد می شود. کراک فرم تقویت شده کوکایین به صورت جامد است و به این دلیل کراک نام گرفته که موقع گرم شدن و استنشاق کردن می شکند. با توجه به این که این ماده به صورت آماده موجود است، افراد معتاد نیازی به تجهیزات شیمیایی برای تقویت این مواد ندارند و می توانند آن ها را به راحتی در بسته هایی اغلب ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلی گرمی خریداری کنند که هر بسته برای ۲ تا ۳ استنشاق کافیست. در دهه ۷۰ میلادی کوکائین ماده بسیار گرانی بود و کمتر استفاده می شد ولی با ابداع کراک ارزان قیمت، توان خرید این ماده آسان شد و عده زیادی از معتادان به سمت این مواد کشیده شدند. عواملی مثل راحتی مصرف و راحتی پنهان کردن این مواد نیز باعث افزایش شدید استفاده از آن ها شد. اداره کل آزمایش قدرت مواد مخدر تخمین زده اند که قدرت کراک ۷۵ تا ۹۰ درصد قوی تر از کوکایین است. در زیر لیستی از تاثیرات جسمی کوکائین ذکر شده است: تغییر در فشار خون ضربان قلب و تنفس، حالت تهوع، استفراغ، اضطراب، تشنج، بیخوابی، بی اشتهایی که باعث سوء تغذیه و کم شدن وزن می شود، عرق سرد، باد کردن و خون ریزی پوسته غشا ماده مخاطی، بی قراری، آسیب به حفره بینی، آسیب به ریه و حمله های قلبی.

به دلیل اینکه کراک فورا وارد مغز می شود شانس ایجاد کما و مرگ بسیار زیاد است. اثر کراک پس از ۵-۷ دقیقه فورا از بین می رود و فرد معتاد می خواهد فشار عصبی را با استفاده بیشتر این مواد از بین ببرد و این چرخه باعث ایجاد اعتیاد مفرط به این مواد می شود.

مواد مخدر


ال اس دی

ال. اس. دی. که نام کامل آن لیزرژیک اسید دی‌اتیل‌آمید می باشد، از مواد توهم‌زاست که در قارچ ارگو وجود دارد. ال. اس. دی. سبب ایجاد اختلال در خلق و خوی فرد می‌شود، شناخت زمان و مکان را مختل، فرد را دچار خوشی بی‌جا، خودستایی، احساس سبکی و بی‌وزنی، هذیان و افسردگی کرده و ممکن است مصرف کننده را به خودکشی و آدم‌کشی بکشاند. با مصرف ال. اس. دی. توهم‌های بینایی و شنوایی دست می‌دهد و اشباح خیالی جای خاصی در ذهن فرد باز می‌کنند. به دلیل خاصیت توهم‌زایی شدید ال.اس.دی باید آن را یکی از مواد بسیار خطرناک تلقی کرد که نسل جوان را در معرض تهدید قرار داده است.


اکستاسی

مواد مخدراکستازی از نوعی آمفی تهیه میگردد و در قالب قرص هایی به اشكال و اندازه های گوناگون گرد، كپسول و مایع موجود است. این ماده توهم زاست و معمولا با نشاسته، پودر تالك و رنگ، كافئین، آمفی تامین و افدرین تركیب گشته و اثر آن ۲۰ دقیقه پس از مصرف ظاهر می گردد. اكستاسی هم محرك است و هم توهم زا. افزایش انرژی و حس خوشی، تشدید اصوات و رنگ ها و احساسات در ذهن فرد، افزایش ضربان قلب، افزایش اعتماد بنفس و خودستایی، احساس تهوع، اضطراب، احساس صمیمیت با دیگران، ساییدن دندان ها به یكدیگر، كاهش اشتها، تعریق، احساس شدید لذت، گرمی و شادی، از اثرات این روانگردان است و مصرف آن شما را به رقصیدن وا می دارد. چون بیشتر در كلوب ها از آن استفاده می گردد و در پی فعالیت شدید مانند رقصیدن، سبب افزایش شدید گرمای بدن می شود و فرد برای رفع تشنگی ممكن است آب فراوان بنوشد كه این خود سبب رقیق شدن بیش از حد خون و از میان رفتن تعادل سدیم خون شده و موجب تورم اعضاء بدن همچون مغز و در نهایت مرگ فرد می شود.


