healthطبق آخرین نظرسنجی انجام شده توسط معاونت اجتماعی ناجا مهمترین مطالبه مردم از نیروی انتظامی برخورد با مسئله مواد مخدر و معتادین در سطح جامعه است.

مواد مخدر و مصرف آن معضلی اجتماعی است که جامعه را به سوی بزهکاری سوق می‌دهد و خانواده‌های زیادی به‌خاطر همین مشکلات و آسیب‌های اجتماعی متلاشی شده‌اند.

اعتیاد یک غده سرطانی است که اگر به موقع شناسایی شود می‌توان آن را ریشه‌کن کرد به همین سبب سرهنگ علی بیات تجربیات خود در زمینه موادمخدر و مصرف کنندگان آن که در طول 25 سال خدمت در حوزه مواد مخدر برای پیشگیری از این آسیب جدی طی را در مصاحبه‌ای در اختیار ما گذاشت.

فارس: موادمخدر از کجا به‌ وجود آمده است؟

سرهنگ بیات: بوته خشخاش قبل از قرن پنجم میلادی توسط سومری ها مورد شناسایی و به واسطه کشورهای سلطه گر در جنگ‌ها بین سربازان خسته از جنگ به عنوان داروی آرام بخش و سپس به درون کاخ درباریان و پادشاهان و با حیله و نیرنگ به کانون گرم خانواده‌ها تحت عنوان داروی مسکن و درمان امراض رواج پیدا کرد و امروزه با تغییر دادن نوع آن به اصطلاح تنوع دادن به مواد مخدرهای سنتی به صنعتی روز به روز رواج بیشتری پیدا کرده است.

هم اکنون پس از چندین قرن اعتیاد چنان آرام و بی صدا بر جسم و جان افراد و مصرف کننده آن مستولی گشته که هیچ فرد معتادی شروع و آغاز اعتیاد خودش را به یاد نمی آورد و نمی داند چگونه معتاد شده است.

برای مثال با یک رفت و آمد خیلی ساده با دوستان ناباب، شرکت در یک شب نشینی، شرکت در یک جلسه مهمانی و یک شب نشینی عادی و ساده فرد در این منجلاب غرق می‌شود.

از آنجائی که اعتیاد موجب تباهی میلیون‌ها مغز فعال و متفکر شده است و این افراد سرمایه های آینده جامعه بشری به شمار می‌روند توچه به مقابله با مصرف آن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

همچنین بخوانید: انواع مواد مخدر صنعتی جدید

فارس: مهمترین اثر اعتیاد بر جامعه چیست؟

سرهنگ بیات: اعتیاد جامعه را به سوی بزهکاری سوق می‌دهد و خانواده‌های زیادی بخاطر همین مشکلات و آسیب‌های اجتماعی متلاشی شدند.

در حال حاضر نیز بزرگترین دغدغه جامعه محسوب می‌شود و بنا به قرائن موجود و وقوعات جرائم این معضل یعنی اعتیاد به ام الجرائم معروف شده است و اکثر جرائم از این بلای خانمان‌سوز نشأت گرفته و ریشه آن بر اثر مصارف انواع مواد مخدر بوده و هست.

آمار کنونی که کاملاً دقیق نیست و بصورت تخمینی اعلام گردیده نشانگر وجود بیش از دو میلیون معتاد رسمی در کشور است که جامعه را روز به روز تهدید می‌کند.

لذا می‌طلبد مسئولین امر چاره اندیشی و در این راستا با تمام توان و تعاملات تمامی دستگاه‌های مسئول به مبارزه جدی همت کنند.

فارس: علائم و نشانه های مصرف انواع مواد مخدر چیست؟

سرهنگ بیات: نشانه‌های مصرف انواع مواد مخدر در سه مرحله بروز می‌کند، مرحله اول که فرد تازه مبتلا می‌گردد بسیار مهربان و خوش اخلاق است و به صورت پی در پی در جلوی آینه ظاهر می‌گردد و قیافه خود را برانداز می‌کند دوست دارد به‌خاطر اینکه مبادا کسی از اعضاء خانواده از قیافه ظاهری او چیزی متوجه و مشکوک شوند سعی در استحمام پی در پی می‌کند.