آمفیتامین

به شکل گرد سفید رنگ و یا خاكستری، كپسول یا قرص است و برای آن كه قابل دود كردن گردد آن را كریستالیزه می كنند. نحوه استعمال این مخدر به صورت استنشاق، دود كردن، تزریق و یا حل درون مایعات خوراکی است و اثرات آنی آن مانند هیجان زدگی، اعتماد بنفس بالا، افزایش هوشیاری، ازدیاد انرژی، كاهش اشتها و بی خوابی ۳ الی ۴ ساعت بعد ظاهر می گردد. دركوتاه مدت سبب احساس اضطراب، افسردگی و خستگی پس از استعمال می شود و افزایش ضربان قلب و تنفس، اختلال در دید، خشكی دهان، سرگیجه و خشونت، مرگ ناگهانی و سكته قلبی از جمله اثرات بعدی آن است. استعمال آمفیتامین در دراز مدت سبب توهم، وحشت زدگی، كاهش وزن، آسیب به مغز و حافظه، تشنج و مرگ می گردد.


جی اچ بی

شکل ظاهری آن به صورت مایعی بی رنگ و بی بو داخل بطریهای كوچك ویا بصورت كپسول است و نحوه استعمال اش خوراکی می باشد. مقادیر كم آن اثرات شبیه الكل دارد و مصرف زیادش به مانند اكستاسی عمل می كند. تهوع، خواب آلودگی، احساس گم گشتگی، تشنج و مشكلات تنفسی از خطرات استعمال جی اچ بی اند.


جایگزین های تریاک و حشیش

طبق آخرین نظرسنجی انجام شده توسط معاونت اجتماعی ناجا مهمترین مطالبه مردم از نیروی انتظامی برخورد با مسئله مواد مخدر و معتادین در سطح جامعه است.

مواد مخدر و مصرف آن معضلی اجتماعی است که جامعه را به سوی بزهکاری سوق می‌دهد و خانواده‌های زیادی به‌خاطر همین مشکلات و آسیب‌های اجتماعی متلاشی شده‌اند.

اعتیاد یک غده سرطانی است که اگر به موقع شناسایی شود می‌توان آن را ریشه‌کن کرد به همین سبب سرهنگ علی بیات تجربیات خود در زمینه موادمخدر و مصرف کنندگان آن که در طول 25 سال خدمت در حوزه مواد مخدر برای پیشگیری از این آسیب جدی طی را در مصاحبه‌ای در اختیار ما گذاشت.

فارس: موادمخدر از کجا به‌ وجود آمده است؟

سرهنگ بیات: بوته خشخاش قبل از قرن پنجم میلادی توسط سومری ها مورد شناسایی و به واسطه کشورهای سلطه گر در جنگ‌ها بین سربازان خسته از جنگ به عنوان داروی آرام بخش و سپس به درون کاخ درباریان و پادشاهان و با حیله و نیرنگ به کانون گرم خانواده‌ها تحت عنوان داروی مسکن و درمان امراض رواج پیدا کرد و امروزه با تغییر دادن نوع آن به اصطلاح تنوع دادن به مواد مخدرهای سنتی به صنعتی روز به روز رواج بیشتری پیدا کرده است.

هم اکنون پس از چندین قرن اعتیاد چنان آرام و بی صدا بر جسم و جان افراد و مصرف کننده آن مستولی گشته که هیچ فرد معتادی شروع و آغاز اعتیاد خودش را به یاد نمی آورد و نمی داند چگونه معتاد شده است.

برای مثال با یک رفت و آمد خیلی ساده با دوستان ناباب، شرکت در یک شب نشینی، شرکت در یک جلسه مهمانی و یک شب نشینی عادی و ساده فرد در این منجلاب غرق می‌شود.

از آنجائی که اعتیاد موجب تباهی میلیون‌ها مغز فعال و متفکر شده است و این افراد سرمایه های آینده جامعه بشری به شمار می‌روند توچه به مقابله با مصرف آن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

فارس: مهمترین اثر اعتیاد بر جامعه چیست؟

سرهنگ بیات: اعتیاد جامعه را به سوی بزهکاری سوق می‌دهد و خانواده‌های زیادی بخاطر همین مشکلات و آسیب‌های اجتماعی متلاشی شدند.

در حال حاضر نیز بزرگترین دغدغه جامعه محسوب می‌شود و بنا به قرائن موجود و وقوعات جرائم این معضل یعنی اعتیاد به ام الجرائم معروف شده است و اکثر جرائم از این بلای خانمان‌سوز نشأت گرفته و ریشه آن بر اثر مصارف انواع مواد مخدر بوده و هست.

آمار کنونی که کاملاً دقیق نیست و بصورت تخمینی اعلام گردیده نشانگر وجود بیش از دو میلیون معتاد رسمی در کشور است که جامعه را روز به روز تهدید می‌کند.

لذا می‌طلبد مسئولین امر چاره اندیشی و در این راستا با تمام توان و تعاملات تمامی دستگاه‌های مسئول به مبارزه جدی همت کنند.

فارس: علائم و نشانه های مصرف انواع مواد مخدر چیست؟

سرهنگ بیات: نشانه‌های مصرف انواع مواد مخدر در سه مرحله بروز می‌کند، مرحله اول که فرد تازه مبتلا می‌گردد بسیار مهربان و خوش اخلاق است و به صورت پی در پی در جلوی آینه ظاهر می‌گردد و قیافه خود را برانداز می‌کند دوست دارد به‌خاطر اینکه مبادا کسی از اعضاء خانواده از قیافه ظاهری او چیزی متوجه و مشکوک شوند سعی در استحمام پی در پی می‌کند.

اقدام به بلوف زدن و پر حرفی می‌کند و اجازه صحبت به دیگران را نمی‌دهد، دوست دارد همیشه او سخنگوی مجلس باشد و به گونه‌ای عادی خود را جلوه می‌دهد که در نظر دیگران کسی متوجه اعتیاد او نشود.

فرد سعی دارد پی در پی صورت خود را اصلاح کند و به گونه‌ای خودش را همیشه شاداب جلوه دهد، از خطاهای خانواده خود و دیگران گذشت و صرف نظر می‌کند و در اوقات نامنظم از منزل خارج می‌گردد.

در نوشیدنی چای غلیظ تمایل زیادی دارد، اکثر اوقات خواب آلود و کبودی لبها بروز می‌کند و به مرور زمان مردمک چشم وی تنگ می‌گردد.

در مرحله دوم که اعتیاد فرد در نیمه ابتدایی و نسبتاً پیشرفته است فرد از نظر جثه روز به روز لاغرتر و ضعیف‌تر می‌گردد و اطراف چشم وی دچار کبودی و تیره می‌شود.

در رنگ پوست و صورت وی تغییراتی ایجاد می‌گردد و همانطور که در مرحله اول اشاره شد معتاد خوش اخلاق و مهربان است در این مرحله فردی عصبانی و بدخلق می‌گردد و زمانیکه اقدام به راه رفتن می‌کند تقریباً حالت خمیدگی به خود می‌گیرد.

رفت‌و آمدهای وی مکرر و در روی لب‌ها و دست‌های وی علائم سوختگی نمایان است و مثل مرحله اول که پی در پی نظافت و استحمام می‌کرد در این مرحله تمایلی به استحمام ندارد و دوست دارد از خانواده‌اش فاصله بگیرد.

گاهاً اگر به پول دسترسی نداشته باشد عمل ارتکاب به جرم و خلاف از او سر می‌زند و نسبت به مسائل مادی و معنوی بی علاقه می‌گردد و صرفاً به فکر برطرف کردن نیاز همیشگی خود یعنی تأمین مواد مصرفی است.

در مرحله پایانی که همان مرحله سوم است و اعتیاد فرد کاملاً پیشرفته می‌شود معتاد قد و قامت خمیده‌ای پیدا می‌کند و از نظر خانواده کاملاً طرد می‌گردد و کارتن خوابی را آغاز میکند و زمانی که از کارتن خوابی خسته می‌گردد بخاطر اینکه رفع خستگی کند با تملق گویی و چاپلوسی سعی دارد رضایت خانواده خود را جلب کند و اعتیاد خود را به بهانه جوئی به دیگران نسبت دهد و به بیماری تمارض کند.

با اینکه معتاد دیگر آن هوش و حواس قبلی را ندارد فردی دروغگو می‌شود. از نظر بهداشت دهان، دندً به صورت شیره در می‌آورند و آن را با نگاری مخصوص و یا خوردن مصرف می‌کنند.