اقدام به بلوف زدن و پر حرفی می‌کند و اجازه صحبت به دیگران را نمی‌دهد، دوست دارد همیشه او سخنگوی مجلس باشد و به گونه‌ای عادی خود را جلوه می‌دهد که در نظر دیگران کسی متوجه اعتیاد او نشود.

فرد سعی دارد پی در پی صورت خود را اصلاح کند و به گونه‌ای خودش را همیشه شاداب جلوه دهد، از خطاهای خانواده خود و دیگران گذشت و صرف نظر می‌کند و در اوقات نامنظم از منزل خارج می‌گردد.

در نوشیدنی چای غلیظ تمایل زیادی دارد، اکثر اوقات خواب آلود و کبودی لبها بروز می‌کند و به مرور زمان مردمک چشم وی تنگ می‌گردد.

در مرحله دوم که اعتیاد فرد در نیمه ابتدایی و نسبتاً پیشرفته است فرد از نظر جثه روز به روز لاغرتر و ضعیف‌تر می‌گردد و اطراف چشم وی دچار کبودی و تیره می‌شود.

در رنگ پوست و صورت وی تغییراتی ایجاد می‌گردد و همانطور که در مرحله اول اشاره شد معتاد خوش اخلاق و مهربان است در این مرحله فردی عصبانی و بدخلق می‌گردد و زمانیکه اقدام به راه رفتن می‌کند تقریباً حالت خمیدگی به خود می‌گیرد.

رفت‌و آمدهای وی مکرر و در روی لب‌ها و دست‌های وی علائم سوختگی نمایان است و مثل مرحله اول که پی در پی نظافت و استحمام می‌کرد در این مرحله تمایلی به استحمام ندارد و دوست دارد از خانواده‌اش فاصله بگیرد.

گاهاً اگر به پول دسترسی نداشته باشد عمل ارتکاب به جرم و خلاف از او سر می‌زند و نسبت به مسائل مادی و معنوی بی علاقه می‌گردد و صرفاً به فکر برطرف کردن نیاز همیشگی خود یعنی تأمین مواد مصرفی است.

در مرحله پایانی که همان مرحله سوم است و اعتیاد فرد کاملاً پیشرفته می‌شود معتاد قد و قامت خمیده‌ای پیدا می‌کند و از نظر خانواده کاملاً طرد می‌گردد و کارتن خوابی را آغاز میکند و زمانی که از کارتن خوابی خسته می‌گردد بخاطر اینکه رفع خستگی کند با تملق گویی و چاپلوسی سعی دارد رضایت خانواده خود را جلب کند و اعتیاد خود را به بهانه جوئی به دیگران نسبت دهد و به بیماری تمارض کند.

با اینکه معتاد دیگر آن هوش و حواس قبلی را ندارد فردی دروغگو می‌شود. از نظر بهداشت دهان، دندً به صورت شیره در می‌آورند و آن را با نگاری مخصوص و یا خوردن مصرف می‌کنند.

ابتدا فردی که تریاک مصرف می‌کند دچار شعف و خوشبختی شده و حرکاتش آهسته و نرم می شود و در این مرحله فرد معتاد میل زیادی به فعالیت جسمانی دارد و کمتر احساس خستگی می‌کنند.

پس از مدتی عوارض ناشی از آن ظاهر می‌گردد مثلاً احساس نگرانی، بیم و ترس بی خوابی و ناتوانی جسمی و بی‌اشتهایی در فرد معتاد ایجاد می‌گردد و متعاقب آن یبوست، لاغری، ضعف، ناراحتی گوارشی و پوستی نظیر خارش پوست، تنزل فشار خون، شکنندگی عروق، زردی صورت و پوست، لرزیدن دست‌ها و پاها، ناراحتی عصبی، آب ریزش بینی، بی قراری، احساس سردی، اسهال و استفراغ، سردرد و خمیازه به‌دنبال آن بوجود می‌آید.