ابتدا فردی که تریاک مصرف می‌کند دچار شعف و خوشبختی شده و حرکاتش آهسته و نرم می شود و در این مرحله فرد معتاد میل زیادی به فعالیت جسمانی دارد و کمتر احساس خستگی می‌کنند.

پس از مدتی عوارض ناشی از آن ظاهر می‌گردد مثلاً احساس نگرانی، بیم و ترس بی خوابی و ناتوانی جسمی و بی‌اشتهایی در فرد معتاد ایجاد می‌گردد و متعاقب آن یبوست، لاغری، ضعف، ناراحتی گوارشی و پوستی نظیر خارش پوست، تنزل فشار خون، شکنندگی عروق، زردی صورت و پوست، لرزیدن دست‌ها و پاها، ناراحتی عصبی، آب ریزش بینی، بی قراری، احساس سردی، اسهال و استفراغ، سردرد و خمیازه به‌دنبال آن بوجود می‌آید.

این گونه معتادان که سال‌های متمادی مصرف تریاک دارند چنانچه خودش بخواهد و اراده کند می‌تواند مجدداً به درون اجتماع و خانواده برگردد و زندگی و تولد تازه‌ای را شروع و خطاهای گذشته را جبران کند.

عوارض و روش‌های مصرف ماده مخدر هروئین

هروئین یکی از مشتقات تریاک است که از 8 کیلوگرم تریاک یک کیلوگرم هروئین با تجزیه و تحلیل موادهای شیمیایی به صورت گرد سفید رنگ در لابراتوارهای گسترده در نقاط مرزی کشورهای افغانستان و پاکستان تولید و عرضه می‌شود.

این ماده مخدر به نام شیطان سفید معروف است که قاچاقچیان به منظور 1- بالا بودن قیمت 2- حمل و جابجایی راحت‌تر 3- نداشتن بو در فصول سال خصوصاً گرما 4- به اصطلاح ایجاد تنوع در نوع مواد‌مخدر 5- جاسازی راحت‌تر و غیره، آن را به بازار مصرف عرضه میکنند که معتادان آن را به روش‌های لوله کاغذی، زرورق سیگار، زدن دماغی، تزریق بوسیله آمپول به اعضای بدن (رگهای دست، گردن) مصرف می‌کنند.

اعتیاد به آن عوارضی همانند مرفین دارد و ماده‌ای است مرگ آور و غیر قابل برگشت که باعث وابستگی مغزی، افسردگی، تغییرات شخصیتی، کاهش علایق و انگیزه‌ها، کاهش احساس مسئولیت، بی خوابی، کاهش وزن، خواب آلودگی، پرخاش گری، عفونت مغزی، بیماری مزمن مثل (ایدز، هپاتیت و …)، تهوع، ناتوانی در تخلیه ادرار، خارش پوست و بیماریهای قلبی عروقی می‌شود که افراد معتاد به این ماده مخدر بندرت قادر به ترک آن می‌باشند و به مرور زمان بر اثر مصرف زیاد رگ‌های بدن فرد معتاد خشک شده و دچار مرگ می‌گردند.

عوارض و روشهای مصرف ماده مخدر مرفین

مرفین یکی دیگر از مشتقات تریاک بوده و آلکالوئیدی است که مخدر و ضد درد است و معمولاً شبیه به پودر سفید و نخودی رنگ است که مورد استعمال معتادان کمتر قرار می‌گیرد و بیشتر مصارف دارویی دارد و در بیمارستانها با نظارت کامل پس از تجزیه و تحلیل به‌صورت محلول در آمده و بصورت آمپول برای تسکین دردها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصارف آن بسیار خطرناک و پس از مدتی منجر به مسمومیت مزمن فرد می‌شود.

این مسمومیت به صورت اختلالات جسمی و روانی ظاهر می‌شود، نظیر لاغری، رنگ پریدگی چهره، بی‌اشتهایی، لرزش انگشتان، تپش قلب، کم خوابی، کاهش تمایلات جنسی و غیره می‌گردد و معتادان اگر چنانچه دسترسی به این آمپولها داشته باشند تمایل مصرف دارند و مثل هروئین در آنها اثر خواهد داشت و داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها به هیچ وجه مجاز به فروش آن نبوده و کاملاً با نظارت و کنترل ریاست بیمارستان و حراست آن و دیگر مسئولین مربوط انجام می‌شود.