این گونه معتادان که سال‌های متمادی مصرف تریاک دارند چنانچه خودش بخواهد و اراده کند می‌تواند مجدداً به درون اجتماع و خانواده برگردد و زندگی و تولد تازه‌ای را شروع و خطاهای گذشته را جبران کند.

همچنین بخوانید: علائم اعتیاد به مواد مخدر

عوارض و روش‌های مصرف ماده مخدر هروئین

هروئین یکی از مشتقات تریاک است که از 8 کیلوگرم تریاک یک کیلوگرم هروئین با تجزیه و تحلیل موادهای شیمیایی به صورت گرد سفید رنگ در لابراتوارهای گسترده در نقاط مرزی کشورهای افغانستان و پاکستان تولید و عرضه می‌شود.

این ماده مخدر به نام شیطان سفید معروف است که قاچاقچیان به منظور 1- بالا بودن قیمت 2- حمل و جابجایی راحت‌تر 3- نداشتن بو در فصول سال خصوصاً گرما 4- به اصطلاح ایجاد تنوع در نوع مواد‌مخدر 5- جاسازی راحت‌تر و غیره، آن را به بازار مصرف عرضه میکنند که معتادان آن را به روش‌های لوله کاغذی، زرورق سیگار، زدن دماغی، تزریق بوسیله آمپول به اعضای بدن (رگهای دست، گردن) مصرف می‌کنند.

اعتیاد به آن عوارضی همانند مرفین دارد و ماده‌ای است مرگ آور و غیر قابل برگشت که باعث وابستگی مغزی، افسردگی، تغییرات شخصیتی، کاهش علایق و انگیزه‌ها، کاهش احساس مسئولیت، بی خوابی، کاهش وزن، خواب آلودگی، پرخاش گری، عفونت مغزی، بیماری مزمن مثل (ایدز، هپاتیت و …)، تهوع، ناتوانی در تخلیه ادرار، خارش پوست و بیماریهای قلبی عروقی می‌شود که افراد معتاد به این ماده مخدر بندرت قادر به ترک آن می‌باشند و به مرور زمان بر اثر مصرف زیاد رگ‌های بدن فرد معتاد خشک شده و دچار مرگ می‌گردند.

عوارض و روشهای مصرف ماده مخدر مرفین

مرفین یکی دیگر از مشتقات تریاک بوده و آلکالوئیدی است که مخدر و ضد درد است و معمولاً شبیه به پودر سفید و نخودی رنگ است که مورد استعمال معتادان کمتر قرار می‌گیرد و بیشتر مصارف دارویی دارد و در بیمارستانها با نظارت کامل پس از تجزیه و تحلیل به‌صورت محلول در آمده و بصورت آمپول برای تسکین دردها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصارف آن بسیار خطرناک و پس از مدتی منجر به مسمومیت مزمن فرد می‌شود.

این مسمومیت به صورت اختلالات جسمی و روانی ظاهر می‌شود، نظیر لاغری، رنگ پریدگی چهره، بی‌اشتهایی، لرزش انگشتان، تپش قلب، کم خوابی، کاهش تمایلات جنسی و غیره می‌گردد و معتادان اگر چنانچه دسترسی به این آمپولها داشته باشند تمایل مصرف دارند و مثل هروئین در آنها اثر خواهد داشت و داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها به هیچ وجه مجاز به فروش آن نبوده و کاملاً با نظارت و کنترل ریاست بیمارستان و حراست آن و دیگر مسئولین مربوط انجام می‌شود.

عوارض و روشهای مصرف ماده مخدر حشیش

یکی دیگر از انواع مواد مخدر حشیش است که از بوته شاه‌دانه مؤنث بدست می‌آید. ماده‌ای است حنایی رنگ مایل به سبز که شیره آن را از بوته‌های شاهدانه می گیرند و بصورت فشرده و تخته‌ای بسته بندی و به بازار مصرف عرضه می‌کنند.