عوارض و روشهای مصرف ماده مخدر حشیش

یکی دیگر از انواع مواد مخدر حشیش است که از بوته شاه‌دانه مؤنث بدست می‌آید. ماده‌ای است حنایی رنگ مایل به سبز که شیره آن را از بوته‌های شاهدانه می گیرند و بصورت فشرده و تخته‌ای بسته بندی و به بازار مصرف عرضه می‌کنند.

معتادانی که از این مواد استفاده می‌کنند افرادی هستند تقریباً افسرده که به جهت خروج از افسردگی و قرار گرفتن در حالات خوش اما زودگذر به مصرف این ماده خطرناک گرایش پیدا می‌کنند و کسانی که سیگاری هستند بیشتر مصرف حشیش دارند زیرا یکی از ابزار استعمال حشیش  و خرد کردن و ریختن آن در داخل توتون سیگار است.

عوارضی که می‌تواند بواسطه مصرف حشیش در افراد بوجود آید اختلال حافظه است که فرد مبتلا به آن بسیار کم حافظه می‌شود.

دیگر عوارض آن بی توجهی به اطرافیان، تغییر رنگ در لب‌ها و تغییر در صدا، تند شدن ضربان قلب، افزایش اشتهای کاذب، بهم خوردن تعادل حرکتی، قرمزی چشم، از بین رفتن سلولهای مغزی، بلند پروازی، بیماری تنفسی، اختلال روانی شدید، انسداد مجاری تنفسی، زیاد را کم دیدن و کم را زیاد دیدن، چرت گویی و صحبت‌های بی محتوا ضمناً افراد باسواد و دانشجویان بدون اطلاع از عوارض و عواقب مصرف آن در راستای مصرف حشیش گرایش دارند که باید اطلاع رسانی و آموزش‌های پیشگیرانه ارائه شود.

عوارض و روش‌های مصرف ماده مخدر کوکائین

دیگر ماده مخدر و خطرناک کوکائین است که این مواد هم جزء مشتقات تریاک نیست و در  کشور کلمبیا از برگ درخت کوک گرفته می‌شود.

برخلاف مرفین قشر مغز را تحریک کرده و سبب هیجان و حتی بی‌خوابی می‌شود، اثر گذاری آن بین 4 تا 6 ساعت است و در این حال فرد احساس سعادت و رضایت خاطر می‌کند.

معمولاً توهمات جانبی سمعی و بصری در فرد بوجود می‌آید و بیشتر از قشر مرفه جامعه مصرف دارد طریقه استعمال آن به‌صورت مالش در پوست صورت، بینی، استنشاق از طریق بینی و یا استعمال بوسیله لوله است و خطرناکترین ماده مخدر است.

مصرف کوکائین مسحور کننده‌ترین، فریبنده‌ترین، مخرب‌ترین و خطرناک‌ترین ماده مخدر است در بازار سیاه شرق اشباع شده و از آمریکا در آمده است، ایجاد کابوس می‌کند که این امر غم و اندوهی فراوان عارض خانواده‌های آمریکایی کرده است.

در حال حاضر کوکائین را در تنقلات، آدامس‌ها و سایر خوردنی‌ها به مصرف می‌رسانند و در مدارس کشورهای اروپایی رواج بسیاری دارد بصورتی که برای مدارس پلیس مدارس گزینش کرده‌اند و اتفاقاتی که اخیراً در کشور آمریکا از قبیل حمله به مدارس و قتل و عام دانش آموزان اتفاق می‌افتد بیشتر بر اثر مصرف این ماده خطرناک است.

کوکائین در کشورهای اروپایی به کراک معروف است ولی در ایران کراک از هروئین فشرده است و مصرف بیش از حد کوکائین جنون ایجاد می‌کند و خودکشی در پی خواهد داشت مثلاً مارادونا که در زمره بهترین ورزشکاران بود به‌علت مصرف کوکائین برای او محافظ گذاشته‌اند و در جمع ورزشکاران رواج زیادی دارد.

یکی از تست‌هایی که روی ورزشکاران انجام می‌دهند دوپینگ است که در مراحل اولیه مصرف انرژیزا و سپس به مرور زمان تخریب آن آغاز می‌گردد.