معتادانی که از این مواد استفاده می‌کنند افرادی هستند تقریباً افسرده که به جهت خروج از افسردگی و قرار گرفتن در حالات خوش اما زودگذر به مصرف این ماده خطرناک گرایش پیدا می‌کنند و کسانی که سیگاری هستند بیشتر مصرف حشیش دارند زیرا یکی از ابزار استعمال حشیش  و خرد کردن و ریختن آن در داخل توتون سیگار است.

عوارضی که می‌تواند بواسطه مصرف حشیش در افراد بوجود آید اختلال حافظه است که فرد مبتلا به آن بسیار کم حافظه می‌شود.

دیگر عوارض آن بی توجهی به اطرافیان، تغییر رنگ در لب‌ها و تغییر در صدا، تند شدن ضربان قلب، افزایش اشتهای کاذب، بهم خوردن تعادل حرکتی، قرمزی چشم، از بین رفتن سلولهای مغزی، بلند پروازی، بیماری تنفسی، اختلال روانی شدید، انسداد مجاری تنفسی، زیاد را کم دیدن و کم را زیاد دیدن، چرت گویی و صحبت‌های بی محتوا ضمناً افراد باسواد و دانشجویان بدون اطلاع از عوارض و عواقب مصرف آن در راستای مصرف حشیش گرایش دارند که باید اطلاع رسانی و آموزش‌های پیشگیرانه ارائه شود.

عوارض و روش‌های مصرف ماده مخدر کوکائین

دیگر ماده مخدر و خطرناک کوکائین است که این مواد هم جزء مشتقات تریاک نیست و در  کشور کلمبیا از برگ درخت کوک گرفته می‌شود.

برخلاف مرفین قشر مغز را تحریک کرده و سبب هیجان و حتی بی‌خوابی می‌شود، اثر گذاری آن بین 4 تا 6 ساعت است و در این حال فرد احساس سعادت و رضایت خاطر می‌کند.

معمولاً توهمات جانبی سمعی و بصری در فرد بوجود می‌آید و بیشتر از قشر مرفه جامعه مصرف دارد طریقه استعمال آن به‌صورت مالش در پوست صورت، بینی، استنشاق از طریق بینی و یا استعمال بوسیله لوله است و خطرناکترین ماده مخدر است.

مصرف کوکائین مسحور کننده‌ترین، فریبنده‌ترین، مخرب‌ترین و خطرناک‌ترین ماده مخدر است در بازار سیاه شرق اشباع شده و از آمریکا در آمده است، ایجاد کابوس می‌کند که این امر غم و اندوهی فراوان عارض خانواده‌های آمریکایی کرده است.

در حال حاضر کوکائین را در تنقلات، آدامس‌ها و سایر خوردنی‌ها به مصرف می‌رسانند و در مدارس کشورهای اروپایی رواج بسیاری دارد بصورتی که برای مدارس پلیس مدارس گزینش کرده‌اند و اتفاقاتی که اخیراً در کشور آمریکا از قبیل حمله به مدارس و قتل و عام دانش آموزان اتفاق می‌افتد بیشتر بر اثر مصرف این ماده خطرناک است.

کوکائین در کشورهای اروپایی به کراک معروف است ولی در ایران کراک از هروئین فشرده است و مصرف بیش از حد کوکائین جنون ایجاد می‌کند و خودکشی در پی خواهد داشت مثلاً مارادونا که در زمره بهترین ورزشکاران بود به‌علت مصرف کوکائین برای او محافظ گذاشته‌اند و در جمع ورزشکاران رواج زیادی دارد.

یکی از تست‌هایی که روی ورزشکاران انجام می‌دهند دوپینگ است که در مراحل اولیه مصرف انرژیزا و سپس به مرور زمان تخریب آن آغاز می‌گردد.

عوارض و روشهای مصرف کراک

یکی دیگر از مواد مخدرهای بسیار خطرناک که به‌نام کراک یا هروئین فشرده در میان مصرف کنندگان و معتادان رواج دارد ماده‌ای است شیمیایی و دارای مرفین که برخلاف هروئین که پودر است این ماده مخدر فشرده و بصورت خرده‌های کشک است و تأثیر مستقیم آن بر سیستم مغزی بسیار زیاد می‌شود و کسانی که به این ماده مخدر مبتلا می‌گردند برگشت آن به درون جامعه و بهبودی بسیار کم است.