عوارض و روشهای مصرف کراک

یکی دیگر از مواد مخدرهای بسیار خطرناک که به‌نام کراک یا هروئین فشرده در میان مصرف کنندگان و معتادان رواج دارد ماده‌ای است شیمیایی و دارای مرفین که برخلاف هروئین که پودر است این ماده مخدر فشرده و بصورت خرده‌های کشک است و تأثیر مستقیم آن بر سیستم مغزی بسیار زیاد می‌شود و کسانی که به این ماده مخدر مبتلا می‌گردند برگشت آن به درون جامعه و بهبودی بسیار کم است.

قاچاقچیان بخاطر داشتن سود بالا، سادگی در حمل و نقل آن، نداشتن بوی زیاد و سهولت در مصرف آن مبادرت به عرضه این ماده بسیار خطرناک می‌کنند و حتی در داخل کشور هم توسط سوداگران مرگ درست می‌کنند و در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند و عوارض ناشی از آن عبارتند از زخم‌های زیاد، ایدز، هپاتیت، کاهش وزن و لاغری، تغییر در چهره و رفتار، بی‌غیرتی و بی‌ارادگی و در نهایت خودکشی و مرگ.

در حال حاضر مصرف کراک بیشتر در جوانان کم سن و سال به‌روز کرده به خاطر سادگی در مصرف آن و عدم بوی خاص که بوسیله فندک و لوله و سنجاق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ضمناً معتادان به‌خاطر اینکه مصرف کراک نیاز به جا و مکان ندارد و خیلی سریع از نظر خماری ارضاء می‌گردند بیشتر گرایش به مصرف آن دارند.

عوارض و روش‌های مصرف آمپول و قرص‌های روانگردان

معتادانی که مصرف قرص‌ها و آمپول‌های روانگردان دارند در مجالس و پارتی شرکت می‌کنند و چراغها را خاموش می‌کنند نورهای چشمکی در تاریکی ایجاد می‌کنند و در حالتی قرار می‌گیرند که در اثر هیجان و شادی مفرط حالت تشنج و پرتاب کردن خود از بلندی و جاهای خطرناک مثل خودرو دست می‌زنند.

این افراد با اعمال خطرناک مثل قتل زن و بچه و بستگان و دوستان خود که پس از از خارج شدن از حالت هیجان و شادی مفرط متوجه می‌شوند که مرتکب جنایت شده‌اند.

مصرف آمپول‌های نورجیزک باعث تورم بیش از حد و ترکیدگی پوست بدن و نهایتا زخم‌های شدید و بد‌خیم و خوب نشدنی و نهایتاً دچار مرگ میشود.

ضمنا تهیه و توزیع این آمپول‌ها و قرص‌ها به شکل‌های مختلف امکان پذیر بوده و سپس در دسترس جوانان با بهانه‌های ترک اعتیاد قرار می‌گیرد.

عوارض و روش‌های مصرف شیشه

شیشه‌ ماده‌ای است کلاً شیمیایی فاقد مرفین که در چند مرحله بوسیله قرص‌های آنتی هیستامین یا افدرین، ید، آب مقطر، متانول یا اتانول، فسفر رنگی و سایر مواد شیمیایی تهیه و بصورت ریزه‌های شکر و نبات و خرده شیشه‌های ظروف بلوری ساخته می‌شود.

به‌علت سهولت در مصرف متاسفانه امروز جایگزین مواد مخدر سنتی شده است و بیشتر در قشر جوان و دختران کم سن و سال و دانشجویان رواج پیدا کرده است.

این ماده مخدر به‌وسیله فندک اتمی و پایپ‌های شیشه‌ای خیلی ساده مورد استفاده معتادان قرار می‌گیرد و عوارضی از قبیل کم خوابی طولانی، کم اشتهایی، از دست دادن حافظه، اختلالات فکری روحی روانی و عصبی، نداشتن اراده، غیرت، شرف، پر‌حرفی، چرت‌گویی، بزرگ‌بینی و کوچک بینی دارد.

همچنین تحمل شرکت در مهمانی‌های طولانی، تب و لرز، توهم و شک و تردید در تمام زمینه‌ها مثلاً خیانت همسر و سایر افراد نسبت به وی ایجاد احساس در درون وی مبنی بر تهدید و تعقیب او توسط دشمنان، جنون و دیوانگی و سایر توهماتی دیگر به عنوان مثال ارتباط با ائمه و امام زمان و در نهایت خود کشی است.


نظر خود را بیان کنید