قاچاقچیان بخاطر داشتن سود بالا، سادگی در حمل و نقل آن، نداشتن بوی زیاد و سهولت در مصرف آن مبادرت به عرضه این ماده بسیار خطرناک می‌کنند و حتی در داخل کشور هم توسط سوداگران مرگ درست می‌کنند و در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند و عوارض ناشی از آن عبارتند از زخم‌های زیاد، ایدز، هپاتیت، کاهش وزن و لاغری، تغییر در چهره و رفتار، بی‌غیرتی و بی‌ارادگی و در نهایت خودکشی و مرگ.

در حال حاضر مصرف کراک بیشتر در جوانان کم سن و سال به‌روز کرده به خاطر سادگی در مصرف آن و عدم بوی خاص که بوسیله فندک و لوله و سنجاق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ضمناً معتادان به‌خاطر اینکه مصرف کراک نیاز به جا و مکان ندارد و خیلی سریع از نظر خماری ارضاء می‌گردند بیشتر گرایش به مصرف آن دارند.

عوارض و روش‌های مصرف آمپول و قرص‌های روانگردان

معتادانی که مصرف قرص‌ها و آمپول‌های روانگردان دارند در مجالس و پارتی شرکت می‌کنند و چراغها را خاموش می‌کنند نورهای چشمکی در تاریکی ایجاد می‌کنند و در حالتی قرار می‌گیرند که در اثر هیجان و شادی مفرط حالت تشنج و پرتاب کردن خود از بلندی و جاهای خطرناک مثل خودرو دست می‌زنند.

این افراد با اعمال خطرناک مثل قتل زن و بچه و بستگان و دوستان خود که پس از از خارج شدن از حالت هیجان و شادی مفرط متوجه می‌شوند که مرتکب جنایت شده‌اند.

مصرف آمپول‌های نورجیزک باعث تورم بیش از حد و ترکیدگی پوست بدن و نهایتا زخم‌های شدید و بد‌خیم و خوب نشدنی و نهایتاً دچار مرگ میشود.

ضمنا تهیه و توزیع این آمپول‌ها و قرص‌ها به شکل‌های مختلف امکان پذیر بوده و سپس در دسترس جوانان با بهانه‌های ترک اعتیاد قرار می‌گیرد.

عوارض و روش‌های مصرف شیشه

شیشه‌ ماده‌ای است کلاً شیمیایی فاقد مرفین که در چند مرحله بوسیله قرص‌های آنتی هیستامین یا افدرین، ید، آب مقطر، متانول یا اتانول، فسفر رنگی و سایر مواد شیمیایی تهیه و بصورت ریزه‌های شکر و نبات و خرده شیشه‌های ظروف بلوری ساخته می‌شود.

به‌علت سهولت در مصرف متاسفانه امروز جایگزین مواد مخدر سنتی شده است و بیشتر در قشر جوان و دختران کم سن و سال و دانشجویان رواج پیدا کرده است.

این ماده مخدر به‌وسیله فندک اتمی و پایپ‌های شیشه‌ای خیلی ساده مورد استفاده معتادان قرار می‌گیرد و عوارضی از قبیل کم خوابی طولانی، کم اشتهایی، از دست دادن حافظه، اختلالات فکری روحی روانی و عصبی، نداشتن اراده، غیرت، شرف، پر‌حرفی، چرت‌گویی، بزرگ‌بینی و کوچک بینی دارد.

همچنین تحمل شرکت در مهمانی‌های طولانی، تب و لرز، توهم و شک و تردید در تمام زمینه‌ها مثلاً خیانت همسر و سایر افراد نسبت به وی ایجاد احساس در درون وی مبنی بر تهدید و تعقیب او توسط دشمنان، جنون و دیوانگی و سایر توهماتی دیگر به عنوان مثال ارتباط با ائمه و امام زمان و در نهایت خود کشی است.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید